Reklama

Siły zbrojne

„Wisła” na ćwiczeniach Aurora. Amerykańsko-francuski pojedynek w Szwecji

Francuzi zdecydowali się na rozmieszczenie jednostki obrony przeciwlotniczej z zestawami SAMP/T i Crotale NG na szwedzkich ćwiczeniach Aurora, w których bierze też udział amerykański pododdział z baterią Patriot. W ten sposób w tym samym szkoleniu wezmą udział dwa konkurujące ze sobą w Szwecji zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe. 

W rozpoczętych niedawno szwedzkich manewrach Aurora, z udziałem ponad 20 tys. personelu ze Szwecji oraz z państw partnerskich będą również brać udział jednostki przeciwlotnicze z Francji i ze Stanów Zjednoczonych. Według komunikatu sił zbrojnych Szwecji pododdziały te zostaną rozmieszczone w rejonie Gothenburga.

Czytaj więcej: "Największe manewry od 20 lat". Szwecja odpowiada na Zapad-2017 [5 PUNKTÓW]

Nie jest wykluczone, że będą one ze sobą współdziałać (w ramach jednego, szerszego zintegrowanego systemu przeciwlotniczego). Jednakże, jednym z efektów tego ćwiczenia może być dokładna ocena wad i zalet obu zestawów.

SAMP/T
Wyrzutnia systemu SAMP/T. Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl

Szwecja przymierza się bowiem obecnie do wyboru nowego systemu przeciwlotniczego średniego zasięgu. Pod uwagę brane są zarówno zestawy Patriot, jak i SAMP/T. Ostateczna decyzja w sprawie wyboru nowego systemu nie została jeszcze podjęta, choć szwedzkie władze sygnalizują dążenie do szybkiego zakończenia postępowania. Używane obecnie zestawy Hawk są bowiem przestarzałe i wymagają pilnego zastąpienia.

Zestawy Patriot i SAMP/T zostały zakwalifikowane do kolejnego etapu polskiego programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła jeszcze przez poprzednie kierownictwo MON. Ostatecznie w kwietniu 2015 roku zarekomendowano zakup systemu Patriot, wcześniej w marcu przeprowadzono ćwiczebne rozlokowanie baterii zestawu tego typu w Sochaczewie. Patrioty brały też na przykład udział w szkoleniu Anakonda 2016.

Obecny resort obrony zakłada, że Polska ma pozyskać systemy Patriot z modułem zarządzania obroną powietrzną IBCS, a w drugim etapie programu również ze zintegrowanym radarem dookólnym i pociskami SkyCeptor. Zakłada się podpisanie oferty rządowej (LOA) na pierwszą fazę programu Wisła do końca 2017 roku, na drugą – do końca roku przyszłego, zgodnie z treścią niewiążącego memorandum sygnowanego w lipcu br. przez stronę polską i amerykańską. 

Reklama

Komentarze (9)

  1. Jan

    Nie Wisła ale Patriot. Do Wisły jeszcze daleko i droga bardzo wyboista

  2. KrzysiekS

    Chyba już widać przy programie WISŁA powtórkę z offsetu przy F-16: "Do technologii, których transferu nie może zaoferować, Raytheon zaliczył algorytmy, kody źródłowe, głowicę naprowadzającą i wieloimpulsowe silniki rakietowe zwiększające prędkość pocisku tuż przed uderzeniem w cel." Przypomnę byłem z Raytheon ale po takim postawieniu sprawy zwłaszcza jeżeli chodzi o silniki rakietowe i niestety muszę zmienić zdanie. Może warto rozpocząć rozmowy z MBDA tylko to jest rzeczywista konkurencja dla firm z USA.

    1. KrzysiekS

      Nie do końca rozumiem MEADS czyli LM z USA proponowało nam system namierzania zbliżony oraz do PAC-2GMT oraz możliwość zbudowania rakiety (oczywiście za nasze pieniądze) a teraz rząd USA nie pozwala nam na nic (czy to były aż tak stare technologie?)

  3. disiek

    W dniu 09 czerwca 2017 roku Szwecja wystosowała Letter of Request do strony amerykańskiej dotyczący zamiaru pozyskania dwóch baterii systemu Patriot. Czy nie oznacza to podjęcia decyzji o wyborze tego właśnie zestawu?

  4. KrzysiekS

    Ja osobiście twierdzę że SAMP/T sprawdzi się lepiej na niższych zasięgach Patriot na większych dzięki PAC3-MSE. Nie zapomnijcie Patriot nie ma jeszcze radaru 360 i SkyCeptora (niestety wygląda że USA znowu nas zrobi w ......).

    1. Jsha

      Widac nie znasz sie.... bo pocisk LM ma stosunkowo maly zasieg i sluzy glownie do zwalczania obiektow rakietowych a pociski starszej generacji pac 2 moga wykorYstac maksymalny zasieg zystemu ( staarszej generacji nie oznacza ze gorsze tylko zaprojektowane do czego innego)

    2. chateaux

      SAMP/T w ogóle nic nie ma. Zwłaszcza możliwości zwalczania pocisków balistycznych, ani nadającego się do tego radaru.

    3. Davien

      Krzysiek, zasięg SAMP/T to do 90km z pociskiem Aster-30, zasieg Patriota to 160km z pociskiem PAC-2GEM-T, natomiast PAC-3MSE to pocisk o zasiegu do ok 70km,

  5. Sebo

    Moze byc ciekawie. Zastanawiajace jest czy wynik cwiczen bedzie upubliczniony (same wyniki systemow) czy o teoretycznie lepszym sprzecie dowiemy sie z podpisanej umowy Szwedow

    1. xyz470

      Może będą przecieki, ale tamci decydenci to raczej profesjonaliści i będą w tej sprawie mało rozmowni. Jeżeli już dojdzie do wyboru, to na pewno będzie on z punktu szwedów racjonalny. Zadecydują sprawy merytoryczne oraz ekonomiczne (koszt-efekt). Polityki będzie tam jak na lekarstwo. Myślę, że jak zabrali się za temat to niedługo należy spodziewać się wyniku. Będzie to bardzo ciekawe rozdanie.

    2. chateaux

      Nie dowiesz się niczego, bo tam nikt nie będzie zestrzeliwał żadnych pocisków balistycznych. W przypadku SAMP/T tio w ogole zresztą niemozliwe. Nie ma do tego nawet odpowiedniego radaru.

  6. Autor komentarza

    to jest normalne podejście: przed zakupem testuje się wszystkie potencjalne oferty, i wybiera najlepszą, a nie tak jak u nas: ogłasza przetarg na najtańszą możliwą rakietę/samochód/czołg/czy samolot, a potem się zastanawia, co z tym zrobić, bo pieniędzy już nie ma, a sprzętu też nie bardzo. Najtańsze z jakiegoś powodu jest najtańsze, ale globalnie wychodzi najdrożej...

    1. chateaux

      To tak jak na najtańszy możliwy stadion narodowy, najtańszy możliwy szybki pociąg, najtańsze możliwe autostrady - wszystko najtańsze. Proponuję aby w drodze wdzięczności obywatele płacili w zamian tez najtańsze podatki i najtańsze pensje urzędnikom ministerstw..

  7. Szyba

    Swoją drogą świetny sposób na dokonanie wyboru. Dla nas niestety nie realny. My kupujemy tylko w Ameryce. Amerykanie co roku lądują miliardy w polskie drogi mosty szpitale i szkoły dlatego kupujemy u nich.

    1. b

      I to francuskie brygady pancerne i bataliony bronia naszej granicy.

  8. jg

    "WISŁA" ??? Żaden z tych zestawów nie nosi nazwy "WISŁA". Co to jest? Próba dowartościowania się? Żałosne. Więcej pragmatyzmu.

  9. PRS

    Szwedzi nie podlegają takim naciskom politycznym/ekonomicznym jak Polska. Lokalizacja ich największych miast wymusza poniekąd radar dookólny.

Reklama