Reklama

Siły zbrojne

Nagroda Prezydenta RP dla WIŁ. Defendery wręczone

  • ŻYWNOŚĆ ROZDAWANA MIEJSCOWEJ LUDNOŚCI Z POLSKIEJ CIĘŻĄRÓWKI PODCZAS MISJI UNTAG W NAMIBII. FOT. CENTRUM WETERANA DZIAŁAŃ POZA GRANICAMI PAŃSTWA.
  • Jeden ze szwedzkich (zmodernizowanych) niszczycieli min typu Landsort - fot. Łukasz Pacholski

Wojskowy Instytut Łączności w Zegrzu otrzymał nagrodę Prezydenta RP za urządzenie IP-Krypto na zakończenie XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Wyróżnienie MON otrzymały ZM Tarnów. Defendery odebrało 10 firm i konsorcjów, m.in. Concept, Lubawa, PIAP, Belma, ITWL, WB Electronics, PCO i INFRAMET.

Nagrodę Prezydenta RP dla produktu najlepiej służącego podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił Zbrojnych RP otrzymał Wojskowy Instytut Łączności w Zegrzu za urządzenie IP-Krypto wraz ze stacjami generacji i redystrybucji danych kryptograficznych oraz oprogramowaniem do planowania, zarządzania i monitorowania.

IP-Krypto
IP-Krypto. Fot. Paweł Ziemnicki/Defence24.pl

Komisja konkursowa zarekomendowała do Nagrody Prezydenta RP trzy produkty. Spośród nich Biuro Bezpieczeństwa Narodowego wybrało produkt WIŁ.

Wyróżnienie Specjalne Ministra Obrony Narodowej, czyli szablę, dostały Zakłady Mechaniczne Tarnów za 12,7-mm wielolufowy karabin maszynowy WLKM.

WLKM ZM Tarnów
12,7-mm wielolufowy karabin maszynowy WLKM. Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl

Nagrodę specjalną sekretarza stanu w MON Bartosza Kownackiego za współpracę z polskim przemysłem otrzymała koreańska firma Hanwha Land Systems.

Czytaj więcej: Regina oficjalnie przyjęta do eksploatacji w Wojsku Polskim

Kownacki Hanwha
Nagroda specjalna sekretarza stanu w MON Bartosza Kownackiego za współpracę z polskim przemysłem dla Hanwha Land Systems. Fot. Paweł Ziemnicki/Defence24.pl

Nagrody Defender otrzymali:

  • Concept z Bielska-Białej za pojazd LPU Wirus 4 w wersji pojazd dalekiego rozpoznania kryptonim Żmija;

Czytaj więcej: MSPO 2017: Kontrakt na rozpoznawcze Żmije

  • Lubawa z Ostrowa Wielkopolskiego za Uniwersalny Wielkogabarytowy Mobilny Modułowy Hangar – KT Shelter;

Czytaj więcej: MSPO 2017: Ochrona i kamuflaż Lubawy

 

  • Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne w Warszawie za Lotniskowy Zasilacz Hydrauliczny LZH/N seria 2;

Czytaj więcej: MSPO 2017: Pięć umów za 189 mln zł na dostawy dla Wojska Polskiego

  • Konsorcjum w składzie spółka SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne z Bielska-Białej (lider i wystawca), Wydział Mechaniczny Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku i Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie za średni samochód ratowniczo gaśniczy ERGOTRUCK na podwoziu Iveco Eurocargo ML 150E28 4x4;
  • Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP w Warszawie za Lekki Robot Zwiadowczy PIAP FENIX;

Czytaj więcej: MSPO 2017: Nowa generacja robotów PIAP

  • Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne "BELMA" w Białych Błotach za Sterowany Przeciwpancerno-Przeciwtransportowy Ładunek Wybuchowy Tulipan;

Czytaj więcej: MSPO 2017: Miny i głowice bojowe z Bydgoszczy

  • Konsorcjum w składzie Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych w Warszawie (lider), MSP Marcin Szender, Wojskowa Akademia Techniczna i Politechnika Warszawska za System Odrzutowych Celów Powietrznych JET 2 wraz z wyrzutnią i naziemną stacją kontroli;

Czytaj więcej: MSPO 2017: "Przeciwrakietowa" osłona śmigłowców

 

  • WB Electronics z Ożarowa Mazowieckiego za Uniwersalny Kalkulator Artyleryjski do Środków Ogniowych Wojsk Rakietowych i Artylerii UKART-2;

Czytaj więcej: 20 lat Grupy WB. „Chcemy lepiej wykorzystać nasze doświadczenie w kraju”

  • PCO z Warszawy za Zespół Kamer do Zestawu Przeciwlotniczego Poprad;

Czytaj więcej: MSPO 2017: Systemy termowizyjne i noktowizyjne od PCO

  • INFRAMET ze Starych Babic a stację kontrolno-pomiarową NIMAX do badań przyrządów noktowizyjnych.

Do konkursu wpłynęło 81 wniosków złożonych przez 60 firm. Jak wyliczył prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń, podczas wszystkich dotychczasowych edycji MSPO, łącznie z tegoroczną, wręczono 265 nagród Defender.

Nagrodę Prezydenta RP dla Wojskowego Instytutu Łączności za IP-Krypto wręczył wiceszef BBN Dariusz Gwizdała. –  Nie wyobrażam sobie nowoczesnych sił zbrojnych bez narodowych rozwiązań kryptograficznych. Co ważne, ta nagroda to jest produkt, który jest już wdrożony w siłach zbrojnych, jest użytkowany. Nie zawsze się to zdarza, że możemy nagrodzić taki produkt, który już służy żołnierzom – powiedział Gwizdała.

Dariusz Gwizdała WIŁ
Nagroda Prezydenta RP dla Wojskowego Instytutu Łączności. Fot. Paweł Ziemnicki/Defence24.pl

Wiceszef MON Bartosz Kownacki, który wręczał Defendery oraz wyróżnienie specjalne MON, podkreślił, że MSPO jest znakomitą promocją polskiego przemysłu obronnego. Dziękował też przedstawicielom Republiki Korei, która była w tym roku państwem wiodącym kieleckich targów. – Gorąco wierzę, że ten czas, który tu spędziliście, tu zainwestowaliście, dobrze wam się zwróci w promocji waszego przemysłu tutaj w Polsce, we współpracy z polską armią i z polskim przemysłem zbrojeniowym i w promocji koreańskiego przemysłu zbrojeniowego w całej Europie – powiedział Kownacki.

Bartosz Kownacki
Wiceszef MON Bartosz Kownacki. Fot. Paweł Ziemnicki/Defence24.pl

Wiceminister zaznaczył także, że ma "jeden ważny prezent" dla wystawców.

Za tydzień będziemy debatowali w Sejmie nad zwiększeniem wydatków na obronność, a zwiększenie wydatków na obronność do 2,5 proc. PKB w roku 2030 to grubo ponad 100 mld zł więcej również dla państwa. Gorąco sobie życzę tego, żeby ci, którzy dzisiaj wystawiali się na targach w Kielcach skorzystali z tego procesu modernizacji technicznej, z tych zmian ustawowych, gorąco je wspierali i korzystali również gospodarze, tak żeby te pieniądze trafiały również do państwa, w szczególności do polskiego przemysłu obronnego.

wiceszef MON Bartosz Kownacki

W imieniu wyróżnionych prezes PCO Ryszard Kardasz przekonywał, że nagrody naprawdę mobilizują firmy inżynierskie.

Ryszard Kardasz
Prezes PCO Ryszard Kardasz. Fot. Paweł Ziemnicki/Defence24.pl

Prócz wspomnianych, na zakończenie MSPO wręczono jeszcze kilkadziesiąt innych nagród i wyróżnień.

Swoje nagrody wręczył m.in. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. Otrzymały je 1 Regionalna Baza Logistyczna, Centrum Szkolenia Logistyki oraz 10 Brygada Logistyczna.

Nagrodę Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymało PCO za celownik modułowy DCM-1 Szafir.

Kukuła Kardasz
Nagroda Dowódcy WOT dla PCO. Fot. Paweł Ziemnicki/Defence24.pl

Nagrodę Komendanta Głównego Policji otrzymała spółka Lubawa za kamizelkę kuloodporną kamuflowaną damską Venus. Laur Graniczny, czyli nagrodę Komendanta Głównego Straży Granicznej otrzymał PIAP za robota do działań pirotechnicznych i rozpoznania IBIS.

Puchar Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych za zwycięstwo w konkursie na najlepszą prezentację lub stoisko otrzymał Inspektorat Wojsk Specjalnych, a w wyróżnienie – 1 Brygada Logistyczna.

Zdaniem prezesa Targów Kielce Andrzeja Mochonia tegoroczna edycja targów była bardzo udana, a powierzchnia wystawowa i liczba wystawców były rekordowe. Jak powiedział Mochoń, przez pierwsze trzy dni targi odwiedziło 19 tys. osób.

Reklama

Komentarze (4)

  1. życzliwy i znajomy

    B.drogie targi i od lat sprawiają wrażenie, że od w większości są miejscem wzajemnej adoracji jednych i tych samych. Z życzliwością sugeruję aby coś z tym zrobić bo konkurencja nie śpi np. w Ostródzie

    1. TJ

      Ostróda to nie targi. Ostróda to wystawka PGZ i jednostek wojskowych, które zwiozły swój sprzęt.

  2. obserwator mspo

    Czy komisja konkursowa zainteresowała się losem rozwiązań nagrodzonych w poprzednich latach (w zasadzie od początku przyznawania tych nagród)? W większości przypadków nie zostały w ogóle wdrożone albo używane były tylko jednostkowo i krótko. Jedną z przyczyn jest to, że często nie są nawet w pełni ukończone i przetestowane - patrz np. ITWL+ILot+WZL1 "śmigłowiec-robot ILX-27"

    1. werwa

      Jak będzie decydować jakość, wartość, innowacyjność, złożoność i przydatność produktów to tego unikniemy. inaczej to w większości będzie tak jak jest

  3. uczestnik targów

    Z roku na rok następuje degradacja m.in. znaczenia i wartości nagród przyznawanych na MSPO. Chyba niespotykanym zjawiskiem na innych tego typu przedsięwzięciach i największym kuriozum w tym zakresie jest to że duża ich część jest przyznawana spółkom partnera strategicznego tych targów i zasadniczego ich kontrahenta. Nadto niektóre firmy są etatowymi odbiorcami wyróżnień. Dodatkową śmieszność budzi to, że ostatnio nierzadko nagrody otrzymują nie złożone i innowacyjne rozwiązania a np. zasilacze, zestawy kontrolno-pomiarowe, kontenery oraz inne niezbyt skomplikowane urządzonka przykładowo optyczne

    1. Alek

      Zgadzam się. Podobnie to oceniam i żałuję że tak jest. Uważam też że z tego względu nie warto brać udziału co najmniej w konkursach targowych

    2. Loki

      Ogarnij temat to zobaczysz, ze taki zasilacz tez moze byc innowacyjny.

  4. felek

    Czy to prawda co się mówi od dawna że na tych targach decyzje komisji konkursowych są w sposób niezgodny z regulaminem np. zmieniane przez osoby nie wchodzące w ich skład itd.?

Reklama