6 tys. km przerzutu i ostre strzelanie Iskanderów

6 lipca 2019, 13:29
rty.jpg_550
Fot. mil.ru
Reklama

Przerzut na odległość 6 tysięcy kilometrów, a następnie ostre strzelanie pociskami rakietowymi Iskander - to scenariusz ćwiczenia jednej z jednostek rakietowych rosyjskiego Wschodniego Okręgu Wojskowego.

Służby prasowe rosyjskiego Wschodniego Okręgu Wojskowego poinformowały o postawieniu w stan gotowości jednostki rakietowej stacjonującej w Republice Buriacji. Jednostka alarmowo wyszła z miejsca stacjonowania, po czym skierowano ją na ćwiczenia, mające odbyć się na poligonie Kapustin Jar, odległym o ok. 6 tys. kilometrów.

Po przybyciu na miejsce obsługi wyrzutni przejdą w stan gotowości, przećwiczony zostanie transport pocisków z wozów amunicyjnych i ich ładowanie na wyrzutnie. Następnie załogi przeprowadzą ostre strzelanie przeciwko wyznaczonym celom naziemnym pozorowanego przeciwnika.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 25
Reklama
Kiks
niedziela, 7 lipca 2019, 14:38

Biedny Patton. On ich najlepiej określił.

razdwatri
niedziela, 7 lipca 2019, 11:42

Polska jest jak ta ofiara przed atakiem dużego drapieżcy . Zamarła w bezruchu ani się nie przygotowuje do prawdziwej obrony ani nie ucieka . Więc nasz koniec będzie taki sam , zostaniemy pożarci .

Troll i to wredny
niedziela, 7 lipca 2019, 07:53

Kiedy NATO w Europie ćwiczyło po raz ostatni przerzuty alarmowe na 2-3 tys. km ?!

ito
poniedziałek, 8 lipca 2019, 13:39

Kiedy Polska ćwiczyła ostatni raz przerzut alarmowy pułku na 200-300 km? Nie Rosjanie będą w razie czego groźni dla polskiego wojska, tylko drogi.

Zbigniew
niedziela, 7 lipca 2019, 04:37

Rosja Putina bez przerwy ćwiczy, mają największy kraj którego nikt poza Chinami nie jest w stanie zająć, a zatem nie ćwiczą obrony przed najazdem z zachodu. Ktoś wątpi w to że Rosja ćwiczy swój atak na nas? Nie sądzę.

ciekawy
niedziela, 7 lipca 2019, 16:22

A w jakim konkretnym celu Rosja planuje "zająć" Polskę? Chce powiększyć swoje terytorium i tak już największe na świecie? Zdobyć nasze bogactwa naturalne (gaz, ropa, węgla, rudy żelaza, diamentów, niklu, tytanu, miedzi, cynku, cyny, niobu, srebra, złota, platyny, kwarcu itd. itd.), których sama nie posiada? Upomnieć się o prawa rosyjskojęzycznej "mniejszości" liczonej w setnych częściach procenta? Czy może wreszcie po to aby zlikwidować polską prasę piszącą niepochlebnie o Putinie? Pytałem już o to ale żaden tutejszy "strateg" nie był w stanie rzeczowo odpowiedzieć.

ciekawy
wtorek, 9 lipca 2019, 15:45

Czyli podsumowując: tak jak myślałem. Nihil novi.

Widz
poniedziałek, 8 lipca 2019, 14:58

Po co im Ukraina,Białorus ,Gruzja,Finladia itp? Juz ci mowie-władza ,darmowa siła robocza,nowe terytoria,. Gdyby nie USA i niektóre kraje zachodnie ktore maja w Polsce rynki zbytu i swoje interesy to juz dawno by nas nie było.Paniał?

CdM
poniedziałek, 8 lipca 2019, 12:31

A po co była Stalinowi cała wschodnia Europa? Można by np. wskazywać, że Polska i Pribałtika, jako podbite terytoria buforowe byłyby dla Rosji dużo lepsze, niż te same kraje jako członkowie NATO. Ale to tylko taka racjonalizacja. Bo dla imperium celem ekspansji jest ekspansja, a powód zawsze się znajdzie. Tak było od wieków (nawet jeśli ludziom nastawionym pokojowo wydaje się to bez sensu).

Ja Grot
poniedziałek, 8 lipca 2019, 10:28

ciekawy a słyszałeś że na Suwalszczyźnie pod ziemią jest cała tablica Mendelejewa? A pozatym historia sama weryfikuje że ruscy tylko zacierają ręce żeby znów ją sobie przywłaszczyć, no chyba że się nie uczyłeś historii i nie wiedziałeś o tym.

dk.
niedziela, 7 lipca 2019, 19:50

A co twierdzi Prezydent Federacji Rosyjskiej ? Czy nie to, że rozpad ZSRR był największym nieszczęściem ludzkości w XX wieku ? Mówił to osobiście. Przy tym fajnie mieć także kolonie, a taka Polska ma 9 krotnie wyższy od Rosji eksport, per capita, przemysłowych wyrobów nienaftowych. Zresztą nic nowego, skoro Rosja napadała na Polskę już kilkadziesiąt razy. Takie już są wilcze geny ich elit władzy.

Max
poniedziałek, 8 lipca 2019, 09:59

Ma 9 krotnie wyższy eksport wyrobów nienaftowych, produkowanych przez zachodnie korporacje, chciałeś dodać. Polska nie ma ani know how, ani kapitału. Te fabryki w przypadku inwazji Rosji, w ciągu tygodnia będą na zachodzie. To nie jest Polska własność, i jak na razie to Polska będzie miała problem z własną stalą, za kilka miesięcy. Taka potęgą. A skąd Putin weźmie jakieś 0,5 mln żołnierzy do utrzymania terenu RP ? To nie Ukraina gdzie połowa mieszkańców to Rosjanie i sami chętnie walczą o przynależność do Rosji. Polska nie ma nic co by Putina interesowało.

dim
poniedziałek, 8 lipca 2019, 20:31

Ktoś to obliczał, nie pamiętam dokładnego wyniku: ponad 60-krotnie Rosja napadała Polskę. Tak mają. A skąd Breżniew brał 0,5 mln żołnierzy ? Z Polski oczywiście, nawet znacznie więcej. I nie każdy musiał zaraz nosić broń. A może VW czy Krupp to własność rządu niemieckiego ? Też nie ? Czyli RFN to też dziady ? Może L-M, czy Sikorsky to własność rządu USA ? Czyli USA to też dziady. Kuba to dopiero wielki pan - tam wszystkie fabryki to kubańska, państwowa własność ! Ale czemu "te fabryki w Polsce, w ciągu tygodnia będą na Zachodzie" ? Czyli zachodnie firmy nie chcą sprzedawać bez ceł na rosyjski rynek. Albo to Rosjan masz za durniów, że nie zaoferują im tego ? Nic w tym co piszesz nie trzyma się ani kupy, ani nie znajduje zgodnych odniesień w historii. Przeczysz każdemu zdrowemu rozsądkowi czy faktom.

Jasio
sobota, 6 lipca 2019, 18:14

Przepraszam a my co mamy ??? jakiś odpowiednik Iskanderów ?? Langusta która strzela na całe 20km,tym to nawet Białorusinów nie postraszymy

Davien
poniedziałek, 8 lipca 2019, 01:46

jasio, tak mamy nazywa sie MGM-140 ATACMS i ma zasięg 300km .

R
poniedziałek, 8 lipca 2019, 16:48

Tak? a to kiedy do nas dotarly?

GB
sobota, 6 lipca 2019, 18:11

Te 6 tys.km to transportem drogowym, koleją? To coś długo...

Czas to pieniądz
niedziela, 7 lipca 2019, 14:45

Satelity latają, satelity patrzą, rakiety latają, w wykryte cele uderzają!!

dim
niedziela, 7 lipca 2019, 12:10

@GB. Transportem lotniczym oczywiście, z lądowaniem w dowolnym miejscu w Europie, gdzie zajdzie taka potrzeba i z natychmiastowym rozpoczęciem stamtąd ostrzału. Bo a nuż, jakimś cudem, Polska i Litwa stanęłyby na wysokości zadania, w porę atakując i rozwalając Iskandery, stacjonujące blisko nas ? Agresor i taki wariant zakłada, właśnie szykując nań kontrdziałanie. Zresztą o kilka miesięcy wcześniej ćwiczyli to już i Amerykanie.

Ja
poniedziałek, 8 lipca 2019, 08:36

Lepiej i łatwiej rozwalić samoloty transportujące iskandery.

USA
sobota, 6 lipca 2019, 16:59

Rosja staje się drugą Koreą Północną?

dim
sobota, 6 lipca 2019, 16:17

Już to pisałem, zresztą oczywistość: Jednostki z głębi Rosji, nawet te z Dalekiego Wschodu, to właśnie - w ich planach - drugi i trzeci rzut. W odstępach kilkunastogodzinnym drugi i kilkudniowym trzeci, od chwili pierwszego ataku roznoszącego polską obronę. Na dalekim Wschodzie, ani na Południu i tak nikt Rosji przecież nie zaatakuje. Z kolei gdy fakty zostaną dokonane, nim w ogóle zbiorą się NATOwscy politycy coś postanowić, gdy następnie agresor zagrozi wojną jądrową, w razie kontrataku, wzamian wysuwając logiczne propozycje uspokojenia sytuacji... - z których Zachód jasne, że skorzysta ! ! ! - Czyli aby taki scenariusz nie nastąpił, my powinniśmy być nań zupełnie gotowi. Nowoczesnością (ruchliwością, maskowalnością, celnością ognia) naszego sprzętu bojowego (vivat polski MON i jego aktualne wozy bojowe sprzed pół wieku ! ! !), ilością amunicji gotowej do natychmiastowego wystrzelenia , gotowością w jednostkach, a nie gdzieś tam, w głębokich "pokojowych" magazynach, gotowością w ciągu minut, nie godzin, ani tym bardziej nie dni, do rozśrodkowania żołnierzy z pokojowych koszar. Winno to być zwyczajnie.... TRENOWANE. Otóż ministerstwo, które tego nie realizuje, które ani nawet nie wyobraża sobie tego (sic !) winno zostać jak najszybciej faktycznie skasowane, stworzone od nowa w formie właściwej do sytuacji i z ludzi właściwych do rzeczywistej sytuacji. A Panowie Wojskowi, którzy myślicie, że uderzenie będzie jakoś szczególnie syngalizowane... JESZCZE BARDZIEJ niż jest już... tkwicie wyobrażeniami we wieku minionym 20 lat temu. Lub jeszcze dawniej. Oraz to nieprawda, że Polacy zawsze dają się zaskoczyć, że zawsze budzą się z ręką w nocniku... właśnie czytałem (przypominałem sobie) historię Chocimia i wtedy Rzeczpospolita obudziła się do zagrożenia całkiem w porę. Polacy, Kozacy, Litwini, Ruś - wspólnie, mimo zwykłych podziałów. Choć przeciwnik wtedy też był od nas - już po naszej maksymalnej mobilizacji - wciąż kilkakrotnie silniejszy.

Czy ktoś w MON myśli?
niedziela, 7 lipca 2019, 14:44

Panowie wojskowi nie potrafią wyposażyć WP nawet w nowe odpowiedniki Honkerów. Albo nawet kupić z polskiej firmie gotowych zapalnikow do RPG76, czy gotowych tandemowych głowic do RPG7. A gdzie zakupy nowoczesnej amunicji typu Bonus/Smart/Strix? Gdzie zakupy absolutnie niezbędnej "na wczoraj" nowoczesnej amunicji ppanc choćby do Leopardow jeśli mnie chcą do Twardych i T72!! Cóż nam po mobilizacji gdy i tak nie będzie czym zatrzymać atakujacego napastnika??

Kapustin
niedziela, 7 lipca 2019, 13:53

Raport z ćwiczeń potwierdza 68%celności do 63m CEP

Rafal
wtorek, 9 lipca 2019, 13:24

Fajnie a gdzie mozna zobaczyc ten raport?

Tweets Defence24