5,5 tysiąca chętnych na ćwiczenia rezerwistów

23 lipca 2020, 10:55
Zrzut ekranu 2020-07-23 o 12.53.29
Fot. st.chor.mar. A. Dwulatek Combat Camera DORSZ/MON
Reklama

15 czerwca, po przerwie związanej z epidemią koronawirusa, Wojsko Polskie wznowiło ćwiczenia rezerw osobowych. Do końca roku planowane jest przeszkolenie około 20 tysięcy osób, zarówno rezerwistów, którzy mieli już styczność z wojskiem i chcą podtrzymać umiejętności, jak i osoby, dla których będzie to pierwszy kontakt z Siłami Zbrojnymi RP. Priorytetowo traktowano wnioski osób, które w wyniku sytuacji epidemicznej w kraju utraciły pracę. To forma wsparcia dla osób, które znalazły się w ciężkiej sytuacji ekonomicznej spowodowanej epidemią, a jednocześnie wzmocnienie rezerw osobowych Sił Zbrojnych.

- Zależy mi na tym, aby Wojsko Polskie było liczniejsze i tak się dzieje. 1 Warszawska Brygada Pancerna też jest liczniejsza, z miesiąca na miesiąc przybywa żołnierzy, to jest właśnie realizacja tego celu. Zależało mi przede wszystkim na tym, żeby zarówno rezerwiści, jak i kandydaci do służby przygotowawczej przeszli swoje zajęcia i związali swoją przyszłość z Wojskiem Polskim - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wizyty w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej.

Szef MON spotkał się 23 lipca br. z ochotnikami i żołnierzami odbywającymi szkolenie w ramach służby przygotowawczej oraz wznowionych ćwiczeń rezerw. Minister obserwował szkolenie żołnierzy oraz rozmawiał z ochotnikami i żołnierzami rezerwy.

Na propozycję dotyczącą ćwiczeń pozytywnie odpowiedziało 5,5 tysiąca kandydatów, zarówno rezerwistów, jak i kandydatów do służby przygotowawczej. 2/3 spośród nich to ludzie, którzy mają status bezrobotnych, a więc jest to propozycja szczególnie dla tych, którzy mogą znaleźć swoje miejsce w Wojsku Polskim. Oferta Wojska Polskiego, jestem o tym przekonany, jest dobra. Przy ćwiczeniach rezerwistów uposażenie wynosi 3,5 tysiąca złotych miesięcznie, oczywiście wyżywienie i zakwaterowanie też jest zapewnione. W przypadku służby przygotowawczej to 1200 złotych miesięcznie i 2600 złotych odprawy, ale zadanie jakie postawiłem moim podwładnym jest doprowadzenie do tego, żeby zachęcić tych ludzi do pozostania w Wojsku Polskim. To jest ten najważniejszy cel

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej

Ćwiczenia trwają do 3 miesięcy, w ich trakcie kandydaci otrzymują pełne wyżywienie i są kwaterowani na terenach jednostek wojskowych. Rezerwiści, czyli osoby, które odbyły zasadniczą służbę wojskową lub mają już przyznany stopień wojskowy mogą liczyć na miesięczne wynagrodzenie od 3,5 tysiąca złotych.

Osoby, dla których jest to pierwszy kontakt z wojskiem odbywają szkolenie w ramach tak zwanej służby przygotowawczej. Miesięczne wynagrodzenie wynosi w takim przypadku 1,2 tys. zł plus dodatkowe 2,5 tys. zł na zakończenie ćwiczeń. Dodatkowo uzyskują one status żołnierza rezerwy i mogą starać się o zatrudnienie w Wojsku Polskim.

W trakcie wizyty w warszawskiej jednostce minister zapoznał się ze szkoleniem zintegrowanym żołnierzy służby przygotowawczej oraz żołnierzy rezerwy, a także obejrzał realizację inwestycji budowlanych w kompleksie koszarowym „Wesoła”.

- Z rozmów jakie odbyłem z dowódcami wynika, że większość ćwiczących chce zostać na stałe w Wojsku Polskim, to jest bardzo dobra wiadomość. Dziękuję wszystkim tym, którzy realizują ten proces ćwiczeń. Nawet gdyby 1/3 szkolonych zdecydowała o tym, że przejdzie przeszkolenie, a potem wróci do cywila, to też jest niezwykle korzystne dla zdolności obronnych państwa Polskiego, dlatego, że ci ludzie przechodzą ćwiczenia, ci ludzie doskonalą swoje umiejętności, są gotowi, żeby stanąć w obronie Rzeczypospolitej Polskiej, jeśli zajdzie taka potrzeba - zaznaczył minister.

Osoby zainteresowane odbyciem szkoleń MON zaprasza do kontaktu z Wojskowymi Komendami Uzupełnień w całej Polsce, gdzie otrzymają szczegółowe informacje: - https://www.wojsko-polskie.pl/sgwp/wszw/

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 40
Reklama
ferro
piątek, 24 lipca 2020, 14:03

gdyby nie kasa to by się zgłosiło kilkuset zapaleńców, kilka bezdomnych psów, kilkaset głodnych pszcżół i komarów, jest kasa są żołdacy, nie kasy nie ma łobronców onczyzny nie w tych czasach

marian
sobota, 25 lipca 2020, 09:23

A co to za kasa 3,5 tyś za 24 godzinną dyspozycję ? Można odwrócić twierdzenie i powiedzieć, że mimo pieniędzy na kilkadziesiąt milionów ludzi, zgłasza się tylko kilka tysięcy.

Rhotax
czwartek, 23 lipca 2020, 17:26

Bardzo dobry pomysł . Kilka tys. chętnych przeszkolonych z obsługi broni to zawsze jako takie uzupełnienie strat Armii a część może nawet się dostanie na zawodowych. Oby tak dalej . Zgłoszę się na następny nabór . Mam nadzieję że karanych też biorą ...w końcu spluwe mi kiedyś zabrali to wiedzą że strzelać umiem :)

Wanda co Niemca nie chciala
czwartek, 23 lipca 2020, 17:25

Sercem jestem z wami, chlopcy!

kez87
czwartek, 23 lipca 2020, 16:39

Że się tak złośliwie wyrażę - wolę pozostać "nie przeszkolony" żeby w razie "W" musieli mnie szkolić ;) Nie żebym nie kochał naszej Polskiej ojczyzny,ale ginąć za polityków którzy pewnie znów będą uciekać na zaleszczyki i to wykonując rozkaz kogoś kto rzuci bez sensu do walki mięso armatnie to nie dla mnie. Jak Ruscy przyjdą wolę powitać po swojemu.Zaręczam,że nie będzie to chleb i sól i że pewnie złamie to kilka konwencji :P

Wawiak
niedziela, 2 sierpnia 2020, 14:33

Bronić będziesz przede wszystkim rodziny i domu - bez których nie ma Ojczyzny, ale to nie każdy rozumie.

Przemek
środa, 5 sierpnia 2020, 14:31

Nie, bronić będziesz interesów partii, polityków, bogaczy i szaleńców - jak na każdej wojnie. W ostatnim stuleciu nie było jednego żołnierza, który zginął broniąc domu - jedynie chorych wizji szaleńców i polityków. Ale państwu potrzeba "bohaterów" myślących jak ty - najważniejsza jest papka z dumy, nacjonalizmu, honoru i boga okraszona ojczyzną, a czasami wódką.

wert
piątek, 24 lipca 2020, 23:37

cieniutki z historii jesteś z takimi tekstami o Zaleszczykach. Do tego kozak yndywydualysta

erregr
piątek, 24 lipca 2020, 13:59

hmmm nie do zaleszczyk bo tam nacjonalna ukrayna - ale do berlina jak już

Ubawiony
piątek, 24 lipca 2020, 09:14

Rambo, to ty?

krak2020
czwartek, 23 lipca 2020, 14:40

Ale epidemia nie skończyła się. Dobra okazja, aby się zarazić lub zawlec wirusa do jednostki.

marian
czwartek, 23 lipca 2020, 19:46

Ale zawodowy żołnierz to wirusa z urlopu lub ze sklepu to "zawlec" nie może? Rozumiem że zawodowi siedzą skoszarowani od marca? Przecież rezerwista opuszcza koszary tylko na weekend, a zawodowy codziennie. Który jest bardziej podatny na "zawleczenie" wirusa?

olo
czwartek, 23 lipca 2020, 14:07

To...przepraszam...koronowirus teraz jakąś przerwę sobie zrobił ? Czy to wszystko na podstawie oświadczenia premiera RP Mateusza Morawieckiego...przed wyborami ?

GRD
czwartek, 23 lipca 2020, 20:19

Z powodu niskiej umieralności na COVIDA, wojsko działa już normalnie, wykonuje antyepidemiczne ruchy pozorowane żeby się cywile nie czepiali. Poza tym wszystko wróciło do normy. Nas chińska zaraza nie rusza.

HanSolo
niedziela, 26 lipca 2020, 11:35

Mozesz mi wskazac te niską umieralność? Od prawie miesiąca dzień w dzień sa najwyższe wskaźniki zarówno zakażeń jak i zgonów. Zaręczam przy tym że sytuacja nie jest tak dobra, robi sie na prawdę sporo żeby wyniki były niższe niż rzeczywistość i wiem to dosłownie z wirusowej lini frontu. Najzabawniejsze, że w sprzedaży znowu są środki ochrony z prawdziwego zdarzenia a nie z Antonowa. Najlepszy wiceminister finansów. "Lockdown był niepotrzebny i szkodliwy dla gospodarki". Typ wie doskonale ze jego rodzice zawdzieczaja lockdownowi zdrowie i zycie, a nadal bezczelnie głosi prawdy zasłyszane od Trumpa i Putina..

niedziela, 26 lipca 2020, 19:49

Codziennie w sezonie topi się 20 osób. Zakaz dostępu do morza można wyegzekwować kilkoma tysiącami funkcjonariuszy - efekt 100 - 200 żyć uratowanych w jedne wakacje. Jak nie będziemy nic robić, to będziemy umierać tylko z starości, ewentualnie z głodu.

HanSolo
wtorek, 28 lipca 2020, 08:34

Ale ja mam mózg i świetnie pływam. Co nie uchroni mnie przed takimi co uważaja ze 4-krotnie szybsza zarażalność niż przy grypie stawie jedno z drugim na równi. A może pan wiceminister chciałby decydować czy aparaturę do oddychania i życie zachowa mama czy tata? Śmierć z powodu Covid19 jest podyktowana cudza głupotą. Utonięcie - własną. Dostrzegasz różnicę? I jeszcze jedno. Akurat nt utonięć coś wiem i wyssane z palca 10-20 osób dziennie można było sobie darować. Nie każdy jest idiota i to łyknie. Wystarczy ok 190 osob podzielić na 92 dni wakacji, żeby przekonać się że ktoś dokleja zera wyłacznie po to aby pasowało to "teorii".

wtorek, 28 lipca 2020, 15:10

Rozumiem, że jak dziecko się topi, to też jego wina , a nie opiekuna. Jak motorówka przewraca łódkę, to też wina utopionego. Jak ktoś dostaje zawału w wodzie, to też sobie winny. Ten żołnierz, który ostatnio zmarł po skoku spadochronowym do wody dostał zapaści też ze swojej winy.

niedziela, 26 lipca 2020, 16:59

A jaki to niby był lockdown? W domu siedzieli tylko urzędasy i obsługujący ludzkie ciała (fryzjerzy, dentyści, lekarze, panie od paznokci, itp.) Cała reszta zapieprzała normalnie, lub prawie normalnie. Jak codziennie umiera w kraju tysiąc ludzi, a na covida umrze dziesięć, to to i tak będzie niska umieralność. Na dziś europejskie statystyki niczym się nie różnią od statystyk sprzed roku, dwóch, czy trzech.

Wawiak
niedziela, 2 sierpnia 2020, 14:38

Zapomniałeś o innych pracujących zdalnie, jak np. pracownicy biurowi firm, nauczyciele, prawnicy, branża IT (dla części z nich to normalny tryb pracy). Branż, które mogły w dużym stopniu przejść na pracę zdalną jest sporo.

Wojak
czwartek, 23 lipca 2020, 13:04

Na co chętnych ? Żeby siedzieć w koszarach albo jakimś zadupi i przepychać z konta w kont ? Za dużo butów mają i chcą rozdać czy co . Szkoda kasy na takie ćwiczenia. To samo w wekend można zrobić i do widzenia. Zresztą teraz uczyć powinni poddawania . Kto za ten syf będzie się nadstawiał lepiej się poddać i żyć pal licho ten dziwny kraj

GRD
sobota, 8 sierpnia 2020, 21:01

Taaa... A ja idę do magazynu mundurowego po sorty należne od X lat i słyszę, że NIMA bo musza być dla rezerwy i podstawowego.

Obywatel
piątek, 24 lipca 2020, 03:58

Zawsze można zmienić miejsce zamieszkania

y
czwartek, 23 lipca 2020, 17:35

Piszesz o Rosji? Rzeczywiście dziwny to kraj...

marian
czwartek, 23 lipca 2020, 17:22

Kolega "siedzi" drugi miesiąc. Codziennie biegają po 5 - 6 kilometrów plus zajęcia. Teraz przez tydzień są na poligonie strzeleckim. Codziennie po kilkaset sztuk amunicji wystrzeliwują w dzień i w nocy.

HanSolo
niedziela, 26 lipca 2020, 11:42

Pytanie czy te 5-6km to tak dla jaj? I drugie. Setki pocisków to na kilka tysięcy szkolonych nadal niewiele. Z tego co się orientuję to rezerwiści byli w slużbie szkoleni nie tylko z biegania i broni recznej. Moze artyleria by wsiadła do Goździków a czołgiści i wsparcie zmechu do Twardych i BWP1? Piechoty lekkiej to na wojnie juz teraz nie brak...

marian
niedziela, 26 lipca 2020, 16:47

Z rana 2-3 km, i po południu 2-3 km. Ma to niby przygotować do egzaminów z WF przy przyjęciu do służby zawodowej. A te kilkaset sztuk to na jednego żołnierza w jeden dzień.

rthrthrth
piątek, 24 lipca 2020, 14:00

i lecą pociski hen wysoko i daleko a złotówki w błoto

Wawiak
niedziela, 2 sierpnia 2020, 14:44

Nie chcesz płacić na swoją armię, to będziesz płacił na cudzą, a i o zdanie nikt się nie zapyta.

Oleg
czwartek, 23 lipca 2020, 21:42

@Marian takie kocopoly to mozesz swojej cioci opowiadac. @y licze ze pierwszy popedzisz na Rosje jak dostaniesz rozkaz za obce interesy.

zaciekawiony
piątek, 24 lipca 2020, 09:16

Jak tam u Was z postepem w elektryfikacji?

marian
piątek, 24 lipca 2020, 06:38

Zapraszam do WKU. Do wyboru wiele jednostek. Ja tylko piszę, bez związku z polityką (nie oceniam nawet czy to ma sens), co żołnierze robią na takich ćwiczeniach, i nie są to informacje z internetu. Choć akurat w internetach są świetne (artystycznie) zdjęcia jak to podpalają i gaszą rezerwistów na zajęciach w celu oswojenia z ogniem ;)

Oleg
piątek, 24 lipca 2020, 15:08

@marian jesli rzeczywiscie masz racje to zwracam honor. Bylem w styczniu na poligonie i na 5 dni strzelalem 5 strzelan po 5 nabojow z pistoletu. Wiec sa rozumiesz ze setek nie uswiadczylem nabojow. I do tego strzelanie statyczne a nie dynamiczne. Dobrze ze sam moge sobie zapewnic w cywilu takie strzelanie co mi sie zdarza. Pozdr.

marian
piątek, 24 lipca 2020, 23:04

Spoko, wierzę Tobie. Ja rok temu przez miesiąc ćwiczeń nie miałem żadnego strzelania, choć to był kurs i się tego spodziewałem. W tym roku zrobili fajną rzecz, że można sobie było wybrać jednostkę niezależnie od regionu zamieszkania i przydziału. Opisuję sytuację w batalionie powietrznodesantowym w Gliwicach, ale to nie znaczy, że tak jest w innych jednostkach - nie mam takiej wiedzy.

rery
czwartek, 23 lipca 2020, 20:48

W tym roku miało być przeszkolone 50tys. chłopa, już wiadomo, że nic z tego. Zamówienia poszły i ktoś tą amunicję musi wystrzelać.

marian
piątek, 24 lipca 2020, 06:29

Trzy lata temu na ćwiczeniach też strzelałem setki sztuk, więc nie wiem dlaczego wiązać to z "tym rokiem". Ten cykl ćwiczeń ma trwać do końca roku, więc jeżeli mieliby się wystrzeliwać, to robiliby to jesienią. Akurat w tej jednostce mają planowany komplet.

Kordian
czwartek, 23 lipca 2020, 15:43

Jak chcesz się poddać to gratuluję. Na wojnie taki żołnierz za taką gadkę, bez wyroku dostaje kulkę w głowę przed plutonem egzekucyjnym na podstawie rozkazu.

obserwator
czwartek, 23 lipca 2020, 20:38

Jesteś pewny , że dostaje kulkę w łeb, a co dostaje rząd który ucieka za granicę Powiem ci Order Orła Białego

Anty-Che
piątek, 24 lipca 2020, 08:58

A co, lepiej żeby wpadli w ręce Moskalom ? Przeciez Ruskie by ich zakatowali. A jeszcze na torturach by przumusili do oficjalnego poparcia wejscia wojsk ssowieckich do Polski

HanSolo
niedziela, 26 lipca 2020, 11:55

To jest, zdaje się, ich zas..ny obowiązek m.in. zginąć za ojczyznę. Nie mówię o wojsku. Ci akurat za ojczyzne powinni się bić. Politycy maja nie tylko przywileje, a kapitan schodzi ze statku ostatni. Elity intelektualne to owszem można delegowac na obczyzne. Ale polityk to nawet taką przysięgę wypowiada przed objęciem urzędu.

Tweets Defence24