Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Finlandia modernizuje swoje Hornety

Fot. Fińskie Siły Powietrzne
Fot. Fińskie Siły Powietrzne

Amerykańskie władze wydały zgodę na zakup przez Finlandię F/A-18 Mid-Life Upgrade Program oraz związanego z nim wsparcia, sprzętu i treningu. Koszt całego kontraktu, jeśli dojdzie do jego podpisania, wyniesie maksymalnie 156 mln dolarów. 

Władze Finlandii wystosowały prośbę o możliwość nabycia odpowiedniego sprzętu i wsparcia w ramach programu F/A-18 Mid-Life Upgrade. Na mocy kontraktu Finowie chcieliby zakupić 90 systemów łączności radiowej MIDS-JTRS przeznaczonych do prowadzenia działań w systemie wymiany danych Link 16.

Co więcej, zgodnie z założeniami, na tym etapie programu przeprowadzono by również testy oprogramowania i modernizację centrów integracji, testy w locie, dostarczono by części zapasowe i niezbędne do prowadzenia napraw oraz wsparcie. Kontrakt obejmowałby również udostępnienie dokumentacji technicznej czy przeprowadzenie treningu personelu. Jak podają władze USA, szacowany maksymalny koszt umowy wynosić będzie 156 mln dolarów. Byłaby ona kolejnym elementem fińskiego programu modernizacji Hornet.

Finowie, podpisując ten kontrakt, zadbają o przedłużenie służby będących na wyposażeniu ich sił powietrznych maszyn F/A-18 m.in. poprzez wzmocnienie ich "zdolności do przeżycia" oraz poprawienie łączności. Jak wskazują władze USA, siły Finlandii potrzebują wspomnianych modernizacji i nie powinny mieć problemów z ich wprowadzeniem. 

W realizacji programu dla Finlandii wzięłyby udział takie koncerny jak Raytheon, Lockheed Martin, Boeing, BAE North America, General Electric, General Dynamics czy Northrop Grumman.

Czytaj więcej: Zacieśnienie współpracy obronnej Finlandii i USA

Tak jak w przypadku innych umów w ramach Foreign Military Sales, Amerykanie zapewniają, że wydanie takiej zgody i ewentualne podpisanie kontraktu będzie miało wpływ na osiągnięcia celów polityki zagranicznej i bezpieczeństwa USA poprzez poprawę bezpieczeństwa "przyjaznego" kraju, który przyczynia się do "stabilności politycznej i rozwoju gospodarczego w Europie".

Nowe maszyny dla Finów

Finlandia ma w planach zastąpienie wykorzystywanych obecnie myśliwców Hornet. Na zapytanie dotyczące nowych maszyn dla fińskich sił powietrznych odpowiedziało 5 firm, w tym Boeing proponujący myśliwce F/A-18 Super Hornet, Dassault Aviation – Rafale, BAE Systems – Eurofightery Typhoon, Lockheed – F-35 i Saab – JAS Gripen (w odmianie nowej generacji). Więcej informacji na temat tego, co zaproponowały koncerny, zostanie przekazanych w kwietniu 2017 roku, a przyjęcie ofert ma mieć miejsce najpóźniej w lutym 2019 roku. Podpisanie kontraktu zaplanowano na 2021 rok, aby samoloty osiągnęły wstępną gotowość operacyjną w 2025 roku.

Do oficjalnego uruchomienia programu „HX Fighter” doszło w październiku 2015 roku. Zgodnie z jego założeniami Finlandia do końca dekady wyłoni następcę eksploatowanych obecnie myśliwców F/A-18 Hornet. Rozpoczęcie przez siły zbrojne procedury pozyskiwania nowych samolotów zaaprobował minister obrony Finlandii Jussi Niinistö. Sprawa jest o tyle pilna, że Finowie wykorzystują je od 1995 r. i za dziesięć lat zużycie płatowców oraz wyczerpywanie się zapasów części zamiennych zmusi siły zbrojne do sukcesywnego wycofywania tych maszyn.

Jednocześnie jednak kontynuowane są wysiłki mające na celu modernizację Hornet. Wcześniej rozszerzono ich możliwości w zakresie powietrze-powietrze (integracja z nową wersją AIM-120 AMRAAM). Program modernizacji objął także integrację pocisków manewrujących JASSM w wariancie AGM-158A zakontraktowanym przez Polskę w 2014 roku. Widać więc wyraźnie, że Finowie równocześnie modernizują istniejące myśliwce, aby utrzymać ich wartość bojową, i szukają następcy, tak aby proces jego wprowadzania przebiegał planowo, bez "zaskoczenia" dla armii czy przemysłu. 

Reklama

Komentarze (6)

  1. Plush

    Wszystkie państwa modernizują posiadane Hornety lub (USA-KANADA) kupują nowe by zastąpiły stare do czasu podjęcia decyzji jaki samolot je zastąpi. Hornety podobnie jak F-16 kończą powoli swoją karierę. Co do Finów podjęli bardzo dobrą decyzję z której jasno wynika że następnymi maszynami nie będą Hornety. Ich perzjście z jednej generacji do drugiej jest wzorcowe. Szkoda że nasz MON tak nie potrafi. Su22/Mig29 do takich zaliczyć nie można.

  2. Swat

    Spirala wyścigu zbrojeń się coraz bardziej nakręca. Ciekawe jak długo to wytrzymają nasi przyjaciele za wschodu...;)

  3. rozczochrany

    Niestety nie bierzemy przykładu z Finów w kwestii koncepcji obrony, organizacji armii i obrony terytorialnej. A Finowie obronili się sami przed Armia Czerwoną.

    1. Marek

      Nieśmiało pragnąłbym przypomnieć, że my także swego czasu obroniliśmy się przed zbirami z armii czerwonej. Nie umniejsza to oczywiście mojego szacunku do Finów, zaś Simo Hayha, który swój wynik osiągnął przy pomocy otwartych przyrządów celowniczych, to mistrzostwo świata.

  4. s

    już chociaż dla próby ustalenia dobrych wzorców nasz MON mógłby również uruchomić podobne działania Ale żeby nie zamykał decyzji ewentualnym następcom jak to było z Caracalami

  5. AWU

    Kocham Finów jak Simo Hayha który w ciągu krótkich arktycznych dni zaliczył 505 sowietów. Ilmari Juutilanene zestrzelił 5 sowieckich TB w przeciągu 5 minut?

    1. macko z bogdanca

      Szacun dla Finlandii

  6. AWU

    Finowie są najlepsi

Reklama