5000 rakiet Hellfire dla Iraku. "Wsparcie walki z Daesh"

8 stycznia 2016, 16:07
Śmigłowiec OH-58D należący do US Army z pociskiem Hellifire II sfotografowany koło Kirkuku w Iraku, Fot. Spc. Bryanna Poulin/US Army
Fot. Orbital ATK
Reklama

Departament Stanu USA zaaprobował sprzedaż 5000 rakiet AGM-114K/N/R Hellfire II dla Iraku. Maksymalna wartość potencjalnego kontraktu wraz z pociskami ćwiczebnymi i niezbędnym wyposażeniem ma wynieść 800 mln USD. Rakiety mają pomóc siłom irackim w walce przeciwko terrorystom z Państwa Islamskiego. 

Departament Stanu USA zaaprobował sprzedaż 5000 rakiet AGM-114 Hellfire II dla Iraku. Na mocy proponowanej transakcji poprzez program FMS (Foreign Military Sales) władze w Bagdadzie otrzymają pociski w trzech wersjach: AGM-114K z głowicą kumulacyjną typu HEAD do zwalczenia celów opancerzonych, AGM-114N z głowicą termobaryczną przeznaczoną do niszczenia budynków, umocnień i siły żywej oraz w najnowszej AGM-114R.

Pocisk znany także jako Hellfire Romeo jest najnowszą i najbardziej wielozadaniową wersją tej popularnej rakiety wyposażonej (poza wariantem AGM-114L) w półaktywną laserową głowicę naprowadzającą. Główną zmianą zastosowaną w wersji R w stosunku do starszych modeli jest możliwość wyboru przez pilota rodzaju eksplozji w trakcie trwania misji, co pozwala używać rakiet przeciwko różnorodnym celom od siły żywej w terenie zurbanizowanym, przez pojazdy opancerzone po silnie umocnione bunkry. AGM-114R może być także być wystrzeliwywana z wyższego pułapu niż poprzednie warianty, również przeciwko celom znajdującym się z boku lub z tyłu nosiciela. Irakijczycy mają otrzymać także 10 rakiet ćwiczebnych 114K M36E9 i niezbędne wyposażenie.

Maksymalna wartość kupowanego sprzętu ma wynieść 750 mln USD, a całego kontraktu 800 mln USD. Głównym dostawcą rakiet będzie Lockheed Martin Corporation z Bethesda w stanie Maryland. Władze w Bagdadzie najprawdopodobniej nie zdecydowały się na zawarcie umowy offsetowej przy okazji transakcji. Należy jednak pamiętać, że opublikowanie notyfikacji o wyrażeniu zgody na sprzedaż broni przez Departament Stanu nie jest równoznaczne z podpisaniem kontraktu.

AC-208
Fot. Orbital ATK

Pozyskane przez rząd iracki rakiety mają zostać użyte do walki z terrorystami z Daesh. Mogą w nie zostać uzbrojone lekkie, turbośmigłowe samoloty szturmowe Cessna Orbital ATK AC-208 "Combat Caravan", a także śmigłowce Bell IA-407 i OH-58C. Zakup jest konieczny w związku z kurczącymi się zapasami pocisków, które regularnie używane są przez wojska rządowe na froncie toczącej się w Iraku wojny domowej. Pierwsze pociski typu Hellfire II trafiły do irackich sił zbrojnych w grudniu 2008 roku wraz z samolotami AC-208, a od tego czasu otrzymały one prawdopodobnie ok. 1500 rakiet tego typu. 

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
:(
piątek, 8 stycznia 2016, 16:42

A my mamy atrapy made in USA

Józuś
piątek, 8 stycznia 2016, 16:36

Może to dobry pretekst, żeby nasz MON zamówił przy tej okazji makiety AGM?

ccccc
piątek, 8 stycznia 2016, 20:43

A po co nam ten złom? Obecnie tylko pocisk brimstone się liczy w tej klasie na zachodzie.

luk
piątek, 8 stycznia 2016, 19:07

a ponoć na kube dostarczyli bez zgody kongresu

solder
niedziela, 10 stycznia 2016, 12:53

Jak widzisz Uklad Warszawski sie tylko przeorientowal na zachod. Mechanizm dzialania ten sam. Wladze polityczne i wojskowe zachwalaja sojusznikow, a wszelkie wpadki i bestialstwa sa ukrywane lub jesli sprawa jest za gruba, to deprecjonowane.

Tweets Defence24