Reklama

Geopolityka

Ambasador Rumunii: Jedność i solidarność NATO, UE kluczowa dla obronności [Defence24.pl TV]

Ovidiu Dranga
Ovidiu Dranga

Ovidiu Dranga, ambasador Rumunii w Polsce, w rozmowie z Defence24.pl omówił, przed jakimi wyzwaniami związanymi z bezpieczeństwem stoją kraje Unii Europejskiej i NATO. Do najważniejszych zaliczył rosyjską okupację Krymu, kryzys uchodźczy, zjawiska takie jak nacjonalizm i populizm. Wpływ na przyszłość organizacji ma mieć m.in. Brexit.

Dranga powiedział, że bezpieczeństwo jest bardzo skomplikowanym pojęciem, szczególnie teraz, kiedy jego znaczenie zmieniło się całkowicie. Trzeba je rozpatrywać z różnych stron – z wojskowego punktu widzenia, ekonomicznego i energetycznego. Właśnie w ten sposób Rumunia postrzega wyzwania związane z bezpieczeństwem zarówno w regionie europejskim, jak i poza nim.

Pierwszym wyzwaniem jest oczywiście sytuacja w naszym wschodnim sąsiedztwie, szczególnie w rejonie Morza Czarnego, postępująca nielegalna okupacja Krymu przez Federację Rosyjską.

Ovidiu Dranga, ambasador Rumunii w Polsce

Sprawa ta była wyjaśniania szczegółowo podczas szczytu NATO w Warszawie w lipcu tego roku.

Ambasador zwrócił uwagę na pojawianie się ruchów związanych z populizmem i nacjonalizmem, co stanowi drugie wyzwanie dla europejskiego bezpieczeństwa.

Z kolei zastanawiając się nad przyszłością UE, szczególnie w kontekście konsekwencji Brexitu, mówca wyraził obawę o solidarność i jedność Unii Europejskiej.

Ale to są oczywiście wyzwania zauważane przez wszystkich członków UE. I naszym zobowiązaniem jest dbanie o jedność i solidarność zarówno w UE, jak i w obrębie NATO.

Ovidiu Dranga, ambasador Rumunii w Polsce

Jeszcze innym wyzwaniem w zakresie bezpieczeństwa jest obecnie kryzys migracyjny, napływ migrantów z państw północnej Afryki i obszaru Morza Śródziemnego. Dranga wyraził swoją opinię, że NATO i UE właściwie zajmują się tymi wszystkimi problemami, a sama Rumunia jest "częścią międzynarodowych starań, aby te problemy rozwiązać". 

Następnie ambasador Rumunii został poproszony o wypowiedź w sprawie decyzji NATO dotyczącej umieszczenia czterech batalionów wojsk na wschodniej flance. Dranga powiedział, że te decyzje są historyczne i potwierdzają ważność tego rejonu, a jednocześnie ujawniają potrzeby poprawienia obronności wschodniej flanki i krajów znajdujących się na tym obszarze: państw bałtyckich, Polski, Rumunii i innych. 

Myślę, że to jest istotne, ponieważ daje (...) sygnał, że NATO rozumie potrzebę zmiany postawy obronnej wzdłuż wschodniej granicy. (...) I uważam, że ważne jest tym samym uznanie faktu, że NATO w ten sposób poinformowało o silnej współpracy z UE.

Ovidiu Dranga, ambasador Rumunii w Polsce

Dranga dodał, że był zadowolony z decyzji podjętych podczas szczytu NATO w Warszawie. Jedna z nich m.in wskazała na zdecydowaną politykę sojuszników w sprawie regionu Morza Czarnego. 

Rozmowa miała miejsce podczas konferencji "NATO Towards the Challenges of a Contemporary World – After the Warsaw 2016 Summit", odbywającej się w Łodzi.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama