400 mln wsparcia dla Mesko. Technologie prochów wielobazowych i rakiet

27 listopada 2019, 13:20
Morawiecki_mesko
Fot. Maciej Szopa/Defence24.pl.

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała ze Skarbem Państwa umowę zakładającą dokapitalizowanie w kwocie 400 mln zł oraz inwestycje w należącej do PGZ spółce Mesko, w zakładach w Pionkach oraz Skarżysku-Kamiennej. Sfinansowane w ten sposób projekty mają pozwolić m.in. na budowę kompetencji związanych z produkcją prochów wielobazowych, a także amunicji oraz rakiet.

Umowę w sprawie dokapitalizowania i przeprowadzenia inwestycji w Mesko podpisano w zakładach w Skarżysku-Kamiennej, w obecności premiera Mateusza Morawieckiego, szefa MON Mariusza Błaszczaka oraz władz PGZ. Wartość planowanych do realizacji inwestycji opiewa łącznie na 436,6 mln zł, z czego 400 mln stanowi dofinansowanie Skarbu Państwa, a 36,6 mln zł - środki własne.

image
Fot. Maciej Szopa/Defence24.pl.

Działania w zakładach w Pionkach obejmą budowę nowoczesnych kompetencji produkcyjnych i technologii związanych z produkcją prochów wielobazowych oraz elementów amunicji wielkokalibrowej i artyleryjskiej. Środki przeznaczone na inwestycje pozwolą również na zwiększenie mocy produkcyjnych, zabezpieczenie infrastruktury oraz rozbudowę bazy magazynowej.

Druga część inwestycji, realizowana w zakładach w Skarżysku-Kamiennej, obejmie zwiększenie zdolności produkcyjnych amunicji małokalibrowej, rakiet oraz komponentów do amunicji wielokalibrowej przy jednoczesnym unowocześnieniu istniejącego na terenie przedsiębiorstwa parku maszynowego. 

Inwestycja w Pionkach oznacza rozbudowę i wzmocnienie strategicznych kompetencji MESKO i Grupy PGZ w zakresie produkcji prochu, amunicji i rakiet. Pozyskanie środków na modernizację linii produkcyjnych rekompensuje wieloletnie zaniedbania inwestycyjne. Pozwala także odbudować zdolności zakładu do produkcji prochu do większości typów amunicji produkowanej w Polsce

- prezes zarządu PGZ S.A. Witold Słowik
image
Fot. Maciej Szopa/Defence24.pl.

Pozyskanie nowoczesnych maszyn i urządzeń umożliwi zwiększenie wolumenów produkcyjnych oraz poprawę jakości i płynności produkcji w spółce, co bezpośrednio przełoży się na stabilność dostaw. Projekt stworzy jednocześnie przesłanki wzrostu wartości przedsiębiorstwa. Inwestycja została poddana testowi prywatnego inwestora, który wykazał, że poziom jej rentowności wyniesie ponad 18%.

Nasze działania są przykładem profesjonalizacji PGZ i wpisują się w strategiczną transformację zachodzącą w Grupie. Wdrażane przez nas mechanizmy nadzoru nad inwestycjami i poprawy warunków produkcji spółek pozwalają nam radykalnie podnosić warunki produkcji, obniżać koszty i efektywnie wykorzystywać pozyskane fundusze dla samodzielności i suwerenności przemysłu obronnego. Na tej inwestycji skorzystają nie tylko nasze zakłady, ale przed wszystkim polskie wojsko i formacje sojusznicze

- członek zarządu PGZ S.A. Michał Kuczmierowski

Jak zapowiedział podczas podpisania umowy prezes Witold Słowik, kolejna inwestycja w Mesko ma dotyczyć ponownego uruchomienia produkcji nitrocelulozy. To umożliwi pełną produkcję różnych rodzajów amunicji dla Sił Zbrojnych RP.

Należąca do PGZ spółka Mesko, która niedawno obchodziła swoje 95-lecie, jest producentem systemów rakietowych i amunicyjnych, przede wszystkim dla Wojska Polskiego, ale też dla klientów eksportowych. Dostarcza opracowane w kraju przenośne zestawy przeciwlotnicze Piorun i Grom, a także produkowane na licencji pociski przeciwpancerne Spike-LR. Mesko oferuje także pociski do artylerii rakietowej Feniks, umowa na dostawę partii tych rakiet w wersji z głowicami odłamkowo-burzącymi o donośności ponad 40 km została podpisana we wrześniu. Oprócz tego Mesko dostarcza różne rodzaje amunicji mało-, -średnio, i wielkokalibrowej, włącznie z amunicją czołgową.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 36
Reklama
rav
poniedziałek, 2 grudnia 2019, 02:55

proszę wytłumaczcie mi to, dlaczego nie zaczynamy od wznowienia produkcji nitrocelulozy? przecież amunicję już produkujemy, ale nie mamy prochu, kupujemy nitrocelulozę, tak na małpi rozum wydaje się, że kolejność jest odwrócona..

2 plm ''Krakow'' z Goleniowa
czwartek, 28 listopada 2019, 13:20

Piejacym z zachwytu i wychwalajacy ow krok radzilbym wziac na wstrzymanie, cytujac pewne powiedzonko ''pozyjemy zobaczymy'', jak sie to rozwinie i co de facto z tego wyjdzie na koniec, dokapitalizowac mozna wszystko, wazne jest kto tym ''biznesem'' kieruje, bowiem nie od dzis wiadomo, ze ''kadry'' z klucza partyjnego potrafia polozyc nawet najlepszy interes !!!

Mesko
środa, 27 listopada 2019, 19:48

Bardzo dobrze produkować u siebie a importować.

jjj
środa, 27 listopada 2019, 17:47

Inwestycja w rodzimy przemysł to inwestycja w POLAKÓW - im większa niezależność tym większe bezpieczeństwo kraju

Tomasz33
środa, 27 listopada 2019, 17:17

Mieszkam w Pionkach, dobra wiadomość. Szkoda że ktoś się zreflektował po tylu latach. Po co było to likwidować?

sża
czwartek, 28 listopada 2019, 12:47

Również uważam, że należy inwestować w krajowy przemysł. Ale mam jedną uwagę - po co zrobiono tak przy okazji ten cały CYRK, z przebraniem pracowników biura w te koszule wzór "sierpień 1980"? Takie numery to wprost rodem z czasów PRL-u, gdy to do fabryki przyjeżdżał z gospodarską wizytą I Sekretarz. Swoją drogą, to jak już teraz mają kasę, to może by kupili jakieś przyzwoite ubrania robocze z logo firmy dla pracowników, bo jak się ogląda te zdjęcia, to tak jakby czas się cofnął o 40 lat...

michalspajder
środa, 27 listopada 2019, 17:07

Lepiej pozno,niz wcale.Nie jest to byc moze rzad marzen,ale prezes Slowik ma racje wspominajacbo wieloletnich zaniedbaniach.Teraz odbudowywanie kompetencji,ktorych sami sie pozbylismy bedzie kosztowac pieniadze,ktore mozna by bylo wydac na zakupy.Ale nie bede juz marudzil,niech PGZ madrze spozytkuje te fundusze.

Sidematic
środa, 27 listopada 2019, 16:56

Ciekawy tekst znalazłem profesora Książczaka: Produkcja prochów nitrocelulozowych w Polsce. Historia, stan obecny i perspektywy. Jest w necie. Warto przeczytać.

Klakier
środa, 27 listopada 2019, 16:52

A może Błaszczak w końcu powie co z drugim etapem Wisły(radar już wybrany) a w Polsce nagle zrobiła się cisza na temat Patriotów

MOM
środa, 27 listopada 2019, 16:51

Taki cyrk z pracownikami w tle odstawił już kilka lat temu Macierewicz i Szydło gdy to we dwoje kupowali kilkadziesiąt śmigłowców dla Polskiego wojska.Mieliśmy ich już dzisiaj mieć kilkadziesiąt,żaden nie doleciał :)

Gg
środa, 27 listopada 2019, 18:36

A po co nam stery francuski złom

vvv
czwartek, 28 listopada 2019, 00:36

bo jest lepszy niz stare s-70i czy turbo drogie i wadliwe aw101 w cenie 4 caracali

mirek
czwartek, 28 listopada 2019, 01:55

Nawet gdyby francuskie były cudowne, to nie wystarczy. Płacimy Amerykanom (kupując ich sprzęt) za ochronę. Francuzi oferowali tylko sprzęt. Dajemy Amerykanom dużo, ale ono też sporo nam dają. Bezpieczeństwo kosztuje.

Covax
czwartek, 28 listopada 2019, 10:12

To przypomina układ "córy Koryntu" i jej "opiekunem" oni nam sprzedają broń a w zamian mamy obniżać podatki dla amerykańskich korpo

Dar 12
środa, 27 listopada 2019, 16:39

Krok w odpowiednim kierunku

Gustlik
środa, 27 listopada 2019, 16:37

Z prochu powstałeś... Ciekawe czy prochy wielobazowe to nasze rozwiązanie czy licencja? W każdym razie cieszy że wreszcie coś się ruszyło. Może by tak jeszcze zamówić IFF dla okrętów i obrony przeciwlotniczej w polskiej firmie? Bo za chwilę będzie po zawodach.

Marek
środa, 27 listopada 2019, 16:00

Czyżby Piorun 2 miał się urealnić?

Esaa
środa, 27 listopada 2019, 16:27

Nie. Skąd takie wnioski? Ten zakład dawno wymagał ogromnych środków na unowocześnienie bo jest manufaktura rodem z XIX wieku.

Henri
środa, 27 listopada 2019, 15:54

Miny mają takie, jakby im ktoś zabrał 400

Mina
środa, 27 listopada 2019, 19:37

Racja, tez to zauważyłem

szach
środa, 27 listopada 2019, 18:31

Widocznie dlatego, że takie zapewnienia słyszeli co najmniej kilka razy podczas pracy w Mesko.

Autor
środa, 27 listopada 2019, 15:49

Bardzo dobra inwestycja .

Extern
środa, 27 listopada 2019, 15:36

Wreszcie, mam nadzieję że również w końcu ruszą prace przy PK-6 (piorun 2).

Wojciech
środa, 27 listopada 2019, 16:40

Co ci po Piorunach jeśli nie mamy aktualnych systemów IFF??? Będziesz walił do wszystkiego co się porusza? To kto nam pomoże? Żaden kraj nie wyśle lotnictwa do kraju gdzie sojusznik będą naparzać do wszystkiego co lata bez możliwości rozróżnienia kto swój a kto wróg.

Marek
czwartek, 28 listopada 2019, 08:54

Czyli twoim zdaniem nie mamy robić Piorunów?

czepialski
czwartek, 28 listopada 2019, 14:02

do Pioruna jest IKZ-02 przenośny IFF

czepialski
czwartek, 28 listopada 2019, 01:30

Zanim napiszesz kolejną bzdurę zerknij do specyfikacji Poprada lub na zdjęcie zobaczysz tam taką małą antenę ona jest właśnie od IFF, ale przecież jesteś super fachowcem od elektroniki to znajdziesz bez problemu. Tak na marginesie wszystkie nowe wyroby z PIT mają IFF w aktualnym modzie.

HMS Rodney
środa, 27 listopada 2019, 15:22

A nitroceluloza? To główny składników prochów nitrocelulozowych produkowanych w Pionkach. Jeżeli dalej będzie sprowadzana, niemal za każdym razem o innych parametrach i przetrzymywana w wiatach, gdzie wiatr hula..., to cała ta inwestycja jest niewiele warta... i życzę powodzenia.

jurgen
środa, 27 listopada 2019, 16:48

nitroceluloza będzie własna z Pionek, ale w 2 etapie od 2022 r.

Marek
czwartek, 28 listopada 2019, 08:56

Lepiej późno niż wcale. Ciekawe jakie samopoczucie mają ci szkodnicy, dzięki którym przestaliśmy ją robić? Założę się, że dobre.

LMed
środa, 27 listopada 2019, 15:17

Wprawdzie po pięciu latach używania wojska propagandowo głównie, ale chwalić Boga. Powodzenie budowy "nowoczesnych kompetencji" to kadry głównie, bo kolesie to położą.

asdasddas
środa, 27 listopada 2019, 14:54

te koszulki w kratke ...... czy nie mozna kupic normalnego uniformu roboczego swoim pracownikom?

Fak sejk
środa, 27 listopada 2019, 18:07

Wyraźnie jest napisane: "Umowę w sprawie dokapitalizowania i przeprowadzenia inwestycji w Mesko podpisano w zakładach w Skarżysku-Kamiennej, w obecności premiera Mateusza Morawieckiego, szefa MON Mariusza Błaszczaka oraz władz PGZ." Drogą selekcji negatywnej, państwo w koszulach muszą być władzami PGZ.....;))))))

środa, 27 listopada 2019, 15:35

Tak koszula flanelowa kosztuje jakieś 10zł, myślisz że zaszaleją i kupią im coś porządnego, zapomnij.

Wojak
środa, 27 listopada 2019, 20:48

To jest czesty rodzaj ubioru w zakladach produkcyjnych tak w polsce jak i na świecie,tym po zachodniej stronie również.

Paweł P.
środa, 27 listopada 2019, 14:41

+1

Tweets Defence24