350 mln dolarów na rakiety JASSM dla US Air Force

7 listopada 2018, 13:38
JASSM1
Fot. US Air Force
Reklama

Koncern Lockheed Martin podpisał z Departamentem Obrony USA kolejna umowę dotyczącą dostaw i wsparcia eksploatacji pocisków JASSM wszystkich wersji. Termin realizacji kontraktu upływa w kwietniu 2022 roku.

W dniu 5 listopada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych ogłosił podpisanie z koncernem Lockheed Martin kolejnego zamówienia na pociski AGM-158 JASSM i JASSM-ER oraz wsparcie ich eksploatacji, mody­fi­ka­cje i integra­cje z kolej­nymi typami samo­lo­tów. Nie sprecyzowano liczby pozyskiwanych rakiet manewrujących, natomiast wartość umowy to 350 mln dolarów. Jest to kontrakt ramowy, którego realizacja będzie wynikała z konkretnych zamówień.

Obecnie wśród maszyn amerykańskich sił powietrznych do wykorzystania pocisków JASSM dostosowane są wielozadaniowe myśliwce F-15E oraz bombowce strategiczne B-52H i B-1B. Koncern Lockheed Martin zakończył już produkcję pocisków AGM-158A JASSM o zasięgu 370 km i obecnie wytwarza wersje AGM-158B JASSM-ER o zasięgu zwiększonym do ponad 900 km.

Oprócz USA pociski JASSM zostały zamówione przez trzech klientów zagranicznych – Australię, Finlandię oraz Polskę. Dwa pierwsze kraje używają do ich przenoszenia myśliwce F/A-18 Hornet (w przypadku australijskich sił powietrznych także F/A-18E/F Super Hornet). Polska jest natomiast pierwszym  eksportowym użytkownikiem JASSM, który pozyskał także wersje ER o zwiększonym zasięgu, a do ich przenoszenia wykorzystuje samoloty F-16. 

We wrześniu 2018 roku Departament Obrony zlecił podjęcie prac nad budową nowej generacji pocisku manewrującego JASSM-XR (Extreme Range) o planowanym zasięgu 1600 km.

Na bazie JASSM opracowano również pociski przeciwokrętowe LRASM, przeznaczone na zarówno dla samolotów (np. F/A-18, B-1B), jak i okrętów US Navy. Otrzymały one nowy układ naprowadzania, integrujący system INS/GPS, ale też pasywną radiolokacyjną głowicę naprowadzającą oraz system termowizyjny.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
finansista
czwartek, 8 listopada 2018, 11:58

To jeszcze w obiegu jest ta waluta bez pokrycia ? Myślałem że USA to bankrut .....22 bilionu długu w innych krajach ! Oooooo?

Tweets Defence24