Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Lekki radar i rakiety dla Viperów od BAE Systems [Defence24.pl TV]

Podczas warszawskiej prezentacji demonstratora kokpitu śmigłowca Bell AH-1Z Viper swoje produkty pokazywała też firma BAE Systems. W kontekście śmigłowcowym ma ona do zaoferowania rakiety APKWS i nowy, lekki radar. „Zamierzamy pracować nad końcowym rozwojem, integracją i wdrożeniem z partnerami przemysłowymi tutaj w Polsce. Rozmawiamy przez Bell Helicopters, by ustalić czy radar jest częścią wymagań.” - mówi w rozmowie z Defence24.pl Tony Cannon z BAE Systems. 

Nowy, lekki radar przeznaczony dla śmigłowców, nad którym pracuje BAE Systems, ma ważyć mniej niż 18 kg. Można byłoby mocować go na końcówkach skrzydeł w miejsce jednej z rakiet AIM-9, przenoszonych przez Vipera. "Zamierzamy pracować nad końcowym rozwojem, integracją i wdrożeniem z partnerami przemysłowymi tutaj w Polsce. Rozmawiamy przez Bell Helicopters, by ustalić czy radar jest częścią wymagań." - mówi w rozmowie z Defence24.pl Tony Cannon z BAE Systems i dodaje: "Wspaniałą rzeczą dotyczącą tego systemu radarowego, gdybyśmy pracowali razem z Polską nad jego konstrukcją jest to, że może on być zaprojektowany nie tylko dla AH-1Z Viper ale także dla innych systemów i innych klientów międzynarodowych. Praca z partnerami przemysłowymi tutaj nie oznacza więc tylko zwrotu inwestycji w fazę projektową ale będziemy też pracować na rynki międzynarodowe." 

APKWS (Advanced Precision Kill Weapon System) to pociski naprowadzane półaktywnie laserowo, pierwotnie oparte na konstrukcji niekierowanych rakiet rodziny Hydra. Mogą powstawać przez integrację układów naprowadzania z już istniejącymi pociskami. Są wykorzystywane przez lotnictwo marynarki wojennej USA i Korpus Piechoty Morskiej (od 2012 roku), gdzie znajdują się na uzbrojeniu śmigłowców AH-1, UH-1 i MH-60. Używano ich bojowo w Afganistanie.

APKWS zaprojektowano jako broń „plug and play”, dzięki czemu zgodnie z deklaracją producenta może być łatwo integrowany z nowymi platformami. Rakiety, będące konwersję pocisków niekierowanych, są również znacznie tańsze od klasycznej amunicji kierowanej. Poza siłami zbrojnymi USA APKWS zamówiły również Irak i Jordania, która planuje zintegrować je z maszynami wsparcia artyleryjskiego AC-235 oraz Liban, gdzie trafią na wyposażenie samolotów A-29 Super Tucano. 

"Może być w nie uzbrojony każdy śmigłowiec lub samolot zdolny do przenoszenia zasobnika na rakiety kalibru 2,75 cala (70 mm), ale przede wszystkim są one przeznaczone dla maszyn ze "szklanym kokpitem", takich jak Cobra lub Viper. Dają one załodze możliwość rażenia celów z zegarmistrzowską precyzją"- dodaje Tony Cannon z BAE Systems.

Reklama

Komentarze

    Reklama