300 pojazdów MRAP dla Uzbekistanu

26 stycznia 2015, 10:32
fot. US Navy

Stany Zjednoczone zamierzają przekazać 308 pojazdów klasy MRAP i 20 samochodów wsparcia dla Uzbekistanu, co oznacza, że przestają obowiązywać ograniczenia eksportowe, jakie Waszyngton nałożył na władze w Taszkiencie, za podejrzenie łamania praw człowieka.

Pojazdy specjalnie wzmocnione przed wybuchem min MRAP (Mine-Resistant Ambush Protected) zostaną dostarczone Uzbekistanowi w ramach programu przekazywania nadmiarowego sprzętu wojskowego EDA (Excess Defense Articles). Najczęściej dotyczy on pojazdów i uzbrojenia wykorzystywanego przez Amerykanów w Afganistanie i Iraku, którego nie opłaca się ponownie ściągać do Stanów Zjednoczonych.

Wcześniej z programu korzystało Zimbabwe (w latach 1993-1996) i Jemen (2007-2010), teraz programem były objęte m.in. Burundi, Chorwacja, Dżibuti, Indie, Irak, Pakistan, Uganda, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Polska.

Uzbecy będą musieli zapłacić jedynie za dostawę pojazdów i konieczne naprawy, natomiast sprzęt wart około 30 milionów dolarów będzie przekazany za darmo. Pomoc w tym samym regionie świata otrzymały również Kazachstan i Turkmenistan.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
miki
poniedziałek, 26 stycznia 2015, 11:56

W wersji M-ATV to całkiem fajne partolowo -szturmowe , w sam raz dla naszych specjalsów .Bardziej martwił bym się o serwis tego sprzętu i koszty . Biorąc przykład amerykańskich podarków , to na amerykańskie fregaty wydaliśmy grube setki milionów . Jedyny plus tego przejęcia to , że zostały zachowane etaty w Marynarce Wojennej i nauczyliśmy się amerykańskich procedur osiągania wyszkolenia , sprawności i współpracy w międzynarodowych BOJOWYCH grupach morskich . Kiedy nasze zakłady nauczą się takie produkować?

omega
poniedziałek, 26 stycznia 2015, 11:39

Takie MRAP-y mogliśmy zakupić dla AGAT ,tych 45 wozów w wersji dla specialsow ,to pestka ,przydałoby się ze setka takich ciężkich,z pięćdziesiątkami u góry i to już byłaby mocna karta w Obronie Terytorialnej.

alfa
poniedziałek, 26 stycznia 2015, 23:00

O widzę że poważnie wracamy do koncepcji obrony terytorialnej jest już pierwsza poważna jednostka AGAT OT

ryś
poniedziałek, 26 stycznia 2015, 11:38

polska przewiodywalnosc i pomyslowosc jest rowna zero...gratulacje dla wojskowych za wyobraznie.....pojazdy MRAP są potrzebne polskiej armi....chyba ze dalej bedziemy cos plodzic na wspolnej platformie

rg
poniedziałek, 26 stycznia 2015, 10:49

Brak wyobraźni polskiego MON!!!!! Jak by się nam przydały takie wozy. A wzięliśmy bodajże 40 parę. Popatrzcie jak wyglądają konwoje na Ukrainie. Wolelibyście siedzieć w Honkerze czy Starze podczas ostrzału Gradem, czy takim MRAP-ie? Życzę wam, wojskowi decydenci, żebyście siedzieli w nieopancerzonym samochodzie podczas ostrzału. Albo wasi synowie. Ale pewnie nie - oni już dawno będą za granicą, jakby co. Powinniśmy wziąć ze 300 takich wozów na wszelki wypadek. Popatrzcie jak by się przydały Ukraińcom.

podbipięta
poniedziałek, 26 stycznia 2015, 11:54

A po co brać i potem płacić miliony za serwis.Mamy pozyskać ok. 5OO wozów tego typu,nowych i krajowych z serwisem na miejscu a nie w USA.

miki
poniedziałek, 26 stycznia 2015, 11:34

45 pojazdów typu MRAP (Mine Resistant Ambush Protected) w wersji M-ATV dla gliwickiego AGAT-u .

vladimir
poniedziałek, 26 stycznia 2015, 11:30

nie jecz i nie placz. mamy nasze odpowiedniki tych pojazdow. te pojazdy nie ochronia cie przed odlamkami uraganu/smerch. do transportu zolnierzy sa KTO i Boże daj nadzieje na dobry BWP. my mamy te pojazdy ale sa one przekazane dla zwiadu zamiast brdm. poza tym sa to mocno wyekploatowane pojazdy

Tweets Defence24