Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Konferencja „Optoelektronika dla bezpieczeństwa Państwa i Obywateli”. Pierwsza w historii

  • Fot. Baltic Development Forum / Flickr
  • Fot. MSWiA / Flickr / domena publiczna

Jestem przekonany, że konferencja ta przyczyni się do jeszcze lepszej współpracy pomiędzy nauką, wojskiem, a przemysłem w dziedzinie optoelektroniki – powiedział Prezes Zarządu PCO S.A. Ryszard Kardasz, podsumowując konferencję „Optoelektronika dla bezpieczeństwa Państwa i Obywateli”. Konferencja, odbywająca się w Polsce po raz pierwszy, była w całości poświęcona zagadnieniom optoelektroniki, w tym termowizji oraz fotoniki, która należy do jednej z kluczowych technologii Unii Europejskiej zgodnie ze strategią Europa 2020.

Spotkanie zostało przygotowane przez PCO S.A., przy udziale Wojskowej Akademii Technicznej, Politechniki Warszawskiej oraz Polskiej Platformy Technologicznej Fotoniki. Konferencja została zorganizowana w dniach od 7 do 8 października w Hotelu Ossa Congress & SPA w Rawie Mazowieckiej.

Głównym celem organizacji pierwszej polskiej konferencji optoelektronicznej było stworzenie możliwości wymiany doświadczeń i informacji dotyczących rozwoju optoelektroniki oraz zademonstrowania prowadzenia innowacyjnych działań przez polskie przedsiębiorstwa, placówki naukowe oraz jednostki badawczo-rozwojowe.

W trakcie spotkania pokazano, że optoelektronika może być stosowana zarówno w sektorze cywilnym, jak i wojskowym, jest aktywnie rozwijającą się dziedziną nauki, związaną z przemysłem wysokich technologii.

konferencja
Fot. PCO S.A.

Spotkanie zostało oficjalnie otwarte przez dr inż. Ryszarda Kardasza, Prezesa Zarządu i Dyrektora Generalnego PCO S.A. Pierwszą sesję konferencji zatytułowaną „Optoelektronika w systemach obronnych kraju i bezpieczeństwa obywateli – stan aktualny i wizje rozwoju” poprowadził prof. dr hab. Tomasz Woliński, przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Fotonicznego, otwierając jednocześnie część merytoryczną.

W trakcie drugiej sesji konferencji omawiano zagadnienia związane z zasadami wprowadzania urządzeń optoelektronicznych do służb bezpieczeństwa kraju. Odbyła się ona pod przewodnictwem dr inż. Adama Piotrowskiego reprezentującego VIGO System S.A. oraz Polską Platformę Technologiczną Fotoniki.

Zwieńczeniem pierwszego dnia spotkania był panel dyskusyjny „Wojsko, nauka, przemysł – synergia potrzeb i możliwości polskiej optoelektroniki”, z udziałem: gen. dyw. prof. dr hab. inż. Zygmunta Mierczyka z WAT, płk Macieja Zająca z Inspektoratu Uzbrojenia, dr inż. Henryka Knapczyka, PIT-RADWAR S.A., prof. dr hab. inż. Ryszarda Szczepanika z ITWL, prof. nzw. dr hab. inż. Ryszarda Piramidowicza z Politechniki Warszawskiej oraz kmdr Arkadiusza Kalinowskiego, reprezentującego Departament Polityki Zbrojeniowej MON. Moderatorem panelu był Juliusz Ćwieluch z tygodnika „Polityka”.

W trakcie konferencji referaty wygłaszali przedstawiciele przemysłu, placówek naukowych oraz ośrodków badawczo-rozwojowych, które są związane z rozwojem optoelektroniki w Polsce.

W drugim dniu spotkania poruszano przede wszystkim techniczne aspekty rozwoju, wdrażania i wykorzystania optoelektroniki w przemyśle oraz w wyposażeniu przeznaczonym dla Sił Zbrojnych. Omawiano między innymi zagadnienia związane z nowoczesnymi kamerami termowizyjnymi przeznaczonymi do systemów przeciwlotniczych i systemów kierowania ogniem, systemami obrazowania trójwymiarowego, systemami i podsystemami fotonicznymi oraz inne.

Konferencja „Optoelektronika dla bezpieczeństwa Państwa i Obywateli” została objęta patronatem przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Wojskową Akademię Techniczną.

Reklama

Komentarze (2)

  1. ekonom z polski

    130 mld na zbrojenia minus kolejna konferencja dajmy na to 120 000 zł. Hotel Ossa Congress & SPA... konferencja: 9.00 Pan Ziutek powie " dzień dobry..." 10.00 Pani Ziutka powie o tym że "cieszy się tak dużym zainteresowaniem" 11.00 Pan Ziutek zareklamuje swój sprzęt, że działa tak i tak. 13.00 obiad 14.00 Pani Ziutek powie o funduszach europejskich 15.00 pytania 16. 00 całe SPA dla delegacji.. I co tak się inwestuje 130 mld w poprawę obronności. Ps. Od razu powiem nie byłem. Dodam jeszcze artykół sponsorowany, więc D24 coś zarobi i moderatorowi skapnie.

    1. ekonom z polski

      ...artykuł

  2. info

    Totalitaryzm i inwigilacja obywateli vide kamery z systemem rozpoznawania tablic rejestracyjnych na rogatkach miast, z którego bez żadnego prawnego i demokratycznego nadzoru korzystają służby czy też system rozpoznawania twarzy i "przewidywania zagrożeń" z systemów monitoringu miejskiego (podobny brak kontroli, za to sypanie kasy na to ile zażądają twórcy) to to tytułowe "bezpieczeństwo obywateli"? Raczej w takim orwellowskim stylu.

Reklama