20. rocznica służby Anakond

16 lipca 2012, 06:19
SONY DSC
Śmigłowiec ratowniczy W-3RM Anakonda - fot. Łukasz Pacholski

16 lipca br. przypada 20. rocznica rozpoczęcia eksploatacji śmigłowców ratowniczych PZL Świdnik W-3RM Anakonda w polskim lotnictwie morskim. Tego dnia, w 1992 roku, służbę na lotnisku w Gdyni Babich Dołach rozpoczęły maszyny 0505 oraz 0506.

W ciągu tych lat, Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej eksploatowała osiem śmigłowców tego typu - spośród nich utracono jedną maszynę (12 marca 1997 roku, w czasie akcji ratowniczej). Pozostała siódemka, w oparciu o dwie bazy lotnicze, jest wykorzystywana do udzielania codziennej pomocy medycznej na morzu oraz lądzie - w tych zadaniach są jednym z dwóch typów wiropłatów SAR eksploatowanych przez Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Lotnicy Marynarki Wojennej, m.in. latający na śmigłowcach W-3RM Anakonda, w ciągu ostatnich dwóch dekad uczestniczyli w 525 akcjach ratowniczych, w których udzielili pomocy 272 osobom. W niedalekiej przyszłości, wedle planów, Anakondy mają zostać uzupełnione przez trzy nowe śmigłowce ratownictwa morskiego SAR, które zostaną wybrane w ramach przetargu na 26 wiropłatów dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

(ŁP)
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24