Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

20 lat współpracy Radmor i Thales. Kooperacja w europejskim projekcie ESSOR

  • Fot. Thales
    Fot. Thales
  • Fot. JB Investments
    Fot. JB Investments

Polska firma Radmor, obecnie wchodząca w skład Grupy WB już od 20 lat współpracuje z francuskim koncernem Thales. W Ambasadzie Francji odbyła się uroczystość z okazji rocznicy rozpoczęcia kooperacji. Radmor dostarczył polskim użytkownikom 10 tysięcy radiostacji typu PR4G.

Kooperacja pomiędzy Radmor a Thales zapoczątkowana została w 1996 roku, kiedy podpisano umowę o współpracy z francuską firmą Thomson, która później weszła w skład koncernu. Rok później przeprowadzono transfer technologii radiostacji rodziny PR4G do Radmoru, co otworzyło drogę do wdrożenia na wyposażenie Sił Zbrojnych RP nowoczesnych systemów łączności taktycznej. 

W 2007 roku Thales i Radmor przeprowadziły transfer technologii radiostacji rodziny PR4G F@stnet. Podczas uroczystości, która odbyła się w piątek 11 marca poinformowano o wprowadzeniu Geomux, najnowszej wersji cyfrowego „waveformu” PR4G. Pozwoli to na kontynuowanie procesu „cyfryzacji” systemów C4ISR, używanych przez Siły Zbrojne RP. Zwrócono uwagę, że polskim użytkownikom przekazano 10 tysięcy radiostacji PR4G.

Dwie dekady współpracy z firmą Thales zaowocowały wieloma pozytywnymi zmianami w naszej firmie. Możemy oferować polskiej armii najnowocześniejszy sprzęt, nie tylko wyprodukowany, ale również udoskonalany u nas w Polsce. Współpraca dwustronna z Thales oraz ta prowadzona w ramach europejskiego projektu ESSOR, wzbogacają nas o wiedzę, umożliwiającą opracowanie narodowej platformy łączności spełniającej potrzeby Sił Zbrojnych RP. Mam nadzieję, że kolejne lata przyniosą obu naszym firmom wiele korzyści

Andrzej Synowiecki, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Radmor

Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Radmor Andrzej Synowiecki podkreślił, że współpraca z Thales oraz w ramach projektu ESSOR pozwala na opracowywanie rozwiązań oferowanych Siłom Zbrojnym RP. Z kolei Prezes Zarządu Thales Polska Paweł Piotrowski wskazał na kooperację z Radmor jako przykład zaangażowania koncernu we wsparcie polskiego przemysłu i transfer technologii. Zapowiedział jednocześnie kontynuację współpracy „w celu spełnienia potrzeb planu modernizacji Polskich Sił Zbrojnych.”

Obecnie Radmor i Thales biorą wspólnie udział w projekcie ESSOR (European Secure Software Defined Radio). W jego ramach sześciu europejskich dostawców współpracuje w celu zbudowania europejskiego standardu dla platform SDR oraz koalicyjnego „waveformu” sieciowego o wysokiej przepływności. Pierwsza faza projektu została zakończona w ubiegłym roku.

Systemy łączności produkowane przez Radmor znajdują się na wyposażeniu Wojska Polskiego, a także armii Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy i Estonii, jak również np. Bangladeszu. Tradycje przedsiębiorstwa sięgają 1947 roku, obecnie właścicielem firmy jest w 99% Grupa WB Electronics. Oferta dla sił zbrojnych obejmuje radiostacje programowalne R3507, radiostacje osobiste R35010, radiostacje doręczne R3501, zestawy przewoźne V3501 oraz urządzenia plecakowe i pokładowe z rodziny F@stnet wraz z akcesoriami. Spółka bierze udział w europejskich projektach badawczo-rozwojowych (w tym ESSOR). Jest również uczestnikiem polskiego programu modernizacji systemów łączności taktycznej.  

Czytaj więcej: RADMOR gotowy do zbudowania „europejskiej” radiostacji programowalnej

 

Reklama

Komentarze (2)

  1. były żołnierz

    Od 20 lat "klepie biedę" na francuskiej licencji - zero wniosków, zero inicjatywy. Jaka jest wartość bojowa radia z " Radmor" najlepiej wiedzą użytkownicy... słaby produkt za kosmiczne pieniądze

    1. ZCz

      Nie masz pojęcia co się robi w Gdyni ale marudzisz "po polsku".

  2. marian

    a thales współpracuje z rosjanami, czy to nie zagraża naszemu bezpieczeństwu?

    1. Total

      Naszemu bezpieczeństwu zagraża to , że radiostacje są budowane z części zagranicznych. W Polsce w ogóle nie ma przemysłu elektronicznego.

Reklama