2 tys. pojazdów US Army na polskich drogach [MAPA]

30 maja 2018, 16:23
stryker
Fot. US Army Reserve, Pfc. Maximilian Huth

W związku z zaplanowanym w dniach 3-15 czerwca br. ćwiczeniem Saber Strike-18 przez teren naszego kraju w okresie od ostatniego tygodnia maja do początku lipca przemieści się ponad 2000 pojazdów Armii Stanów Zjednoczonych - informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. 

Dowództwo podkreśla, że będą to transporty z rejonów stacjonowania wojsk oraz punktów przeładunkowych w rejony szkolenia, ale również przemieszczenia w trakcie prowadzonego szkolenia, a w ostatniej fazie ćwiczenia transporty powrotne do miejsc stałej dyslokacji.

Największego ruchu drogowego należy spodziewać się na trasach przemarszu 2 Pułku Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych, który w dniu 28 maja wyruszył ze swojego miejsca stacjonowania w Vilseck na terenie Niemiec. Głównym uzbrojeniem pułku są transportery Stryker, oprócz nich w jego skład wchodzą samochody ciężarowe i terenowe oraz inne pojazdy. Amerykanie podkreślają, że cała jednostka jest w stanie dokonywać przerzutu drogowego, i jest to element tegorocznych ćwiczeń Saber Strike.

Siły i środki z 2 Pułku Kawalerii rozpoczęły przekraczanie granicy naszego kraju w dniu 29 maja poprzez przejścia graniczne w Jędrzychowicach oraz miejscowości Kudowa Słone. Jest to największa formacja przemieszczająca się w najbliższych dniach po polskich drogach licząca w sumie 1250 pojazdów podzielonych na 5 rzutów. Pierwszy z nich liczy około 40 pojazdów, natomiast pozostałe cztery liczą po około 300 pojazdów. Transporty poruszają się w kolumnach po 20 sztuk i są pilotowane przez pojazdy Żandarmerii Wojskowej.

Główne trasy przemieszczeń czterech największych rzutów kształtują się następująco:

Trasa nr 1: Jędrzychowice – Wrocław – Oleśnica – Leszno – Poznań – Powidz – Chełmno – Grudziądz – Ostróda – Olsztyn – Olecko – Budzisko (główne trasy: autostrada A4, DK nr 5, 16 i 61).

Trasa nr 2: Kudowa Słone – Kłodzko – Wrocław – Oleśnica – Leszno – Poznań – Powidz – Sochaczew – Mszczonów – Góra Kalwaria – Łochów – Łomża – Olecko – Budzisko (główne trasy DK nr 8, S8, autostrada A1 i A2, DK 50, S8, 63, 16 i 61).

Przekraczanie granicy polsko-litewskiej w budzisku zaplanowano na 6-9 czerwca.

Ponadto zwiększonego ruchu należy spodziewać się na drogach województw Zachodniopomorskiego i Pomorskiego, gdzie najbardziej obciążone będą  drogi o numerach 3,10 i 22 oraz autostrada A1. Szczegółowe i aktualne informacje będą przekazywane lokalnie przez przedstawicieli Szefostwa Transportu i Ruchu Wojsk oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Informacje nt. transportów przekazywane będą również poprzez system tablic zmiennej treści znajdujących się  przy drogach będących w dyspozycji GDDKiA.

W tegorocznej edycji Saber Strike weźmie udział około 18 000 żołnierzy z 19 państw, w tym 5000 polskich żołnierzy oraz 1000 pojazdów i jednostek sprzętu wojskowego z jednostek podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ). Manewry, podobnie jak poprzednie, uwzględniały będą m.in. elementy wsparcia sojuszniczego, w tym siły grup bojowych NATO rozmieszczonych w państwach bałtyckich i w Polsce. 

Reklama
Tweets Defence24