Reklama

2 tys. pojazdów US Army na polskich drogach [MAPA]

30 maja 2018, 16:23
stryker
Fot. US Army Reserve, Pfc. Maximilian Huth

W związku z zaplanowanym w dniach 3-15 czerwca br. ćwiczeniem Saber Strike-18 przez teren naszego kraju w okresie od ostatniego tygodnia maja do początku lipca przemieści się ponad 2000 pojazdów Armii Stanów Zjednoczonych - informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. 

Dowództwo podkreśla, że będą to transporty z rejonów stacjonowania wojsk oraz punktów przeładunkowych w rejony szkolenia, ale również przemieszczenia w trakcie prowadzonego szkolenia, a w ostatniej fazie ćwiczenia transporty powrotne do miejsc stałej dyslokacji.

Największego ruchu drogowego należy spodziewać się na trasach przemarszu 2 Pułku Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych, który w dniu 28 maja wyruszył ze swojego miejsca stacjonowania w Vilseck na terenie Niemiec. Głównym uzbrojeniem pułku są transportery Stryker, oprócz nich w jego skład wchodzą samochody ciężarowe i terenowe oraz inne pojazdy. Amerykanie podkreślają, że cała jednostka jest w stanie dokonywać przerzutu drogowego, i jest to element tegorocznych ćwiczeń Saber Strike.

Siły i środki z 2 Pułku Kawalerii rozpoczęły przekraczanie granicy naszego kraju w dniu 29 maja poprzez przejścia graniczne w Jędrzychowicach oraz miejscowości Kudowa Słone. Jest to największa formacja przemieszczająca się w najbliższych dniach po polskich drogach licząca w sumie 1250 pojazdów podzielonych na 5 rzutów. Pierwszy z nich liczy około 40 pojazdów, natomiast pozostałe cztery liczą po około 300 pojazdów. Transporty poruszają się w kolumnach po 20 sztuk i są pilotowane przez pojazdy Żandarmerii Wojskowej.

Główne trasy przemieszczeń czterech największych rzutów kształtują się następująco:

Trasa nr 1: Jędrzychowice – Wrocław – Oleśnica – Leszno – Poznań – Powidz – Chełmno – Grudziądz – Ostróda – Olsztyn – Olecko – Budzisko (główne trasy: autostrada A4, DK nr 5, 16 i 61).

Trasa nr 2: Kudowa Słone – Kłodzko – Wrocław – Oleśnica – Leszno – Poznań – Powidz – Sochaczew – Mszczonów – Góra Kalwaria – Łochów – Łomża – Olecko – Budzisko (główne trasy DK nr 8, S8, autostrada A1 i A2, DK 50, S8, 63, 16 i 61).

Przekraczanie granicy polsko-litewskiej w budzisku zaplanowano na 6-9 czerwca.

Ponadto zwiększonego ruchu należy spodziewać się na drogach województw Zachodniopomorskiego i Pomorskiego, gdzie najbardziej obciążone będą  drogi o numerach 3,10 i 22 oraz autostrada A1. Szczegółowe i aktualne informacje będą przekazywane lokalnie przez przedstawicieli Szefostwa Transportu i Ruchu Wojsk oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Informacje nt. transportów przekazywane będą również poprzez system tablic zmiennej treści znajdujących się  przy drogach będących w dyspozycji GDDKiA.

W tegorocznej edycji Saber Strike weźmie udział około 18 000 żołnierzy z 19 państw, w tym 5000 polskich żołnierzy oraz 1000 pojazdów i jednostek sprzętu wojskowego z jednostek podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ). Manewry, podobnie jak poprzednie, uwzględniały będą m.in. elementy wsparcia sojuszniczego, w tym siły grup bojowych NATO rozmieszczonych w państwach bałtyckich i w Polsce. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 26
Reklama
TomJones.
wtorek, 5 czerwca 2018, 23:52

Lubelszczyznę w tym roku ominęli,poczekamy za rok.

Darek
sobota, 2 czerwca 2018, 23:55

No tragedia! Polska ma pół miliona tirów, z których duża część jeździ codziennie. A tu 2000 pojazdów w ciągu miesiąca się przemieści. Chyba nie przeżyjemy tego

Dla czego
piątek, 1 czerwca 2018, 17:39

Widziałem kolumnę 30 pojazdów w środę. Ćwiczenia, ćwiczeniami ale na tak wąskiej drodze w górach blokowanie całkowicie ruchu na odcinku Kudowa-Bardo to szaleństwo i skrajne utrudnienia życia innym. Nie można było przerzucić ich wszystkich a4. Tam jest możliwość chociaż ich wyprzedzenia .

Zawisza_zielony
piątek, 1 czerwca 2018, 15:35

Ciekawe ile kolizji spowodują sojusznicy zza oceanu.

dobry wypadek
piątek, 1 czerwca 2018, 18:43

Może jakiegoś ruskiego szpiega przejadą centralnie?

zaciekawiony
piątek, 1 czerwca 2018, 15:20

Czy będą jeszcze jechali przez Górę Kalwarię? Czy w okolicy Warszawy są przewidziane postoje i spotkania z mieszkańcami?

Pirat
piątek, 1 czerwca 2018, 03:58

Tak powinni ćwiczyć co roku.

Maciek
piątek, 1 czerwca 2018, 01:03

Jeden z nich o mało nie urwał mi lusterka. Na szczęście wygło się w drugą stronę. Nawet autostrady są dla nich za wąskie!

MayeuszS
czwartek, 7 czerwca 2018, 21:11

A mnie miali i jakoś nie zawadzlili. Przy takich zdarzeniach może warto dobić do krawędzi drogi? Kolumna oznakowana pojazdów wojskowych ... Można pomyśleć \" o kurde \'czołg\' może być\".. Xd

Ja :)
piątek, 1 czerwca 2018, 16:56

Wania, a co wyprzedzali Twoją Ładę Strykerem na autostradzie?

Maciek
piątek, 1 czerwca 2018, 20:47

Za wanię kolego walę po pysku. A wyprzedzali mnie HEMTTem. To cholerstwo ma mocno odstające lusterka i w dodatku zamocowane na sztywno.

Lach
sobota, 2 czerwca 2018, 03:15

I słusznie, to pojazd wojskowy.

SCYPION AFRYKAŃSKI....
czwartek, 31 maja 2018, 19:01

odcięcie przesmyku suwalskiego ...i pozamiatane ... linia styczności z nplem zacznie się w okolicach Orzysza i wielkich jezior ....a tam kolumny pancerne i inne ciężkie komponenty nie są skuteczne ...by przebić się przez przyczółki umożliwiające przejazd ciężkich kolumn nastąpi ześrodkowanie tego typu wojsk ....a to będzie pożywka dla npla by unicestwić zgrupowania saturacyjnym atakiem rakietowym ...krajom nadbałtyckim zostanie tylko stosowanie partyzantki ...a Polsce resztkami wojsk ratowanie Warszawy przed atakiem lotnictwa npla a przede wszystkim atakiem rakietowym ...czas trwania działań bojowych przez polskie wojska operacyjne 5 dni ...potem zostaje partyzantka i samodzielne grupy operacyjne stworzone z reszeki ocalałych struktur wojskowych i grup z WOT a których zadaniem będzie przetrwać przez głębokie krycie a nawet konspiracje przez okres jakiś 6 miesięcy do rozpoczęcia procedowania 5 artykułu traktatu waszyngtońskiego....i uruchomienia wojsk sojuszu.. biorąc pod uwagę tzw hurra optymizm...a to już nie będzie pewne ze czasookres procedowania będzie tak krótki i tylko wyniesie 6 miesięcy ..ze względu na interpretacje artykułu .czemu bo sojusznik może w ramach poparcia wyrazić głębokie zaniepokojenie a nawet rzec że jego interes Państwa został zagrożony i musi chronić kraj swoimi wojskami więc nie przyjdzie z pomocą....Amerykanie wyrażą głębokie zaniepokojenie i w ramach sojuszu zaproponują pomoc w zakupie ich sprzętu bojowego po cenach preferencyjnych bez procedowania z kongresem za to wielokrotnie wielokrotnie wyższych niż miało by to miejsce tj zakupu w czasie pokoju...cóż tonący brzytwy się chwyta ...więc będzie zakupywał w ramach tzw kredytu ( no bo skąd pieniądze) uzależniając się totalnie od sojusznika ..kraje zachodniej Europy wykorzystując sytuacje zaproponują wzorem USA zakup swojego sprzętu ..i będzie ok...a Polska wzorem ze swej przeszłości wróci do przeszłości ...cóż historia się nie powtarza ale rymuje według powtarzających się cykli tworzonych \"mądrością narodu\"....cóż Polak przed szkodą i po szkodzie głupi....a wszystko przez komponowanie wojsk w oparciu o systemy mające siłę sprawczą i zasięg niszczenia gdy widzą npla ... a to systemy rakietowe ,artyleria dalekiego zasięgu i lotnictwo ..decyduje o inicjatywie operacyjnej i taktycznej ....która daje zwycięstwo ...

Lach
sobota, 2 czerwca 2018, 03:17

A świstak siedzi i zawija je w sreberka …

Wydra
sobota, 2 czerwca 2018, 21:31

Dlaczego? Niestety z grubsza biorąc facet ma racje tzn. bez problemu dojdą do Wisły a potem....?

żołnierz PRL
sobota, 9 czerwca 2018, 12:16

A potem szybciutko do Niemiec, gubiąc po drodze portki ze strachu...

Patcolo
niedziela, 3 czerwca 2018, 14:28

To jest możliwe, o czym kolega pisze, ale przy pełnoskalowym konflikcie kiedy to Rosja zostanie przyparta do muru i nie będzie miała innej możliwości. Obecnie nie stać Rosji na definitywne rozwiązanie konfliktu ukraińskiego, gruzińskiego czy mołdawskiego, a co dopiero na pełnoskalowy konflikt z państwami członkami NATO. Rosja wie że jeżeli ruszy na NATO to ryzykuje również odmrożenie konfliktów na Ukrainie i Gruzji dlatego zanim ruszy na pribaltyki i Polskę musi zrobić porządek tam no i być pewna Białorusi. Ponadto czym innym jest zdobycie Kijowa, Talina, Wilna i Warszawy a czym innym utrzymanie się tam.

fghjk
czwartek, 31 maja 2018, 01:01

Ciekawe ile wypadków będzie. Oni już pokazali kilka razy swoje umiejętności

TiPi
czwartek, 31 maja 2018, 00:23

Dlaczego obowiązkowym kursem jest autostrada Kulczyka ??? Nie ma innej trasy poprowadzonej dorgami te koniecznie prywatnymi np S8 ?

misio
sobota, 2 czerwca 2018, 12:15

jest okazja, zeby ktos zaplacil za autostrade to i taka trase ustalaja :D

aaa
czwartek, 31 maja 2018, 15:41

To nie jest takie proste, widziałem jak ciężarówki Hemmet nie bardzo radziły sobie z pokonaniem ronda w Szczecinku. Na środku nastawiane kwiatków itp. więc nie dało się na wprost. W końcu się wymanewrowali ale na milimetry. Ciasna ta nasza Europka...

Marek
czwartek, 31 maja 2018, 00:05

Tu im przynajmniej żadni biurokraci nie będą czynili przeszkód.

:)
środa, 30 maja 2018, 21:44

No grubo, będzie na co popatrzeć.

zenika
środa, 30 maja 2018, 19:52

I to jest konkretna pomoc w odstraszaniu Rosji a i punkt docelowy słuszny tzw przesmyk suwalski tak 3mać

Zsnkfjf
czwartek, 31 maja 2018, 12:14

Lepiej trzymać z hammerykanami niż z eurokołchozem.

polak
sobota, 9 czerwca 2018, 12:15

Jedni i drudzy wycyckają nasz kraj...

nie jestem przekonany
czwartek, 31 maja 2018, 04:11

Przyjadą i pojadą, a w krzakach pojawią się zielone ludziki.

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama