Reklama

Siły zbrojne

Polska w sojuszniczym systemie rozpoznania. Konferencja NATO AGS

  • Photo: J. Sabak/Defence24.pl.

W Warszawie odbywa się konferencja organu zarządzającego systemem rozpoznania NATO AGS, który będzie wykorzystywać bezzałogowe systemy powietrzne Global Hawk. W programie od niedawna ponownie uczestniczy Polska.

Możliwości operacyjne systemu AGS (Alliance Ground Surveillance), jego przydatność w systemie obronnym Sojuszu, w tym także Polski oraz korzyści polityczne były fundamentem decyzji o przystąpieniu Polski do programu

sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek

We wtorek 8 lipca w Warszawie rozpoczęła się dwudniowa konferencja Rady Dyrektorów Organizacji Zarządzającej Programem AGS (NAGSMO BoD – NATO Alliance Ground Surveillance Management Organisation Board of Directors). Okazją do zaproszenia tego gremium, składającego się z przedstawicieli państw budujących wspólnie zdolność do rozpoznania obiektów naziemnych z powietrza, stał się powrót Polski do tego programu. Dokument akcesyjny został podpisany 2 kwietnia, a zatwierdzony 19 czerwca bieżącego roku.

Proces dochodzenia do obecnej koncepcji AGS był trudny, a przede wszystkim niezwykle długotrwały. Choć zapewne dzięki temu Sojusz otrzyma system znacznie nowocześniejszy niż można było to sobie wyobrazić w 1992 roku

sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek

Architektura systemu ma być oparta na pięciu bezpilotowych statkach powietrznych Global Hawk firmy Northrop Grumman zdolnych do długotrwałych lotów na dużych wysokościach, wyposażonych w radar pozwalający na wykrywanie i śledzenie celów naziemnych. Uzyskane dane będą przekazywane w czasie rzeczywistym do głównej bazy operacyjnej we Włoszech, sojuszniczych stanowisk dowodzenia różnych szczebli oraz do narodowych systemów dowodzenia i rozpoznania. Osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej systemu planowane jest na 2017 r., a pełnej na 2018 rok.

Wdrożenie programu AGS zapewni większą zdolność operacyjną w rejonach działania.  Ponadto program będzie wzmacniał nie tylko wspólne zdolności obronne NATO, ale także stanowił istotne uzupełnienie zdolności posiadanych przez Siły Zbrojne RP. Przystąpienie do grupy 15 państw budujących AGS stworzy sprzyjające warunki  do jego wykorzystania dla potrzeb narodowych. Będzie z pewnością miało wpływ na wzrost znaczenia i pozycji w NATO.

MON

Reklama

Komentarze (5)

  1. Darek

    Z tego co pamiętam ogłosił to Radzio vel Radek Sikorski ( ten od watahy ) gdyż stwierdził, że nie ma na to pieniędzy ( a był i jest to przecież przedstawiciel jedynego w galaktyce rządu cudów i wszelakiej zieleni gospodarczej ) a po drugie, że to przeciw Rosji a Rosja to przecież super przyjazny i przewidywalny kraj, to tylko złe kaczory podrzegały do wojny no i te szabelki....

  2. Amoroso

    Czyli znowu dziadujemy na innych? Gdzie są nasze bezzałogowce? Były zapewnienia o ich nabyciu, a jak na razie zero konkretów z tego wynikło...

    1. barroc

      Wydaje mi się ze była mowa o bezzałogowcach, ale znacznie mniejszych, powiedzmy taktycznych, o znacznie słabszych parametrach odległości, czasu lotu i sprzętu rozpoznawczego.

  3. oficer

    Wspólne programy NaTO alliaNcE GrOUNd SUrvEillaNcE – pro- gram budowy Core System, określanego jako So- juszniczy System Obserwacji Obiektów Naziemnych z Powietrza (AGS). Polska poinformowała 2 kwietnia 2009 roku władze Sojuszu o wycofaniu się z jego re- alizacji. Czy ktoś potrafi wyjaśnić dlaczego ? i kto podjął decyzję?

  4. tomicki1914

    Jeszcze kilka miesięcy temu NATO nam było potrzebne jak przysłowiowy pypeć tam gdzie plecy kończa swą nazwę wg. doktryny P.P.B.Komorowskiego a raczej jego czcigodnych doradców. Teraz widzimy jakieś działania maniakelne coś jak polityka zagraniczna Austro-Węgier przed 1914 r. coś chciała osiągnąć tylko nikt nie wiedział co.

  5. Podbipięta

    Z AGS wyszliśmy,Teraz wracamy.Kiiedy znów wyjdziemy?

Reklama