Reklama
Reklama

10 Brygada Kawalerii Pancernej ćwiczy w czasie "Mgły"

14 marca 2018, 15:53
Zrzut ekranu 2018-03-14 o 11.59.49
FOT. KPT KATARZYNA SAWICKA
Defence24
Defence24

Jak informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych żołnierze Sekcji Wykrywania Skażeń pododdziałów 10 Brygady Kawalerii Pancernej w czasie ostatniego tygodnia wzięli udział w ćwiczeniu Mgła-18.

Zobacz także
Reklama

Zasadniczym celem zorganizowanego ćwiczenia było doskonalenie elementów Sekcji Wykrywania Skażeń w planowaniu, organizacji i realizacji zadań Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia (OPBMR) w warunkach zagrożenia skażeniami i skażeń. Zgranie współdziałania wymienionych elementów jest niezwykle istotne i dlatego właśnie co roku organizowane jest takie przedsięwzięcie - przekazała kapitan Anna Jagielnicka, pełniąca obowiązki Szefa Wojsk Chemicznych 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

W ćwiczeniu udział wzięli żołnierze z posterunków wykrywania i monitorowania skażeń z batalionów i samodzielnych kompanii oraz instruktorzy wojsk chemicznych świętoszowskiej brygady. Zadaniem tych ostatnich była kontrola i weryfikacja wiedzy i umiejętności żołnierzy. Szczególną uwagę zwracano na organizację i działanie posterunku obserwacyjnego oraz poprawne sporządzanie komunikatów CBRN (ang. Chemical, Biological, Radiological, Nuclear), jak również przesyłanie ich dalej. Dzięki ocenie wykonywanych przez żołnierzy czynności możliwe było określenie, czy potrafią oni właściwie zareagować na zaistniałą sytuację oraz następstwa z tym związane. Żołnierze otrzymywali na kartkach informacje, na podstawie których musieli samodzielnie rozwiązać problem i podjąć odpowiednie działania.

Zadaniem żołnierzy z posterunku obserwacyjnego, po zauważeniu niepokojących symptomów możliwego skażenia, w pierwszej kolejności jest jak najszybsze ogłoszenie alarmu. Następnie podejmowane są odpowiednie działania mające na celu zidentyfikowanie z jakim środkiem mają do czynienia. Realizmu sytuacji podczas ćwiczenia Mgła-18 dodawały środki pozoracji, które towarzyszyły żołnierzom w trakcie wykonywania zadań. 

undefinedFOT. KPT KATARZYNA SAWICKA

Ćwiczenie Mgła-18 było sprawdzeniem wiedzy i umiejętności nabytych podczas przeprowadzanego w brygadzie co miesiąc Dnia Zagrożenia Skażeniami. Kolejnym etapem weryfikacji będą zawody użyteczno-bojowe zespołów OPBMR na szczeblu brygady. Zwycięzcy tego etapu reprezentować będą 10 Brygadę Kawalerii Pancernej podczas rywalizacji w Czarnej Dywizji.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Polak
czwartek, 15 marca 2018, 16:26

Akurat było dwóch żołnierzy dostępnych bo reszta na urlopie :P

jaretel
czwartek, 15 marca 2018, 09:12

na zdjeciach widac ze zadnej mgly nie bylo wiec cwiczenia nalezy uznac za nieudane a poza tym fotki robia wrazenie skalą i rozmachem cwiczen - 1939 coraz bardziej realny!

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama