Reklama

Żołnierze NATO z polską bronią. Projekt ustawy

20 lipca 2017, 19:06
US Army i Beryl
Photo by Sgt. 1st Class Adam Stone, U.S. Army Europe, domena publiczna

Żołnierze wojsk sojuszniczych stacjonujący w Polsce będą mogli być wyposażeni w broń i amunicję stanowiącą uzbrojenie Wojska Polskiego – przewiduje projekt zmian ustawowych, które MON przygotowało z myślą o Dowództwie Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód (HQ MND-NE) w Elblągu.

Projekt nowelizacji ustawy o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium RP oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium w tym miesiącu trafił do uzgodnień. Zawiera on jeden nowy przepis, który ma zostać dopisany do ustawy:

Art. 13a. Na wniosek właściwych organów wojskowych strony wysyłającej, żołnierze wojsk obcych mogą być wyposażani w broń i amunicję, stanowiącą uzbrojenie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Projekt nowelizacji ustawy o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium

MON: celem jednolite uzbrojenie żołnierzy HQ MND-NE

W uzasadnieniu projektu MON zwraca uwagę na tworzone w Elblągu dowództwo MND-NE. "W trakcie spotkań i rekonesansów realizowanych podczas organizowania HQ MND-NE poruszony został temat ujednolicenia uzbrojenia członków personelu wojsk obcych, stacjonujących na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, mających służyć w HQ MND-NE. Analizując obowiązujące akty prawne ustalono, iż brak jest obowiązujących regulacji prawnych umożliwiających wyekwipowanie personelu międzynarodowego HQ MND-NE w broń znajdującą się na wyposażeniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej" – napisali autorzy projektu.

Jak dodali, zmiana ustawy "umożliwi systemowe rozwiązanie problemu wyekwipowania personelu międzynarodowego w broń będącą na wyposażeniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej teraz i w przyszłości". Zdaniem MON zaproponowana w projekcie formuła jest na tyle pojemna i elastyczna, że stworzy prawną możliwość przydziału broni żołnierzom wojsk obcych stacjonujących w Polsce "niezależnie od tego czy dany żołnierz wojsk obcych będzie służył w wielonarodowym dowództwie (kwaterze), sztabie, czy w jednostce operacyjnej".

Ministerstwo argumentuje też, że wyposażenie przebywających w Polsce żołnierzy wojsk obcych w polską broń pozwoli uniknąć kosztów związanych z dostosowaniem magazynów.

Według przytoczonych przez MON w projekcie danych grupa, której dotyczy projekt, to ok. 500 żołnierzy wojsk obcych stacjonujących w Polsce. Wcześniejsze zmiany legislacyjne związane z rozszerzeniem możliwości wykorzystania sił sojuszniczych na terenie Polski były analizowane na Defence24.pl: Polska otwiera przepisy dla "szpicy". Ustawa wzmocni kolektywną obronę.

Dowództwo batalionowych grup bojowych NATO na flance północno-wschodniej

Utworzenie w Elblągu Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód wiąże się z wzmocnieniem północno-wschodniej flanki NATO. Kwatera w Elblągu ma koordynować działania batalionowych grup bojowych NATO w Polsce, Estonii, Litwie i Łotwie za pośrednictwem narodowych brygad, którym owe bataliony zostały podporządkowane. Pod koniec marca również minister obrony Czech Martin Stropnicky zapowiedział w Warszawie, że również jego kraj afiliuje swoją brygadę zmechanizowaną przy elbląskim dowództwie.

Etat HQ MND-NE ma liczyć 280 stanowisk, z czego 75 mają obsadzić żołnierze spoza Polski. Na początku lipca, po obsadzeniu 210 stanowisk, dowództwo osiągnęło wstępną gotowość. Pełną gotowość dowództwo ma osiągnąć do końca 2018 r.

Dowódcą MND-NE jest gen. bryg. Krzysztof Motacki. We wtorek MON poinformowało, że na szefa sztabu dywizji został wyznaczony gen. bryg. Adam Joks.

Zobacz też: Szatkowski: Pracujemy nad kolejnymi przełomami we współpracy polsko-amerykańskiej [SKANER Defence24]

 

KomentarzeLiczba komentarzy: 19
niespokojny
czwartek, 20 lipca 2017, 20:42

Zamiast uzbrajać obcych żołnierzy, może najpierw należałoby uzbroić polskich obywateli?

T
czwartek, 20 lipca 2017, 22:37

Ciekawe w jakim celu...

krzysiek84
czwartek, 20 lipca 2017, 22:05

Po co? Automaty się marzą? Jest tyle kruczków prawnych, że trzeba być bardzo praworządnym, albo niedorozwiniętym, żeby z nich nie skorzystać; -kółka sportowe, czyli każda broń oprócz, karabinów automatycznych (skorpiony i uzi już tak) -kółka łowieckie, czyli broń długa do 12,8mm, śrutowa i pistolety samopowtarzalne -broń historyczna, czyli min. Winchester 1866, która powali każdego kto nie ma pancerza z kompozytu. Z planami ustawy "Dom moją twierdzą" każdy praworządny obywatel powinien czuć się bezpieczny. O broń krótką i automatyczną płaczą zawistni sąsiedzi, zazdrośni kochankowie i imprezowi wojownicy. Do ochrony mienia wystarczy wyżej wymieniony arsenał...

Jaxa
czwartek, 20 lipca 2017, 20:35

O jeżu milusieńki, toż się porobiło. US Army będzie dumnie paradować z Berylami. W końcu mogą odetchnąć od tych swoich koszmarnych i zawodnych M4 czy HK które każą im używać na całym świecie i poczuć się bezpieczniej z solidną bronią znad Wisły. A może MON choć wysupła kilka sztuk MSBS dla sojuszników? Byle nie w wersji reprezentacyjnej bo mogą dostać szoku z zaskoczenia na strzelnicy jeśli nikt ich nie uprzedzi...

obym sie mylił
sobota, 22 lipca 2017, 01:18

Obawiam się, że to chodzi o coś zupełnie innego i dużo kosztowniejszego. Wystarczy, że zakupione przez Polskę za nasze ciężkie 2% dochodu, 2 baterie Patriotów będą zamrożone dla Amerykanów do pilnowania Słupska.

lol
czwartek, 20 lipca 2017, 19:53

a kto będzie chciał ten złom?

CB
czwartek, 20 lipca 2017, 19:27

Czyli np. wszyscy przesiądą się na T-72 z 16 Pomorskiej, żeby ujednolicić uzbrojenie?

Artur
czwartek, 20 lipca 2017, 22:52

Tu chodzi o sztabowców, a nie o jednostki liniowe.

rozczochrany
piątek, 21 lipca 2017, 11:01

Fajnie by było jakby amerykańscy zołnierze używali w Polsce karabinów MSBS, polskich pistoletów, karabinów snajperskich, optyki, termowizji, łącznosci. Mogli by sie podzielic opinią o ich uzytkowaniu i porównaniu ze swoim sprzętem. Była by to tez reklama dla naszych wyrobów, gdyby opinie były pozytywne. W USA polska broń strzelecka z Łucznika cieszy sie renomą i jest ceniona przez cywili.

N
środa, 2 sierpnia 2017, 10:30

W USA broń z Łucznika jest tak ceniona że zamknięto przedstawicielstwo Łucznika w USA... Tak jest ceniona...

Lodowcowa
sobota, 22 lipca 2017, 03:47

Czy polscy nadal używają broni skonstruowanej bodajże w 1943 r.? MSBS nadal nieprodukowanym gniotem? Sabotaże agentury i zacofanie inżynierskie? Cóż,pozostanie strzał z bata i jedyna w Europie fabryka kos, o ile jeszcze funkcjonuje.

Ja
środa, 2 sierpnia 2017, 14:25

MSBS na pewno nie jest gniotem i jest produkowany - tyle, że nie masowo bo MON jeszcze nie złożył takich zamówień (kończą się testy niezbędne do wdrożenia tej broni).

CB
piątek, 21 lipca 2017, 09:03

Mamy problem żeby zmagazynować 75 szt broni... Koszty magazynowania? A koszty przeszkolenia żołnierza na naszą broń będą kilka razy większe...

lol
piątek, 21 lipca 2017, 00:45

Dajcie amerykańskim czołgistom podkalibrową 120mm z Mesko, to się nie wypłacimy za zniszczone armaty.

mi6
piątek, 21 lipca 2017, 14:59

A juz myślałem ze Antoni wymyślił obowiązek używania polskiej broni przez wszystkich zolnierzy NATO w całym sojuszu...to by było wsparcie polskiego ... Sorry ...narodowego przemysłu zbrojeniowego...

PL1
czwartek, 20 lipca 2017, 22:44

Spójrzcie co nasi żołnierze mają na głowie,rozumiem wojska powietrzno-desantowe w obciachowych orzeszkach.Czy w MON nikomu nie jest wstyd że nasi żołnierze to jeszcze noszą??

bok
piątek, 21 lipca 2017, 08:26

@PL1 oj tam, niepotrzebnie się czepiasz. to cacko może również służyć jako polowy nocnik, czy garnek na zupę, a o tym już Amerykanie nie pomyśleli!

Marek1
czwartek, 20 lipca 2017, 21:33

Warto zwrócić uwagę - połowa 2017r. a polscy żołnierze(6 BPD, 25 BKP) nadal biegają w tych nieszczęsnych "orzeszkach" wz.63. Dlaczego ?? Ano okazało się, że zamówione przez MON w 2015r. za ciężkie mln PLN 5 tys nowych hełmów Maskpolu. HA-03(900 PLN/sztuka) są super, ale ... na ziemi. W czasie skoku natomiast przesuwały się żołnierzom na tył głowy, a nawet odnotowano przypadki zerwania ich z głowy żołnierza. Ot i polski przem. "zbrojeniowy" ...

K.
piątek, 21 lipca 2017, 10:10

Z tym że maskpol proponował im własny projekt hełmu, mon się uparł że ma swój i ma być produkowany taki jak sobie wymarzyli, taka ciekawostka.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama