Reklama

Znaczenie okrętów podwodnych dla obronności Rzeczypospolitej Polskiej [OPINIA]

19 stycznia 2017, 10:40
Ula
Norweski okręt podwodny typu Ula. Fot. Chief Mass Communication Specialist Marlowe P. Dix/US Navy.

Przed wojną popularna była wypowiedź jednego z generałów polskiego lotnictwa, „że on na podkuwaniu koni się nie zna, a na lotnictwie znają się wszyscy”. Dzisiaj możemy to samo powiedzieć o okrętach podwodnych. Znają się na nich nieomal wszyscy, ale tylko nieliczni potrafią uzasadnić sensowność ich posiadania na wyposażeniu Marynarki Wojennej – pisze Piotr Urbański, z firmy Kongsberg.

W grudniu 2016r. minęło okrągłe 10 lat od podjęcia decyzji przez Ministra ON o zastąpieniu okrętów podwodnych typu Kobben konwencjonalnymi jednostkami podwodnymi nowego typu, określanymi dzisiaj, jako projekt ORKA. Z jakiego powodu posiadanie okrętów podwodnych jest tak ważne dla Marynarki Wojennej RP? Czy to kwestia tradycji polskich podwodniaków, prestiżu floty, czy ambicji admirałów? Nic z tych rzeczy. Potrzeba taka wynika z oceny współczesnych i prognozowanych zagrożeń militarnych oraz wymagań i zobowiązań sojuszniczych. Marynarze wiedzą doskonale, że skryty w bałtyckich wodach okręt podwodny jest szczególnie trudny do wykrycia, co wymusza zaangażowanie do jego poszukiwań znaczących sił przeciwnika. Wiedzą oni także, iż okręt podwodny to najskuteczniejszy element systemu rozeznania sytuacji na morzu, który w sposób niezauważony może prowadzić rozpoznanie, lokalizować i wskazywać potencjalne cele do rażenia przez inne elementy systemu sił zbrojnych państwa.

Oprócz tego jego zdolność do wykrywania i zwalczania innych okrętów podwodnych, sił nawodnych i instalacji brzegowych potencjalnego przeciwnika powoduje, że nowocześnie uzbrojony i wyposażony okręt podwodny, jak planowana do pozyskania ORKA, obsługiwany przez wyszkoloną załogę i dowodzony przez doświadczonego oficera, stanowić będzie istotny element potencjału odstraszania na tym akwenie. Wspomniane uwarunkowania hydrologiczne Bałtyku, jego wielkość i płycizny oraz strategiczne położenie naszego kraju w rejonie nadbałtyckim dają okrętom podwodnym wyjątkowo korzystną pozycję wyjściową do skutecznego paraliżowania morskich linii komunikacyjnych i zaopatrzeniowych potencjalnego przeciwnika, szachowania jego sił nawodnych, eliminowania ważnych militarnie celów zlokalizowanych daleko w głębi lądu oraz zapewnienia bezpiecznej ochrony przerzutowi sojuszniczych sił szybkiego reagowania i sił wzmocnienia.

Dla realizacji tych zadań, polscy marynarze określili wymagania taktyczno-techniczne dla nowych okrętów podwodnych, które poza tradycyjnym uzbrojeniem torpedowym mają otrzymać kierowane pociski rakietowe, a w odpowiedzi na nowe zagrożenia i oczekiwania polityczne mają być także uzbrojone w rakiety manewrujące. Z ich pokładów będą mogli również operować żołnierze sił specjalnych. Długotrwałe przebywanie w zanurzeniu ma zapewnić nowym okrętom system napędowy niezależny od powietrza (Air Independend Propultion – AIP), a ich niezawodność gwarantować ma sprawdzona w działaniach na morzu konstrukcja kadłuba oraz zintegrowane z nim nowoczesne i równie sprawne systemy pokładowe oraz systemy zarządzania walką.

Na światowym rynku uzbrojenia dostępnych jest wiele typów okrętów podwodnych spełniających poszczególne nasze wymagania, ale tylko niewiele z nich łączy te wymagania z wiarygodną pod każdym względem ofertą dla Polski. Oprócz sprawdzonej platformy i jej niezawodnego wyposażenia pokładowego, ogromną rolę dla MW RP odgrywa np. pakiet zabezpieczenia logistycznego i szkoleniowego towarzyszący zakupowi nowego okrętu, a także niedoceniana do niedawna możliwość udostępnienia polskim załogom okrętu zastępczego do czasu wprowadzenia ORKI do służby.

Nie wszyscy oferenci spełniają te kryteria, co nadal oczywiście nie ułatwia podjęcia tej trudnej decyzji przez polskich decydentów. W tej sytuacji, warto przypomnieć i zwrócić uwagę na możliwość pozyskania okrętów podwodnych wspólnie z Norwegami. W świetle powyżej opisanych twardych argumentów operacyjnych, ten wariant pozyskania jawi się nie tylko jako szansa na szybsze, bo wspólne i pewniejsze, podjęcie decyzji, ale przede wszystkim, jako możliwość uzyskania lepszej pozycji negocjacyjnej w rozmowach z potencjalnym wykonawcą. Negocjowanie kontraktu na budowę trzech OOP, wg planu pozyskania ORKI, a negocjowanie wspólnie z partnerem kontraktu na większą ilość OOP tworzy sytuację dużo korzystniejszą dla obu stron. Wydaje się ponadto, że strona polska zyskałaby bardzo doświadczonego w pozyskiwaniu i użytkowaniu okrętów podwodnych partnera. Nie bez znaczenia jest również fakt, bardzo dobrej współpracy z Norwegami i pozytywne doświadczenia polskich marynarzy przy przejmowaniu norweskich Kobbenów. Wydaje się więc, że porozumienie pomiędzy rządami Polski i Norwegii gwarantowałoby sukces całego przedsięwzięcia.

Rozważmy zatem teraz argumenty przemysłowe. Nie wchodząc w szczegóły ofert potencjalnych dostawców, jednoznacznie widać, że istnieją szerokie możliwości współpracy i transferu technologii. W końcu wartość programu jest bardzo duża, a im większy biznesowo program tym propozycje konkretniejsze. Po pierwsze zatem, ukoronowaniem realizacji programu ORKA mógłby się stać pakiet transferu technologii i budowania kompetencji, pozwalający na całościową lub przynajmniej częściową budowę okrętów podwodnych w jednej z polskich stoczni i ich serwisowanie, jeśli wspólnie z Norwegią tym o wiele bardziej korzystne. Po drugie, znacząca wartościowo część systemowa okrętu podwodnego objęta byłaby transferem technologii i budowaniem kompetencji, tutaj beneficjentem mogłoby się stać głównie np. gdyńskie Centrum Techniki Morskiej.

Biorąc powyższe pod uwagę, realizacja programu ORKA jest dla Marynarki Wojennej RP konieczna i operacyjnie krytyczna. Wiadomo, że od strony przemysłowej, także niesie ze sobą wiele korzyści. Istotne zredukowanie ogólnych kosztów już na etapie budowy okrętów i jeszcze większe oszczędności w okresie ich docelowej eksploatacji, w przypadku partnerstwa z Norwegią, są nie bez znaczenia. Czy warto zatem dłużej czekać, zwłaszcza że polskie władze uznają realizację modernizacji MW za jeden z priorytetów procesu modernizacji Sił Zbrojnych RP?

Piotr Urbański, Kongsberg

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 123
tj
niedziela, 22 stycznia 2017, 09:17

Czytam te komentarze "wrogów" MW i cierpnie mi skóra . Wojna z Rosją bolszewicką pokazała ja łatwo jest zablokować jakiekolwiek dostawy do Polski. Wystarczyła Bolszewikom skuteczna akcja dyplomatyczna i prawie wszyscy nasi sąsiedzi okazali się "neutralni" (wstrzymanie francuskich i brytyjskich dostaw wojennych do Polski). Porty nad Bałtykiem mamy, natomiast o bezpieczeństwo dostaw do nich musimy zadbać sami. Jestem pesymistą i nie wierzę w moc art 5 NATO. Fanom lotnictwa (którym też jestem) polecam zapoznać się z działaniami lotnictwa amerykańskiego podczas Pustynnych Burz, konkretnie z ilością dni lotnych. Jeżeli w strefach wyżów podzwrotnikowych były takie problemy, to w warunkach jesienno-zimowych (często i latem) skuteczność lotnictwa na Bałtyku, byłaby iluzoryczna. W złych warunkach pogodowych tylko MW mogłaby skutecznie walczyć. Nie daj Boże ale IIWŚ pokazała, że polskie okręty i statki MW i MH były jedynymi nieokupowanymi terytoriami polskimi.

Marek
środa, 25 stycznia 2017, 10:28

Tylko, że niestety tu w Polsce na PMW często patrzy się przez pryzmat 39r., nie bacząc na obecne realia geograficzne. Tymczasem jeśli już robić porównania, to prędzej przez pryzmat wojny Adolfa za Stalinem i skutecznego zblokowania przez Niemców w portach rosyjskiej floty.

Skompiradlo
piątek, 20 stycznia 2017, 19:36

Okret podwodny to fajna i droga zabawka jedorazowego uzytku. Autonomicznosc ok 20 dni. 12 szt rakiet i podobna liczba torped. Jak wielkie szkody mozna wyrzadzic nplowi takim arsenalem? Uzycie rakiet oznacza natychmiastowe ujawnienie pozycji. I co dalej? O powrocie do portu i uzupelnieniu zapasow nie ma mowy w naszych warunkach geograficznych. Miliard USD za mozliwosc wystrzelenia kilkunastu rakiet w kierunku npla? Miliard USD za mozliwosc straszenia npla przez 20 dni? Czy znacie bardziej kosztowna i nieefektywna metode rozsmieszania npla? Londyn wytrzymal atak 10000 V1 iV2. Czy 20 Tomahawkow przerazi naszego npla? Moze warto pomyslec w jaki spsob za miliard USD fostarczyc wiecej niz 12 rakiet na terytorium npla? Ku

kronan
poniedziałek, 23 stycznia 2017, 19:45

Wszystko co strzela podczas wojny ujawnia swoją pozycję.Czyli co?Nie strzelać w ogóle :-)? A 12 rakiet podzielonych na 6 celów(2 rakiety na cel),powiedzmy takie Elektrownie Atomowe wrogiego kraju jak dla mnie robi różnice :-)

chateaux
niedziela, 22 stycznia 2017, 20:08

Nowoczesny op AIP nie kosztuje 1 mld USD, lecz 400 mln

Afgan
niedziela, 22 stycznia 2017, 04:14

Takie coś ma sens tylko w przypadku pocisków z głowicami atomowymi. W naszych realiach to przerost formy nad treścią.

el ninio
niedziela, 22 stycznia 2017, 00:31

Wikipedia podaje dla np. Scorpiene: Endurance: 40 days (compact) 50 days (normal) 50+21 days (AIP) Zas jednotek bojowych moze przenosic 18 :)

bmc3i
niedziela, 22 stycznia 2017, 20:07

Rozumiem ze przedstawiciel norweskiej firmy w Polsce lobuje za pozyskaniem okretow wraz Norwegami. Szkoda ze nie napomknal, ze norweskie warunki operacyjne op i zalozenia strategiczne ich uzycia, oraz wynikajace stad wymagania taktyczno-techniczne sa zupelnie inne i nie przystajace do siebie.

Boczek
poniedziałek, 23 stycznia 2017, 12:26

" Szkoda ze nie napomknal, ze norweskie warunki operacyjne op i zalozenia strategiczne ich uzycia, oraz wynikajace stad wymagania taktyczno-techniczne sa zupelnie inne i nie przystajace do siebie. " Po co te wymysły? Jak wynika z listopadowej konferencji z przedstawicielem ministerstwa ON Norwegi - panem Tillerem i wypowiedzi grupy MW koordynującej możliwość wspólnego pozyskania, pokrywają się w 90%. Nawet potrzeba zdolności do przenoszenia cruise missiles jest po obu stronach - inaczej niż n.p. Szwedzi. Abstrahując od tego, że Szwedzi zostali przez Norwegów odrzuceni ze wzgledu na niekalkulowlane ryzyko projektu i brak podstawowych zdolności stoczni szwedzkiej i przemysłu szwedzkiego wychodzącej poza platformę, a i ta nie jest akceptowana przez Norwegów, ze wzgledu na niewielką maksymalną głębokość zanurzenia - kolportowanych jest 200m - to byaby 1/3 niemieckich; - 9SCS SAAB'a to adaptacja 9LV a nie CMS rozwinięty specjalnie dla u-bootów, Nowy SESUB 960 ma zostać dopiero rozwinięty - następny punkt o wysokim ryzyku - cała reszta, serce każdego u-boota, czyli sensoryka, to CSU-90 (z którym norweski MSI-90 jest zintegrowany) - czyli niejako niemiecki u-boot. Sytuacja podobna do składaka Gripen'a. - torpedy, SAAB'a to technika z czasów ostatniej wojny - zatem ponownie Niemcy. - Szwecja neutralne państwo, które w ramach pomocy, może jedynie - zamiast części zamiennych i wsparcia - zaoferować bezpieczne internowanie do końca wojny (skrupulatnie jak w '39) z kanapkami i kawą dla załóg po preferencyjnych cenach. Jak widac, nie pozostaje nam zbyt wiele opcji do wyboru poza Norwegią.

bmc3i
niedziela, 22 stycznia 2017, 20:04

Okrety podwodne "dowodzone przed doswiadczonego oficera" - jakos ci "doswiadczeni oficerowie" okretow podwodnych nigdy w historii sie nie sprawdzili. Amerykanie - ktorzy jako jedyni podczas 2ws odniesli sukces w wojnie podwodnej, zmuszeni byli do wymiany 1/3 swoich przedwojennych - doswiadczonych - dowodcow w ciagu tylko pierwszego roku wojny na Pacyfiku. Ameryknskimi asami wojny podwodnej na Pacyfiku zostal mlody narybek, ktory otrzymal swoje okrety po raz pierwszy juz po Pearl Harbor. Polscy przedwojenni oficerowie broni podwodnej nie sprawdzili sie co do jednego - sukces odniesli mlodzi, agresywni, ktorzy dowodcami op zostali dopiero po wybuychu wojny. To samo w przypadku Wloch, ZSRR, i innych krajow - zawiedli wszyscy doswiadczenie. Dowodcow okretow p[odwodny kreuje wojna, a nie pokojowe operacje policyjne jak Active Endaver , czy nie przystajace do rzeczywistosci wojennej cwiczenia w trakcie pokoju.

KrzysiekS
niedziela, 22 stycznia 2017, 07:45

Czytając komentarze w stylu czy potrzeba OP można zapytać po co nam lotnictwo wystarczą systemy rakietowe itp. Z resztą w czasie II wojny światowej były teorie że można wygrać przy pomocy samego lotnictwa pomimo nalotów dywanowych Niemcy zwiększali produkcję. Różnorodność uzbrojenia powoduje zwielokrotnienie możliwości. Potrzebny jest każdy rodzaj uzbrojenia pytanie tylko o ilość i kolejność zakupów z uwagi na małe środki finansowe.

m
wtorek, 24 stycznia 2017, 21:04

Wspomniane teorie o możliwości samodzielnego rozstrzygania konfliktu przez lotnictwo wywodzą się z lat 20 XX wieku i ich głównym twórcą był włoski generał, teoretyk lotnictwa Gulio Douheta. To m.in. on zainspirował takich ludzi, jak Bill Mitchel.

artm
czwartek, 19 stycznia 2017, 23:13

we wrześniu 1939 r przeprowadzono wyjątkowo nieudolną operację obronną krypt."Rurka".Realizm konfliktu zawsze mocno weryfikuje nietrafne analizy. Moim zdaniem kto jak kto ,ale Rosjanie czy też ichniejsi stratedzy mają świadomość że o wiele łatwiej jest Polskę kontrolować niż z nią walczyć. Niewątpliwie jest to tańsze, współcześnie możliwe, wygodne i na pewno skuteczne.Reasumując przy całym szacunku do wiedzy oraz umiejętności ludzi morza, wpuszczenie MW w wieloletnie realizacje dające nam możliwość obrony przed każdym przeciwnikiem, obierane po drodze ze wstępnych założeń jak cebula(oszczędność), a następnie po wielu latach uznane za nietrafne, są rzeczywistym sukcesem wroga na współczesnym polu walki, toczonej już przecież od dawna i nie tam gdzie większość się tego wroga spodziewa

Polanski
piątek, 20 stycznia 2017, 23:29

Możesz nas uświadomić jak Przeciwnik może Polskę kontrolować? Bardzo mnie to interesuje.

edc
niedziela, 12 lutego 2017, 14:27

nam sa potrzebne nie jakies smieszne norweskie orki na baltyk tylko z 2-3 oceaniczne okrety podwodne o napedzie atomowym zdolne do przenoszenia rakiet dalekiego zasiegu z glowicami jadrowymi. tylko to moze zapewnic nam bezpieczenstwo strategiczne.

LP
poniedziałek, 20 lutego 2017, 00:27

nie wiem dlaczego ograniczasz się do oceanicznych okrętów o napędzie atomowym ? proponuje puścić wodze wyobraźni... 2 gwiezdne niszczyciele z napędem nad przestrzennym !

j
piątek, 17 lutego 2017, 16:36

...i jeszcze bateria railgunów na orbicie okołoziemskiej

aa
czwartek, 19 stycznia 2017, 23:02

w obecnych realiach kupować za nie małe pieniądze okręty podwodne to przesada, chyba że chodzi o kompleksowy rozwój WP, jest tylko jedna zasada, biednego nie stać na rozwiązania byle jakie.

Skoczek
niedziela, 19 lutego 2017, 11:47

Żeby uściślić temat, to jak ma się koszt zakupu i utrzymania OP do kosztów: batalionu, pułku, brygady ZMECH?

em
niedziela, 22 stycznia 2017, 01:28

Potrzebna nam broń ofensywna czyli rakiety, balistyka. Głowice możemy uzbroić odpadami ze Świerku, głowice na ruchomych wyrzutniach kołowych do trudniejszej kontroli i lokalizacji. Wojny obronne i powstania u siebie już przerabialiśmy, skutki znamy. Broń ofensywna wiąże przeciwnikowi ręce, bo wie, że nie wyjdzie z bunkra już nigdy. Zasięg do 3000km, z koordynatami na wszystkie miasta, obiekty militarne i węzły transportowe. Potrzebujemy ok. 300-500 głowic, mobilne systemy widzenia poza horyzont, satelity, OT co daje 20:1, granatniki o zasięgu> 4000m w ilościach masowych na już. Co do Orki, to strata czasu i pieniędzy, Bałtyk to kałuża, a żywotność Orki w kałuży jest krótka.

Akanios
niedziela, 22 stycznia 2017, 23:05

Zatoka Perska jest trzykrotnie mniejsza od Bałtyku a Amerykanie trzymają tam grupę uderzeniową z lotniskowcem. Po co Rosjanom na tej kałuży tyle okrętów? Proszę zatem o trochę szacunku dla Bałtyku, bo w jego wodach zginęły dziesiątki tysięcy ludzi tylko w XX wieku ... Geografia to nauka ścisła.

hobbysta
czwartek, 19 stycznia 2017, 22:55

Jeśli dojdzie do wojny nienuklearnej floty NATO cofną się za Bornholm a Bałtyk wschodni i centralny stanie się rosyjskim morzem wewnętrznym, przynajmniej na jakiś czas. Ważne będą możliwości atakowania Rosjan na tym obszarze. Radary pozahoryzontalne pokażą wszystko poza OP. To będą te jednostki, które będą mogły zaatakować z bliska. Nawet nie tyle linie komunikacyjne bo ich nie będzie ale brzegi, brzegową,nadbrzeżną i bliską brzegu infrastrukturę wojskową czy przemysłową na terenie samej Rosji (St.Petersburg) czy obszarach zajętych (kraje bałtyckie). Jakieś znaczenie zatem OP mają jeśli tylko będą mogły strzelić rakiety spod wody, z bliska (co ogranicza możliwość obrony z uwagi na czas dolotu), Reszta MW to powinny być małe okręty przeciminowe, rakietowe plus coś do misji (np.,skrzyżowanie logistyka z eksortowcem jak duński Absalon).

edi
czwartek, 19 stycznia 2017, 23:49

Nie ma szans na to aby Bałtyk był wewnętrznym morzem Rosji bo musiałaby i opanować Polskę , Bałtów,Skandynawię i część Niemiec. Bałtyk jest tak mały że z ziemi jest kontrolowany przez rakiety czy to NSM czy JASSM czy inne. OP mogą być namierzanie i niszczone ze śmigłowców czy małych samolotów a okręty nawodne w ogóle są wystawione na strzelnicy.

Dyzio
czwartek, 19 stycznia 2017, 12:53

Jeśli "potencjalny" przeciwnik zdecyduje się zaatakować Polskę to szlaki na Bałtyku nie będą mu do niczego potrzebne bo przecież i tak nie mógłby korzystać z Kanału Kilońskiego czy Cieśnin Duńskich. Wszystkie drogi na Bałtyk są pod kontrolą państw NATO i nie ma mowy o swobodzie żeglugi w czasie wojny. Zresztą wyobrażacie sobie ze w czasie wojny z "potencjalnym przeciwnikiem" jakiekolwiek statki transportowe mogłyby przepłynąć morze Północne Skagerrak, Kattegat i dalej przez Sund na wschód??? Wniosek jest oczywisty nasze okręty w sprawie blokowania żeglugi npla nie będą miały nic do roboty bo takiej żeglugi nie będzie. Przed flotą desantową mogą nas bronic mobilne nadbrzeżne dywizjony rakietowe wielokrotnie tańsze w zakupie i w utrzymaniu od okrętów oraz lotnictwo i rakiety JASM. Jako bron odwetowa okręt podwodny może przenosić kilkanaście rakiet z głowicami konwencjonalnymi do 1 tony. Dla porównania Niemcy w czasie II wojny wysłali na Londyn 10000 pocisków V1 i V2 które zabiły 6000 ludzi ale nie miało to żadnego wpływu na przebieg wojny. Czy sądzicie ze kilkanaście 1-tonowychładunków odstraszy "potencjalnego agresora". Znacznie więcej szkód mogłyby wyrządzić znacznie tańsze pociski JASM ER których mozemy kupic tysiące za cenę jednego okrętu przenoszącego kilkanaście Tomahawków.

zdegusto
czwartek, 19 stycznia 2017, 15:47

Jeśli potencjalny przeciwnik nas zaatakuje ( a my nie planujemy go atakować) to dzięki radarom pozahoryzontalnym, jego zdolnościom w powietrzu i zaskoczeniu z naszej floty zostaną tylko okręty podwodne. Rakiet manewrujących nie będziemy używać do zabijania ludności cywilnej tylko do niszczenia składów paliw, rafinerii, składów amunicji , węzłów komunikacyjnych, dzięki którym będzie prowadził inwazję a także centra dowodzenia, lotniska i inne ważne wojskowe obiekty. Rozumiem że posiadanie takich zdolności nie może si ruskim trollom podobać.

Kanał
czwartek, 19 stycznia 2017, 13:41

Dyziu możesz wytłumaczyć "i tak nie mógłby korzystać z Kanału Kilońskiego" do czego nam ten kanał ?

Adam
czwartek, 19 stycznia 2017, 13:40

Cena okrętu podwodnego to ponad 600 milionów USD. Cena F-16 to 40-50 milionów USD cena JASSM ER to 2-3 miliony USD. Za cenę jednego OP bez Tomahawków możemy kupić 12 F-16 uzbrojonych w 40 JASSM ER. Czas realizacji będzie 10 razy krótszy. Koszty eksploatacji 10 razy mniejsze a potencjalny efekt w sile rażenia 4-5 razy większy. Warto to dokładnie przeanalizować.

dropik
czwartek, 19 stycznia 2017, 13:28

tomahawki są tansze niz jassm er . co do reszty zgoda. okrety by się przydaly , jakby kasy było wiecej

hdc
czwartek, 19 stycznia 2017, 13:21

wiesz....zależy jakie będą cele. Po pierwsze te okręty podwodne mogą się skutecznie schować, nie będzie wiadomo gdzie są. Jednocześnie posiadając kilkanaście rakiet z głowicami konwencjonalnymi (a agresor nie będzie do końca pewien czy aby nie są to niekonwencjonalne głowice) będzie mógł szachować działania agresora. Potencjalny agresor także znacznie dłużej będzie się zastanawiał czy zaatakować Polskę bronią atomową jeśli w odwecie może stracić kilka elektrowni atomowych - czyli ogromne pieniądze za przywrócenie ich do pracy, strata zasilania i braki zasilania, skażenie obszarów podobnych do spowodowanych atakiem atomowym itp. 10 razy się zastanowi czy warto atakować. Zwłaszcza, że nawet gdyby całkowicie zniszczył Polskę to i tak gdzieś tam w głębinach będą czaiły się odwetowe okręty podwodne.

Luke
czwartek, 19 stycznia 2017, 22:46

Jak OP to musimy zaczac z A26 i nie 3 sztuki ale 6-8 sztuk z rakietami!

RedStorm*
niedziela, 22 stycznia 2017, 00:42

W chwili obecnej żadnego. Zbyt wiele innych ważniejszych potrzeb. Sa zbyt drogie. Sorry memory nie ma kasy. Wprzyszlosci ich wartosc znacznie podnioslyby rakiety manewrujace. Jesli chodzi o same OP to Saab i A26. Saab to rowniez Gripen NG. Warto to przemyslec. Wojsko ma sprzet z gornej półki. Przemysl zastrzyk technologii miejsca pracy kasa w Polsce zostaje. To tak na przyszlosc

realizm
czwartek, 19 stycznia 2017, 16:38

Bardzo dobry artykuł i dobra podpowiedź Autora. Powinniśmy zacieśniać wojskową współpracę z Norwegami, bo mamy z nimi wspólne interesy - gaz i ropę z Morza Północnego, a także podobne postrzeganie problematyki bezpieczeństwa. Jeśli dzięki tej współpracy nasze okręty podwodne powstaną szybciej, będą nowocześniejsze i tańsze, a nasza myśl techniczna i gospodarka zyska, to tylko się cieszyć. Okręty podwodne są potrzebne - nie tylko do odwetu na terytorium przeciwnika, ale i do niszczenia jego okrętów. Powinny to być jednak okręty zdolne nie tylko do pływania po Bałtyku, ale i do wpłynięcia np. na Morze Czarne.

analizator
poniedziałek, 23 stycznia 2017, 17:10

Kupmy trzy tego typu okręty i wystarczy w czasie wojny pokoju i nie kłóćmy się o szczegóły : Pentagon przeznaczył ponad 14 mld USD na budowę 8 okrętów podwodnych klasy Virginia. Głównym wykonawcą kontraktu będzie General Dynamics Electric Boat Corp. Budowa 8 okrętów podwodnych klasy Virginia Block III ma być rozpoczynana w latach 2009 - 2013: po jednym w dwóch pierwszych latach i po dwa w trzech ostatnich. Mają one kosztować 14,01 mld USD. Dostawa ostatniego z nich jest planowana na 2019. Warunkiem podpisania kontraktu ze strony Pentagonu było obniżenie ceny zamówionych okrętów o ok. 20%. W 2005 cena jednostkowa wynosiła 2,4 mld USD. Teraz spadła poniżej 2 mld USD. Pierwsza rata, otrzymana przez kontraktora w wysokości 2,4 mld USD, ma być wykorzystana na budowę okrętu SSN-784 North Dakota oraz zakup materiałów na rozpoczęcie budowy trzech kolejnych okrętów. US Navy zainwestowała 600 mln USD w zmiany konstrukcyjne mające obniżyć koszty i czas budowy okrętów (z 84 do 60 miesięcy). Dzięki temu udało się obniżyć koszty zamówionej serii okrętów o 4 mld USD. Efektywność tej inwestycji przekroczyła 6:1. Okręty klasy Virginia mają wyporność 7800 ton. Są uzbrojone w torpedy Mark 48 i pociski samosterujące Tomahawk. Mogą też przenosić bezzałogowe pojazdy podwodne. Są pierwszymi okrętami skonstruowanymi w USA zgodnie z wymaganiami ery pozimnowojennej. Wcześniej Pentagon zamówił 10 okrętów klasy Virginia, które znajdują się w różnej fazie eksploatacji i budowy. USS Freedom (LCS-1) USS Freedom (LCS-1) Dane taktyczno-techniczne Wyporność 3000 ton Długość 115,3 m Zanurzenie 3,04 m Napęd 2 turbiny gazowe Rolls-Royce MT30 96 550 KM (72 MW) 2 silniki diesla Fairbanks Morse Colt-Pielstick 16PA6B STC 17 160 KM (12,8 MW), 4 pędniki Rolls Royce Kamewa 153SII Prędkość 50 węzłów Zasięg 1500 Mm przy 50 węzłach 4300 Mm/20 węzłów Uzbrojenie Torpedy Mark 50 Barracuda; wyrzutnia MK 31 Mod 0 RAM działo Mk 110 57 mm Mod RIM-116 Rolling Airframe Missile 3 karabiny maszynowe MK 26 Mod 17 .50 cala Unmanned Underwater Vessels Unmanned Surface Vessels Moduły: Mine Warfare (MIW), Anti-submarine Warfare (ASW), Surface Warfare (SUW) Wyposażenie lotnicze 2 helikoptery MH-60R/S lub MH-60R/S i VTUAV Załoga 15 do 20 członków załogi stałej dodatkowo, 75 członków dla określonych misji. Commons Multimedia w Wikimedia Commons USS Freedom (LCS-1) – pierwszy okręt nowej klasy do walki na wodach litoralnych (ang. Littoral Combat Ship), typu Freedom. „Freedom” jest szybkim okrętem o napędzie konwencjonalnym i bardzo wysokiej manewrowości, przeznaczonym w pierwszym rzędzie do operacji na wodach płytkich i przybrzeżnych. Jako taki, jest wyspecjalizowanym wariantem przyszłych okrętów US Navy typu CG(X). Jego przeznaczeniem jest przeciwdziałanie potencjalnym zagrożeniom asymetrycznym ze strony min morskich, cichych okrętów podwodnych o napędzie konwencjonalnym, a także zwalczanie przemytu niebezpiecznych materiałów oraz grup terrorystycznych i pirackich na szybkich, uzbrojonych łodziach motorowych. Wyróżnia się modułowością wariantów uzbrojenia oraz dostosowaniem do operowania z niego różnych rodzajów pojazdów bezzałogowych (dronów) oraz sił specjalnych. USS Jason Dunham (DDG-109) – amerykański niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke. Nazwa okrętu pochodzi od nazwiska kaprala piechoty morskiej, Jasona Dunhama, który zginął na skutek ran odniesionych podczas II wojny w Zatoce Perskiej i został uhonorowany Medalem Honoru.

bmc3i
poniedziałek, 23 stycznia 2017, 07:47

O programie zakupu okrętów podwodnych mówi się od - lekko licząc - 10 lat. Kolejne MONy wciąż w nieskonczoność robią setki analiz i zanalizować nie mogą. Podobnie jak programu obrony powietrznej. Już w 2005 roku na odpowiednie zapytanie, odpisali mi że "kwestia jest przedmiotem analiz odpowiedniego departamentu". Procedury u nas trwają niestety wielokrotnie dłużej niż sama budowa zamawianego sprzętu (z wyjątkiem budowy jednej korwety wielozadaniowej). Stawiam talary przeciw orzechom, że Norwedzy którzy później od nas zaczel,i myśleć o wymianie pokoleniowej swoich jednostek tej klasy, będą mieli je pływające w służbie szybciej, niż my zakończymy swoje "analizy i dialogi techniczne"

matros krzak
czwartek, 19 stycznia 2017, 16:22

Tak jest doskonaly dla jednostek 20 ton wypornosci dwie torpedy pieciu ludzi zalogi a tak na serio to baltyk jest doskonaly do zwalczania okretow podwodnych minami dennymi zaminowanie to pryszcz w dobie sensorow i elektroniki zreszta to nieproblem aby z samolotu obstawis wszystko dennymi zasobnikami z torpedami

sf
czwartek, 19 stycznia 2017, 17:41

Denne zasobniki z torpedami? Ejże.

mogf
niedziela, 29 stycznia 2017, 18:31

Nam są potrzebne i uzbrojone drony podwodne, i załogowe OP, i pociski manewrujące. Nie ma albo-albo,

Polak
piątek, 20 stycznia 2017, 17:06

"Orzeł" pół Kampanii Wrześniowej przeleżał na dnie, bo się bał wykrycia środkami z lat 30-tych XX w. Teraz mówi mi się, że przy dzisiejszych środkach okręt podwodny jest w Bałtyku "szczególnie trudny do wykrycia". Co się zmieniło?

bmc3i
niedziela, 22 stycznia 2017, 20:13

To ze podczas 2 wojny swiatrowej nie bylo okretow podwodnych lecz nawodne z mozliwoscia krotkotrwalego zanurzenia. Wowczas okretow podwodnych nie wykrywalo sie na Baltyku pod woda, lecz gdy znajdowaly sie w polozeniu nawodnym - przez praktycznie caly czas. Dzis okrety podwodne nie plywaja na powierzchni lefcz pod woda, gdzie z powodu niewielkiej odlewglosci miedzy dnem a powierzchnia, fala akustyczna chaotycznie odbija sie wielokrotnie miedzy dnem a lustrme wody, co powoduje ze brak jest mozliwosci lokalizacji zanurzonego w niej obiektu. Dlatego sprodukuje sie dzis specjalne torpedy ZOP przeznaczone do zwalczania op na wodach plytkich, jak MU90, Mk. 54, czy Mk 50 ktore naleza do najdrozszych pociskow na swiecie - sposrod pociskow wszelkiego rodzaju.

Polanski
piątek, 20 stycznia 2017, 23:03

Może to się nazywa postęp?

były_kanonier
piątek, 20 stycznia 2017, 21:03

To był element taktyki obronnej wszystkich okrętów podwodnych tamtego okresu. Położyć się na dnie wyłączyć wszystkie urządzenia i cisza na okręcie. Przy niedoskonałości ówczesnych urządzeń hydroakustycznych okrętów nawodnych nawet skuteczny. Do tego zdecydowana większość okrętów podwodnych była wówczas wolniejsza pod wodą od okrętów polujących na nie na wodzie. Dzisiaj okręty maja do maksimum wyciszone własne mechanizmy, specjalne powłoki ochronne, pasywne i aktywne systemy obronne, a ich prędkość podwodna co najmniej dorównuje okrętom nawodnym. Tu jako przykład można podać szwedzki op "Gotland", który był wypożyczony do wspólnych manewrów z US Navy w charakterze agresora. Przez kilkadziesiąt lat skutecznie unikał wytropienia przez amerykańskie okręty i "posyłał"je na dno. Mariusz Celma w swoim artykule "Bałtyk a działania bojowe" tak opisał warunki działania dla op: "Niewielkie głębokości, rzeźba dna morskiego (zróżnicowana, kamienista na północy a piaszczysto-gliniasta na południu), bliskość i konfiguracja wybrzeża, temperatura (wzrasta z północy na południe, w sierpniu w Zatoce Botnickiej wynosi +14 stopni C, na środkowym Bałtyku +15 do 16 stopni C, w lutym w Zatoce Botnickiej –3 stopnie C, w części środkowej +2 stopnie C), zasolenie (na zachodzie 11 promili a w wodach przydennych nawet 20, w innych częściach od 2 do 8 promili), stan słoja powierzchniowego oraz tło szumów morza (na płyciznach większe o 5-10 decybeli) znacząco wpływa na pracę stacji hydrolokacyjnych. Bałtyk ma kilka dodatkowych, szczególnych cech wpływających na pracę takich urządzeń. Występuje zjawisko refrakcji (załamywania) fal dźwiękowych, absorpcji (pochłaniania) energii akustycznej i rewerberacji (odbijania) fal dźwiękowych od powierzchni wody i dna oraz tworzenie się podwodnego kanału dźwiękowego i obniżenie sygnału akustycznego. Na otwartych morzach ważny dla stacji hydrolokacyjnej jest pionowy rozkład temperatur, na Bałtyku istotne jest falowanie morza. Już przy morzu z 4 stopniach w skali Beauforta rozprzestrzenianie dźwięku jest utrudnione, wiatry powodują istnienie dużej ilości pęcherzyków powietrza w warstwie powierzchniowej morza a przez to tłumienie i rozpraszanie energii promieniowanej przez stację. W działaniach jednostek zwalczania okrętów podwodnych występuje zjawisko cienia akustycznego, szczególnie na wodach przybrzeżnych (odległość wybrzeża do 50 Mm i głębokościach do 30 metrów) istnieje duże prawdopodobieństwo utraty kontaktu z okrętem podwodnym. Wielkość tej strefy równa się trzem głębokościom zanurzenia okrętu podwodnego w chwili utraty kontaktu. Szybko zmieniające się warunki hydrologiczne są przeszkodą w dokładnym prognozowaniu i określaniu propagacji fal dźwiękowych oraz stref oświetlenia taktycznego dla poszczególnych typów stacji hydrolokacyjnych. Nawet zastosowanie opuszczanego wibratora, chociaż zapewnia większy zasięg działania nie gwarantuje wykrycia okrętu podwodnego na małej głębokości. Nie zapominajmy o wiatrach, falowaniu morza, zachmurzeniu, opadach, zalodzeniu czy temperaturze powietrza."

gość1
sobota, 4 lutego 2017, 18:47

zastanówmy się co jest najbardziej pożądane i co jest najbardziej pożyteczne na polu walki. wychodzi na to że rakiety zwyciężają z okrętami. co nam taniej wyjdzie? sadzę że przydałoby się z tysiąc rakiet ,zasięg 3000km

Lord
piątek, 20 stycznia 2017, 16:50

Okręty podwodne są potrzebne w MW. Mogą pełnić wiele zadań. Dlatego dobrze byłby gdyby te statki mogły być wyposażone: w wyrzutnie torped i rakiet, możliwość przewożenia nurków. Taki okręt może wykonywać działania dywersyjne i rozpoznawcze. Oprócz tego może być użyty do obserwacji portów i instalacji itp. Poza tym takie jednostki mogą przetrwać pierwszy atak i wiążą dodatkowe siły przeciwnika itp. W przypadku wyposażenia w pociski manewrujące lub rakiety mogą atakować cele oddalone od nabrzeży. Najlepiej gdyby te rakiety lub rakiety manewrujące wyposażane byłby w głowice atomowe lub takie, które mogą skazić terytorium przeciwnika. Taka broń może sprawić kłopoty przeciwnikowi i musi się z nią liczyć.

Daniel
czwartek, 19 stycznia 2017, 21:17

Mam pytań kilka. Teoretycznie każdy okręt podwodny jest dla Nas nowatorski. Czy można kupić każdy okręt z innego państwa tj. Szwecja, Niemcy, Francja. Tak po jednym? Rozumiem że chcemy je aby były zbudowane w PL, ale nie wiem czy jesteśmy w stanie oraz czy nie dostalibyśmy tańszą ofertę kupując 3 sztuki z jednego Państwa do kupna trzech z 3 krajów. Pytanie drugie czy okręty będą budowane równocześnie, czy jeden po drugim? Jakby Nasze stocznie nie dały rade to można zamowic 3 różne okręty i dostać o jednym czasie . Oraz jak to się ma już podczas użytkowania mając 3 różne, a jak wygląda to mając 3 takie same jednostki. Cena, szkolenie, koszty eksploatacji itp? TYLKO znawców tematu proszę o odpowiezi.

oskarm
czwartek, 19 stycznia 2017, 22:09

Chcesz utrzymywać 3 systemy szkolenia, 3 magazyny części, wyszkolić stoczniowców do budowy i remontów 3 typów okrętów? Odlot totalny!

dimitris
czwartek, 19 stycznia 2017, 15:35

Et ! Sofistyka plus zabawy dla bogatych. Polska nie ma jeszcze zabezpieczenia w podstawowych rodzajach broni, na lądowych, tradycyjnych trasach rosyjskich agresji. A bronić mamy brzegu plus równin, a nie "szlaków wodnych". Rosja nie ma sił, ani przyczyn, by główne uderzenie przeprowadzać flotą. Zresztą zagrażać można rosyjskiej flocie także znacznie taniej, atakując ją z brzegu. "Sojusznicy", o ile zechcą wywiązać się, spokojnie dostarczać mogą pomoc czy przybywać lądem. Działania zaczepne, w trakcie polskich walk obronnych, dotyczyć winny po pierwsze rosyjskich możliwości szturmowych. I z głównym celem utrzymania się do nadejścia odsieczy. W czym nie pomógłby jednak atak np. na infrastrukturę Gaspromu, okolic Moskwy. I tak można jeszcze długo. Ciężko chora jest już sama dyskusja, czy wobec elementarnych braków w wojskach lądowych i opl, kupować zamiast tego nowe okręty podwodne.

oskarm
czwartek, 19 stycznia 2017, 21:47

@dimitris A jak Rosjanom będzie chodziło o zablokowanie naszej dywersyfikacji dostaw ropy i gazu (jakieś 78 mld zł w 2014 roku => z tego jakieś 70% trafiło do ich budżetu), to co im zrobisz bez MW? Gdyby chodziło im o zdobycze terytorialne, to zdobyliby Kijów 2,5 roku temu, gdzie 5-7 ich pół-brygadowych grup bojowych rozbiło armię Ukraińską na całym froncie...

Tomo
czwartek, 19 stycznia 2017, 18:05

Zwazywszy ze nie graniczymy z Rosja wlasciwa tylko z Okregiem Kaliningradzkim ktory w czasie wojny bedzie mogł byc zaopagrywany droga powietrzną lub morska to posiadanie floty podwodnej mogacej komunikacje morska utrudnic moze miec dla przyszlego konfliktu kluczowe.

Extern
czwartek, 19 stycznia 2017, 17:38

Dokładnie tak, podczas prawdziwej wojny rozbiją nam głowę szybkim atakiem czołgów z Brześcia na Warszawę. Połączonym oczywiście z innymi działaniami, ale ten pancerny atak to będzie ten główny cios o którego powstrzymanie powinniśmy się najbardziej martwić. W porównaniu do tego zagrożenia to reszta zagrożeń w tym nawet sprawa naszej słabej OPL to rzecz jednak drugorzędna.

koniec
czwartek, 19 stycznia 2017, 11:35

nie zgadzam się z tą opinią.... dla nas krytycznym jest ZATRZYMANIE ZA WSZELKĄ CENĘ(i zadania MAKSYMALNYCH STRAT) ewentualnej agresji ROSJI na kraje NATO(nie tylko Polskę ale też np ESTONIĘ, ŁOTWĘ LITWĘ a NAWET UKRAINĘ i GRUZJĘ!). jesteśmy krajem NATO - do tego FRONTOWYM! i tak jka liczymy na pomoc innych tak SAMI winniśmy dysponować siłami stanowiącymi poważny ELEMENT ODSTRASZANIA - ale i też efektywną siłę. Rozmienianie na DROBNE w postaci inwestycji w środki militarne które nie dają pierwotnego efektu(a powodują dyskomfort u potencjalnego agresora PO WYGRANEJ WOJNIE) są tak naprawdę NIC nie warte(po za wspomnieniem w efektownych książkach wydanych 100 lat później!. My potrzebujemy przede wszystkim możliwości SAMODZIELNEJ OBRONY(w razie buntu w NATO!) i w pierwszej kolejności zdolności do wywalczenia przewagi powietrznej dla SPOKOJNEGO OPEROWANIA samolotów USAAF typu AVACS!... do tego NIESTETY potrzebujemy MASY myśliwców i doskonale się do tego nadają starsze F-16 A/B z udoskonalone co najmniej do tego by sprawnie operować najnowszymi rakietami AMRAAM itp a także sprawnie odbierającymi dane do samolotów typu AVACS! - 96 dodatkowych samolotów w końcu by nam to zapewniało! 48 nowszych F-16 po za powyższą rolą mogłyby byc użyte jako nośniki raiet JASSM ER i innych w atakach naziemnych - w tym p. radarom, elektrowniom atomowym, zaporom wodnym i wszelkim innym STATYCZNYM(nie potrzebny satelita) celom - resztę pozostawmy USAF i NATO!.... wazne by ROSJA(PUTIN i jego doradcy od czasu do czasu straszący atakiem na Warszawę i Wilno) wiedzieli że SAMODZIELNIE utrzymamy przewagę w powietrzu! i przy okazji w ramach odwetu sprowadzimy zachodnią Rosję do epoki kamienia łupanego!... Jeśli Rosja zdecyduje o ataku atomowym - spowodujemy ze atakiem na Warszawę i Wilno nie zakończymy tej wojny!....koniec ze "strategiami" polegającymi na głaskaniu Putina! (podobnie było z Hitlerem!)....

realista
czwartek, 19 stycznia 2017, 11:35

w 28 roku niepodległości pzred wojną mielibysmy co najmniej 8 okretów podwodnych - przyzwoitych lub bardzo nowoczesnych . dziś po 28 latach wolności mamy 4 jednostki w tym 1 przyzwoity ( teoretycznie )

dropik
czwartek, 19 stycznia 2017, 13:26

wtedy przeinwestowali. Też snuli jakies wizje o blokowaniu ZSSR ;)

Dyzio
czwartek, 19 stycznia 2017, 13:04

Ile z tych okrętów wykorzystano do obrony Polski?

dropik
czwartek, 19 stycznia 2017, 11:34

wg specjalistów Bałtyk choć sadzawka nadaje się do użycia okrętów podwodnych. Czy takie okręty są nam rzeczywiście niezbędne ? Nasz jedyny potencjalny przeciwnik to Rosja, której flota jest na Bałtyku dość uboga wiec wspierać armie może jedynie w niewielkim stopniu lub z daleka czyli z zatoki Fińskiej lub bezpośrednio z portów za pomocą kalibrów. Okręty dałby nam jednak możliwość blokowania dostępu morskiego do O.K. - fakt , ale Rosjanom łatwo obejść taką blokadę zajmując Litwę i jeśli jakiś konflikt się zacznie to właśnie od takich działań Rosjan - nie będziemy więc blokować tych O.K okrętami Paraliżowanie linii komunikacyjnych - poza linią zaopatrzenia do O.K. nie mają innych obszarów które trzeba zaopatrywać drogą morską. Paraliżowanie dróg handlowych ?. Rosjanie w zasadzie nie eksportują nic poza ropą. Przewożą je zapewne tankowcami pod banderą neutralną . Jeśli konflikt będzie ograniczony do PL -RU to nie bardzo widzę żebyśmy takie tankowce zwalczali bo to byłoby jak piractwo. Jeśli zaś będzie to konflikt z Nato to i tak żadne tankowce nie będą zaopatrywać wrogiego NATO. Także wg mnie klasyczne okręty nie będą miały wiele do roboty Pozostaje więc możliwość użycia ich jako nosicieli pocisków manewrujących . taki klasyczny okręt może przenieść zapewne od 6-12 sztuk potem wymagana jest wizyta w porcie. to dobre uzbrojenie i dość odporne na próbę zaskakującego ataku pod warunkiem prowadzenia stałych patroli przez 1-2 okręty. Jednak jest to bardzo drogie rozwiązanie. Wg mnie lepiej finansować homara z możliwością atakowania celów na dalszą odległość niż te 300km. Gdybyśmy mieli za przeciwnika Szwecję , Finlandię to tak..OP byłyby pożądane , ale w przepadku Rosji są ostatnią potrzebną nam rzeczą.

Lotnik
czwartek, 19 stycznia 2017, 11:32

Nie ma co zawracać Wisły kijem panie Piotrze, Trzeba sobie powiedzieć prawdę: - ile tych okrętów potrzebujemy? - czy z ekonomicznego punktu widzenia warto wchodzić w kooperację w dziedzinie produkcji i serwisowania tych paru sztuk okrętów podwodnych? - czy w razie konfliktu i zatopienia okrętu będziemy w stanie cokolwiek odtworzyć? Zamiast łudzić i obiecywać politykom złote góry i utopijne koncepcje z lobbystyczną podbudową, zastanówmy się jakie platformy bojowe jesteśmy w stanie wyprodukować a jakie musimy kupić i skoncentrujmy się na uruchomieniu produkcji środków i amunicji dla tych platform bo w razie konfliktu nikt nam tych środków bezpowrotnie zużytych nie zabezpieczy i będzie tak jak na Ukrainie- mieli platformy bojowe a nie mieli czym walczyć !!

jc
czwartek, 19 stycznia 2017, 11:30

nie ma kasy na ORKĘ, została wydana i teraz na bieżące wydatki niezwiązane z wojskiem bierze się kredyty. A ORKA jest bardzo droga, choć faktycznie Bałtyk (wbrew pozorom) jest świetnym akwenem dla okrętów podwodnych i to byłoby silne wzmocnienie polskiej obronności. No, ale nie da się robić 500+ i kupować ORKA. Albo albo - na oba projekty nie ma pieniędzy.

chateaux
poniedziałek, 23 stycznia 2017, 07:39

Kiedyś się mówiło ze na F-16 nie ma pieniędzy

SZACH MAT
piątek, 20 stycznia 2017, 15:55

tak jak powiedział mój przedmówca BOMBONIERKA na realia Polski biorąc aspekty ekonomiczne jeśli chcemy mieć flotę podwodną dobrym odpowiednikiem są Koreańskie Okręty typu KSS 500A .są to okręty uniwersalne .zabierają zestaw torped , rakiety, czy grupę do sabotażu mają bardzo dobre parametry czy to przebywania na morzu (21-30 dni ) oraz parametry techniczne (zanurzenia 260 metrów ) ,prędkości itp ..

Dr Miętus
piątek, 20 stycznia 2017, 15:49

Jest tylko jedna firma która w swej ofercie ma osiem modeli hybrydowych...

Glos Prawdy
piątek, 20 stycznia 2017, 07:59

Żadnego brzmi odpowiedź. Bez rakiet manewrujacych nie maja zadnego znaczenia. MW obecnie to skansen bez znaczenia. Tysiace na etatach a w posiadaniu sprzet bez wiekszej wartosci.

ollo
niedziela, 22 stycznia 2017, 15:33

Liczą się dwie rzeczy - potrzeba i kasa ( potrójnie) - do tego jezeli juz wydawać to na dobre, potrzebne i skuteczne... . I wszyscy dobrze wiedzą ze naj... są niemieckie - jak auta. Tak po prostu jest.

Victor
sobota, 21 stycznia 2017, 21:11

Skoro OP mają dla nas duże znaczenie to może by zacząć od przywrócenia do służby jedynego sensownego naszego op ORP ORZEŁ. Dlaczego na wszystkich tych konferencjach nikt nie powie o nim słowa?

bmc3i
poniedziałek, 23 stycznia 2017, 07:23

Choćby dlatego, że system zarządzania walką naszego jedynego okrętu projektu 877, zdolny jest do obsługi jedynie 2 celów jednoczesnie. Podczas gdy już na przełomie lat 60. i 70. XX wieku system zarzadzania walką amerykańskich okrętów typu Sturgeon obsługiwał 20 celów w jednostce czasu. Nasz Orzeł to po prostu bardzo przestarzały okręt.

A26
czwartek, 19 stycznia 2017, 11:08

Pytanie powinno brzmieć, czy do szwedzkiego okrętu podwodnego A26 Amerykanie sprzedadzą nam Tomahawki? :)

kcj
czwartek, 19 stycznia 2017, 13:25

już powiedzieli, że raczej nie.

Emeryt z Intelligence
poniedziałek, 23 stycznia 2017, 14:32

Snów o mocarstwowości Polski ciąg dalszy. My tak samo potrzebujemy OP jak oni czołgów. Mają 20000 km linii brzegowej, trochę więcej od nas. Mają co bronić. A my mamy bronić naszego wybrzeża a nie śledzi bałtyckich, Mamy szanse wejść w nisze rynkową i zacząć prace nad dronami podwodnymi, to jest przyszłość, a my mamy na utrzymaniu 40-letnie desantowce, zdolne do działania przy 0 Beauforta.

Marek
środa, 25 stycznia 2017, 09:18

Opowiadania bajek dla grzecznych dzieci ciąg dalszy. Jak mi wiadomo Szwecja nie jest mocarstwem i nie ma tego typu aspiracji. Okręty podwodne i nie tylko takie jak najbardziej jednak posiada. Reasumując. Torpedowania rozwoju potrzebnej Polsce PMW ciąg dalszy.

mc
czwartek, 19 stycznia 2017, 11:05

Ciekawy artykuł, ale chyba jako dopełnienie i uzasadnienie już podjętej decyzji. Ale z całym szacunkiem dla autora - nie przekonał mnie. Oczywiście nie do współpracy z Norwegami (bo jeśli już, to TAK), ale do rzeczywistej potrzeby posiadania OP na Bałtyku. Ze swojej strony wolałbym aby zrealizowano pomysł korwet typu 621 (Gawron), w planowanej liczbie 7 jednostek. Koszt byłby pewnie podobny (albo niewiele większy) jak zakup 3 OP, a ich użyteczność w okresie pokoju i wojny na pewno dużo większa. OP to dla mnie broń na czas wojny, a korwety w czasie pokoju mogą skutecznie zabezpieczać cały pas strefy morskiej (zarówno przed OP przeciwnika, jak i grupami dywersantów, okrętów i lotnictwa morskiego).

vf
czwartek, 19 stycznia 2017, 15:15

POPIERAM w sprawie "Gawrona". 7-8 szt. to jest to. Co do ORKI-najlepszym byłoby wstapienie jeszcze Szwecji, jest wtedy szansa na kooperację ( transport wodny do Kockums)

matros krzak
niedziela, 22 stycznia 2017, 15:19

Okręty podwodne są potrzebne w MW. Mogą pełnić wiele zadań. Dlatego dobrze byłby gdyby te statki mogły być wyposażone: w wyrzutnie torped i rakiet, możliwość przewożenia nurków. Taki okręt może wykonywać działania dywersyjne i rozpoznawcze. Oprócz tego może być użyty do obserwacji portów i instalacji itp. Poza tym takie jednostki mogą przetrwać pierwszy atak i wiążą dodatkowe siły przeciwnika itp. W przypadku wyposażenia w pociski manewrujące lub rakiety mogą atakować cele oddalone od nabrzeży. Najlepiej gdyby te rakiety lub rakiety manewrujące wyposażane byłby w głowice atomowe lub takie, które mogą skazić terytorium przeciwnika. Taka broń może sprawić kłopoty przeciwnikowi i musi się z nią liczyć. Teoria .....ta fjanie ....pytanie natomiast podstawowe '' PO CO ??? " Nieposidamy broni masowej zaglady ani a ani h ani b

xerxes
czwartek, 19 stycznia 2017, 11:02

Moim zdaniem nie warto zwiększać liczebność floty podwodnej Bo na tym bajorze jakim jest M.B w razie konfliktu będzie szybko unieszkodliwiona .

Halo
piątek, 20 stycznia 2017, 18:03

Coś Panu dzwoni, ale nie wiadomo w jakim kościele. Nie chodzi o zwiększenie liczebności floty tylko o wymianę starych, 40-letnich okrętów na nowe, z uzbrojeniem pełniącym role skutecznego odstraszania. Poza ty na jakiej podstawie wyciąga Pan takie wnioski Panie xerxes? Proszę podać przynajmniej jedną logiczną argumentację lub podobny przykład, gdzie miało to miejsce. Ja daleko nie będę szukał i powołam się na przykład wojny obronnej z 09.1039. Polskie okręty podwodne skutecznie zablokowały szlak morski przez Bałtyk niemieckim okrętom wojennym i zaopatrzeniowym. Jak to się udało? Bo były trudne do wykrycia. A ile zostało zatopiony naszych okrętów podwodnych w tym bajorze, o którym Pan wspomina? Przypomnę. Zero. Gdyby inne granice były zabezpieczone z podobną skutecznością to sprawy we wrześniu potoczyłyby się inaczej. Amen.

Extern
piątek, 20 stycznia 2017, 11:25

No właśnie flota podwodna na tym bajorze jakim jest Bałtyk jako jedyna ma szanse popływać. OP będą dalekimi oczami dla NDRów, W razie czego można je wycofać na morze Północne i używać jako wyrzutni dla rakiet manewrujących. Uzupełnienie rakiet możemy dostawać np. od Brytyjczyków.

b
czwartek, 19 stycznia 2017, 14:02

Jednak Szwedzi, maja juz jakies rakiety manewrujace cos tam mieli robic wystrzeliwywane z komor torpedowych.

Ad_summam
czwartek, 19 stycznia 2017, 14:46

Osobą negującym potrzebę posiadania MW chciał bym zadać kilka pytań. Czy wiedzą ile kabli różnego typu i przeznaczenia biegnie pod nie Bałtyku? Co się stanie gdy te połączenia notorycznie będą przerywane? Czym chcą pilnować rury do Norwegii (jeśli już będzie)? Czy wiedzą coś na temat przepychanek jakie mieli litwini przy kładzeniu własnych połączeń. A nie byli w tym odosobnieni. Czym chcą ganiać obce łodzie podwodne jeśli takie zechcą wpłynąć do naszego portu? (Niemożliwe? Czyżby?) A co jeżeli jakieś państwo zechce postawić np: korwetę na drodze tankowca płynącego do polskiego portu. A co z rybakami i połowami w polskiej strefie?

dimitris
czwartek, 19 stycznia 2017, 16:32

... a ochrony rurociągu dokonać można tylko z pomoca okrętów podwodnych, koniecznie dysponujących przy tym tysiącem specjalnych właściwości. Teraz dolicz jeszcze tych z 5 mld euro do kosztu budowy rurociągu, zresztą zapewne głównie niepolskiego.

SZACH MAT
środa, 1 lutego 2017, 12:08

Jeśli mają być okręty podwodne to tylko Koreańskie Okręty typu KSS 500A ...są uniwersalne można na nich montować i torpedy i rakiety i są w sam raz do sabotażu i nie tylko ich zdolność operacyjna wynosi 26 dni ...inne opcje to megalomania ..i nie stać Polski na inne ...więc bez emocji ...opcja realna dla Polski na najbliższe 10 -15 lat to dodatkowy Dywizjon Rakietowy Obrony Wybrzeża

oskarm
czwartek, 2 lutego 2017, 19:17

SZACH MAT, KSS 500A to ciekawy projekt, ale czy znasz cenę i na jakim jest etapie rozwoju? Od kilku lat zupełna cisza o tym projekcie...

analityk wojskowy
środa, 8 lutego 2017, 17:47

Okręty podwodne na Bałtyku (średnia głębokość 50m) mają takie znaczenie dla potencjału obronnego RP jakie ma kadzidło dla umarłego. Forsowanie zakupu tych trumien jest sprawką lobbistów utrzymywanych przez producentów i chorobliwie ambitnych dowódców MW (nie mieć okrętów podwodnych to przecież dyshonor!) Pokażcie mi choć jedną rzetelną analizę korzyści z posiadania OP przez SZ RP o taktyce ich działania nie wspominając. Trzeba dodać, że w takiej kałuży jak Bałtyk lokalizacja i zniszczenie OP to kwestia dziecinnie prosta. Szkoda dalszych słów.

Artany
czwartek, 16 lutego 2017, 05:40

Waść prawisz swe analityczne dyrdymały z przekonaniem właściwym tym ,którzy mówią co wiedzą... ,ale nie wiedzą co mówią; Jedno co nie odbiega dalece od prawdy, to wypłycona charakterystyka południowego szelfu morza Bałtyckiego, a więc wzdłuż naszego wybrzeża, gdzie głębokość wód waha się pomiędzy 10 ,a 30 metrów; Jednak już na północny-wschód od Mierzei Helskiej, parametr ten przekracza 100 metrów ,co w połączeniu z niezwykle złożonymi warunkami hydrologicznymi, nadaje sens i stwarza korzystne warunki działania OP na tym akwenie; Jeśli dołożyć do tego znajomość specyfiki hydrologicznej Bałtyku i praktyczne umiejętności naszych podwodniaków ,np. kładzenia okrętów na dnie, znalezienie OP w warunkach M. Bałtyckiego bywa b. trudne ,co zwłaszcza w świetle mnogich doświadczeń ćwiczebnych naszych okrętów z udziałem najlepszych jednostek zachodnich MW znajduje potwierdzenie w faktach i zadaje kłam Twoim "wynurzeniom"; Średnia głębokość Bałtyku jest nieco większa od tej ,którą podajesz i wynosi 56 metrów ,co naturalnie nie stanowi czynnika ułatwiającego działanie OP, ale istnieje szereg praktycznych umiejętności ,które nadają sens podwodnej praktyce w płd części Morza Bałtyckiego i to w jego części wypłyconej; Gdyby było inaczej, uważasz ,że praktyczni Niemcy "serwowali" by sobie sześć nowych okrętów podwodnych ,podobnie zresztą jak Rosjanie ,a Szwedzi budowali kolejną generację nowych A26?...

el
środa, 8 lutego 2017, 19:40

Tak. Oczywiście takie kraje jak Rosja, Szwecja, Dania i Norwegia, których OP na Bałtyku stale operują są ofiarami lobbystów. Oczywiście średnia głębokość (52m) to kluczowa decyzja przy określaniu taktyki związanej z użyciem OP i nieważne, że Bałtyk ma miejsca o głębokości 100m, 150m, 200m, 250m, 300m, 350m, 400m aż do 430m. Średnio ja i mój pies mamy po trzy nogi. Oczywiście odpowiednimi okrętami (przeznaczonymi na wody płytkie) nie można skutecznie blokować/zwalczać okrętów desantowych, transportowych, stawiaczy min, korwet już o ataku precyzyjnymi środkami rażenia na odległość ponad 2000km nie mówiąc. Przypominam, że nasz "najnowszy" okręt podwodny, radzieckiej konstrukcji ORP Orzeł, uczestniczył jeszcze na początku lat 2000-ych w manewrach na Bałtyku, gdzie Niszczyciel USA miał spore problemy z namierzeniem tego zabytku. Ale wierz dalej w swoje niczym nie poparte tezy. Uporczywe oddalanie od siebie faktów czasami potrafi przenieść w inny wymiar:)

Wlad
piątek, 20 stycznia 2017, 13:55

Kontrolowanie szlaków komunikacyjnych i zaopatrzeniowych na Bałtyku? Czy potencjalny nasz przeciwnik takowych korzysta? To nie lata 40. 50. czy 60. Atakowanie celów lądowych potencjalnego przeciwnika z Bałtyku? Wysadzanie na plażach agentów i żołnierzy sił specjalnych? Kto w ostatnich kilkudziesięciu latach coś takiego czynił? Rzeczywiście megalomania! Okręt podwodny po to by przeciwnik bawił się z nim jak kot z myszą? Absurd! Moim zdaniem, jeżeli Polska ma posiadać okręty podwodne to albo miniaturowe (2 -4 torpedy lub miny), albo konwencjonalne podwodne okręty oceaniczne (3-4,5 tys. ton, 80-95 m dł.) o dużym zasięgu i autonomiczności. Taki okręt dopiero może kontrolować szlaki komunikacyjne, dokonywać ataków rakietami manewrującymi. Po pierwsze może ich zabrać na pokład dużo więcej rakiet (8-12) niż okręty typu: U212, U214, Scorpene czy A26, Atak ze strefy oceanicznej jest skuteczniejszy i zapewnia względne bezpieczeństwo atakującego. Jestem zwolennikiem opcji: 1-2 duże okręty oceaniczne i kilka miniaturowych (200-300 t. 25-35 m dł.).

el ninio
niedziela, 22 stycznia 2017, 00:54

Miedzy Litwa i Szwecja lezy na dnie kabel energetyczny i dziwnym sposobem kabel ten psuje sie. Zgadnij w czyim interesie jest by ten kabel "ulegal awariom"? Litwa nie moze odpowiednio zareagowac bo nie maja OP. A jezeli nie slyszales o desancie z OP to dobrze bo wlasnie po to sa OP :)

Polanski
piątek, 20 stycznia 2017, 23:06

Dla przykładu zniszczenie radaru wczesnego ostrzegania budowanego w Królewcu. Warte jest ataku z takiego okrętu czy nie?

Viggen
niedziela, 22 stycznia 2017, 21:30

Warto przypomnieć http://www.defence24.pl/299240,polska-taktyka-uzycia-okretow-podwodnych-do-wymiany

Hobbysta
poniedziałek, 6 lutego 2017, 23:50

Hej fachowcy - sprawie rakiet manewrujących. W 2016 wiosną na D24 było info, że Kongsberg ma wytworzyć rakiety manewrujące o zasięgu 500 km, możliwe do wystrzelenia z wyrzutni torped. To mógłby być taki Tomahawk dla ubogich bo zapewne nie ma problemu w przystosowaniu pocisku przeciwokrętowego do zwalczania celów nabrzeżnych. 500 km to już odległość pozwalająca sięgnąć Petersburga z Bałtyku centralnego. Czy coś wiecie o tym projekcie Kongsberga?

Max Mad
wtorek, 7 lutego 2017, 11:07

To wersja NSM zdolna do odpalania spod wody.

NAVY
sobota, 21 stycznia 2017, 18:58

Pamiętać tutaj można (i należy)o jeszcze jednej nie poruszonej kwestii ,a mianowicie o takiej,że op-y mogą wyjść (niezauważone)w każdej chwili z Bałtyku i działać w każdym dowolnym miejscu i z niego atakować określone cele ! Po drugie - dzięki doktrynie użycia op-ów można uświadomić potencjalnego npla ,iż nasze okręty będą działać nie tylko na Bałtyku ,a dzięki odpowiednim rejsom szkoleniowym (oraz misją) uswiadczyc go w tym przekonaniu....

Gość
czwartek, 19 stycznia 2017, 14:08

W dzisiejszych realiach walki ,potrzebne są nam okręty podwodne z rakietami manewrującymi. Okręty podwodne dysponujące torpedami jako główną bronią , są mało przydatne i nieuzasadnione ekonomicznie. Taniej by na przykład było , zbudować trzy torpedowce wyspecjalizowane stosownie do zadań.

dim
czwartek, 19 stycznia 2017, 16:40

Ale o co walczyć chcesz na Bałtyku i z kim? O kilka kabli? I tak zostaną przerwane. Rurociągi? I tak przestaną istnieć. A co da ich obrona, skoro jednocześnie nie utrzymasz polskich równin ? Norwegia, UK, Francja,Włochy, Grecja - to kraje morskie. A Polska ? A czy główne uderzenie naejść ma szanse przez Bałtyk ? Czy raczej tylko działania marginalne, a główne siły nadjadą lądem i zza Buga ?

analizator
czwartek, 19 stycznia 2017, 18:33

Kupmy trzy tego typu okręty i nie kłóćmy się o szczegóły : Pentagon przeznaczył ponad 14 mld USD na budowę 8 okrętów podwodnych klasy Virginia. Głównym wykonawcą kontraktu będzie General Dynamics Electric Boat Corp. Budowa 8 okrętów podwodnych klasy Virginia Block III ma być rozpoczynana w latach 2009 - 2013: po jednym w dwóch pierwszych latach i po dwa w trzech ostatnich. Mają one kosztować 14,01 mld USD. Dostawa ostatniego z nich jest planowana na 2019. Warunkiem podpisania kontraktu ze strony Pentagonu było obniżenie ceny zamówionych okrętów o ok. 20%. W 2005 cena jednostkowa wynosiła 2,4 mld USD. Teraz spadła poniżej 2 mld USD. Pierwsza rata, otrzymana przez kontraktora w wysokości 2,4 mld USD, ma być wykorzystana na budowę okrętu SSN-784 North Dakota oraz zakup materiałów na rozpoczęcie budowy trzech kolejnych okrętów. US Navy zainwestowała 600 mln USD w zmiany konstrukcyjne mające obniżyć koszty i czas budowy okrętów (z 84 do 60 miesięcy). Dzięki temu udało się obniżyć koszty zamówionej serii okrętów o 4 mld USD. Efektywność tej inwestycji przekroczyła 6:1. Okręty klasy Virginia mają wyporność 7800 ton. Są uzbrojone w torpedy Mark 48 i pociski samosterujące Tomahawk. Mogą też przenosić bezzałogowe pojazdy podwodne. Są pierwszymi okrętami skonstruowanymi w USA zgodnie z wymaganiami ery pozimnowojennej. Wcześniej Pentagon zamówił 10 okrętów klasy Virginia, które znajdują się w różnej fazie eksploatacji i budowy. USS Freedom (LCS-1) USS Freedom (LCS-1) USS „Freedom” USS „Freedom” Historia Stocznia Marinette Marine; prowadzący program budowy: Lockheed Martin Położenie stępki 2 czerwca 2005 Wodowanie 23 września 2006 US Navy Wejście do służby 8 listopada 2008 Los okrętu aktywny Port macierzysty: Naval Base San Diego Dane taktyczno-techniczne Wyporność 3000 ton Długość 115,3 m Zanurzenie 3,04 m Napęd 2 turbiny gazowe Rolls-Royce MT30 96 550 KM (72 MW) 2 silniki diesla Fairbanks Morse Colt-Pielstick 16PA6B STC 17 160 KM (12,8 MW), 4 pędniki Rolls Royce Kamewa 153SII Prędkość 50 węzłów Zasięg 1500 Mm przy 50 węzłach 4300 Mm/20 węzłów Uzbrojenie Torpedy Mark 50 Barracuda; wyrzutnia MK 31 Mod 0 RAM działo Mk 110 57 mm Mod RIM-116 Rolling Airframe Missile 3 karabiny maszynowe MK 26 Mod 17 .50 cala Unmanned Underwater Vessels Unmanned Surface Vessels Moduły: Mine Warfare (MIW), Anti-submarine Warfare (ASW), Surface Warfare (SUW) Wyposażenie lotnicze 2 helikoptery MH-60R/S lub MH-60R/S i VTUAV Załoga 15 do 20 członków załogi stałej dodatkowo, 75 członków dla określonych misji. Commons Multimedia w Wikimedia Commons USS Freedom (LCS-1) – pierwszy okręt nowej klasy do walki na wodach litoralnych (ang. Littoral Combat Ship), typu Freedom. „Freedom” jest szybkim okrętem o napędzie konwencjonalnym i bardzo wysokiej manewrowości, przeznaczonym w pierwszym rzędzie do operacji na wodach płytkich i przybrzeżnych. Jako taki, jest wyspecjalizowanym wariantem przyszłych okrętów US Navy typu CG(X). Jego przeznaczeniem jest przeciwdziałanie potencjalnym zagrożeniom asymetrycznym ze strony min morskich, cichych okrętów podwodnych o napędzie konwencjonalnym, a także zwalczanie przemytu niebezpiecznych materiałów oraz grup terrorystycznych i pirackich na szybkich, uzbrojonych łodziach motorowych. Wyróżnia się modułowością wariantów uzbrojenia oraz dostosowaniem do operowania z niego różnych rodzajów pojazdów bezzałogowych (dronów) oraz sił specjalnych. USS Jason Dunham (DDG-109) – amerykański niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke. Nazwa okrętu pochodzi od nazwiska kaprala piechoty morskiej, Jasona Dunhama, który zginął na skutek ran odniesionych podczas II wojny w Zatoce Perskiej i został uhonorowany Medalem Honoru. Nazwę okrętu ogłosił sekretarz marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych, Donald Winter podczas oficjalnej ceremonii, która miała miejsce 23 marca 2007 roku w rodzinnej miejscowości Dunhama[1]. Stępkę pod budowę okrętu położono 11 kwietnia 2008 roku w stoczni Bath Iron Works w Bath w stanie Maine. Budowa zakończyła się w 2009 roku, a okręt wszedł do służby w 2010 roku[2].

Lehu
sobota, 21 stycznia 2017, 18:49

Można kupić OP ale ustalmy priorytety. Na którym. Miejscu jest ich zakup?

bmc3i
niedziela, 22 stycznia 2017, 22:17

Jako ze op sa jedyna realna nasza sila na Baltyku, na drugim miejscu zaraz po systemach obrony przestrzeni powietrznej kraju.

ja
sobota, 21 stycznia 2017, 21:46

Nawet laik widzi że na pierwszym miejscu. Czas na decyzje. Dywagacje już były i trwały za długo.

Eryk
niedziela, 22 stycznia 2017, 21:12

Liczą się dwie rzeczy - potrzeba i kasa ( potrójnie) - do tego jeżeli już wydawać to na dobre, potrzebne i skuteczne... . I wszyscy dobrze wiedzą ze najlepszym rozwiązaniem to OP z pociskami manewrującymi. A jedynymi OP jakie realnie możemy mieć z takowymi są okręty z Francji Scorpen ( tomahowk to z 2% szans mamy na pozyskanie).

chateaux
poniedziałek, 23 stycznia 2017, 07:50

Tak samo pisałeś w przypadku JASSM. Niby z jakich powodów szanse na pozyskanie UGM-109, miały by być mniejsze niż szanse na pozyskanie AGM-158?

Tomek
piątek, 20 stycznia 2017, 13:07

Znaczenie niewielkie a ogromne koszty.

el ninio
niedziela, 22 stycznia 2017, 01:02

Wytlumacz to "potencjalnym wrogom"

BOMBONIERKA
piątek, 20 stycznia 2017, 00:32

Koreańskie Okręty typu KSS 500A ...są uniwersalne i w sam raz do sabotażu i nie tylko ...inne opcje to megalomania ..i nie stać Polski na inne ...więc bez emocji ...opcja pośrednia dla Polski na najbliższe 10 -15 lat to dodatkowy Dywizjon Rakietowy Obrony Wybrzeża

nikt ważny
piątek, 20 stycznia 2017, 16:28

Popieram KSS 500A (HDS-500). Tak z 8-9 sztuk i starczy.

KrzysiekS
piątek, 20 stycznia 2017, 00:31

Dobry artykuł oddający sens pozyskania OP najważniejszy jest jednak wybór DCNS, SAAB czy TKMS i chodzi tu o dobrego partnera zarówno w sensie przemysłowym jak i politycznym.

bmc3i
wtorek, 24 stycznia 2017, 07:24

Na pewno DCNS? Zaraz po tym jak z serwqera DCNS wyciekło 23 000 stron wrazliwych danych na temat częstotliwości używanych przez Scorpene do zbierania przez te okręty danych wywiadowczych, informacjie o poziomie generowanych przez Scorpene szumów przy róznych prędkościach, możliwe głebokości zanurzania i kąty zanurzania, dokładny zasięg i dane dotyczące autonomicznosci okrętów, dane o magnetyzmie Scorpedne, sygnaturach elektromagnetycznych i w podczerwieni, szczegóły dotyczące wyrzutni torpedowych oraz systemu zarządzania walką. Na pewno Scorpene? Na dodatek MESMA - najmniej wydajny energetycznie system AIP sporód wszystkich 3 niejądrowych systemów niezaleznych od dostępu powietrza.

c
niedziela, 22 stycznia 2017, 17:59

W swoim czasie wyciekły dane indyjskich scorpen'ów w tym charakterystyki akustycznej. Niemcy jak to Niemcy zawsze będą gotowi by dogadać się z FR. Saab? Skandynawowie rozumieją powagę zagrożenia tak jak my. Teoretycznie A26 gdy juz powstanie może być OK i ma mieć dodany segment pod wyrzutnie rakiet ale Norwegia nie jest zbyt pozytywnie nastawiona na współpracę ze Szwedami więc chyba trafią i do nich i do nas niemieckie u-booty. Tak coś mi się wydaje.

były_kanonier
czwartek, 19 stycznia 2017, 18:06

W PMW podobnie jak w całych siłach zbrojnych przyjęto po 1989 roku dziwny sposób planowania. Nie pokuszono się o opracowanie narodowej strategii obronnej, w której powinny być postawione cele oraz sposoby i środki ich realizowania. Powinna też określać jasno zaangażowanie sojusznicze Polski oraz jej własne cele obronne, przy wyraźnym Na tej podstawie powinno się opracowywać plany podporządkowane konkretnym celom ze wskazanie ich źródeł finansowania i sposobów realizacji. Raz opracowana w warunkach konsensusu politycznego strategia powinna być obowiązkowo realizowana przez każdy polski rząd. Do tej pory nie decydenci polityczno-wojskowi nie oporacowali żadnego całościowego programu rozwojowego PMW. Widać też, że tak naprawdę nie wiedzą do czego jest im w ogóle potrzebna PMW, poza pływaniem z dala od Bałtyku razem z sojusznikami oczywiście. Na Bałtyku nie mamy przecież żadnych interesów gospodarczych czy politycznych, a na wybrzeżu żadnej infrastruktury cywilnej lub wojskowej. Obejmuje stołek jeden minister i mówi wybuduję 7 korwet, przychodzi inny i mówi, a ja wybuduję ze 3 okręty podwodne, do tego dokupię 2 następne NDR-y i dorzucę jeszcze z 8 śmigłowców. Zapowiedzi ciągle są, ale ich realizacji w ogóle nie widać. A tak naprawdę nie wiadomo dlaczego oni chcą te 7, 3, 2 czy 8. Bałtyk jest wbrew niekiedy forsowanym opiniom akwenem nadającym się do działań okrętów podwodnych. Wybudowanie nowych okrętów podwodnych, to dopiero część problem. Trzeba wybudować także nowoczesną i dobrze chronioną bazę z zapleczem technicznym i innym, być może wyposażoną w schrony, a poza tym chronioną przed atakami z morza i powietrza, a nie wykluczone, że i od strony lądu. Pojawiają się wiec nowe wyzwania: patrolowce, trałowce, nowoczesne okręty ratownicze, lotnictwo myśliwskie, rakietowa i lufowa naziemna obrona plot, śmigłowce pop i ratownicze, artyleria nadbrzeżna, pododdziały ochronno-wartownicze czy przeciwdesantowe, inne systemy obronne i zabezpieczające, etc. Do tego dochodzi odpowiednie miejsce bazowania - Oksywie i Hel do tego nie nadają się zostaje Świnoujście. Bez rozwiązania tych spraw od razu nalezy załozyć, że polskie okrety podwodne będą operowały z baz niemieckich albo duńskich. Teraz następna sprawa - dlaczego akurat 3 orki, a nie 5. Częściowo wiadomo, co będą miały robić na Bałtyku atakować polskimi kłami cele na terytorium największego wroga, a poza nim wspierać sojuszników. To drugie zadanie wymaga dużych oceanicznych okrętów podwodnych. Tymczasem dla PMW optymalna wielkość to np. niemiecki typ 212 lub 214 (tu trzeba pamiętać, że były narzekania na jakość niemieckich op) czy szwedzki A-26 (jest to typ nowy, ale należy pamiętać, że jego poprzednicy znani byli lub są wysokiej jakości wykonania, niezawodności, niezłych właściwości morskich, były trudne do wykrycia nawet przez systemy USNavy oraz specjalnie budowane na Bałtyk). Z tego powodu nie widzę sensu współpracy przy budowie orek z Norwegią czy Holandią. Tu też Szwecja wydaje się najbardziej naturalnym partnerem, ponieważ jej okręty będą mogły atakować torpedami cele nawodne i podwodne, a także przenosić pociski manewrujące, stawiać miny i desantować formozowców, do tego prowadzić rozpoznanie na Bałtyku. Będą tez mieć napęd niezależny od powietrza. Czyli wszystko to, co polska orka powinna robić na Bałtyku. Istnieje też możliwość wypożyczenia starszego op do celów szkoleniowych. Okręty podwodne PMW muszą też mieć odpowiednie wsparcie innych okrętów, samolotów i śmigłowców w drodze do i z rejonów działania, a także w pewnych okolicznościach i w tych rejonach. A nasi decydenci uważają, że jak kupią same tylko 3 choćby najnowocześniejsze nawet orki, to już wystarczy. Moim zdaniem nie będzie żadnej orki w ciągu najbliższych 5 lat albo i dłużej.

realizm
piątek, 20 stycznia 2017, 10:13

@ były_kanonier - ale w artykule nie chodzi o budowanie Orek u Norwegów, a tylko o wspólne z nimi zamówienie okrętów u wykonawcy, po to by zmniejszyć koszty budowy (hurtem - taniej :)) i aby pozyskać wsparcie norweskiego doświadczenia i ich możliwości technologiczne i logistyczne. Powiem więcej, myślę, że to właśnie współpraca z Norwegami, zwiększyłaby szansę na pozyskanie przez Polskę okrętów od ich bliskich geograficznie i kulturowo sąsiadów - to znaczy A-26 od Szwedów, a nie okrętów niemieckich. Generalnie - skandynawski kierunek współpracy wojskowej jest dla nas bardzo dobry, jako przeciwwaga dla dominacji niemieckiej i ze względu na bardzo wysoki poziom technologiczny tych krajów. Zresztą Szwecja już od kilku lat zabiega o zacieśnienie współpracy wojskowej z Polską, z czego należy się nie tylko cieszyć, ale i o to zabiegać. Tak więc, podsumowując, artykuł, w mojej ocenie, sprowadza się do tego, że Orkami powinny być szwedzkie A-26 zakupione wspólnie z Norwegią, co koresponduje z Pana uwagami.

oskarm
czwartek, 19 stycznia 2017, 22:04

@były_kanonier Jedna uwaga, jak jesteś pierwszy raz na Bałtyku, a wcześniej ćwiczyłeś ZOP tylko na Atlantyku czy Śródziemnym, to nie ma się czemu dziwić, że zupełnie nie znający tego akwenu operatorzy sonarów nie są w stanie się popisać... Własnei dlatego nasze okręty powinny być jak najczęściej w SMNG 1 i 2, by te zespoły były u nas jak najczęściej i uczyły się też Bałtyku!

Moldke
poniedziałek, 23 stycznia 2017, 19:01

No dobra ASY średnia głębokość Bałtyku to 56 m Jakieś 16 pięter postaw skorpene pod blokiem na fotoszopie i zobacz ile na ma wody nad sobą W Czasie wojny w 39 r Trzeba było wiać z tego akwenu bo okręt widoczny w zanurzeniu a poza tym na Nord strim pasywne czujniki pozostają tylko małe jednoski no i samolotu amen

xsx
czwartek, 2 lutego 2017, 20:56

Czemu od razu zakładasz, że nasze OP będą działały tylko na Bałtyku, pociski manewrujące o odpowiednim zasięgu (np.2500 km) można odpalić np. z Morza Śródziemnego, Morza Północnego czy Morza Beringa. Te okręty nie mają bronić dostępu do naszego wybrzeża, one mają być naszą bronią odwetową, odstraszającą, mamy posiadać możliwość realnego zagrożenia dla potencjalnego przeciwnika. Kiedy sowieci zlokalizują przepływające przez Cieśniny Duńskie OP, np. Baracuda, pod polską banderą, a później stracą z nimi kontakt, to z pewnością zapali się im czerwona żaróweczka, i mogą ich sobie szukać po wszystkich morzach i oceanach.

jan
niedziela, 29 stycznia 2017, 06:02

Fakt faktem że Nordstream to jest de facto przejęcie Bałtyku przez Ruskich. Od tego czasu uważają go za swój akwen, co dobitnie potwierdziło ich zachowanie odnośnie amerykańskiej fregaty na północ od Zatoki Gdańskiej.

JB
środa, 25 stycznia 2017, 10:00

No dobra Asie, byłeś kiedyś w morzu na OP?

Marek
środa, 25 stycznia 2017, 09:11

Chętnie przeczytałbym te nieznane mi do tej pory rewelacje na temat 39r. i okrętów podwodnych na Bałtyku poczytał. Bądź więc łaskawy podać mi ich źródło.

Da
czwartek, 19 stycznia 2017, 13:39

Wiele szumu, analiz, dialogów technicznych a najprawdopodobniej wszystko zakończy się ponownym zakupem wycofanych okrętów - jeśli nie od Norwegii to od Holandii.

rozbawiony wiadomo kim i czym
piątek, 20 stycznia 2017, 20:16

Warto w tym miejscu wspomnieć, że w budowie gazociągu Nord Stream udział brała rosyjska Flota Bałtycka, której okręty wojenne ochraniały to przedsięwzięcie. W obliczu “zagrożenia” wynikającego z budowy nowego gazociągu Nord Stream II należałoby przedsięwziąć niezwłocznie stosowne działania, nawet nie wykluczjąc kroków o charakterze militarnym… Wobec powyższego pozwolę sobie zaproponować w ramach programu pod kryptonimem Orka zakup szwedzkich okrętów podwodnych A26 przez Marynarkę Wojenną RP. Jednostki tego typu przystosowane są do prowadzenia działań w specyficznych warunkach Morza Bałtyckiego. Szczególnie istotna jest możliwość zastosowania wyrzutni przystosowanych do wystrzeliwania amerykańskich pocisków manewrujących UGM-109 Tomahawk. Możliwe byłoby także z tych okrętów podwodnych przeprowadzanie operacji specjalnych, w tym o charakterze dywersyjno-sabotażowych... PS. Czekam na opinie w przedmiotowej sprawie ze strony komentatorów o wojowniczym nastawieniu...

el ninio
niedziela, 22 stycznia 2017, 00:21

Nie jestem bojowo nastawiony :) ale zalozenie ze USA sprzeda Tomahawki jest nadzbyt optymistyczne. Nawet nie raczyli odpowiedziec czy taki zakup jest w ogole mozliwy. Na swiecie poiadaczami Tomahawkow sa tylko amerykanie i brytyjczycy wiec jakim cudem zakladasz......

MarKoz81
piątek, 20 stycznia 2017, 00:00

Orka z Tomahawkami - bo nic tak nie zabija Rosjan jak dobry zart i nic tak nie pomaga Polsce jak 10 miliardow zlotych kredytu na kolejnego Slazaka, bo nic wiecej polskie stocznie w dziedzinie okretow podwodnych nie wymysla. Okrety podwodne sa na OSTATNIM miejscu w kategorii potrzeb dla marynarki wojennej, a tym bardziej sil zbrojnych wogole. Rozpuscic lobby podwodniakow bo inaczej bedziemy topic fundusze w ich zabawki i etaty tak jak utrzymujemy 17 malych lichych przestarzalych plastikowych tralowcow.... nikt nie wie po co.

Extern
piątek, 20 stycznia 2017, 10:13

Jeśli już jakieś okręty w czasie wojny coś zdziałają na Bałtyku to właśnie będą to okręty podwodne. Wszystko co się unosi na powierzchni zostanie szybko wykryte i zabite. Dla tego dla Polski obecnie w naszej sytuacji ograniczonych środków są potrzebne te OP jako nasze ciche oczy na Bałtyk do namierzania celów dla NDRa plus trochę patrolowców na czas pokoju. Resztę pieniędzy musimy pakować w armię lądową bo choć dostęp do Bałtyku jest dla nas bardzo ważny z gospodarczego punktu widzenia w czasie pokoju to historycznie z militarnego punktu widzenia to zawsze na ladzie działo się to co dla nas najważniejsze.

LEO
piątek, 20 stycznia 2017, 12:26

Moze author jest specjalista od okretow podwodnych (w koncu reprezentuje firme, ktora je sprzedaje), ale nie wykazal dobitnie i przekonywujaca dlaczego Polska mialaby wydawac olbrzymie pieniadze na 3 okrety podwodne w momencie gdy: - powazniejsze zagrozenie grozi nam na granicy ladowej, - sily ladowe sa niedofinasowane, - i brakuje tymze silom ladowym sprzetu. Ja uwazam, ze lepiej wydac te pieniadze na zakupy dla wojsk ladowych. Rakiety na samochodach beda tansze niz rakiety na okrecie podwodnym (nizsze koszty platformy).

chateaux
poniedziałek, 23 stycznia 2017, 07:31

To z jakich powodów podczs ostatnich rosysjkich ćwiczeń w Obłasti, w których uczestniczyło 100 tys, żołnierzy, jednym z ważnych elementów manewrów był desant morski?

b
piątek, 20 stycznia 2017, 21:42

Kongsberg sprzedaje u-booty?

Oleh
piątek, 20 stycznia 2017, 17:14

Rakiety manewrujące mogą razić strategiczne obiekty w głąb lądu na ponad 1000 km. Montowanie fajerwerków na samochodach to jak uzbrajanie w karabin 6-latka. Wiesz wgl o czym mówisz? Tu chodzi o zyskanie potencjału ofensywnego którego wgl nie mamy. Stąd nic nie znaczymy, przed ruskimi mozemy tylko trząść porami. Mozna wykorzystać moment kiedy USA trzyma jeszcze nad nami parasol i jakies zdolności do poważnej projekcji siły pozyskać, liczy sie tu czas.

minuta
piątek, 20 stycznia 2017, 12:23

- "...oraz wymagań i zobowiązań sojuszniczych" - zwłaszcza teraz, kiedy floty najbliższych sojuszników, a także i potencjalnego adwersarza, drastycznie ograniczyły liczbę, albo całkowicie zrezygnowały z okrętów podwodnych. Zresztą, w planach NATO nigdy nie było wykorzystywanie na Bałtyku okrętów podwodnych. - "... że skryty w bałtyckich wodach okręt podwodny jest szczególnie trudny do wykrycia" - to było kiedyś, dawno temu i nie do końca było prawdą. - "okręt podwodny to najskuteczniejszy element systemu rozeznania sytuacji na morzu" - często dowodzący okrętami podwodnymi wskazywali, że rozeznanie sytuacji na morzu jest piętą achillesową okrętów podwodnych. - "wspomniane uwarunkowania hydrologiczne Bałtyku, jego wielkość i płycizny (...) dają okrętom podwodnym wyjątkowo korzystną pozycję" - zwłaszcza płycizny... - "...które poza tradycyjnym uzbrojeniem torpedowym mają otrzymać kierowane pociski rakietowe, a w odpowiedzi na nowe zagrożenia i oczekiwania polityczne mają być także uzbrojone w rakiety manewrujące" - i zapewne będą mogły zabrać to wszystko naraz, jednocześnie... - " Biorąc powyższe pod uwagę, realizacja programu ORKA jest dla Marynarki Wojennej RP konieczna i operacyjnie krytyczna." - rzeczywiście - krytyczna. Szanowny Panie Piotrze - proszę spojrzeć na dołączone zdjęcie - liczy się tak naprawdę to, co znajduje się na nim na drugim planie. Ale w jednym ma Pan rację - w większości Polacy znają się na flocie tak jak ten wspomniany generał na kuciu koni - potrzebujemy okrętów podwodnych i nawodnych małych, zwinnych i sprytnych... Pewnie te pierwsze uda się Panu je wcisnąć. Zresztą państwa oferta jest najlepsza. P.S. Wiem, że to jest materiał ofertowy - moje uwagi proszę traktować z lekkim przymrużeniem oka...

armyypl
czwartek, 19 stycznia 2017, 23:46

Własne okręty podwodne z pociskami manerwującymi to jeden z filarów nowoczesnego wojska i jeden z najskuteczniejszych rodzajów broni strategicznej w dzisiejszym świecie.

dimitris
piątek, 20 stycznia 2017, 09:13

Okręty to tylko środek transportu. Tak samo dobry, jak ciężarówka, czy wagon, z pozornie cywilnym kontenerem - Rosjanie już to budują - ale tysiąc razy droższy. Nośnik to rakieta. Faktyczna broń, to dopiero jej głowica. - Więc czy masz te głowice skąd kupić ?

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama