Reklama

Zarzuty dla Łotysza, który kierował dronem nad Belwederem

7 marca 2017, 17:28
BOR szczyt NATO
Funkcjonariusze BOR podczas szczytu NATO. Fot. Biuro Ochrony Rządu/Facebook
Defence24
Defence24

Obywatel Łotwy, który kierował dronem nad Belwederem usłyszał zarzuty prokuratorskie. W ubiegłym tygodniu został on zatrzymany przez Biuro Ochrony Rządu.

"Postawiono zarzuty z prawa lotniczego, dotyczące umyślnego kierowania dronem w strefie ochronnej lotniska bez wymaganej zgody" - powiedział rzecznik warszawskiej prokuratury Michał Dziekański. . Kierujący dronem Łotysz, któremu postawiono zarzuty, został zwolniony, a w dwie towarzyszące mu Rosjanki zeznawały w tej sprawie jako świadkowie - wyjaśnił prokurator. 

O dronie poinformowało w sobotę Biuro Ochrony Rządu. Funkcjonariusze najpierw zauważyli drona latającego nad Belwederem, potem zlokalizowali jego operatora w parku, zatrzymali go i wylegitymowali. Okazało się, że jest obywatelem Łotwy, towarzyszyły mu dwie Rosjanki.

Czytaj więcej: US Army przeciwko rosyjskim dronom. Eksperymentalne transportery już w Europie

Wykorzystanie bezzałogowych systemów latających, w tym cywilnych konstrukcji komercyjnych niesie ze sobą również zagrożenia. W strefach konfliktów zbrojnych proste drony są używane przez organizacje terrorystyczne nie tylko do rozpoznania, ale też do dokonywania ataków. Podobnego niebezpieczeństwa nie da się do końca wykluczyć również w innych miejscach. Inne zagrożenie wiąże się z możliwością kolizji małych dronów z samolotami pasażerskimi.

Czytaj więcej: Bezzałogowce na celowniku - jak przeciwdziałać zagrożeniom?

Jak informował w poniedziałek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn te trzy osoby zatrzymano. "W związku z ustawowymi obowiązkami do sprawy włączyła się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. ABW w sobotę i niedzielę prowadziła czynności z zatrzymanymi osobami" - podał, nie ujawniając jednak szczegółów.

Dodał, że materiały zebrane przez ABW zostały w poniedziałek wysłane do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. "Ewentualne dalsze decyzje w tej sprawie zależą obecnie od śledczych" - zaznaczył w poniedziałek rzecznik ministra.

To nie pierwszy incydent tego typu. We wrzesień 2016 r. dron sterowany przez obywatela Rosji latał w okolicach kancelarii premiera. Sprawą również zajęła się ABW. Rosjanin Iwan K. usłyszał zarzut używania drona w tzw. strefie kontrolowanej w rejonie al. Ujazdowskich i ul. Bagateli bez zgody Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej i Biura Ochrony Rządu. Śledztwo nadal trwa. 

JP/PAP

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Marek1
środa, 8 marca 2017, 12:47

Sondują, próbują, testują ... tanio i skutecznie. No bo cóż to za koszt przepadek drona za kilkaset PLN i jakiś mandat ?

gnago
środa, 8 marca 2017, 11:45

Złapano operatora a sygnał z kamery odbierać mógł ktokolwiek. A gdyby aparacik był uzbrojony czy złapanie operatora przywróciłoby do życia ofiary? Dron powinien być niezwłocznie zestrzelony

Wawer73
środa, 8 marca 2017, 11:24

Łotysz promieniu Siergiej...

sorbi
wtorek, 7 marca 2017, 20:09

"Postawiono zarzuty z prawa lotniczego, dotyczące umyślnego kierowania dronem w strefie ochronnej lotniska bez wymaganej zgody" Od kiedy Belweder to lotnisko??

steiner
środa, 8 marca 2017, 00:21

Proponuję zapoznać się z mapą lotniczą publikowaną przez PAŻP przed napisaniem komentarza. Belweder to nie lotnisko ale obszar znajdujący się w strefie zastrzeżonej.

Ozi.
środa, 8 marca 2017, 00:04

To nie dotyczy tylko lotniska, ale obrębu lotniska jak i dróg lotniczych. Dodatkowo, lot w mieście powyżej 25 tyś ludności, w gęstej zabudowie powinien być zgłoszony i mieć zgodę.

xyz
wtorek, 7 marca 2017, 23:49

Może Belweder jest w strefie zakazu lotów jakiegoś lotniska?

Marek
środa, 8 marca 2017, 08:25

Ciekaw jestem, czy z niego jest taki Łotysz jak z człowieka o imieniu Ahmed Francuz?

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama