Reklama

Wspólne ćwiczenia saperów, Straży Granicznej i JWK

13 lutego 2017, 17:35
Defence24
Defence24

Żołnierze 2 Mazowieckiego Pułku Saperów i Jednostki Wojskowej Komandosów szkolą się z funkcjonariuszami Straży Granicznej. 

W ramach jednego ze scenariuszy szkoleń podchodzą do improwizowanego urządzenia wybuchowego, aby dokonać jego neutralizacji. Celem ich działania jest zapewnienie przejezdności dróg dla pododdziałów ogólnowojskowych. Tuż obok saper dokonuje niszczenia wykrytej miny przeciwpancernej. Podobne zadania realizują wspólnie na poligonie w Orzyszu żołnierze modułu szkoleniowego z Batalionu Wsparcia Inżynieryjnego, Jednostki Wojskowej Komandosów oraz funkcjonariusze Staży Granicznej z placówek Modlin, Okęcie, Łódź oraz Bydgoszcz.

Jak poinformował por. Lipczyński, ponad dwutygodniowe szkolenie przeprowadzone od 30 stycznia do 13 lutego br. obejmowało także zagadnienia z wykonywania zadań w ekstremalnych warunkach pogodowych, rozpoznawanie prekursorów materiałów wybuchowych oraz środków minerskich, doskonalenie umiejętności w posługiwaniu się robotami oraz wyrzutniami pirotechnicznymi.

Szkolenie zakończyło się ćwiczeniem sprawdzającym podczas którego, żołnierze wspólnie z funkcjonariuszami zneutralizowali kilka improwizowanych urządzeń wybuchowych podłożonych na trasie przejazdu kolumny wojsk. Ostatniego dnia funkcjonariusze wraz z żołnierzami rywalizowali w umiejętnościach strzeleckich wykorzystując symulator strzelań Śnieżnik.

Była to niesamowita możliwość szkolenia się z procedur reakcji na zagrożenia związane z improwizowanymi urządzeniami wybuchowymi stosowanych przez Wojsko Polskie oraz Straż Graniczną. Na poligonie gdzie szkoliło się ponad 30 pirotechników, mogliśmy wspólnie wymieniać poglądy, dzielić się posiadaną wiedzą oraz zintegrować brać pirotechników. Było to bezcenne doświadczenie, które chcemy kontynuować w przyszłości - powiedział dowódca grupy EOD 2 Mazowieckiego Pułku Saperów, porucznik Damian Zalewski.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
tagore
czwartek, 16 lutego 2017, 19:15

Straż graniczna ewoluuje do statusu wojsk ochrony pogranicza,ciekawe.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama