Reklama

WOT wezmą udział w obchodach Święta Wojska Polskiego

11 sierpnia 2017, 11:41
Obrona Terytorialna
fot. Małopolska OT
Reklama

Po raz pierwszy w historii, piąty filar Sił Zbrojnych RP będzie miał swojego reprezentanta na święcie Wojska Polskiego. W obchodach udział weźmie pododdział reprezentujący Wojska Obrony Terytorialnej.

W dniu 15 sierpnia 2017 roku, po raz pierwszy w historii, pododdział reprezentujący Wojska Obrony Terytorialnej, weźmie udział w organizowanych w stolicy centralnych obchodach Święta Wojska Polskiego.

ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej
 

Jak podkreślono w komunikacie, będzie to wydarzenie o szczególnym znaczeniu dla wszystkich żołnierzy WOT, którzy zamanifestują swoją obecność, wspólnie z pododdziałami pozostałych rodzajów sił zbrojnych.

W defiladzie uczestniczyć będzie pododdział złożony z czterdziestu żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, którzy reprezentują sformowane pierwsze trzy brygady obrony terytorialnej (podlaską, lubelską i podkarpacką).

Jak czytamy w komunikacie, "udział w defiladzie jest dla Terytorialsów swego rodzaju wyróżnieniem, gdyż chętnych było kilku na jedno miejsce, co potwierdza wysoką świadomość służby żołnierzy". Podczas defilady żołnierze WOT po raz pierwszy zaprezentują się w beretach nowego wzoru w kolorze oliwkowym, które będą obok czapki rogatywki docelowym nakryciem głowy Terytorialsów.

Jak poinformowano w komunikacie, podczas tegorocznych centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego, żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej będzie można też spotkać na Warszawskiej Agrykoli, gdzie każdy chętny będzie mógł złożyć wniosek o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej, poddać się badaniu na analizatorze składu ciała, obejrzeć wyposażenie indywidualne żołnierzy WOT oraz z nimi porozmawiać.

Zobacz także: SKANER Defence24. Gen. Kukuła: „WOT przyczyni się do zwiększenia liczby rezerw osobowych”

Wojska Obrony Terytorialnej jako samodzielny, piąty rodzaj sił zbrojnych zostały powołane z początkiem bieżącego roku. Trzy miesiące później Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej formalnie przejęło dowodzenie nad trzema pierwszymi brygadami sformowanymi w woj. podlaskim, lubelskim i podkarpackim.

Trwa formowanie trzech kolejnych brygad WOT – dwóch na Mazowszu oraz jednej w woj. warmińsko-mazurskim. W przyszłym roku ma się rozpocząć formowanie siedmiu brygad w centralnej części Polski, a od roku 2019 - czterech brygad na zachodzie kraju; w przyszłym roku mają zostać utworzone dowództwa brygad i pierwsze pododdziały w województwach śląskim i wielkopolskim. Zgodnie z założeniami brygady OT mają powstać w każdym województwie, a w woj. mazowieckim - dwie.

Docelowo formacja ma liczyć 53 tys. żołnierzy. WOT przygotowują się do działań w czasie pokoju, kryzysu i wojny, mają wspierać wojska operacyjne, służby ratownicze i lokalne społeczności.

PAP - mini

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
Anuluj
były_trep
niedziela, 13 sierpnia 2017, 19:28

A gdzie było WOT podczas ostatnich katastrofalnych wichur? Ponoć pomoc w klęskach żywiołowych to miało być ich główne zadanie w trakcie pokoju. A na terenach dotkniętych katastrofą nikt ich nie widział...

Pazuzu
niedziela, 13 sierpnia 2017, 17:03

Nic nie drażni tak jak określenie "terytorialsi":/

aaa
sobota, 12 sierpnia 2017, 02:30

WOT WOT-em ale jest nie mniej poważna sprawa. Kurczenie się przeszkolonych rezerw mobilizacyjnych. Kogo się powoła w razie 'W"? Zakręconych misiów nie odróżniających kolby od lufy? Nie mówiąc o obsłudze AK. Poniżej przedstawiam pomysł na rozwiązanie problemu braku kadr mobilizacyjnych. Projekt: Szkolenie wojskowe młodzieży w systemie stacjonarno - poligonowym. Szkolenie dotyczy osób 17-letnich (chłopców i dziewcząt). Szkolenie odbywa się na rok przed maturą (w liceach). Szkolenie zaczyna się we wrześniu wraz z rozpoczęciem roku szkolnego i trwa 12 miesięcy. Odbywa się 2-3 razy w tygodniu po 3 godziny, po zajęciach szkolnych. Prowadzą je nauczyciele wychowania fizycznego (szkolenie fizyczne ogólnorozwojowe) oraz instruktorzy wojskowi (strzelanie, musztra, taktyka itp.). Pierwszy poligon (zimowy) - styczeń-luty. Dla chłopców 3 tygodnie, dla dziewcząt 1 tydzień. Potem następuje dalszy ciąg szkolenia. Drugi poligon (letni) lipiec-sierpień. Dziewczęta 3 tygodnie, chłopcy 2 miesiące. Całość szkolenia zakończona przysięgą. Takie szkolenie oprócz korzyści obronnych ma również olbrzymie korzyści społeczne. Wzmocnienie psychiki młodzieży pozwoli im na łatwiejszy start w życiu i sprawi że będą ludźmi zdecydowanymi i przebojowymi. Korzyści z ćwiczeń fizycznych w tak młodym wieku chyba są wszystkim znane. Powyższy pomysł jest optymalny pod względem stosunku efekt/(cena uzyskania).

Ciekawski
piątek, 11 sierpnia 2017, 21:08

To miłe, że ćwiczą, że poświęcają swój wolny czas, itd. Nie mniej prawda jest taka, że bez ciężkiego sprzętu (a do tego trzeba specjalistycznego szkolenia) wartość OT jest minimalna. Mogą, owszem, pełnić służbę wartowniczą, strzec mostów, itp. Tylko po jaką cholerę potrzebnych jest nam 50 tysięcy wartowników?

Rezerwista
piątek, 11 sierpnia 2017, 17:09

Jestem za WOT.

Harry
piątek, 11 sierpnia 2017, 17:00

"a od roku 2019 - czterech brygad na zachodzie kraju; " Mam nadzieję że do tego na pewno dojdzie, bo zagrożenie przyjdzie z tamtego kierunku, z kalifatów....

Oficer rezerwy
piątek, 11 sierpnia 2017, 15:17

Mocna reprezentacja . Nie 3 brygady ,a 3 kompanie panie pułkowniku - 3 kompanie,które są w stanie wydzielić 40 ludzi -10 czwórek. Takie są fakty panie pułkowniku i żaden PR tego nie zmieni . Mogę tylko z historii panom przypomnieć ,że kiedyś istniały TOS-y( Terenowe Oddziały Samoobrony) ale nimi nie "dowodził generał.

NN
piątek, 11 sierpnia 2017, 15:17

3 bataliony, jeśli już. Chyba, że dorobiliśmy się już kompanii liczących po 400 ludzi. Kiedyś istniały też bataliony Obrony Narodowej - sprawdziły się nie gorzej od regularnych wojsk.

chehłacz
piątek, 11 sierpnia 2017, 13:48

w końcu znaleźli jakieś sensowne, niekontrowersyjne zastosowanie dla OTK

Bfg
piątek, 11 sierpnia 2017, 13:04

Powodzenia chłopaki.

awangarda
piątek, 11 sierpnia 2017, 12:54

nie ma to jak Polski kevlar Wz. 67 ;) no ale co tam będą wagony, pewnie niedługo wpakują je na lawety i wyślą na defiladę

asda
piątek, 11 sierpnia 2017, 12:54

To zdjecie członka organizacjii proobronnej z przed paru lat a nie WOT. Ekwipunek kupiony za własne oszcędności. Własny czas poświęcony na ćwiczenia. Nadal cie smieszy?

karo
piątek, 11 sierpnia 2017, 12:40

Mam nadzieję, że chłopaki z WOT nie będą maszerować na defiladzie z gumowymi kałachami ;)

Krakus_
piątek, 11 sierpnia 2017, 12:20

Smutne w tym kraju jest to, że wojsko jest wykorzystywane przez polityków (zwłaszcza pis) do celów politycznych.

Kapral Jojo
piątek, 11 sierpnia 2017, 12:20

A w jaki sposób jest wykorzystywane, konkretnie?

ewp
piątek, 11 sierpnia 2017, 12:20

Jakiś konkret ?

były_trep
piątek, 11 sierpnia 2017, 11:54

Po roku ćwiczę 40 niedzielnych wojaków nauczyło się maszerować? Wow sukces!

asddf
piątek, 11 sierpnia 2017, 11:54

Po pierwsze nie po roku. Po drugie wiesz kto zawsze najgorzej maszerowal? Specjalsi, bo wojsko nie jest od wytapiania czasu na tupanie. Po trzecie nick jak najbardzie pasuje do wypowiedzi.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama