Reklama

Siły zbrojne

Wojsko świętuje Dzień Sapera

Fot. DGRSZ
Fot. DGRSZ

W dniu dzisiejszym obchodzimy Dzień Sapera czyli Święto Wojsk Inżynieryjnych. To liczna formacja stanowiąca ok. 8% składu osobowego całego Wojska Polskiego. Jak co roku, centralne uroczystości święta Wojsk inżynieryjnych obyły się pod pomnikiem „Chwała Saperom” w Warszawie.

Główna część tegorocznych uroczystości, która rozpoczęła się o godzinie 12.00, poprzedzona została mszą świętą celebrowaną przez Biskupa Polowego WP dr Józefa Guzdka, w której wzięli udział m.in.: inspektor rodzajów wojsk gen. bryg. Sławomir Owczarek, szef Zarządu Inżynierii Wojskowej płk Marek Wawrzyniak oraz byli szefowie wojsk inżynieryjnych: gen. broni Henryk Tacik, gen. dyw. Janusz Lalka, gen. bryg. Bogusław Bębenek.

Dzień Sapera ustawnowiono w 1946 roku w rocznicę forsowania linii Odry i Nysy Łużyckiej. Współcześnie Wojska Inżynieryjne tworzą trzy pułki saperów - 5. pułk inżynieryjny im. gen. Ignacego Prądzyńskiego w Szczecinie, 1. brzeski pułk saperów w Brzegu, 2. mazowiecki pułk saperów w Kazuniu Nowym, a także 2. inowrocławski pułk komunikacyjny im. gen. Jakuba Jasińskiego w Inowrocławiu. Ponadto w strukturach Sił Zbrojnych działają samodzielne pododdziały, w sile sześciu batalionów saperów, dwóch batalionów inżynieryjnych oraz dwóch batalionów drogowo-mostowych.

Działanie Wojsk Inżynieryjnych to nie tylko niewypały i niewybuchy. Na bazie istniejących jednostek inżynieryjnych funkcjonuje 10 Wojskowych Jednostek Odbudowy (WJO). Rozmieszczone są w rejonie występowania największych zagrożeń (Nisko, Brzeg, Dęblin, Głogów, Kazuń, Inowrocław, Szczecin) i wyposażone są oraz przygotowane do udzielania pomocy społeczeństwu w zakresie przeciwdziałania oraz usuwania skutków klęsk żywiołowych. Potencjał WJO pozwala realizować zadania odbudowy dróg i mostów, usuwania skutków katastrof budowlanych oraz niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, niszczenia zatorów lodowych, uzdatniania wody, ewakuacji ludzi i mienia, zasilania w energię elektryczną, czy wspomnianego już usuwania przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.

Jak poinformował MON w 2017 roku saperzy usunęli oonad 1800 bomb lotniczych, 4700 granatów moździerzowych, prawie 1500 granatów ręcznych, 800 min, ponad 16 tys. pocisków artyleryjskich, prawie 800 pocisków do granatnika, ponad 250 pocisków rakietowych oraz 2 torpedy - w sumie natomiast sprawdzono ponad 26 tys. matriałów niebzpeicznych i wybuchowych. Dokonało tego 39 patroli rozminowania i 2 grupy nurków-minerów. 

Ważnym zadaniem przed jakim stanęły wojska inżynieryjne było także usuwanie skutków nawałnic na Pomorzu w sierpniu 2017 roku. W sumie w działaniach wzięło w nich udział ponad pół tysiąca żołnierzy i wojskowych strażaków. 

Reklama

Komentarze (1)

  1. AWU

    Pomnik Sapera był odsłonięty przez Prezydenta RP w 1933r stał na zbiegu ulic Topolowej i 6 Sierpnia... Niemcy nie dotknęli go aż do momentu niszczenia Warszawy po Powstaniu... O co chodzi w świętowaniu forsowania Odry przez wysłane na rzez polskie jednostki Armii Czerwonej? Być może warto by było świętować saperów WP którzy w górach Italii czy nad kanałami Holandii potrafili stawiać 50 czy 100 metrowe mosty Baileya w kilka godzin?

    1. rezerwista 2000 z wojsk inżynieryjnych

      Dzień Sapera świętuje się na pamiątkę największej operacji saperskiej w dziejach wojen, było to w dniach 16-18 kwietnia 1945 roku. Wystarczy trochę wysiłku, w internecie wszystko jest.

Reklama