Reklama

Wojna na Ukrainie

Holandia: możemy pozyskać Patrioty dla Ukrainy

Rumuńska wyrzutnia Patriot z rakietami PAC-2 GEM-T i PAC-3 MSE
Rumuńska wyrzutnia Patriot z rakietami PAC-2 GEM-T i PAC-3 MSE
Autor. Laurentiu Turoi

Wiele krajów posiada duże zasoby wyrzutni rakietowych Patriot, ale nie chcą dostarczyć ich Ukrainie bezpośrednio. Możemy zakupić od nich tę broń i przekazać ją Kijowowi; mamy na to pieniądze - oświadczył premier Holandii Mark Rutte, który uczestniczy w nieformalnym szczycie Rady Europejskiej.

„Liczne państwa (dosłownie) siedzą na dużych stosach systemów Patriot” - zauważył w czwartek wieczorem Rutte, uznawany za głównego kandydata do objęcia funkcji sekretarza generalnego NATO po Jensie Stoltenbergu. Wypowiedź holenderskiego polityka przytoczyły brytyjski dziennik „Guardian” i agencja Interfax-Ukraina. Podczas dwudniowego spotkania w Brukseli omawiane są m.in. kwestie dotyczące pomocy wojskowej dla Ukrainy, odpierającej inwazję Rosji. Polskę reprezentuje premier Donald Tusk.

Reklama

W środę władze Holandii przekazały trzy kolejne amerykańskie samoloty wielozadaniowe F-16 do ośrodka szkoleniowego w Rumunii, gdzie ukraińscy piloci i personel naziemny uczą się obsługi tych maszyn. Od listopada 2023 roku Holandia dostarczyła w celach szkoleniowych 11 takich samolotów. Zapowiedziała również, że przekaże Ukrainie łącznie 24 F-16.

W ubiegłym tygodniu Rutte zapowiedział, że jego kraj ofiaruje jeszcze w tym roku dodatkowy 1 mld euro na wsparcie wojskowe dla Ukrainy, co oznacza, że łączna wartość holenderskiej pomocy dla Kijowa w 2024 roku wyniesie 3 mld euro. Kolejne 3 mld euro Ukraina otrzyma w roku 2025. Rząd w Hadze zapowiedział również darowiznę w wysokości 400 mln euro na wsparcie ukraińskiej gospodarki osłabionej przez wojnę.

Czytaj też

Jak podkreślają władze Ukrainy, celem ostatnich rosyjskich ataków rakietowych i nalotów dronów jest nie tylko maksymalne ograniczenie potencjału energetycznego Ukrainy, ale też wyczerpanie środków obrony powietrznej tego państwa. Przedstawiciele rządu, m.in. szef MSZ Dmytro Kułeba, od dawna zabiegają w krajach Zachodu o dodatkowe dostawy wyrzutni rakietowych, przede wszystkim systemów Patriot.

Niemiecki przeciwlotniczy zestaw rakietowy MIM-104 Patriot.
Niemiecki przeciwlotniczy zestaw rakietowy MIM-104 Patriot.
Autor. Bundeswehr / Flickr
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

  1. Semtex

    Kurde , szacunek dla Holandii

    1. Sorien

      Szacunek? W ciągu paru tygodni zniszczono dwie duże elektrownie doszczętnie w UA a oni teraz się obudzili ? Za co ten szacunek ?

    2. Adr

      Być może Rutte wie coś czego my nie wiemy, ale na pac siedza głównie państwa dalekiego i bliskiego wschodu, z napięta sytuacja międzynarodowa i nie muszą być chętne do sprzedaży....w Europie daleko od Rosji to w sumie tylko Holandia....politycy przyzwyczaili już do niedokładnych wypowiedzi,obiecanej i zaokrąglania pomocy w górę....nawet solidny Czech się zagolopowal miał być milion pocisków, później pół miliona,... teraz 180 tys ale gdzieś w czerwcu jak znajdą kase

    3. mick8791

      @Adr i po co chrzanisz głupoty? Miało być 800 tys (500 155 i 300 122). Finalnie znaleziono 1 mln ale to na ten właśnie mln jeszcze nie zebranego dofinansowania. Kasa się dawno znalazła i dostawy są w trakcie realizacji!

  2. szczebelek

    Oj tak ciekawe kto trzyma te patrioty w magazynach i chciałby je sprzedać 🤪

    1. mick8791

      A zdziwisz się, bo są państwa, które mają zapasy jeszcze z czasów zimnej wojny. Sprzęt niezmodernizowany. Chociażby Niemcy chcieli się pozbyć takich zestawów.

  3. Essex

    Kiedy wreszcie Polska odda swoje Patrioty i F16? Moze wreszcie cos nowoczesnego a nie tylko poradziecki zlom???? Wstyd! Holandia, male panstwo a wiecej daje niz Polska!

    1. Viper303311

      W życiu by, ukraińcom nie oddał za darmo

    2. Golf

      Ty tak na serio ? czy masz gorszy dzień ? Polska jest krajem przyfrontowym i jako takie w ogóle nie powinna niczego oddawać ! W dodatku przyjaciel Kaczyńskiego Orban od 2 lat blokuje wypłatę Polsce rekompensaty za przekazany już Ukrainie sprzęt !

    3. szczebelek

      Następni co sobie liczą więcej niż warte.

  4. fx4

    A jak jest gwarancja że za chwile nie wpadną w ręce rosjan. GER wypożyczyło POL trzy zestawy ale z własną obsługą, również na wypadek koniecznej destrukcji, nie zostawiają niczego przypadkowi. A UKR miałaby dostać poza kontrolą i realizować sama zadania obronne ? To jakiś żart.. Już sporym problemem jest integracja rakiet powietrze-powietrze (np Sidewinder) itp z ruskimi nosicielami np MIG lub SU. W efekcie NATO strzela sobie w kolano bo oddaje cześć technologii w niepewne ręce, z prawdopodobieństwem przejęcia przez rosjan. Szwedzi już chyba się przekonali że oddając Archera stracili kontrole nad oprogramowaniem zarządzającym synchronizacją ognia. Połowa KRABÓW zniszczona, ile z tego przejęta za chwile będziemy budować nowy soft do zarzadzania AHS itd Jak jeszcze oddamy UKR K9 to będzie fajnie :( ..

    1. Davien3

      I pewnie dlatego na Ukrainie są juz 4 baterie Patriotów i 15 IRIS-T obsługiwanych przez Ukraińców? A o K9 sie nie martw. Korea Płd nigdy się nie zgodzi by Ukraina dostała od nich choć śrubkę, za bardzo boja sie Rosji.

    2. staryPolak

      bez żartów. wyrzutnie przekazywane Ukrainie i te niemieckie które u nas krotko były to starocie, już schodzące. Chyba nie myslisz że ktos da najnowsze, może jeszcze z radarem dookolnym (a nie, to tylko Polacy i Amerykanie).

  5. Prezes Polski

    Zachodzie w głowę o jakie to liczne państwa chodzi. Ktoś coś podpowie?

    1. Davien3

      Prezes a to sobie sprawdź kto w Europie kupował Patrioty.

  6. Buczacza

    No i prawidłowo... Przy okazji komandos)nabosaka. Jak sądzisz to dobry pomysł?

Reklama