Reklama

Wiceszef MSWiA: W Kaliningradzie rośnie liczba wojskowych i aktywność służb

12 października 2017, 15:05
Jakub Skiba MSWiA
Wiceszef MSWiA Jakub Skiba. Fot. MSWiA

Rosnącej militaryzacji obwodu kaliningradzkiego towarzyszy proces osiedlania się na tym obszarze kadr wojskowych oraz podwyższona aktywność służb specjalnych i rosyjskich resortów siłowych – powiedział w czwartek w Sejmie wiceszef MSWiA Jakub Skiba, uzasadniając zawieszenie małego ruchu granicznego z Rosją.

Mały ruch graniczny z Rosją został wprowadzony w lipcu 2012 r. Po stronie rosyjskiej obejmował obwód kaliningradzki, po stronie polskiej – określone powiaty województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Został zawieszony latem 2016 r. z powodu szczytu NATO w Warszawie i Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Potem nie został odwieszony.

Skiba, odpowiadając na pytanie posłanki PSL Urszuli Pasławskiej, podkreślił, że "decyzja rządu o zawieszeniu małego ruchu granicznego z Rosją była i jest podyktowana względami bezpieczeństwa narodowego".

Do negatywnych zjawisk, które w perspektywie ostatnich kilku lat uległy nasileniu, zwłaszcza niedawno, w związku z ćwiczeniami rosyjskich sił zbrojnych Zapad, należy przede wszystkim zaliczyć rosnącą militaryzację obwodu kaliningradzkiego. Towarzyszy jej proces osiedlania się na tym obszarze kadr wojskowych oraz notowana podwyższona aktywność służb specjalnych i innych rosyjskich resortów siłowych. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na inne potencjalnie niebezpieczne działania o charakterze hybrydowym, polegające m.in. na działalności wywiadowczej, prowokacjach, cyberatakach oraz naciskach ekonomicznych.

wiceszef MSWiA Jakub Skiba

Wiceminister zaznaczył, że tuż przy granicy rosyjskiej, w Elblągu znajduje się dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód. Dodał, że wśród kluczowych przedsięwzięć dla bezpieczeństwa Polski są dążenie do wzmocnienia wschodniej flanki NATO oraz starania na forum UE, zmierzające do utrzymania stanowczego kursu wobec Rosji.

Czytaj więcej: Druga rotacja amerykańskich kawalerzystów rusza do Polski

Wcześniej posłanka Pasławska oceniła, że mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim był wielkim impulsem do rozwoju dla objętych strukturalnym bezrobociem gmin przygranicznych w województwach warmińsko-mazurskim i pomorskim. – Wydaje się, że jest bardzo dobry moment, aby wznowić (mały ruch graniczny – przyp. red.) i zacząć cywilizować relacje handlowe z Rosją – powiedziała posłanka, zwracając uwagę na awans piłkarskiej reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w Rosji; Kaliningrad ma być jedną z aren turnieju.

Skiba odpowiedział, że mimo zawieszenia małego ruchu granicznego z Rosją, liczba jej obywateli, którzy według danych Straży Granicznej przekroczyli granicę, wzrosła z ok. 250 tys. w lipcu i sierpniu 2016 r. do 370 tys. w lipcu i sierpniu 2017 r. – Całkowicie ruch osobowy został odbudowany w oparciu o wizy, a wydawanie wiz daje znacznie lepszą możliwość sprawdzania, kto na terytorium naszego państwa przybywa – powiedział wiceszef MSWiA.

Przywołał też dane GUS, według których łączna wartość wydatków Rosjan z obwodu kaliningradzkiego w I półroczu 2017 r. była o 14 proc. wyższa w porównaniu do analogicznego okresu 2016 r. Skiba dodał, że jednocześnie spadła liczba przestępstw związanych z przemytem, a wzrosła ściągalność podatku VAT.

Odnosząc się do zbliżającego się mundialu, Skiba zauważył, że Rosja zapewne na ten czas wprowadzi szczególne rozwiązania, które ułatwią przyjazd kibicom.

KomentarzeLiczba komentarzy: 10
co za czasy
czwartek, 12 października 2017, 16:48

Kierując się logiką zaprezentowaną przez pana wiceministra, największy poziom bezpieczeństwa osiągniemy wtedy gdy całkowicie zablokujemy przepływ ludzi przez nasze granice.

Pewny
piątek, 13 października 2017, 00:26

Jeżeli chodzi o „obywateli” państwa jawnie straszacego sąsiadów oraz prowadzącego wojnę tak hybrydową jak i zakuflowana to jak najbardziej słuszna decyzja

Zeb
czwartek, 12 października 2017, 18:33

Jesli przyjeżdża ich więcej niż w czasie obowiązywania malego ruchu granicznego to uważasz to za blokowanie? ? O wizy muszą aplikować, ot co.

tak tak
czwartek, 12 października 2017, 15:57

MSWiA ma kompetencje wywiadowcze? ciekawe... chcieli utrącić mały ruch graniczny to utrącili, a indolencję dot. zabezpieczenia naszej granicy i ceł tłumaczą, że tak lepiej. koncepcja oblężonej twierdzy kwitnie. była szansa "cywilizować" Rosjan z Kaliningradu, teraz będzie ich "cywilizować" wyłącznie rosyjska propaganda sukcesu.

atasis
środa, 18 października 2017, 17:09

No proszę, jaki nauczycie się znalazł, chce cywilizować innych sam nie będąc ucywilizowany, tylko Polak tak potrafi.

konto zablokowane
czwartek, 12 października 2017, 20:15

No i co z tego? Kaliningrad to część terytorium Federacji Rosyjskiej :)

polak mały
piątek, 13 października 2017, 12:27

Bzdura. To terytorium czasowo okupowane. Jak już ta bandycka dyktatura upadnie, a Rosja rozpadnie się na regiony, co jest nieuchronne, statu Królewca zostanie określony na nowo.

a.
piątek, 13 października 2017, 15:28

Szkoda, że pan minister żadnych konkretów nie podał odnośnie wzrostu sił wojskowych Rosji w OK. Oświadczenie brzmi co najmniej mało wiarygodnie.

gegroza
czwartek, 12 października 2017, 19:41

Czy ci ludzie mają obywateli za kompletnie ciemny lud choćby bez dostępu do internetu ? Przecież mały ruch graniczny został zlikwidowany na początku lipca !!! I ten Pan bez mrugnięcia okiem porównuje lipiec i sierpień do tegorocznego lipca i sierpnia ? Agentów będziemy wyłapywać na podstwie wiz ? Spadłą liczba przestępstw związanych z przemytem bo ruscy też nam wprowadzili wizy więc Polacy nie przemycają z stamtąd papierosów i wódki. Na tej zasadzie wystarczy zamknąć granice a przemyt ustanie całkowicie. Czy Ruscy wprowadzą szczególne rozwiązania dla kibiców ? Znając ich trochę - wątpię. Innym wprowadzą a nam nie. Szkoda bo chciałem pojechać na mistrzostwa :(

niki
piątek, 13 października 2017, 00:27

Nic dziwnego że Rosja reaguje na obecność US Army oraz oddziały innych państw NATO w Polsce czy na Litwie.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama