Reklama

Wiceszef MSWiA: Nie ma zwiększonego zagrożenia atakiem terrorystycznym w Polsce

18 sierpnia 2017, 18:10
Jarosław Zieliński
Jarosław Zieliński, Fot. MSWiA
Reklama

Jak poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, polskie służby są w stałym kontakcie ze swoimi odpowiednikami na zachodzie w związku z zamachami w Hiszpanii. Minister uspokaja również, że zagrożenie terrorystyczne w Polsce nie wzrosło.

Kierowca furgonetki wjechał w tłum na promenadzie Las Ramblas w centrum Barcelony, zabijając co najmniej 13 osób i raniąc ponad 100. Sprawca ataku, do którego przyznało się Państwo Islamskie, wciąż pozostaje na wolności. Z kolei w piątek nad ranem w nadmorskim kurorcie Cambrils grupa napastników wjechała samochodem w grupę ludzi, raniąc siedem osób. Policja zabiła pięciu sprawców tego ataku. Według władz Katalonii oba te zamachy są ze sobą powiązane.

Polskie służby są w stałych kontaktach ze służbami państw zachodnich i otrzymuję od nich te informacje, które tamte służby posiadają i chcą im przekazywać. Z nich wynika, że w Polsce nie ma zwiększonego zagrożenia w związku z tymi wydarzeniami, które miały miejsce w Hiszpanii. Służby nie raportują jakichś sytuacji nadzwyczajnych dla Polski, ale oczywiście trzeba nieustannie czuwać. I to nasze służby specjalne, także policja, także Straż Graniczna czynią.

Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA

Wiceminister dodał że w ataku nie ucierpiał żaden Polak oraz poinformował, że w w przyszłym tygodniu ma odbyć się posiedzenie międzyresortowego zespołu antyterrorystycznego.

W Polsce przede wszystkim nie ma tak intensywnych zagrożeń jak na Zachodzie i mamy nadzieję, że nie będzie. To wynika z bardzo wielu czynników. Polska nie prowadzi polityki otwartych drzwi - to wszystko ma ogromne znaczenie. Ale także polskie służby pracują bardzo dobrze w wymiarze reagowania, ale zwłaszcza w zakresie rozpoznawania.

Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA

Według niego należy zdecydowanie zwiększyć działania rozpoznawcze w stosunku do środowisk, które już funkcjonują w takich krajach jak Hiszpania. Jego zdaniem, jeśli ma się do czynienia z dużymi środowiskami, takimi jak enklawy innych kultur, takich ideologi, które mogą prowadzić do radykalnych zachowań, to sprawa jest trudniejsza niż wtedy, gdy są one małe.

W ocenie ministra, polityka otwartych drzwi nie prowadzi do niczego dobrego dla Europy ani nie rozwiązuje żadnego problemu, jeżeli chodzi o samych imigrantów i na skutek tego należy uszczelnić granice.

Polityka otwartych drzwi się nie sprawdza, to oznacza, że i teraz, i w dalszej przyszłości nie następuje integracja imigrantów z kulturą europejską, kulturą kraju, do którego przybywają. To jest droga donikąd. Trzeba prowadzić sensowną politykę w stosunku do migrantów, po prostu nie otwierać szeroko drzwi europejskich, tak jak to zrobiono w ostatnich latach.

Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA

Czytaj też: CIA ostrzegała przed zamachem w Barcelonie

PAP - mini

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Anuluj
jan
poniedziałek, 28 sierpnia 2017, 00:30

może by ten wieprz schudł

skipper
sobota, 19 sierpnia 2017, 16:08

Ten Pan na ten temat nie powinien się wypowiadać .O zaufania

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama