Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Umowa na próby pocisków JSOW wydłużonego zasięgu

Bomby szybujące JSOW. Fot. Photographer's Mate 3rd Class Michael S. Kelly/U.S. Navy
Bomby szybujące JSOW. Fot. Photographer's Mate 3rd Class Michael S. Kelly/U.S. Navy

Raytheon Missile Systems poinformował o podpisaniu umowy z marynarką amerykańską, na mocy której ma przeprowadzić próby pocisków JSOW w wersji o wydłużonym zasięgu.

Przedstawiciele Raytheon Missile Systems poinformowali o podpisaniu umowy z U.S. Navy, zgodnie z którą koncern zobowiązał się do przeprowadzenia prób pocisków AGM-154C-1 Joint Standoff Weapon (JSOW) w wersji o przedłużonym zasięgu (ER - Extended Range).

Wartość umowy wynosi blisko 9 mln dolarów, zgodnie z nią przedsiębiorstwo ma przeprowadzić do marca 2018 r. próbę samodzielnego lotu bomby szybującej JSOW C-1 AUR o wydłużonym zasięgu.

Czytaj też: Test zmodyfikowanego pocisku JSOW.

JSOW to pocisk szybujący, wykorzystujący naprowadzanie INS/GPS. Wersja C wykorzystywana jest do niszczenia nieruchomych celów lądowych, w ostatniej fazie naprowadzania wykorzystuje sensor podczerwieni, natomiast w wariancie C-1 dodano dwukierunkowe łącze danych, pozwalające na przesył informacji do i z pocisku. Zmodyfikowano również oprogramowanie głowicy śledzącej. Dzięki wprowadzonym zmianom broń w tej wersji dysponuje możliwością współdzielenia danych i precyzyjnego trafiania w ruchome cele morskie na odległościach do ok. 130 km.

Czytaj też: Pociski szybujące JSOW dla US Navy.

W bomby szybujące JSOW AGM-154C uzbrojone są także polskie samoloty F-16C Jastrząb.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Marek1

    Super, tylko że 2-eskadrowy wymiar polskiego lotnictwa może co najwyżej zapewnić dominację w razie konfliktu Polska -Litwa. O ile wiem to nam raczej NIE grozi ...

Reklama