Reklama

Siły zbrojne

Turecka „Loara” ochroni czołgi i okręty

Fot. Aselsan.
Fot. Aselsan.

Turecka armia wdraża do służby artyleryjski zestaw przeciwlotniczy Korkut z armatami 35 mm. Modułowa wieża pozwoli na wykorzystanie go zarówno na wozach bojowych, jak i na okrętach.

Korkut to nowy artyleryjski, samobieżny system przeciwlotniczy, który obecnie wchodzi do eksploatacji w tureckiej armii. Autonomiczna wieża z dwoma 35 mm automatycznymi przeciwlotniczymi armatami Oerlikon KDC przeszła już próby kwalifikacyjne i rozpoczęto jej produkcję w zakładach koncernu Aselsan. Program badań i rozwoju trwał od 2015 roku.

W armii tureckiej z trzema samobieżnymi systemami przeciwlotniczymi współdziałać będzie jeden wóz dowodzenia i kontroli/przekazywania danych (systemu C2), którego możliwości również były testowane w ramach badań systemu wieżowego. Zgodnie z planami wstępnie armia zamówi 42 działa i 14 wozów dowodzenia. Będą one następcą systemu M42 Duster.

Wieża zostanie osadzona na uniwersalnym opancerzonym i pływającym podwoziu gąsienicowym ACV-30 produkowanym w przez FNSS Savunma Sistemleri, natomiast Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) odpowiedzialna będzie za dostarczenie  głównego uzbrojenia i amunicji do niego.

Zestaw umożliwia zwalczania celów powietrznych poruszających się na wysokości do 4 000 metrów. Zautomatyzowany system zasilania pozwala w czasie poniżej 15 sekund dokonać zmiany rodzaju podawanej amunicji. Szybkostrzelność armaty wynosi 1 100 strz./min. Same sprzężone armaty są osadzone z przodu wieży (a nie jak w np. polskim zestawie Loara po jej bokach).

To powoduje, że mechanizmy ich podnoszenia zabierają część przestrzeni wewnątrz wieży, ale z drugiej strony armaty są bardziej zabezpieczone przed uszkodzeniem czy to mechanicznym czy bojowym, a sama autonomiczna wieża może być łatwo dostosowana do montażu na innych platformach (chociażby okrętach). Wprowadzenie prowadnic/wsporników kratownicowych polepszyło stopień stabilizacji luf oraz również zabezpiecza je przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Oprócz tradycyjnych rodzajów amunicji typu HE-I i TP-T, używana będzie nowo opracowywana amunicja programowalna typu air-bursting munition (ABM).

Pojazd dowodzenia i kontroli wyposażony został w trójwspółrzędny radiolokator wykrywania celów powietrznych, system identyfikacji oraz elektrooptyczną głowicę obserwacyjno-śledzącą. Wieża z uzbrojeniem również posiada głowicę elektrooptyczną, system identyfikacji i radiolokator 3D naprowadzania, a niezbędne dane do strzelania pozyskiwane są również z ww. wozu dowodzenia.

System przeznaczony jest do walki z szybkimi i wolnymi statkami powietrznymi, BSP rakietami typu powietrze –ziemia oraz najprawdopodobniej posiada zdolności realizacji zadań typu C-RAMM (Counter Rocket, Artillery, Mortar, Missile). Nowy zestaw podwozia i wieży Korkut została oznaczony jako Hisar-A (lub Hisar-30 – ta ostatnia cyfra odnosi się do DMC całej konfiguracji).

Nowy system jest drugim takim rodzajem broni przeciwlotniczej opracowanej samodzielnie przez przemysł turecki a jego wejście do eksploatacji znacznie wzmocni obronę przeciwlotniczą (i nie tylko) wojsk pancernych i zmechanizowanych. Wprowadzając go do eksploatacji Turcy widzą potrzebę posiadania systemu o wysokiej mobilności, a jednocześnie wielozadaniowego - bo nie tylko do zwalczania celów powietrznych, ale i możliwościach w obszarze C-RAM czy zwalczania rakiet, w tym taktycznych pocisków o zasięgu do 70 km.  

Reklama

Komentarze (31)

  1. PGR

    Ale by ta wieża pasowała na podwozie Kraba.

  2. BRZDĄC

    marazm jaki panuje w uzbrojeniu Wojska Polskiego w tym brak koncepcji / szmalu/zdolności technologicznych/ i najważniejsze woli politycznej ...proponowałbym w oparciu o posiadane nośniki BWP lub MTLB ( apropo wytwarzane w Stalowej Woli) i armaty plot S-60mm..zbudować ruchomy efektor będący i systemem plot i systemem niszczenia celów naziemnych .moja koncepcja proponuje by umiejscowić armatę w konfiguracji podobnej jak na "KRYLU" ..i będziemy mieli dwa w jednym system plot i wersje "Mini Kryla" ..doskonałe wsparcie dla wojsk operacyjnych jak i dobry efektor dla wojsk OT chroniących infrastrukturę ..i ma to zasięg i w pionie i w poziomie ... opracować amunicje programowalne , radar ..( Blenda opracowana) i z systemów/efektorów które mamy stworzyć "novum"

    1. BlackE

      Czyli co proponujesz wyciągnięcie z muzeum ZSU-57-2?

    2. PRS

      Armaty plot. S 60 maja kaliber 57 mm

  3. andrzej.wesoly

    My naszą licencję na KDA kupiliśmy od Oerlikona w 1995 roku! Ale Loara to był tylko kosztowny prototyp na słabym podwoziu, teraz można by wrócić do tematu - na podwoziu koreańskim, pytanie - ile to będzie kosztować?- nawet, gdy to podwozie będzie już u nas produkowane... bo to tureckie wydaje się mało stabilne...

    1. PRS

      To czemu Turcy nie wpadli na pomysł by osadzić tą wieżę na ,,koreańskim" podwoziu które produkują? (pomijam tą niby teoretyczną możliwość pływania).

  4. scorpion

    Nie rozumiem fascynacji tego typu rozwiązań rodem z niemieckiego Geparda z lat 70-tych. Ideałem są rozwiązania rosyjskie jak Tunguska czy Pancyr, gdzie działka OPL są uzupełnione tanimi pociskami OPL bazując na tych samych podwoziach, załogach, systemach wykrywania i naprowadzania.

    1. Lawi

      Gdzie tam widzisz ideał? Programowalne 35mm jest zdecydowanie lepsze(jedyna wada to mniejszy zasięg). Rosjanie stosują w pancyrach pociski sterowane radiokomendowo więc przy jakimś bardziej zaawansowanym przeciwniku niż pocisk moździerzowy po prostu będzie zakłócony. Nie ma tanich i skutecznych pocisków przeciwlotniczych. Amunicja programowalna jest pewnym kompromisem ale mały zasięg i przy wykorzystaniu C-RAM powinien być wykorzystany radar.

    2. lk5

      A jest coś tańszego przeciw dronom, pociskom moździerzowym, artyleryjskim i rakietom? Zasięg może i mały, ale te środki albo latają nisko, albo w kierunku ziemi. Rakietka o zasięgu 8km przydałaby się aby trzymać helikoptery na dystans. Tyle, że ich przeciwnik nie ma helikopterów...

  5. Jupi

    Jest jakieś oficjalne uzasadnienie dlaczego trzymamy się kalibru 23mm?

    1. Mad

      Duży zapas amunicji, dużó sprzetu w użyciu i brak decyzyjności MON...

    2. Podbipięta

      Rozsądek bo koszta...

    3. Max Mad

      Bo w czorta amunicji do tego mamy... w czorta i jeszcze trochę.

  6. Asix

    Polski przemysł jest w stanie bez problemu stworzyć coś podobnego. Podwozia, systemy kierowania ogniem, radary AESA, licencja na KDA, termowizja i optoelektronika są. Brakuje tylko amunicji C-RAM i decyzyjności MON

    1. Lajw

      AESA Polska? Rozwiń temat proszę.

  7. GUCIO

    Polska powinna zainteresować się systemem "OTOMATIC " skonfigurowanym do kalibru 57 mm W oparciu o morską armatę umiejscowione na T-72 ..lub w wersji tańszej umiejscowienie na T-72 ZSU-57 ( w wersji z pojedynczym lub podwójnym działem) skonfigurowanych o dzisiejszą technikę ,amunicje ,radar i byłby efektor do niszczenia celów naziemnych i powietrznych w sam raz do wsparcia/ochrony struktur wojsk operacyjnych jak i infrastruktury

  8. say69mat

    def24.pl: Turecka armia wdraża do służby artyleryjski zestaw przeciwlotniczy Korkut z armatami 35 mm. Modułowa wieża pozwoli na wykorzystanie go zarówno na wozach bojowych, jak i na okrętach. say69mat: Projekt dosyć ... toporny. Tego typu uzbrojenie powinno cechować się wysokim poziomem ergonomii. Pozwalającej np łatwą wymianę luf, zespołu napędowego, systemów obserwacji i detekcji. Z naszego punktu widzenia intrygująca jest koncepcja dwulufowej samobieżnej armaty p-lot, opartej na podwoziu K9.

    1. sylwester

      a dlaczego az takie ciężkie podwozie proponujesz , to już nie ma lżejszego podwozia montowanego nawet w Polsce

  9. Patcolo

    Wstrzymanie prac nad Loarą, Skorpionem, porzucenie Andersa, storpedowanie programu Gawron to są podstawowe grzechy główne polskiego MON.

    1. Podbipięta

      A po co nam byłby ten Skorpion-makietka albo Anders.Choć ten ostatni akurat wniósł nam trochę doświadczenia technicznego.

  10. facetoface

    To co przedmówcy napisali to wg mnie są fakty głównie zmierzam do postu Kamila ,,uwalonych,, projektów. Należy tylko obiektywie spojrzeć kto je uwalił a po okresie projektów łatwo dojść kto i mamy odp. dlaczego! Posiadamy zaplecze inżynieryjne a związki to marginalne sprawa.

  11. pasażer BWP

    cieakawia mnie wasze opinei na temat starego zestawu OTOMATIC 76mm ?

    1. Podbipięta

      Tę durnotę to chcieli Włosi Arabom wcisnąć ale i oni się nie dali nabrać.J.O. to tam coś ze 20 pocisków wynosiła..

    2. Raptorek

      Całkiem fajny sprzęt, ale dla Polski, trzeba by opracować niższą wieże i niski nośnik wieży ( t-72, BWP, hipopotam), albo od biedy K9 byłby.

    3. sjdififffjrj

      Dość specyficzny zestaw. Duzy kaliber, mała szybkostrzelność, przy szybszych i odleglejszych celaw powiela ograniczenia zestawów =<40mm, powyzej dystansu 3km wątpię żeby coś trafił szybszego, śmigłowce tak bsl tak ale szybsze wątpię, i dlatego mimo dużego kalibru- nie jest lepszy od np PZA Loara. No wiadomo, 76 to może przedziurawic na lądzie i T-55, ale nie może taki zestaw pełnić rolę niszczyciela czołgów czy wozu wsparcia ogniowego, a za chwilę śledzić Su-25. Do celów lądowych musialby mieć pociski ppanc odl burz, dodatkowe opancerzenie etc etc

  12. Kamil

    1. Rosomak PZR - uwalony 2. Rosomak PZA - uwalony 3. Rosomak Amur - uwalony 4. Błyskawica - uwalona 5. PZA Loara - uwalona 6. PZR Loara - uwalona Nawet pokrycia kraju w postaci radarów nie ma

    1. Podbipięta

      Nie wliczaj pan makietek jako uwalonych.Tak się panu np. podobał ten kretyński Amur co oczkami w Kielcach mrugał?

  13. Podbipięta

    Zachwytów nad tym złomem niestety nie podzielam.Bo to jest porażka.To nie ma prawa być efektywnym systemem.Przy takich parametrach to se mogą cumulumbusy rozpraszać i ptaszyska straszyć!!!

    1. Raptorek

      Ma lepsze niż Pilica albo 35 naszej produkcji i jest wdrożony do produkcji, działa i strzela, a nasza Loara? Lepsza? To gdzie są te dywizjony Loar ?

  14. Podbipięta

    Turcja to górzysty kraj a jak toto będzie musiało prowadzić ogień burtowy ze zbocza to musi się wywrócić.Z tego wniosek że na pewno w instrukcji zapiszą możliwość prowadzenia ognia tylko na w miarę płaskim terenie.....he,he...Więc może nam to będą chcieli opchnąć

  15. wolf

    To pokazuje, że mówienie"zrobimy krajowe" polega na zaprojektowaniu, przygotowaniu kompetencji (ludzkich, technologicznych), zamówieniu i produkcji i to w czasie przewidzianym przez rozsądek i przykłady ze świata. Nie będę się znęcał...10 lat prac na Hydrą 35 mm i mamy sprzęt wyglądający jak z IWŚ, taśmy amunicyjne na wierzchu (zamarzający deszcz, śnieg), panele z każdej strony , do tego mobilność na poziomie zero. I jestem bardzo ciekaw ceny. Turcy modernizują F-4 do szybkich szturmowców, mają pakiet modernizacyjny fregat OHP. U nas zabawa polega na braniu kasy, gonieniu królika i na koniec mamy cud miód.....Pilica za 20 mlnPLN za jednostkę ognia. Jak się na czymś nie znamy to bierze sie partnera technologicznego i uzbraja armię. Francuzi wybrali HK 416, brytyjczycy swoje L85 modernizowali przy pomocy Niemców. My nie....wszystko sami. Już prototypy wołają o pomoc. Wieża "Borsuka" .....moduły montowane, jakby ktoś te nity zszywaczem do kartonów wbijał, jeden przy drugim. Jeśli nie zmienimy retoryki, podejścia wydamy kasę a armia będzie bez broni.

    1. gts

      Jo ale u nas tak to wyglada. Od lat. Chodzi o to zeby inzynier za darno zrobil a zarzad ze zwazzkowcami wzieli gruba kase i to nie raz wiec trzeba takie cos 20 lat budowac... prawda jest taka ze Turcy to wszystko buduja nie sami jak w artykule stoi ale dzieki uprzejmosci niemcow. Ta cala konstrukcja to "zerzniety" Mantis/Skyshield tylko na ruchomym podwoziu. Tak czy inaczej prezentuje sie 100x lepiej od dziel naszych "miszczuf" za ktore przeplacamy rowniez 100x. Wiecie dlaczego robimy wszystko sami? Bo jakbys sie kooperant zorientowal co za buble odstawiamy to by sie zwinal i zabral licencje zeby tylko nikt go nie kojarzyl z polskim przemyslem zbrojeniowym... poza tym skoro cos z kims robimy to jestesmy rozliczani i z postepow i funduszy a co za tym idzie trudniej defraudowac te pieniadze na taka skale jak to sie dzieje dzisiaj. Zby wziac to i z obcym sie trzeba podzielic. Taka wsporpraca jak widzicie to same problemy.

  16. mux

    Nie znam się, ale na filmiku w sieci wygląda jakby to podwozie było przeładowane. Z trudnością zawraca i przyspiesza. Ciekawe też jak ze stabilnością na pochyłościach, bo środek cieżkości leży raczej wysoko.

    1. Podbipięta

      Bo nie ma prawa być stabilnym.A o celności ognia to zapomnijmy.

  17. Afgan

    Na prawdę przykro się robi, kiedy czyta się takie informacje, że kraje które kilkadziesiąt lat temu nie potrafiły nawet karabinu wyprodukować, teraz opracowują systemy uzbrojenia bardziej zaawansowane niż polski przemysł zbrojeniowy, który jeszcze 25-30 lat temu był na 7 miejscu jako światowy dostawca uzbrojenia. I pomyśleć że my 15 lat temu stworzyliśmy coś bardzo podobnego i później sami sobie wszystko uwaliliśmy. Ech szkoda gadać!

    1. wsk

      Turcy nie byli tacy ciemni. Karabiny produkowali, niektóre piękne. Ale rzeczywiście wiele spraw zaczynali od zera. Kiedy z Mielca zeszło ponad 2000 odrzutowców, Turcja zamówiła dla siebie F16. Kupiła 3 sztuki zbudowane w USA, a resztę wyprodukowała u siebie. Mało tego, stworzyła u siebie lokalne centrum obsługi F16. Podobnie było ze śmigłowcami Black Hawk (UH60). Zero własnego przemysłu na początku, ale produkcja już we własnych zakładach. Teraz doszli do umiejętności lokalnych modernizacji licencji i Polsce oferują swoją odmianę ex AGUSTY-Mangusty podczas gdy włoski projektant i właściciel fabryki -obecnie Leonardo, ma własną fabrykę helikopterów w Świdniku.

  18. mw

    Pojazdy tego typu to obecnie nisza rynkowa, na którą mogłby szybko wejść nasz przemysł. Armie NATOwskie będą musiały odbudować bezpośrednią obronę przeciwlotniczą wojsk lądowych. Mamy gotową wieżę i doskonałe koreańskie podwozie. Na wieże wstawiamy radar Bystra i najnowszą optoelektronikę. Jako uzupełnienie Grom lub Piorun (o ile zdecydujemy się na eksport tego drugiego).

    1. zawodowy

      Myślisz przyjacielu że radar "bystra" to sama antenka??? Porównaj wielkość paki radaru soła bystra dodając do tego antenę co ma też swoje rozmiary i tak naprawdę już nie ma miejsca na wsadzenie armat i wieży

    2. xyz

      Radar wstępnego wykrycia może, i powinien być niezależny od efektora. Jedna droga stacja może obsłużyć kilka dział. Na wieży wystarczy radar śledzący + optolektronika. Wieża powinna posiadać odpowiednią dynamikę umożliwiającą zwalczanie celów powietrznych i oczywiście szybką armatę 35mm. Polski przemysł bez problemu to zrobi, potrzebna jest tylko wola decydentów.

  19. revvvvv

    Za nie wdrożenie loary winni powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności(wiem że problemem loary były koszty). Macierewicz powinien osobiście nadzorować opracowywanie loary 2.

    1. Jupi

      Koszty kosztami ale dlaczego nikt nie opracował wersji stacjonarnej jak MANTIS. Tak naprawdę marnujemy licencję bo KDA się starzeje, wdrażane są już nowsze dwukrotnie szybsze działka a my nawet KDA nie wykorzystujemy.

    2. Bunio

      Problemem Loary były nie tylko koszty. To był do facto prototyp/demonstrator na którym dopiero się uczono i popełniono mnóstwo błędów. Działał ale "na drutach", praktycznie po każdym strzelaniu wymagał serwisu, kalibrowania itd. Nie nadawał się do produkcji seryjnej, i tak naprawdę należałoby całość zaprojektować ponownie - i wtedy by się pewnie udało.

  20. łuki

    widac, że bardzo solidnie opancerzony ? co ta za rodzaj pancerza ktoś wie ?

    1. Podbipięta

      Jak moze być dobrze opancerzony przy masie 30 ton.Loara miała ok 50 ton.Bo masa podwozia determinuje stabilność prowadzonego ognia.Loarze wręcz dołożono parę ton.Jak więc sobie poradzi ten wysoki Turek?

    2. vvv

      to jest m113 z bulka na froncie. to ma poziom opancerzenia rosomaka czyli brak. opl nie potrzebuje pancerza bo nie walczy w pierwszej linii i jej celem jest niszczenie zagrozen z powietrza a nie z ladu.

    3. Willgraf

      to jest konstrukcja duraluminiowa , zatem inna od stalowych - opancerzenie wystarczające na transporter a co za tym idzie lekkie nadające się do transportu lotniczego

  21. Marek1

    Niestety, co może Turcja od zawsze NIE potrafi Polska. Ciekawe, czy nikt nie próbował u nas osadzić np. na podwoziu T-72(lub innym gąsienicowym) jakiegoś rodzaju wieży z 2x35 mm KDA(ammo programowalna)+2x2 Grom/Piorun ? Dać dobrą głowicę optoelektroniczną, spiąć sieciocentrycznie w systemie bateria(np. 4 wozy ogniowe+ wóz dowodzenia z radiolokacją-C-RAMM) lub dywizjon(4 baterie-16 wo+4 wd+C-RAMM). Taki dywizjon dodać do każdej brygady KPanc i Brygady Zmot. i mamy dobrą Loarę, ale z 2 dekady XXIw. potrafiąca stworzyć skuteczny "parasol" nad kolumną lub rejonem ześrodkowania Brygady.

    1. revvvvv

      po co piorun/grom mające niski zasięg? W takich urządzonkach rakiety mają wyższy zasięg niż artyleria lufowa aby uzupełnić zestaw a nie go dublować(grom/ piorun to pociski o małym ładunku i zasięgu nawet jak na manpads).

    2. vvv

      sorry ale grom/grom-m to kiepskie manpadsy i pokrywaja sie z zasiegiem z 35mm. aby loara miala sens potrzebujemy miec 2x35mm programowlane + rakiety x4/x6 o zasiegu 10-12km i pulapie +5km. wtedy to ma sens i mamy obszar chroniony przez rakiety i obszar gdzie uzywamy 35mm np na drony lub zagrozenia ktore sa ponizej min zasiegu rakiet.

  22. fd

    u nas opracowuja Loareę juz z 15 lat. I nic. Bo nikt nie chce bez łapówy kupić

    1. opos

      Przecież Loara była za ciężka i dlatego armia jej nie chciała.

  23. lo

    "oraz najprawdopodobniej posiada zdolności realizacji zadań typu C-RAMM" - taka drobna różnica względem naszej Loary. Gdyby CRAM nie było to Turcy idą po bandzie pakując takie zdolności na takie podwozie.

    1. rozczochrany

      Loara też zestrzeliwała pociski moździerzowe i artyleryjskie podczas prób. Poradziła by sobie z pociskiem przeciw-okrętowym czy manewrującym, nie mówiąc o dornach.

    2. PRS

      Nie jestem na 100% pewien ale chyba podczas testów dowiedziono możliwości trafiania przy wykorzystywaniu Loary w spadające granaty moździerzowe. P.S. Ciekawe ile takie ,,cacko" waży, jaki ma silnik (stosunek mocy do masy), jakie opancerzenie. To w kontekście deklarowanej możliwości pływania. 15 s. na zmianę amunicji to dużo. Ta KDC to ile ma kalibrów. ,,(...) armia zamówi 42 działa i 14 wozów dowodzenia" Dobry stosunek ,,indian" do ,,wodzów" (3). U nas przykładowo w ramach Raka 64:32 (2) 4 kanały celowania bo ,, Pojazd dowodzenia i kontroli wyposażony został w trójwspółrzędny radiolokator wykrywania celów powietrznych, system identyfikacji oraz elektrooptyczną głowicę obserwacyjno-śledzącą." W ,,naszych" wodzowskich koncepcjach systemu artylerii wszelakiej Wóz Dowodzenia jest tylko... Wozem Dowodzenia i nośnik za kilka setek baniek wozi tylko Wodza + 2-3 ,,przybocznych" (czyt. SZTAB). P.S.2 Bezwzględnie należy reaktywować program Loara. Ale jeżeli zgodnie z przyjętym harmonogramem ,,zamówiona" Pilica zajmie IU + ZM Tarnów 3 lata to ,,noł fiuczer". Może Minister MON ma rację i trzeba to ,,towarzystwo" ... zwolnić ,,do żywego". Turkom opracowanie, integracja, przetestowanie i wdrożenie zajęło 2 lata. Ciekawe czy oni też mają FA-K? ;)

  24. kris

    Aż przykro że naszą Loare uwalili :)

  25. Bohdan

    Program badań i rozwoju trwał od 2015 roku. Boli ...

    1. cooky

      dokładnie, 2 lata i wio z produkcją, pewnie jak zrobia pierwsze sztuki to poprawią niedoskonałości i heja.... a u nas są durne wymagania typu Kryl ma latać i jesteśmy ciągle z tyłu..... dla zwolenników Loary na T72: to jest złom którego trzeba się pozbyć i brać nowoczesne podwozie

Reklama