Reklama

Siły zbrojne

Rekordowy kontrakt Izraela. 2 mld USD za przeciwlotniczą tarczę Indii

  • Śmigłowiec Ka-52 - fot. Russian Helicopters
    Śmigłowiec Ka-52 - fot. Russian Helicopters
  • <p>Siergiej Szojgu- fot. viperson.ru</p>
    <p>Siergiej Szojgu- fot. viperson.ru</p>

Ministerstwo Obrony Indii podpisało z Izraelem kontrakty o wartości blisko 2 mld USD związaną z dostarczeniem systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej dla wojsk lądowych i marynarki wojennej. Wykonawcą będzie Israel Aerospace Industries (IAI). To największy kontrakt w historii całego przemysłu zbrojeniowego Izraela.

Z całej kwoty zawartych kontraktów wynoszącej niecałe 2 mld USD, wartość ok. 1,6 mld USD ma umowa dotycząca dostawy zaawansowanego systemu MRSAM (medium range surface-to-air missile) dla indyjskich sił zbrojnych. Sam kontrakt jest nie tylko największym zleceniem w historii IAI, ale również całego przemysłu zbrojeniowego Izraela. 

Kontrakt dotyczy systemu Barak-8, pozyskiwanego m.in. dla pięciu pułków przeciwlotniczych armii indyjskiej. Do 2023 roku ma więc być dostarczonych 40 wyrzutni oraz 200 rakiet. Ten sam system jest obecnie zamontowany na niszczycielach INS Kolkata, INS Kochi i INS Chennai. IAI poinformowała również, że będzie dostawcą systemów rakietowych dalekiego zasięgu (long-range surface-to-air missile - LRSAM) dla nowego indyjskiego lotniskowca INS Vikrant. W tym przypadku IAI współpracować będzie z firmą Rafael.

Barak-8 Indie
Barak-8 wystrzeliwany z INS Kolkata. Fot. Indian Navy

Najprawdopodobniej Indie pozyskają oprócz dotychczasowych pocisków Barak LR dwa kolejne - małego zasięgu ABISR i dalekiego zasięgu Barak ER (dla lotniskowca). Nowa rodzina pozwala na zwalczanie nie tylko różnych typów statków powietrznych, ale też BSP, szybkich pocisków manewrujących (w tym lecących na bardzo małej wysokości) oraz pocisków wystrzeliwanych z zestawów rakietowo-artyleryjskich w zakresie zasięgu od 2 do 150 km. Przypuszczalnie nowy system będzie miał też zdolności zwalczania pocisków balistycznych krótkiego i średniego zasięgu.

ABISR ma zasięg 35 km i wysokość zwalczania celów 10 000 metrów, Barak LR odpowiednio 70 km i 20 000 metrów, a Barak ER 150 km na tej samej wysokości (uzyskano to poprzez przedłużenie modułu silnika na paliwo stałe).

W skład zestawu lądowego wchodzi modułowa wyrzutnia pionowego startu na pojeździe z pakietem czterech lub ośmiu pocisków, wóz dowodzenia baterii z zintegrowanym radiolokatorem IAI/ELTA EL/M-2106 i systemem zarządzania typu C4I (BMC4I), wóz transportowo-załadowczy pakietów oraz bateryjny wóz wsparcia technicznego.

W morskiej konfiguracji zastosowany jest system z czterema ścianowymi radiolokatorami o skanowaniu fazowym EL/M-2248 MF-STAR. W zastosowaniach lądowych proponuje się również obrotowy radiolokator ze skanowaniem fazowym ALPHA czy obrotową wersję morskiego LB-MF-STAR (jedna antena ścianowa).

W procesie produkcji poszczególnych komponentów będzie również brał udział przemysł indyjski. Jest to efekt prowadzonego w Indiach programu „Make In India”, którego celem jest pozyskanie najnowszych systemów/komponentów oraz samodzielna ich produkcja i dalszy rozwój. Każdy nowy kontrakt o wartości powyżej 310 mln USD związany być musi z przynajmniej 30 proc. offsetem.

Jak podkreślali przedstawiciele IAI, kontrakty te to wysoka ocena ich systemów oraz duże zaufanie jakim darzą ich partnerzy indyjscy. Oprócz tego Izraelczycy przekazują firmą indyjskim pełną technologię wykonania swoich produktów oraz aktywnie z nimi uczestniczą w procesie ich modernizacji i dalszego rozwoju. System MRSAM został opracowany wspólnie przez IAI, armię indyjską i państwową Defense Research and Development Organization (DRDO) przy wsparciu izraelskich firm Rafael oraz IAI/Elta we współpracy z kilkoma lokalnymi producentami w tym BEL, L&T i BDL.

 

 

 

Reklama

Komentarze (9)

  1. Afgan

    Idealny system na potrzeby programu NAREW. Doskonałe uzupełnienie WISŁY opartej o pociski PAC-3MSE i SkyCeptor. Ponadto cena 2 mld USD (poniżej 10 mld PLN) nie jest aż tak wysoka, przy uwzględnieniu że rząd chce na WISŁĘ przeznaczyć 30 mld PLN.

    1. Davien

      Wadą Baraka-8 sa powolne pociski, ich maks. prękość to 2,1 Ma. do obrony okrętów się nadają ale na lądzie juz tak dobrze nie będzie.

    2. dropik

      z tekstu wynika , że to 40 wyrzutni i 200 rakiet czyli malizna ;) u nas ma być 9-11 baterii po minimum 3-4 wyrzutnie x 8 rakiet w wyrzutni x minimum 2 jednostki ognia czyli jakieś 700 pocisków. Poza tym Narew ma być w pewnym stopniu oparta na Wiśle więc i tak nie ruszy wcześniej. Radary nadal niegotowe.

  2. KrzysiekS

    KrzysiekS: Marek1, Bizanc, Zawisza_Zielony Zadajcie sobie pytanie skoro Izrael posiada tak wspaniałe i tanie rakiety jak mówicie dlaczego sam utrzymuje system Patriot. Nie umniejszam przy tym osiągnięć Izraela w systemach rakietowych (czego mamy przykład w naszej WIŚLE). Są to po prostu systemy uzupełniające się.

    1. 152

      Patriota właśnie mają te systemy zastąpić.

  3. dk.

    Ale nasza tarcza ma być tańsza - "nie więcej niż" 30 mln zł, tak ?

    1. dk.

      errata: mld oczywiście. Jedynych 30 miliardów i to według zapewnień naszego stałego dezinformatora.

  4. czu

    Do uzupełnienia ochrony nie chcieli hiper, mega nowoczesnej PILICY ?

  5. fds

    Brawo Indie! Izrael ma rakiety do walki, a nie dla ozdoby jak pewne europejskie kraje. Niestety nacisk na zakup "europejskich" (naprawdę niemieckich, francuskich, włoskich..., na pewno nie polskich). Pokazała to już sprawa karakali...

  6. Magdalena Ewa Schejbal

    Pac 3 zasięg 180 kl niszczy obiekt bezposrednim trafieniem w tym rakiety balistyczne i manewrujące. Skyceptor zasięg 280 kl jak powyzej .Rakieta nisko kosztowa głównie do niszczenia celów drugiej kategorii samoloty..... Barak rakieta zblizeniowa (wybuch głowicy 10 m od celu ) bez mozliwosci strącenia rakiet manewrujących. Tyle w temacie inna klasa pocisków.

  7. Hejka

    Tylko jak takie systemy antyrakietowe radzą sobie z rakietami wydmuszkami czyli nieuzbrojonymi atrapami pocisków? Przecież nie będą dokonywać pomiarów wagi lecącej rakiety. 200 nieuzbrojonych rakiet (niski koszt) i po systemie antyrakietowym?

    1. olo

      Zależy jakie mają radary bo jak takie jak my będziemy mieli w Wiśle to te potrafią odróżnić prawdziwą rakietę od wydmuszki.

    2. Polanski

      Niski koszt czego? Wszystkiego poza ładunkiem wybuchowym? Litości!!

    3. drh

      Zamiast nieuzbrojonych wystarczą mało celne, prymitywne i tanie, wymieszane z prawdziwymi i drogimi. W roju siła.

  8. Marek1

    fajnie ... zatem Indie zapłacą Izraelowi niecałe 2 mld. $(ok. 8 mld PLN) za kompletną WISŁĘ/NAREW dla wojsk lądowych Indii(40 wyrzutni/200 rakiet) + ten sam system dla MW ?!?!?! Jednolity system z 3 rodzajami efektorów z możliwościami zwalczania r. balistycznych, BSL i pocisków artylaryjskich na zróżnicowanych zasięgach : ABISR - zasięg 35 km i wysokość zwalczania celów 10 km, Barak LR odpowiednio 70 km/20 km, a Barak ER 150 km/20 km. Wręcz idealne dla Polski i ponad 3 razy tańsze rozwiązanie. Nasze MON chce dać TYLKO za WISŁĘ ponad 30 mld. PLN(ok 7,5 mld $). KTO jeszcze uważa, ze DOJĄ nas sojusznicy zza wielkiej wody jak ostatnich kretynów ?

    1. Zawisza_Zielony

      To nie oni nas doją. Tylko my dajemy się doić. Wybór systemu przez wskazanie jednego dosystawcy i pozorowane rozmowy z drugim siłą rzeczy powoduje iz wartość kontraktu będzie zdecydowanie wyższa.

    2. fx

      Nie kłam my zapłacimy max 30 mld zł i będziemy mieli 50% a nie 30 % offsetu. Do tego my kupujemy PAC-3 MSE których Izrael nie produkuje a to jedyna rakieta zdolna do zwalczanie Iskandera. Kupimy też rakiety SkyCeptor. Będziemy mieli radary 360 AESA GaN i IBCS. Polska w odróżnieniu od Indii ma możliwość zakupienia systemów w USA na które te drugie nie dostały by zgody. Podsumowując trzeba dodać że część indyjskiego kontraktu będzie wykonywana w Indiach gdzie maja taszą siłę robocza niż mamy w Polsce. Wiec jak coś porównujesz to najpierw poczytaj co to jest a później komentuj.

    3. Bizanc

      Dobrze powiedziane-kretynów.To jest nasza wina i nikogo więcej,że dajemy się okradać lub jak kto woli-negocjować ze szkodą dla nas-inni tylko wykorzystują naszą głupotę.

  9. Arek

    Polska powinna zaoferować Indiom rakiety przeciwlotnicze nowej generacji Piorun wtedy Izrael nie miałby nic do gadania ze swoim złomem.

Reklama