Reklama

Polityka obronna

Ambasador USA dla Defence24.pl: Dzięki programowi Wisła Polska i USA są bezpieczniejsze [WYWIAD]

Fot. U.S. Embassy Warsaw
Fot. U.S. Embassy Warsaw

”Dzięki pozyskaniu systemu Patriot w ramach programu obrony powietrznej Wisła Polska jest bezpieczniejsza; bezpieczniejsze są również Stany Zjednoczone i całe NATO” - mówi w rozmowie z Defence24.pl Ambasador USA w Polsce Paul W. Jones i zapewnia:  „poza korzyściami natury operacyjnej, system Wisła wzmocni naszą współpracę przemysłową – polski przemysł obronny skorzysta ze znaczącego transferu technologii i trwałego partnerstwa z wiodącymi firmami zbrojeniowymi świata, korzystnego dla obu stron.”

Andrzej Hładij: W jakich głównych  wymiarach podpisanie umowy na Wisłę może wpłynąć na wzmocnienie więzi transatlantyckich? Jakie korzyści może ona przynieść Polsce i USA?

Ambasador USA w Polsce Paul W. Jones: Dzięki pozyskaniu systemu Patriot w ramach programu obrony powietrznej Wisła Polska jest bezpieczniejsza; bezpieczniejsze są również Stany Zjednoczone i całe NATO. Zakup ten prowadzi też do znaczącego wzmocnienia relacji polsko-amerykańskich w obszarze bezpieczeństwa.    

Co najważniejsze, Polska zyska możliwość samodzielnej obrony swojego terytorium przed atakami ze strony samolotów, pocisków samosterujących oraz taktycznych rakiet balistycznych (TBM).

Po drugie nowe zdolności obronne Polski to również wsparcie krytycznych zdolności całego Sojuszu. Polska dołącza do powiększającej się rodziny 15 krajów polegających na sprawdzonym w boju, stale udoskonalanym systemie obrony powietrznej i przeciwrakietowej Patriot. Ponieważ tego samego systemu używają amerykańskie siły zbrojne, polski system będzie teraz kompatybilny z systemem Stanów Zjednoczonych i innych partnerów z NATO.  

Po trzecie system Wisła daje Stanom Zjednoczonym i Polsce dodatkowe możliwości wojskowych szkoleń oraz wspólnych ćwiczeń. 

I wreszcie, poza korzyściami natury operacyjnej, system Wisła wzmocni naszą współpracę przemysłową – polski przemysł obronny skorzysta ze znaczącego transferu technologii i trwałego partnerstwa z wiodącymi firmami zbrojeniowymi świata, korzystnego dla obu stron.

Czy strona amerykańska jest gotowa włączyć Polskę do negocjacji finansowych z koncernami-producentami systemu Patriot w ramach procedury FMS?

Rządowi Stanów Zjednoczonych zależy na pełniej przejrzystości i współpracy partnerskiej. Polska była włączona w negocjacje finansowe ze Stanami Zjednoczonymi w ramach procedury FMS w trakcie całej fazy I i oczekujemy, że pozostanie zaangażowana w negocjowanie fazy II i jej finalizację.

Jeszcze administracja Obamy oskarżyła Rosję o łamanie traktatu INF o likwidacji pocisków średniego i pośredniego zasięgu. Kraje regionu – Polska, a także Szwecja i Rumunia kupują systemy obrony przeciwrakietowej. Jaka może być odpowiedź USA na to rosyjskie zagrożenie i w jaki sposób wpływają na nią zakupy systemów obrony powietrznej w krajach regionu?

Stany Zjednoczone wyraziły swoje głębokie zaniepokojenie w związku z łamaniem przez Rosję traktatu INF i są zaangażowane w wypracowanie na drodze dyplomatycznej powrotu do stosowania tego traktatu przez Rosję. Wszystkie kraje są odpowiedzialne za ochronę swojej suwerenności, a zakup systemów obrony powietrznej pomaga w zapewnieniu kluczowych zdolności obronnych. NATO musi kolektywnie bronić swojego terytorium przed wszelkimi zagrożeniami, w tym przed zagrożeniem taktycznymi rakietami balistycznymi. Stany Zjednoczone w pełni popierają zwiększanie przez państwa partnerskie potencjału do obrony Sojuszu.

Departament Obrony kładzie bardzo duży nacisk na naziemną obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową, ten obszar był do niedawna zaniedbany, bo armia skupiała się na misjach w Afganistanie, Iraku. Jak Pentagon postrzega w tym kontekście polski zakup Patriotów? Czy zwiększa on szanse na rozmieszczenie jednostek przeciwlotniczych USA w regionie?  

Stany Zjednoczone, mając wiele priorytetów w zakresie globalnego bezpieczeństwa, nigdy nie zaprzestały rozbudowy i udoskonalania zdolności systemu Patriot do zwalczania pojawiających się zagrożeń. Zakup Patriotów przez Polskę w sposób oczywisty przyniesie dodatkowe możliwości szkolenia i wspólnych ćwiczeń oraz, jeśli zajdzie taka potrzeba, wspólnej walki, Polsce zaś zapewni nową, unikalną zdolność do obrony własnego terytorium jak też obrony sojuszników i partnerów.

Jakie inne programy modernizacji polskich sił zbrojnych są obecnie kluczowe z punktu widzenia amerykańskich firm?  

Rząd Stanów Zjednoczonych podtrzymuje aktywne zainteresowanie postępującą modernizacją polskich sił zbrojnych. Jak można by się spodziewać, firmy amerykańskie są bardzo zainteresowane ogłoszonymi już przez Polskę dużymi przedsięwzięciami modernizacyjnymi, są też bardzo otwarte na możliwości współpracy partnerskiej z polskimi firmami.

Czy można oczekiwać, że po sprzedaży Polsce rakiet JASSM czy systemu Patriot Waszyngton udzieli zgody na sprzedaż do naszego kraju także innych zaawansowanych typów uzbrojenia? Czy trwają rozmowy np. w sprawie rakiet Tomahawk czy satelitów szpiegowskich?

Stany Zjednoczone udostępniły Polsce wiele ze swych najbardziej zaawansowanych systemów uzbrojenia, takich jak pociski JASSM, system Patriot oraz nowy zintegrowany system dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową IBCS. Polska jako pierwszy kraj partnerski zamówiła system IBCS i będzie go wprowadzać w połączeniu z wczesną fazą wprowadzenia IBCS przez wojsko amerykańskie w 2022 roku. Pierwsze zestawy systemu Patriot trafią do Polski również w 2022 roku – aby można było w pełni wykorzystać technologię IBCS. Chcę podkreślić, że z decyzją o zakupie IBCS wiążą się dla Polski ogromne korzyści, trwają bowiem prace nad zakończeniem II etapu programu budowy obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła i krótkiego zasięgu Narew, jak też całej architektury zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Niestosowne byłoby z mojej strony komentowanie toczących się rozmów na temat systemów obrony, powiem tylko, że panuje przychylne podejście wobec Polski, jeśli chodzi o transfer technologii; chociaż oczywiście każdy transfer technologii rozpatrywany jest indywidualnie.

Czy USA planują rozmieścić swoje siły w Polsce i regionie na stałe, nie tylko w ramach obecnej rotacyjnej obecności?

Rozmieszczenie amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej w 2017 r. w ramach współpracy dwustronnej, wraz z batalionami zabezpieczenia logistycznego oraz sił powietrznych i centrum dowodzenia, stanowi bezprecedensowe rozszerzenie obecności sił amerykańskich w Polsce. Uważamy, że rozmieszczenie to jest wielkim sukcesem i integralną częścią wzmocnienia wschodniej flanki NATO, przy jednoczesnym wsparciu ze strony batalionów wzmocnionej wysuniętej obecności NATO i innych środków. Wespół z Polską i naszymi sojusznikami z NATO będziemy na bieżąco weryfikować, jak najlepiej wypełniać naszą misję obrony każdego centymetra terytorium Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Państwa bałtyckie apelują do USA o wzmocnienie swojej obecności wojskowej, także obrony powietrznej, tuż przed szczytem NATO w Brukseli. Jakie są główne cele USA na szczyt NATO w Brukseli w tym zakresie, w jakim stopniu realizacja postulatów Litwy, Łotwy i Estonii może być realizowana wspólnie z Polską i innymi krajami europejskimi? 

NATO aktywnie wzmacnia swoje możliwości obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Jednak Stany Zjednoczone nie mogą dźwigać tego ciężaru w pojedynkę – dlatego prezydent Trump zachęca wszystkich sojuszników z NATO, aby wywiązali się ze swoich zobowiązań związanych z inwestowaniem w swoją obronę. Konieczne jest, byśmy wspólnie jako sojusz sprostali temu wymogowi, a zakup rakiet Patriot przez Polskę jest ogromnym krokiem naprzód w tym kierunku.

Jakie są najważniejsze przyczyny opóźnień budowy bazy w Redzikowie? Jakie będzie znaczenie tej instalacji w systemie obronnym Polski i Europy? Przed jakiego typu zagrożeniami i z jakich kierunków ma ona chronić?

Stany Zjednoczone w pełni podtrzymują swoje zobowiązanie do ukończenia trzeciej fazy Europejskiego Etapowego Systemu Obrony Przeciwrakietowej (EPAA) i doprowadzenia instalacji w Redzikowie do zdolności operacyjnej w 2020 roku. Jesteśmy wdzięczni Polsce, że gości tę instalację na swojej ziemi. Niestety niesatysfakcjonujące wykonanie prac budowlanych przez głównego amerykańskiego wykonawcę spowodowało opóźnienia. System w Redzikowie będzie ważnym krokiem naprzód, jeśli chodzi o sojusznicze zdolności balistycznej obrony przeciwrakietowej przeciw zagrożeniom spoza euroazjatyckiego teatru działań.

Jakiego zaangażowania w misje sojusznicze oczekują od Polski Stany Zjednoczone? W których krajach czy regionach USA potrzebują wsparcia Warszawy i w jakim wymiarze?

Polska była i jest jednym z naszych najbardziej solidnych sojuszników, podtrzymującym swoje zobowiązania do wspierania sojuszniczych misji w Iraku, Afganistanie, Ukrainie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie oraz w Republice Środkowoafrykańskiej. Wkład Polski jest też widoczny na wschodniej flance NATO – czy to we wzmocnioną wysuniętą obecność NATO na Łotwie, misję patrolowania przestrzeni powietrznej nad państwami bałtyckimi czy też rotacyjne kontyngenty w krajach bałtyckich oraz w Rumunii. Polska jest krajem-gospodarzem i wspiera silną obecność NATO w Polsce, która obejmuje m.in. grupę bojową w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności w Orzyszu, Wielonarodowy Korpus Północ-Wschód w Szczecinie, Wielonarodową Dywizję Północny-Wschód w Elblągu oraz Jednostkę Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego w Bydgoszczy. Stany Zjednoczone głęboko doceniają ważny wkład Polski w te działania, jako że nasze wojska często służą ramię w ramię z polskimi żołnierzami.

Dziękuję za rozmowę. 

Reklama

Komentarze (16)

  1. Ironia

    Właśnie Waszyngton stracił najwierniejszego sojusznika. Teraz zwrot na Chiny - totalny. Z uwagi na Brexit akcje USA mocno spadły globalnie, nie tylko w Europie. Jeżeli coś zrobimy dla USA, to tylko jeżeli z góry dobrze zapłacą, a i to po kalkulacji wszystkich za i przeciw. Tak zawsze robiła Turcja i dlatego wyszła na potęgę. Koniec sentymentów - warto, aby nasi politycy to zrozumieli, jeżeli chcą zostać przy władzy, a nie zostać wywiezieni na taczkach.

    1. xyz

      Tak a potem tylko czekać aż \"Polska będzie, aż po Ural, za Uralem będą Chiny\", jak to dalej szło, pewnie wszyscy wiedzą.

    2. Georealista

      Po co nam niby Polska po Ural? Wystarczy brama smoleńska i bufory na Wschodzie. Bogactwa geotermalne i Skarbca Suwalskiego mamy w Polsce. To kwestia pomostu bałtycko-czarnomorskiego. Rosja w okrojonej formie może być całkiem pożyteczna jako bufor do Uralu. Bo za Uralem to pewne, że Sybir zostanie przejęty przez Chiny. Nie czy tylko kiedy jest pytaniem. Przy narastającej dysproporcji gospodarki i tempa rozwoju, zwłaszcza technologicznego, graniczna data to ok. 2040.

    3. Toudi

      Teraz Chiny będą od Pekinu po Ankarę. My będziemy mieli z nimi wspólną granicę na....Odrze. Czas zacząć myśleć jak Mieszko I.

  2. KrzysiekS

    W polityce nie ma przyjaźni, są tylko wspólne interesy.

    1. Andi

      To Churchill kiedyś powiedział że Anglia nie ma przyjaciół. Anglia ma interesy. Może i o ten cytat Ci chodziło. ;) ;) .

  3. Georealista

    Być może nadszedł czas, aby kupić nuki od Pakistanu wg świeżego sojuszu. Akurat tam mamy dobre notowania. No i zawsze sojusz z Chinami z 2011 cywilny i z 2012 jak znalazł dla rozszerzenia współpracy na poziom prawdziwie strategiczny, w tym z nukami. Przykład obrotu Turcji czy Filipin jest nader inspirujący w tym zmiennym świecie, gdy stary hegemon słabnie, a silny pretendent wzrasta. Może nie warto trzymać się schodzącego ze sceny. W końcu w polityce nie ma przyjaźni, są tylko wspólne interesy. Trzeba patrzeć perspektywicznie i co ważniejsze - długofalowo. W sumie taka terapia szokowa może dać bardzo pozytywne aktywne zmiany polityki Polski na nowe lepsze tory. Trzeba tylko wywrzeć silną presję non-stop do skutku na rząd, by zrozumiał, że stary kurs właśnie się definitywnie skończył i chowanie głowy w piasek i bajeczki o przyjaźni z USA nie przejdą.

    1. nikt ważny

      I tu się z Panem zgadzam. Na tą chwilę ostry kurs na Chiny, Pakistan i kilka innych krajów jest jest konieczny. Na kierunku US, Izrael może jeszcze nie stop, ale koniec zakupów, \"sojusznicze\" wojska żegnamy i wydalamy dyplomatów zaczynając od tych co w polskich mediach warczą na Polskę i Polaków. Jak nie pomoże to zawsze można kilka konsulatów i ambasad zlikwidować i całkowicie zawiesić stosunki dyplomatyczne. Oczywiście wymaga to dużej osłony kontrwywiadowczej i wywiadu oraz wsparcia wojska, policji i innych służb, ale patrząc na to co się dzieje globalnie uważam że było by to uzasadnione.

  4. Dumi

    Zapłacimy Stanom ponad 30 mld zł za Wisłę i kupiliśmy w ten sposób polityczne i militarne bezpieczeństwo. Ale co z pułapem 50 km??? Mamy całkowicie zdać się na amerykańskie Redzikowo??? Kolejne ważne programy czas w końcu zakupić od innych krajów, gdzie mamy zdecydowanie większe szanse na większy offset i technologię how know. Zakup kolejnych programów w USA grozi nam uzależnieniem a nawet (piszę to świadomie) niewolą. Od Izraela nic więcej nie kupywać. To kraj zakłamany, niebezpieczny i niegodny zaufania. Przestrzegam przed tym kolejny raz. Czas kupić Narew od Brytyjczyków lub Norwegii, Orkę od Francuzów ( co zrobisz jak nic nie zrobisz??), Homara od Turcji ( czy to mniejsze zło?), Kruk od Turków lub Niemców (Tigery są wadliwe) z warunkiem takim, że otrzymamy technologię pozwalająca nam samym rozwijać, modyfikować w kraju. Okręty ochrony wybrzeża zamiast 3 na raz kupić jeden z opcją na zakup kolejnych dwóch. Dozbroić Ślązaka w rakiety. Dokupić kolejne NDR, Zakupić drony średniego zasięgu, zakupić 2 - 3 samoloty AWACS. Rozpocząć zakup 2 satelit. To są priorytety. Zwróccie uwagę, że np. opracowanie rakiet PK - 6 będzie kosztowało nas 400 mln zł. Ale będziemy mieli rakiety o zasięgu do 10 km i co najważniejsze od A do Z będą Polskie. Może czas pomyśleć o rozwoju rakiety 20 - 40 km, które też sami opracujemy??? Czemu się pchamy ślepo w objęcia władców tego świata, którzy chcą z Nas zrobić wasali??? Kto wie czy nie lepszym pomysłem byłoby opracowanie Narew samemu??? Nasza polityka zagraniczna jest słaba. Piszę to mimo, iż głosowałem na PiS. To trzeba zmienić. Oczekuję również większych pieniędzy na armię wszak coraz bliżej HARPIA i wiele innych programów, które się na siebie nałożą finansowo.

    1. Zajac

      Nie martw sie, MON to przeczyta. I zrobi dokladnie na odwrot :^)))

    2. Harry 2

      Myślisz racjonalnie ale nierealnie. Zakup był polityczny, a nie gospodarczy z zyskami dla naszego przemysłu. \" i co najważniejsze od A do Z będą Polskie. \" Tak powinno być we wszystkich sferach produkcji wojskowej. Wiele krajów dąży do tego. Pomijam już takie kraje Europejskie jak Francja, Niemcy, u których jest to oczywiste, ale np. taka Turcja czy Indie zaczynają do tego również skutecznie dążyć.

  5. werte

    Ustawa 447 własnie przeszła i możemy przestać opowiadać bajki o sojuszu i bezpieczeństwie Polski.

  6. dfg

    a co nas bezpieczeństwo USA? Sami nie potrafią sobie go sfinansować?

    1. Co Tobie nie miło, tego nie rób innym...

      Wystarczy by przestali napadać na inne państwa w celach gospodarczych i kłamać na cały świat, a już byliby bezpieczniejsi. Dziennikarz niemieckiej państwowe ZDF TV pojechał na własną rękę do obozu dla 20.000 uchodźców (min. z Dumy) niedaleko Damaszku w Syrii i rozpytał się o ostatnie użycie broni chemicznej w Dumie. Ci zwykli Syryjczycy opowiedzieli mu, że islamistyczni terroryści utrzymywali punkt dowodzenia w Dumie i gdy przeczuwali, że został on odkryty i będzie niedługo zbombardowany, to zanieśli do niego karnistry z chlorem i uciekli. Pod wpływem bombardowania chlor wydostał się na zewnątrz. Uchodźcy powiedzieli mu, że terroryści robili tak częściej, i że gdy ich okupowali w Dumie, to organizowali nawet pozorne ćwiczenia przeciw broni chemicznej, przy czym terroryści sami wypuszczali na cywilów jakieś chemikalia i robili przy tym nagrania wideo. -- W: \"ZDF-Reporter in Syrien: Augenzeugen erzählen, Gasangriff in Duma war eine Inszenierung der Islamisten\", von Sonja Ozimek, 23. April 2018 ######### Na YouTube: \"Syrien: Russische Soldaten finden mutmaßliche Chemiewaffen-Stätte der Islamisten in Duma\" -- pokazany małe podziemne laboratorium zdolne produkować małe ilości broni chemicznej w celach prowokacji.

    2. Davien

      Tej samej ZDF co oskarzała nasze AK o totalny antysemityzm i nie chciała tego mimo wyroku sadu odszczekac?? Moze znajdz sobie bardziej wiarygodne żródło niz Epoch Times i ZDF.

  7. Marek1

    Panie Ambasadorze, parę istotnych kwestii - 1. \"Dzięki pozyskaniu systemu Patriot w ramach programu obrony powietrznej Wisła Polska JEST bezpieczniejsza\" ... w j. polskim słowo JEST dotyczy stanu faktycznego istniejącego TU i TERAZ, zaś pierwsze elementy Wisły(nie bardzo wiadomo nawet w jakiej konfig.) dotrą do Polski najwcześniej za ... 4(CZTERY) LATA. 2. \"polski przemysł obronny skorzysta ze znaczącego transferu technologii i trwałego partnerstwa z wiodącymi firmami zbrojeniowymi świata\" ... transfer technologii w ramach offsetu z I etapu Wisły jest tak kwotowo(ok 900 mln PLN) jak i zakresowo żenująco mały choćby w stos do wartości kontraktu(4,75 mld $). Szef polskiej ekipy negocjatorów płk. Marciniak określił go jako jedyny możliwy do zaabsorbowania przez polski przem. zbrojeniowy, co pokazuje fatalny wręcz stan technologiczny i kompetencyjny spółek PGZ. 3. \"Stany Zjednoczone udostępniły Polsce wiele ze swych najbardziej zaawansowanych systemów uzbrojenia, takich jak pociski JASSM, system Patriot oraz nowy zintegrowany system dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową IBCS\" ... owo udostępnienie polega WYŁĄCZNIE na możliwości ZAKUPU gotowych syst. \"z półki\", za gigantyczne pieniądze wraz z 100% pewną perspektywą całkowitego uzależnienia Polski od dostaw z USA, BEZ możliwości osiągnięcia kiedykolwiek własnych zdolności B+R. Mówiąc prościej - DOSKONAŁY interes dla koncernów z USA i fatalny pod każdym względem dla nas. 4. \"Polska była i jest jednym z naszych najbardziej solidnych sojuszników, podtrzymującym swoje zobowiązania do wspierania sojuszniczych misji w Iraku, Afganistanie, Ukrainie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie oraz w Republice Środkowoafrykańskiej\" ... to jest TRUIZM i NIE trzeba Polakom tego nieustająco powtarzać. W zamian za całkowitą lojalność i permanentne, bezkrytyczne poparcie USA Polska już dawno powinna zostać objęta programami bezzwrotnego wsparcia finansowego/sprzętowego takiego jak od dekad otrzymuje nap. Izrael, Irak, Egipt, czy Jordania. Niestety NIC takiego NIE ma miejsca. Polacy to widzą i bezkrytyczna \"miłość\" do USA powoli ale konsekwentnie eroduje. Warto o tym pomyśleć panie Ambasadorze, w kontekście klepania nas po ramieniu i wygłaszania peanów na cześć Polski. Liczą się ... KONKRETY, a nie jałowe, NIC nie znaczące w realu pierdolety dla mediów.

    1. Zajac

      Jakie konkrety Panie Marek ??? JAKIE !? Jedyne konktery to, ze Polska jest kompletnie rozbrojona i wyssana z kasy. Nic nie ma i nic nie bedzie. A pogadac to pozwalamy, a niech sobie gadaja. Tyle ich ...

    2. Marek1

      Zając - jakie konkrety ? Ano takie, że dla USA to prosta sprawa - wystarczy objąć Polskę choćby 1/2 takiego wsparcia w kwestiach militarnych jakie od wielu dekad otrzymuje Izrael. Corocznie 1,5-2 mld $ bezzwrotnego wsparcia i możemy za całość kupować wyłącznie sprzęt z USA i nadal być NAJlepszym sojusznikiem.

    3. Nieździwiony

      Dorzuccie do tego brak wiz dla Polaków. Wtedy macie pełny obrazek

  8. Zajac

    Blad w mysleniu - najprawdopodobniej celowy ! Nie \"Dzięki programowi Wisła Polska i USA są bezpieczniejsze\" ale dzieki wprowadzeniu komletnego systemu !!! A do tego to jeszcze lata o ile nie dziesieciolecia !

  9. Georealista

    Panie Ambasadorze, jak Pan ocenia ustawę 1226 i jej przegłosowanie w Waszyngtonie? Bo mam wrażenie, że USA zapomniały podstaw geostrategii, a zwłaszcza tego , że Polska to bufor między Rosją a Niemcami, a do tego potrzebna jest silna Polska. Dlatego proponuję, aby to Izrael w ramach podzięki za wyjątkowy wysiłek Polaków i ofiarność w II w.ś. wpłacił Polsce 300 mld USD. Bo jeżeli USA zapomniał o swej racji stanu i instynkcie samozachowawczym - sorry, Polska nie zamierza popełniać samobójstwa. Nie USA - to Chiny. Dzisiaj świat jest mały, a projekcja siły globalna, zwłaszca supermocarstw. I tak Chiny nas uratowały w czasach \"resetu\" i po 17 września 2009, uratowały przed pierwszym etapem ogłoszonego w 2011 nowego imperium od Lizbony do Władywostoku, a konkretnie przed przekształceniem nas w Mitteleuropę, uratowali przylatując do Polski w 2011 i podpisując traktat o przyjaźni i współpracy, a w 2012 ponownie przylecieli i podpisali wojskowy pakt o o współpracy strategicznej. Cóż - nie USA - to Chiny. Też supermocarstwo - i to bardziej perspektywiczne i rozwojowe długofalowo.

  10. Harry 2

    Ambasador ma rację. My płacimy duże pieniądze, by nasze PATRIOTy broniły USA przed rakietami Koreańskimi. Kokosowy interes dla USA. Wręcz interes życia!

    1. Davien

      Harry, Patriot zwalcza balistyczne na 60km wiec jaka obrona przed KRLD, co ty wąłściwie wypisujesz? Do tego słuzą SM-3/SM3 Block IIA a nie PAC-3MSE.

    2. Razparuk

      A Redzikowo to ktoś narysował czy istnieje? Patrioty w takiej formie i za taką kasę to bzdura. Amen

    3. Marek1

      Harry 2 - nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz. Patriot to system krótkozasięgowy jeśli chodzi o obronę balistyczną i NIE nadaje się do zwalczania ICBM w ich ponad atmosferycznej fazie lotu.

  11. dsfsdf

    No dba przede wszystkim o bezpieczeństwo USA, w szczególności bazy w Redzikowie :) My się nigdy nie nauczymy, jesteśmy stworzeni do bycia okupowanymi.

  12. pav

    Co za bzdury!!! Zreszta co mial powiedziec. Dba o interes wlasnego kraju a zPolski 30mld wyplynie. Oj zaplacimy za to bieda...

  13. Georealista

    Szanowny Panie Ambasadorze - zamiast gładkich słówek, proszę o konkrety dowodów owej przyjaźni USA do Polski. Czyli konkretnie przynajmniej dwie baterie amerykańskich Patriotów [za baterię THAAD też byłbym wdzięczny] przynajmniej do czasu uruchomienia pierwszych polskich baterii Patriotów. Bo sama ABCT i śmigłowce w Powidzu to zdecydowanie za mało.

  14. bojowa owca

    Takie stare przedwojenne jeszcze powiedzenie: \"Każdy Żyd swój towar chwali\".

  15. cooky

    \"poza korzyściami natury operacyjnej, system Wisła wzmocni naszą współpracę przemysłową – polski przemysł obronny skorzysta ze znaczącego transferu technologii i trwałego partnerstwa z wiodącymi firmami zbrojeniowymi świata, korzystnego dla obu stron.\" - transferu jakiej technologii??? działek Bushmaster??? smiech na sali.... wyssaja tylko nasz budżet

  16. ~jack

    Juz zwąchali kase. Najpierw miała być tylko wisła u amerykanów za 30 mld zł. A teraz już ciągle gadają, że i Narew ich będzie. Już nie popuszczą tego tortu wartego pewnie 50 -60 mld zł. Najgorsze co możemy zrobić to narew z amerykanami bo nie dostaniemy od nich żadnej znaczącej technologi a zabiorą nam całą kasę. A malowanie kontenerów, pompowanie kół czy składanie rakiet z gotowych boksów w dodatku pewnie w ich zakładach na terenie Polski to zwyczajnie mogą sobie wsadzić.

Reklama