Reklama

USA: wartość eksportu broni sięgnęła 42 mld dolarów

1 grudnia 2017, 18:16
Fot. US Army
Defence24
Defence24

41,93 mld USD – sprzęt za te kwotę amerykańskie firmy zbrojeniowe wyeksportowały w roku fiskalnym 2017, zakończonym 30 września br. 

Jak podaje Defense News, przy uwzględnieniu zakupów w trybach FMS i FMF wolumen broni za największą kwotę (ok. 22 mld USD) sprzedano do Azji Centralnej i na Bliski Wschód. W roku fiskalnym 2017 Stany Zjednoczone sprzedały do Europy uzbrojenie za kwotę 7,3 mld USD, a do pozostałej części zachodniej hemisfery za 641 mln USD. Eksport broni do regionu Indii i Pacyfiku wyniosła 7,96 mld USD, a do państw Afryki 248 mln USD.

Podana w wydanym przez agencję DSCA całkowita kwota obejmuje bowiem zakupy sfinansowane przez użytkowników sprzętu (32 mld USD), ale też w ramach amerykańskich programów pomocy wojskowej: kierowanego przez Departament Obrony Foreign Military Financing (6 mld USD) i przez jednostki Departamentu Obrony USA (3,87 mld). Największymi beneficjentami programu FMF są Izrael i Egipt, dość znaczną pomoc otrzymują też Jordania i Liban. Z kolei zakupy realizowane przez jednostki Departamentu Obrony i za pieniądze Pentagonu trafiają między innymi do Afganistanu.

Według tegorocznego raportu SIPRI Stany Zjednoczone pozostają liderem wśród eksporterów broni, odpowiadając za 33 proc. światowej sprzedaży, co stanowi wzrost o 21 proc. w porównaniu z poprzednim okresem. Na drugim miejscu podobnie bez zmian - zajmuje je Rosja z 23-procentowym udział w globalnym eksporcie broni.

Zmiany zaszły jednak na trzecim miejscu listy, które zajmują Chiny (6,2 proc.). Czwarte miejsce należy do Francji (6,0 proc.), a piąte do Niemiec (5,6 proc.). Poza czołówką znalazła się Wielka Brytania zajmująca w zestawieniu szóste miejsce (4,6 proc.). Pięciu największych eksporterów odpowiada za 74 proc. sprzedaży broni w skali świata. 

Czytaj więcej:Raport: Wzrost światowych transferów broni. Kluczowe programy dopiero przed Polską

Jak twierdzi szef agencji do spraw wojskowej współpracy (Defense Security Cooperation Agency) gen. Charles Hooper pozytywny wynik jest efektem tego, że USA nie dostarczają zamawiającym wyłącznie skutecznych systemów obronnych, ale oferują także pełne wsparcie w postaci szkoleń oraz utrzymania sprzętu. Ogółem wolumen eksportu uzbrojenia z USA wzrósł o prawie 20 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Jak jednak zauważa Defense News, zmiany są cykliczne - przykładowo w roku fiskalnym wyeksportowano broń za 33,6 mld USD, a w 2015 - za 47 mld USD.

Agencja DSCA, która wydała dane dotyczące eksportu uzbrojenia odpowiedzialna jest między innymi za realizację procesu Foreign Military Sales, międzyrządowego trybu zakupów broni, w którym najczęściej realizowane są transakcje z udziałem USA. W ciągu ostatnich kilkunastu dni Departament Stanu wyraził zgodę na realizację trzech transakcji w trybie FMS z Polską: sprzedaży zestawów Patriot wraz z systemem IBCS, dostosowanych do współdziałania w zintegrowanej architekturze obrony IAMD, amunicji i elementów zestawów rakietowych Homar, budowanych przez konsorcjum z liderem PGZ we współpracy z Lockheed Martin oraz pocisków AIM-120 C-7 dla myśliwców F-16. Na razie nie zawarto jednak umów, dotyczących finalizacji tych transakcji, a w dokumentach FMS w każdym wypadku podano ich maksymalny zakres i koszt.

Czytaj także: Nowa konfiguracja Patriota dla Polski. Zgoda Departamentu Stanu [AKTUALIZACJA]

 

 

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
JKK
sobota, 2 grudnia 2017, 15:50

Oto cel pokrzykiwania na cały świat, że idą ruscy. Płacić i kupować. USA pod Trampem robi biznes na głupcach. F35 to już chyba nawet Indie mogą sobie kupić, bo wiadomo, że w realnych warunkach to nic specjalnego. Jeszcze tylko te czołgi wcisnąć

Marek
poniedziałek, 4 grudnia 2017, 15:27

Są dwie możliwości: 1 - twoim zdaniem Rosjanie, którzy pod przywództwem Putina pchają swój nos tam, gdzie wcale ich nie proszą i opylają broń komu tylko mogą, oczywiście robią pieniądze na "geniuszach"? No i jeszcze jedno. 2 - Kiedy USA pod Obamą opylała broń, kupowali od nich tylko i wyłącznie "mądrzy".

niki
piątek, 1 grudnia 2017, 20:30

Jak naciągną Polskę na kosmiecznie drogie Patrioty to dopiero będą mieć zyski.

Brawowy
piątek, 1 grudnia 2017, 20:05

A za patrioty zapłacimy 10 miliardów$ czyli około 25% całego amerykańskiego eksportu.

hvr
sobota, 2 grudnia 2017, 12:59

To tyle kosztuje.

koń trojański
piątek, 1 grudnia 2017, 22:51

A za "pełne wsparcie w postaci szkoleń oraz utrzymania sprzętu." do tych Patriot pewnie kilka razy więcej vide koszty utrzymania "darmowych" fregat "rakietowych" OHP. Jak trend wśród amerykańskich koncernów się utrzyma, to niedługo uzbrojenie będzie za darmo ale za "serwisowanie" sobie policzą astronomicznie.

ACH
sobota, 2 grudnia 2017, 20:32

Oni maja w S - 400 paliwo 40%, dlatego jest 30 G.

AWU
piątek, 1 grudnia 2017, 19:43

Dla porównania w 2017r Rosja sprzedała ok $2mld taniej broni do krajów 3-go świata.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama