Reklama

USA: Niedoszły zamach ISIS w Nowym Jorku

8 października 2017, 16:09
Fot. Pixabay

Władze USA ujawniły informacje o udaremnieniu w zeszłym roku zamachu terrorystycznego, którego trzej mężczyźni w imieniu Państwa Islamskiego (IS) zamierzali dokonać w Nowym Jorku, m.in. na Times Square i w metrze. Jeden z nich mówił o „następnym 11 września”.

Zamach udaremniono m.in. dzięki działającemu pod przykryciem agentowi FBI. Wszyscy trzej podejrzani przebywają w areszcie: w Nowym Jorku 19-letni obywatel Kanady Abdulrahman El Bahnasawy, w Pakistanie 19-letni obywatel USA Talha Haroon oraz na Filipinach 37-letni Filipińczyk Russel Salic.

Obecnie prokuratura ujawniła stawiane im zarzuty. Wszyscy trzej są oskarżeni o terroryzm, m.in. o udział w spisku mającym na celu użycie broni masowej zagłady.

El Bahnasawy został aresztowany w maju 2016 roku, a w październiku zeszłego roku przyznał się do siedmiu zarzutów związanych z terroryzmem; oczekuje na wyrok. Haroona aresztowano w Pakistanie we wrześniu 2016 roku, a Salica na Filipinach w kwietniu bieżącego roku. USA wystąpiły o ekstradycję obu mężczyzn.

Ujawniono, że agent FBI, który pomógł w udaremnieniu zamachu, kontaktował się z tymi trzema niedoszłymi zamachowcami za pośrednictwem komunikatora internetowego, udając sympatyka IS.

„Planowane zamachy obejmowały zdetonowanie ładunków wybuchowych na Times Square i w nowojorskim metrze oraz strzelanie do cywilów podczas konkretnych koncertów” – poinformował resort sprawiedliwości USA.

Zamachu zamierzano dokonać w 2016 roku podczas świętego miesiąca muzułmanów - ramadanu. Inspiracją miały być zamachy terrorystyczne w Paryżu i w Brukseli.

PAP - mini

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
yokry
poniedziałek, 9 października 2017, 10:46

"Przesłuchają" ich metodą wodną, to przyznają się nawet do planowanego zamachu na marsie.

Polanski
niedziela, 8 października 2017, 22:27

Jeżeli to kogoś interesuje to prób zamachów było już kilka. Przyjaciel mojego syna jest byłym policjantem nowojorskim ( odszedł na emeryturę po postrzeleniu ), a jego brat nadal pracuje. Parę lat temu na Moście Bróklińskim ( taka jest chyba transkrypcja na język polski? ) była próba udaremniona przez służby. Ale nic nie wyciekło do mediów.

Gojan
poniedziałek, 9 października 2017, 11:03

Jest piosenka "Nie Brookliński most" i tej polskiej nazwy mostu bym się trzymał.

Extern
poniedziałek, 9 października 2017, 13:35

Widać że próby konspiracyjnego prowadzenia działalności terrorystycznej są dzisiaj dosyć ryzykowne bo w czasach e-komunikacji nigdy nie wiadomo kto siedzi po drugiej stronie. Załatwili ich podobną metodą jak wyłuskują obecnie pedofili, przyciągają ich na lep fałszywych profili, podstawionych na komunikatorach czy forach, prowokatorów itp.

Maxiu
wtorek, 20 marca 2018, 01:06

Tak jak zydzi z nkwd zalatwili ostatnią komendę WiN\'u, sami zalozyli te ostatnie dowodctwo i czekali tylko na oficerow i zolnierzy AK którzy się zgłaszali

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama