Reklama

Unijny komisarz: Nord Stream II nie zostanie zbudowany

31 października 2016, 12:56
Fot. Pixabay

Jak donosi Frankfurter Allgemeine Zeitung, Günther Oettinger, unijny komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i bezpieczeństwa, wygłosił w Hamburgu kontrowersyjne przemówienie w którym m.in naśmiewał się z Gerhard Schrödera, chińskiej delegacji oraz niemieckiej polityki względem osób homoseksualnych. Poruszył również temat gazociągu Nord Stream 2.

Oettinger mówił w środę na wieczorze europejskim zorganizowanym przez stowarzyszenie przedsiębiorców AGA. Jego przemowa znalazła się w sieci dzięki Sebastian Marquardtowi, niemieckiemu wydawcy, który nagrał komisarza swoim telefonem. Wideo wkrótce obiegło sieć i zostało szeroko skomentowane przez dziennikarzy oraz polityków.


W trwającym ledwie trzy minuty filmiku, Oettinger zdążył m.in. opisać chińską delegację, która przybyła na szczyt UE-Chiny. ,,Dziewięciu mężczyzn, jedna partia, zero demokracji”- stwierdził komisarz. Mówił on także o niemieckiej polityce dotyczącej obniżania wieku emerytalnego (,,Niedługo młody człowiek będzie kończył bardzo długie studia i od razu przechodził na emeryturę, nie spędzając ani jednego dnia w pracy”), osobach homoseksualnych (,,czeka nas obowiązkowy ślub homoseksualny”), a Horsta Seehofera z bawarskiej partii CSU nazwał ,,populistą w wersji light”.


Szczególnie interesujące są jednak słowa Oettingera odnośnie gazociągu Nord Stream 2. Polityk uznał, że połączenie to ,,nie zostanie zbudowane”, co stało się dla niego powodem do żartów z Gerharda Schrödera. Może to jednak oznaczać, że Niemcy zamierzają pójść z Rosjanami na ,,kompromis” i odstąpić od planów budowy drugiej nitki Nord Stream, w zamian za zwiększenie przepustowości już istniejącego gazociągu. Serwis energetyka24.com przewidywał już taką możliwość.


Niemieccy komentatorzy nie szczędzili Oettingerowi słów krytyki. Volker Beck z partii Zielonych uznał, że homofobiczne wypowiedzi komisarza świadczą o tym, iż ,,przespał on ostatnie dziesięć lat”, a działaczka Stefanie Schmidt stwierdziła, że ,,komisarz musi wiarygodnie reprezentować europejskie wartości.”


Zobacz także: Amerykański koordynator ds. sankcji: Nienawidzimy Nord Stream 2, ale nie będzie on elementem nowych restrykcji

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
mefis58
poniedziałek, 31 października 2016, 16:17

Ciekawe co jest skończone, NS-2, czy Oettinger ? Stawiam na tego faceta !!!

Icek
poniedziałek, 31 października 2016, 13:50

Jak oddadzą OPAL Gazpromowi to tak,jakby zbudowali NS2. Będzie mógł Gazprom "odciąć"(przynajmniej teoretycznie) Jamał od dostaw bo już nie będzie w perspektywie najbliższych lat potrzebny dla tranzytu do Niemiec.Taka to "jedność" w tej UE.Nam pozostaje albo rozwijać gazoport,albo dogadać się ze skandynawami i ciągnąć własną rurę.Ukraina raczej utonie,albo będzie zmuszona brać od nas(ciekawe czy zapłacą?).

mefis58
poniedziałek, 31 października 2016, 16:23

"Ciągnąć rurę" to sobie możesz, jak ci kto pozwoli, ale za większość się nie wypowiadaj. Co do "dogadania ze Skandynawami, to kto tobie, czy ogólnie Polsce przeszkadza? Chcecie kupować ropę i gaz dwa razy drożej? Proszę bardzo ! Tylko później nie płaczcie tak jak to dzisiaj robią Litwini ! "Jedność w Unii"? A czy twoim zdaniem "jedność" polega na bezwarunkowym popieraniu każdego idiotyzmu wymyślonego w Warszawie ? Zresztą coś mi się wydaje, że Europa ma już serdecznie dosyć tej "jedności" w rozumieniu polskich politykierów i już wkrótce możemy się o tym boleśnie przekonać, przy czym budowa, bądź wstrzymanie NS-2 będzie naszym NAJMNIEJSZYM problemem !!!

bmx
poniedziałek, 31 października 2016, 20:03

W Niemczech los gazu jest dawno przesądzony , pod publikę tylko się manipuluje opinią , zresztą Niemcy są pragmatykami całe lata . Sankcje to tylko dzięki Polsce są nałożone - oczywiście to im popsuło całą strategie jak i biznes w Rosji ?

Trolhunter
wtorek, 1 listopada 2016, 18:59

Sankcje nałożone dzieki Polsce ? Nie przeceniasz troszke roli Polski i naszego wpływu na wspólną polityke UE czy szezej zachodu ?

edi
poniedziałek, 31 października 2016, 13:22

Przecież samą prawdę mówił co tutaj jest oburzającego ?

mefis58
poniedziałek, 31 października 2016, 16:24

W zasadzie oburzające jest WSZYSTKO !!!! A Oetinger właściwie zakończył karierę polityczną.

Szmulki
poniedziałek, 31 października 2016, 16:19

Polska jak sie okazuje, pomimo oczywistego braku szacunku ze strony Amerykanow, dobrze sie pozycjonowala przez ostatnie 10 lat. Niemcy bowiem, marzacy o imperium, sa zdominowani przez USA. Boja sie jedynie USA i jedynie USA jest w stanie ich krygowac. Niemcy w sposob naturalny daza do sojuszu z Rosja bo to im daie hegemonie w Europie. Nasza strategia jest wiec trzymanie Niemieckiego owczarka w budzie i wiercenie Rosji tak zeby sie rozpadla i zgnila, i w koncu zbudowanie wlasnej strefy wplywow na wschodzie. Rosja musi przejsc w zarzad komisaryczny, a my objac tereny do Smolenska. Niemcy w tym czasie musza byc w budzie. Tylko Amerykanski pasterz umozliwia nam taka gre. Do tego scisly sojusz ze Skandynawia. Co do Rosji nie ma co sie ludzic. Wystarczy poczytac Dugina i klapki z oczu spadna. Jedyna nasza strategia to osaczanie niedzwiedzia az da sie zamknac w klatce.

Marcin
wtorek, 1 listopada 2016, 18:47

Cyba lepiej kupowac gaz z rurociągu niż wozic z Zatoki tysiące kilometrów gazowcami płacąc wielokrotnie więcej???

Icek
wtorek, 1 listopada 2016, 19:23

Lepiej,pod warunkiem że sprzedający da rozsądną cenę i warunki ,będzie tych warunków przestrzegał i nie traktował handlu gazem dla Polski jako oręż polityczny i dyktat.(np.wstrzymanie dostawy,bo cośtam)

Gedeon
środa, 2 listopada 2016, 09:56

Nie wiem, czemu Nord Stream 2 jest postrzegany aż tak negatywnie. Przecież skoro ekonomicznie jest to uzasadniony projekt to powinien być dopuszczony do fazy konstrukcji ze względu na dobro finansowe dla krajów europejskich w tym Polski. A Oettinger to chyba nie jest najlepsze zródło informacji już. Z kolei ten cały Jakub Wiech to jakiś agent wpływu chyba jest w każdym jego tekście są nawiązania do Rosjan.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama