Reklama

Typhoony i Hawki dla Kataru. Ustalono warunki transakcji

3 grudnia 2017, 12:48
Myśliwiec Eurofighter
Fot. EADS

Firma BAE Systems poinformowała o pomyślnym zakończeniu negocjacji w sprawie sprzedaży do Kataru samolotów myśliwskich Eurofighter Typhoon i szkolnych odrzutowców Hawk. Trwają obecnie ustalenia w sprawie daty podpisania wynegocjowanej umowy.

Dyrektor zarządzający działu lotnictwa wojskowego koncernu, Chris Boardman, powiedział członkom Komisji Obrony parlamentu brytyjskiego, że ustalono wszystkie warunki umowy i do uzgodnienia pozostaje jedynie data podpisania kontraktu. Prawdopodobnie ma to nastąpić w połowie bieżącego miesiąca.

Wstępne porozumienie dotyczące sprzedaży podpisano w połowie września tego roku, negocjacje trwały więc rekordowo krótko - zaledwie kilka tygodni. Uzgodniono, że do Kataru sprzedane zostaną 24 samoloty Typhoon i sześć maszyn BAE Hawk.

Czytaj też: Katar - Eurofightery uzupełnieniem dla F-15 i Rafale

Wartość uzgodnionego kontraktu nie jest znana, pewne jest jedynie, że ustalona kwota opiewa na miliardy funtów. Nie podano też daty dostarczenia samolotów, jednak w informacji dla parlamentarzystów stwierdzono, że prawdopodobne jest przesunięcie daty działania fabryki w Warton należącej do BAE System do 2024 r.

W razie finalizacji umowy Eurofighter Typhoon będzie trzecim typem nowoczesnego samolotu myśliwskiego w siłach powietrznych Kataru. Wcześniej w tym roku przedstawiciele tego państwa podpisali umowę ze Stanami Zjednoczonymi, zgodnie z którą otrzymają 36 maszyn Boeing F-15QA (kontrakt ma wartość 12 mld USD), natomiast w 2015 r. Katarczycy kupili również 24 samoloty Dassault Rafale (wartość umowy wynosiła ok. 7,6 mld USD).

Czytaj też: F-15 lecą do Kataru. Cena - 12 mld USD

Obecnie lotnictwo myśliwskie Kataru wykorzystuje jedynie 12 maszyn Mirage 2000.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
xd
niedziela, 3 grudnia 2017, 20:34

nie tak dawno temu, kilka państw po namowie usa (tak pisaliście) uznało katar za państwo wspierające terroryzm, a teraz państwa zachodnie tak "przywiązane do swoich wartości" sprzedają im broń, to pytanie, do jakich wartości przywiązany jest tzw. zachód, chyba tylko do wartości kalego, jakaż hipokryzja

vb
niedziela, 3 grudnia 2017, 17:29

Dziwne te zakupy trzy typy samolotu ale na ropie śpią to kto im zabroni.

[sic!]
wtorek, 5 grudnia 2017, 11:21

Na gazie.

Marek
niedziela, 3 grudnia 2017, 20:51

Ale oni myślą całkiem racjonalnie. Sami nie mogą zrobić, więc mają trzy samoloty od trzech niezależnych dostawców z różnych państw. Nawet jak pogniewają się dwaj z nich i przyłożą sankcje, to i tak mają ful serwis do jednego typu. Jak zauważyłeś, śpią na węglowodorach, więc ich na to stać.

gh
niedziela, 3 grudnia 2017, 20:34

Trzy typy drogich maszyn. Ale to jest właśnie polityka. Mają problemy z Saudami, to kupuja sobie polityczną ochronę inwestując w kraje, które mają wpływ na Rijad, a przy okazji budując silne lotnictwo, dając do zrozumienia ze nie będa bezbronni.

M.
niedziela, 3 grudnia 2017, 19:55

Według mnie są dobrze przemyślane. Dzięki umowom z trzema tak silnymi krajami, kupują sobie gwarancję bytu. Koalicja żadnych państw regionu nie przeciwstawi się USA-UK-FR, a przecież wokół Kataru robiło się ostatnio bardzo gorąco

dkdkdkfkfk
poniedziałek, 4 grudnia 2017, 12:56

3 typy myśliwców, a co, bogatemu wolno, ale mam wrażenie bańki mydlanej jakby jeździć po wertepach bentelyem

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama