Reklama

Tuzin rosyjskich Su-25 przyleciał przez Iran do Syrii

11 stycznia 2017, 10:30

12 samolotów szturmowych Su-25SM w towarzystwie trzech transportowych maszyn Ił-76 przybyło z Rosji do bazy Chmejmin. Jest to uzupełnienie rosyjskich sił w Syrii realizowane bez rozgłosu, w odróżnieniu od mocno nagłośnionego wycofania grupy okrętów z lotniskowcem Admirał Kuzniecow na czele. 

Rosyjska eskadra wylądowała w bazie Chmejmin w prowincji Latakia we wtorek 10 stycznia 2017 roku, zaledwie kilka dni po ogłoszeniu powrotu z misji grupy lotniskowca Admirał Kuzniecow. Jest to więc kolejne ciche uzupełnienie kontyngentu po jego szeroko rozgłoszonej redukcji.

Czytaj też: Lotniskowiec "Kuzniecow" wraca do Rosji, ale czy jako bohater?

Samoloty bojowe przyleciały do Syrii w trzech grupach, na które składały się po cztery Su-25SM i prowadzący je transportowiec Ił-76. Jak poinformował na swoim profilu społecznościom Babak Taghvaee, mieszkający na Malcie ekspert agencji Shephards Media, rosyjskie maszyny miały międzylądowanie w irańskiej bazie Hamadan w celu uzupełnienia paliwa.

Przebazowaniu do Syrii 12 szturmowych maszyn Su-25SM wskazuje, iż Rosjanie nie planują ograniczenia ale raczej poszerzenie zakresu operacji lotniczych. Natomiast wybór typu maszyn sugeruje iż mogą one wspierać bezpośrednio siły lądowe i prowadzić ataki w rejonie walk.

Baza lotnicza Chmejmim
Mapa: Defence24.pl

Samoloty Su-25 zostały opracowane do wsparcia własnych wojsk i zwalczania sił przeciwnika w bezpośrednim sąsiedztwie rejonu walk. Są powolne, ale silnie opancerzone i uzbrojone. Kwalifikują się do zadań wsparcia bezpośredniego lepiej niż najliczniejsze w bazie Chmejmin rosyjskie bombowce Su-24M i Su-34 które są znacznie bardziej wrażliwe na ogień przeciwnika, ale charakteryzują się większym zasięgiem oraz pułapem. Dzięki temu dobrze sprawdzają się przy bombardowaniu celów na zapleczu wroga, lecąc powyżej skutecznego pułapu obrony przeciwlotniczej. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 26
dert
środa, 11 stycznia 2017, 11:28

Forsal donosi że MON rozpoczął wstępne analizy nabycia samolotów wielozadaniowych np. do 96szt używanych amerykańskich F16 do modernizacji (w tym nabycie zdolności modernizacyjnych dla F16 w krajowych zakładach)

bezstronny
środa, 11 stycznia 2017, 15:22

To są samoloty pierwotnie przeznaczone pod wersję QF-16.

LL
środa, 11 stycznia 2017, 11:43

Też o tym słyszałem, dlatego dziwię się że D24 o tym nie pisze. Jeśli nie byłoby za drogo a modernizacja sensowna to dlaczego nie, ale obawiam się że zapłacimy jak za F-35 a dostaniemy złom.

nim
środa, 11 stycznia 2017, 11:11

Kolejny ruski złom

pytajnik
środa, 11 stycznia 2017, 15:24

Masz lepszy?

patrząc i licząc
środa, 11 stycznia 2017, 15:00

I ten złom ma awionikę umożliwiającą zrzut "głupich" bomb i odpalanie "głupich" rakiet z CEP 15m, co jest praktycznie całkiem porównywalne z wynikami "inteligentnej" amunicji USA, za to setki razy tańsze i umożliwia, co przyznało USA, prowadzenie rosyjskiej kampanii w Syrii bardzo efektywnie i tak niewielkimi środkami, że Rosja może to prowadzić w nieskończoność bez uszczerbku dla swojego budżetu. To wysyłanie "przeciw ISIS" F-22 jest kosztownym idiotyzmem, za to Su-25 wpisują się tam idealnie.

szwej
środa, 11 stycznia 2017, 12:30

Złom, ale w tym wypadku nadaje sie lepeij niż Su-34, Rafael(opalający pociski Scalp), F-22(uzywany incydentalnie z bomabami JDAM przeci ISIS czy drogie pociski manewrujące z pokładów rosyjskich okrętów czy bombwcw. Te ostanie przetestowano i zareklamowano-wystarczy. Lata ? Lata. Zrzuca bomby ? Zrzuca i zabija. Ofiarami postronnymi i tak się nikt nie przejmuje. PRzed Blue-on-Blue chronią wysunięci rosyjscy obserwatorzy Jedynym problem może być dostarczenie MANPADSów. Przez USA lun kraje arabskie. Oczywiście i z Zu-23 mozna zestrzelić, maszyny teretycznie moga zrzucać tez ładunek z powyżej 5 tys metrów albo być pilotowane przez Assadowców(czy Irańczyków albo Irakijczyków)

łowca_stupików
środa, 11 stycznia 2017, 11:54

który okazał się być skuteczniejszy o reszty złomu tzw. koalicji pod wodzą USA

yaro
środa, 11 stycznia 2017, 11:05

Czyli szykują się najpierw do oczyszczenia przedmieść Damaszku a potem będzie duża operacja wykurzenia tzw. bojowników z prowincji Idlib.

olo
środa, 11 stycznia 2017, 12:51

Tak a w tym czasie znowu stracą Aleppo jak Palmirę. Nie wiem czy wiesz ale dzielnica kurdyjska w Aleppo nie została przejęta przez reżim Assada. Syria NIGDY nie będzie już w kształtach z przed rewolucji wolności.

LL
środa, 11 stycznia 2017, 10:52

To chyba dobrze. Tzw. umiarkowana opozycja podpisała rozejm więc te Su będą bombardować dżihadystów, jeśli tak, to niech przyślą więcej.

dementor
środa, 11 stycznia 2017, 13:06

O jakim rozejmie piszesz? O tym, który Assad i Rosjanie zerwali w niecałe 24 godziny po jego zawarciu? Walki w Syrii i bombardowania pozycji rebeliantów (nie ISIS) trwają bez przerwy.

fx
środa, 11 stycznia 2017, 12:52

Czyli znowu stracą Aleppo jak Palmirę i dzielnice Damaszku. Tam trzeba 200 000 żołnierzy jak to zrobiło USA zdobywając Irak i utrzymywanie 50 000 przez lata a na co Rosja nie ma $$$.

TROLL Z USA I TO WREDNY
środa, 11 stycznia 2017, 17:49

Su -25 to złom w porównaniu do A-10 co widać gołym okiem !!!

grendel
środa, 11 stycznia 2017, 12:53

Afganistan BIS pogrąży upadłą gospodarkę Rosji. Wojna w Syrii będzie trwał kilkadziesiąt lat i NIGDY już państwo nie będzie kontrolowało całej Syrii.

antypropagandzista
środa, 11 stycznia 2017, 14:47

Już państwo kontroluje prawie cała Syrię bo islamiści mają pod kontrolą praktycznie wyłącznie pustynie i wioski a rząd prawie wszystkie miasta. Jak rebelia nie ma poparcia miejscowej ludności, a nie ma, bo już 2 lata temu wg Brzezińskiego na sympozjum NATO 2/3 Syryjczyków popiera Asada (dlatego Zachód nie chce tam demokratycznych wyborów z udziałem Asada) i to poparcie rośnie, a najbardziej nienawidzą rebeliantów ci, którzy mieli okazję mieszkać na terenach przez rebeliantów zajmowanych (kara śmierci za prywatny internet itp.), dlatego Asad "wypinkuje" dzięki donosom rebelie, tylko to potrwa i sporadyczne zamachy będą się zdarzać jak w Turcji czy Francji. Z uwagi na brak poparcia tubylców dla rebeliantów (z których podobno 2/3 to obcokrajowcy) porównywanie Syrii do Afganistanu jest zupełnie chybione. Ponadto Afganistan to zupełnie inna bajka. Afganistan to nie państwo! Tam praktycznie nie było i nie ma instytucji państwowych. Tam są tereny wioskowe i plemienne, tubylcy nie chcą żadnych podatków, opłat i nie chcą niczego od państwa i nie chcą państwa i nie chcą żadnego rządu - ani sowieckiego, ani rosyjskiego, ani świeckiego, ani amerykańskiego, ani talibskiego - żadnego nie chcą. Dlatego okupacja i podbój Afganistanu jest skazane na niepowodzenie - klasyczny podbój polegający na zajęciu centrów administracyjnych, komunikacyjnych, wytwórczych itp. w Afganistanie się nie sprawdza bo tam tego nie ma, albo tubylców to nie obchodzi, bo z tych "centrów" nie korzystają i nie potrzebują i chwytają za broń za każdym razem jak ktoś ich wioskę chce podpiąć pod jakieś centrum czy władzę czy nałożyć podatek.

Wolny Kurdystan
środa, 11 stycznia 2017, 12:49

Czego z Kuźniecowa nie startują boją się że zanurkują. 2/3 Syrii nie jest kontrolowanych przez Assada ,ba dzielnice Damaszku nie są kontrolowane przez Damaszku. Dzielnica KURDYJSKA w Aleppo nie jest kontrolowana przez Assada, Rosjanie utracili Palmirę. Kurdowie coraz bliżej do wyzwolenia całej Rożawy.

b
niedziela, 15 stycznia 2017, 09:48

Kontroluja miasta, to troche inne kraje niz w Europie.

Podbipięta
środa, 11 stycznia 2017, 13:52

Na mapce to tak wygląda.Chciałeś pan rzec że Assad nie kontroluje 2/3 terytorium pustynnego i prawie bezludnego.

fikypjedia
środa, 11 stycznia 2017, 13:35

@Wolny Kurdystan Kurdowie nie zostali zaproszeni do rozmów pokojowych, Turcja bombarduje Kurdów. Który "Kurdystan " ma być wolny ? Ten od Komunistów Ocalana czy ten "Iracki" a może oba albo wszystkie cztery ?!?! 2/3 Syrii to bezwartościowa pustynia. Aleppo było wyzwalane przy wsparciu "Dzielnicy Kurdyjskiej"... Gratuluję "wiedzy" na tamte tematy ... ps. wiesz, ze Kurdowie w służbie Otomańskiej byli sprawcami a w zasadzie wykonawcami ludobójstwa Ormian ?

BieS
piątek, 13 stycznia 2017, 01:07

Ruszyła "ESKADRA" do Syrii.

Drzewica
środa, 11 stycznia 2017, 12:43

Udział lotnictwa Rosji w walkach na froncie syryjskim przypominać musi udział lotnictwa hitlerowskiej III Rzeszy w walkach na froncie hiszpańskiej wojny domowej, teraz, tak samo jak wtedy, występuje element szkoleniowy lotnictwa przed udziałem w wojnie na pełną skalę. Groźnie to wszystko wygląda ze strony działań Putina.

aaaa
czwartek, 12 stycznia 2017, 11:28

Tak rozumując to udział dowolnego państwa w bombardowaniu czegokolwiek w innym musi przypominać udział lotnictwa hitlerowskiej III Rzeszy w walkach na froncie hiszpańskiej wojny domowej. Zresztą powiedzmy sobie uczciwie - zawsze takie konflikty i dokładnie dla WSZYSTKICH były poligonem doświadczalnym dla rozwoju techniki i taktyki. Nawet u nas skok jakościowy np. w wyposażeniu indywidualnym żołnierzy czy doposażeniu rosomaka dokonał się na podstawie doświadczeń z Iraku i Afganistanu.

Marek
środa, 11 stycznia 2017, 15:32

Także widzę tutaj pewną zbieżność.

que
środa, 11 stycznia 2017, 15:16

Ta, jasne. Rosja szykuje się do wojny tnąc wydatki zbrojeniowe. Zaiste, przemyślana strategia.

rozbawiony wiadomo kim i czym
piątek, 13 stycznia 2017, 00:21

W skład grupy lotniczej kontyngentu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w Syrii, która stacjonuje w bazie Chmejmim od samego początku wchodziło 12 samolotów szturmowy Su-25SM3. W ramach rotacji zostały następnie wycofane z syryjskiej prowincji Latakia i powróciły do macierzystych jednostek. Samoloty tego typu dysponują nowoczesną awioniką i są przystosowane do przenoszenia różnorodnego uzbrojenia. W skład wyposażenia wchodzi system celowniczo-nawigacyjny PrNK-25SM-1, składający się z komputera pokładowego BCU-25S, kolorowego wskaźnika wielofunkcyjnego MFCI-0332M i laserowego wskaźnika celu SOLT-25. Szturmowce Su-25SM3 zostały wyposażone w układ łączności KSS-25 z anteną Banker-8-TM-1 i system walki elektronicznej Witebsk-25, zakłócający działanie nieprzyjacielskich stacji radiolokacyjnych i głowic kierowanych pocisków rakietowych. W samolotach zostanie zabudowany również układ kierowania uzbrojeniem SUO-39M i rejestrator obrazu T-SOK-UBD-130-03. Samoloty szturmowe Su-25SM3 zostały przystosowane do przenoszenia nowoczesnych typów uzbrojenia, w tym pocisków przeciwradiolokacyjnych H-58USz, powietrze-powierzchnia kierowanych laserowo H-25MŁ i H-29Ł, kierowanych telewizyjnie H-29T/TD/TE oraz bomb kierowanych GPS KAB-500S i telewizyjnie KAB-500Kr. Oprócz tego mogą przenosić bomby klasyczne FAB-500, OFAB-500U, OFZAB-500 i wyrzutnie niekierowanych pocisków rakietowych S-13, S-24 i S-25. Uzbrojenie strzeleckie to 30-mm działko 9A623 z zapasem 250 sztuk amunicji. Planuje się ponadto uzbrojenie tych samolotów w pociski powietrze-powietrze bliskiego zasięgu R-73, przeznaczonych do samoobrony. PS. Proponuję zestawić powyższe dane z pewnymi wypowiedziami zamieszczonymi poniżej...

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama