Reklama

Turcja odpowiada na kurdyjskie referendum niepodległościowe. Ruszają manewry

18 września 2017, 13:15
Tureccy żołnierze
Fot. Staff Sgt. Thomas Duval / Wikimedia Commons/CC BY 3.0
Defence24
Defence24

Jak donoszą tureckie siły zbrojne, w okolicach miasta Silopi, w pobliżu przejścia granicznego Habur między Turcją i irackim autonomicznym Kurdystanem, rozpoczęły się niezapowiedziane manewry armii tureckiej. Szczegóły ćwiczeń nie zostały ujawnione.

Ćwiczenia, jak zauważa AP, stanowią demonstrację siły przed zbliżającym się kurdyjskim referendum niepodległościowym.

Turecka armia nie podała szczegółów dotyczących manewrów. Podkreśliła, że równocześnie w regionie będą kontynuowane działania antyterrorystyczne.

Władze kurdyjskiej części północnego Iraku zapowiedziały przeprowadzenie 25 września referendum niepodległościowego mimo stanowiska premiera Iraku Hajdara al-Abadiego, który wielokrotnie powtarzał, że plebiscyt będzie sprzeczny z konstytucją.

Od 1991 roku iracki Kurdystan, składający się z trzech prowincji i liczący ok. 4,6 mln mieszkańców, ma znaczną autonomię. Jego niepodległości sprzeciwiają się nie tylko władze w Bagdadzie, ale również Turcja, Iran i Syria, gdzie tak jak w Iraku jest znaczna mniejszość kurdyjska i władze obawiają się nasilenia tendencji separatystycznych.

Negatywne stanowisko wobec referendum zajęły również Stany Zjednoczone, które są sojusznikiem Kurdów, i państwa europejskie. Ale prezydent Kurdystanu Masud Barzani odrzucił w ubiegłym tygodniu złożoną w czwartek przez USA, Wielką Brytanię i ONZ propozycję przełożenia referendum.

Ma się ono odbyć nie tylko w trzech prowincjach należących do Kurdystanu, ale także w bogatej w złoża ropy irackiej prowincji Kirkuk. O prawo do zarządzania tą mieszaną etnicznie prowincją rywalizują rząd centralny w Bagdadzie oraz autonomiczny regionalny rząd Kurdystanu.

Czytaj też: Rosyjskie S-400 dla Turcji. Erdogan: Pierwsza rata zapłacona

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że w czasie swojej wizyty w USA w tym tygodniu spotka się z premierem Iraku, żeby rozmawiać o planowanym referendum. Z kolei w sobotę iracki premier ostrzegł, że jeśli zaplanowane referendum doprowadzi do aktów przemocy, jest gotów do interwencji militarnej. Abadi nazwał ponadto plebiscyt "niebezpieczną eskalacją", która stanowi zachętę do naruszenia suwerenności Iraku.

PAP - mini

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Mirkuw 1104
wtorek, 19 września 2017, 12:15

każdy naród ma prawo do samostanowienia się, no nie?

PolExit
wtorek, 19 września 2017, 16:09

Brawo, Polska zawsze wspierała dążenia niepodległościowe Narodu Kurdyjskiego.

Naiwny
poniedziałek, 18 września 2017, 15:42

Destabilizacja tego regionu jest wielce pożądana a nie ma lepszego sposobu na nią niż tworzenie "wolnego" Kurdystanu. Permanentny konflikt nie do opanowania na dziesiątki lat dla Turcji, Iranu, Iraku i Syrii. Nareszcie kowboje zaczęli się czegoś uczyć. Stara doktryna Brytyjska - dziel i rządź.

oskarm
wtorek, 19 września 2017, 11:09

@Naiwny, Ciekawy jestem twojego zdania na temat dazen niepodleglosciowych Polakow pod zaborami...

Tratata
poniedziałek, 18 września 2017, 21:45

To doktryna rzymska, a nie brytyjska. Poza tym 30milionowy naród, o tak długiej historii i tak długo walczący o wolność zasługuje na swoje państwo. Oczywiście Turcy znają różne metody rozwiązywania kwestii mniejszości - przetestowane z resztą na Ormianach i Grekach.

tak tylko na marginesie
poniedziałek, 18 września 2017, 14:39

Nie tylko Turcja, mający największe szanse na bycie Premierem Iraku, oświadczył, ze nie pozwoli na powstanie "drugiego Izraela" . Parlament Iraku zaaprobował użycie siły w przypadku referendum. Siły Syryjskie ( SAA, Tiger ....) przekroczyły Eufrat w celu odcięcia Kurdów od pól naftowych. ps. w referendum, a w zasadzie z referendum wykluczono "nie" Kurdów a więc: Arabów, Chrześcijan itd...

sylwester
poniedziałek, 18 września 2017, 17:12

to było do przewidzenia ze nie pozwolą stworzyć im swojego państwa , Amerykanie na pewno im nie pomogą wykorzystali ich do walki z isis a teraz zostawią na prześladowania

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama