Reklama

TKMS o Orce: Współpraca przemysłowa i wypełnienie luki [Defence24.pl TV]

13 kwietnia 2017, 18:03
TKMS
Reklama

Koncern TKMS prowadzi obecnie rozmowy z polskim przemysłem, dotyczące współpracy w programie nowych okrętów podwodnych Orka i deklaruje gotowość do transferu technologii. „Oprócz tego, rząd Niemiec zaoferował szeroki program, który ma pomóc Polsce zamknąć tę lukę w zdolnościach - mówi w rozmowie z Defence24.pl Jan-Christian Feuerbach, Vice President Sales thyssenkrupp Marine Systems GmbH.

Koncern TKMS oferuje Polsce współpracę przemysłową w ramach programu okrętów podwodnych Orka. Jak podkreśla w rozmowie z Defence24.pl Jan-Christian Feuerbach, Vice President Sales thyssenkrupp Marine Systems GmbH, koncern posiada doświadczenie we wsparciu lokalnego przemysłu poprzez transfer technologii i szkolenie, aby mógł on realizować nawet tak skomplikowane projekty, jak budowa okrętów podwodnych.

Patrząc na potencjał polskiego przemysłu, chcemy wykorzystać nasze duże doświadczenie w kontekście międzynarodowym. Udowodniliśmy w kilku projektach, że jesteśmy w stanie kwalifikować lokalny przemysł poprzez transfer technologii, a także szkolenie w trakcie wykonywania pracy (on-the-job training), aby z powodzeniem zrealizować tak skomplikowany projekt, jak budowa okrętu podwodnego.

Jan-Christian Feuerbach, Vice President Sales thyssenkrupp Marine Systems GmbH.

Obecnie TKMS prowadzi rozmowy z krajowym przemysłem w zakresie współpracy w programie Orka. Jan-Christian Feuerbach zwraca uwagę, że polski przemysł stoczniowy już teraz ma zdolności pozwalające na wykonywanie określonych zadań, a obecnie trwa proces identyfikacji konkretnych obszarów współpracy.

Wiceprezes spółki zaznacza, że niemiecki koncern będzie w pełni odpowiedzialny za proces szkoleń i kwalifikacji partnerów przemysłowych. Współpraca może dotyczyć nie tylko elementów produkowanych przez TKMS, ale też komponentów dostarczanych przez istniejących podwykonawców thyssenkrupp Marine Systems GmbH.

Analizujemy możliwości przekazania określonych technologii, produkowanych przez TKMS jako komponenty, ale pracujemy też z naszymi podwykonawcami w łańcuchu dostaw, aby zachęcić ich, i niektórzy z nich osiągali już sukcesy w Polsce, aby zachęcić ich do nawiązania kontaktu i negocjacji kontraktów z polskim przemysłem, w celu wzięcia udziału w programie Orka.

Jan-Christian Feuerbach, Vice President Sales thyssenkrupp Marine Systems GmbH.

Oferta TKMS w programie Orka oparta jest na technologiach dwóch typów okrętów podwodnych: 212A i 214. Jan-Christian Feuerbach zwraca uwagę, że w ramach uzbrojenia tych okrętów mogą zostać zintegrowane pociski rakietowe – w tym również manewrujące, wskazane przez polski rząd. Instalacja uzbrojenia może odbyć się w momencie wejścia okrętów do służby lub później, w ramach programu modernizacji.

Jeśli chodzi o doświadczenie z integracją pocisków rakietowych, mamy doświadczenie z wieloma spośród naszych klientów międzynarodowych. Zintegrowaliśmy z możliwością przenoszenia pocisków w sumie 51 okrętów podwodnych dla 7 państw.

Jan-Christian Feuerbach, Vice President Sales thyssenkrupp Marine Systems GmbH.

Wiceprezes thyssenkrupp Marine Systems GmbH podkreśla, że spółka już wielokrotnie integrowała uzbrojenie rakietowe dla okrętów podwodnych, dostarczanych użytkownikom eksportowym. Łącznie zintegrowano pociski rakietowe z 51 okrętami podwodnymi TKMS, przeznaczonymi dla siedmiu państw. 

Oba oferowane okręty podwodne wyposażone są w system napędu niezależnego od powietrza AIP, oparty o ogniwa paliwowe. Jan-Christian Feuerbach podkreśla, że ten system jest dostępny i „sprawdzony operacyjnie”. Jednocześnie niemiecka spółka cały czas rozwija technologie związane z utrudnieniem wykrywalności okrętów (stealth), a proponowane jednostki są wyposażone w zaawansowane rozwiązania w tym zakresie.

Oba okręty, które oferujemy są wyposażone w napęd niezależny od powietrza (AIP) bazujący na ogniwach paliwowych. Napęd AIP oparty na ogniwach paliwowych jest najcichszym i najtrudniejszym do wykrycia rozwiązaniem AIP obecnie dostępnym. W odróżnieniu od innych ofert jakie znamy, możemy bezpiecznie zapewnić polski rząd, że te systemy są w pełni sprawdzone operacyjnie.

Jan-Christian Feuerbach, Vice President Sales thyssenkrupp Marine Systems GmbH.

Jan-Christian Feuerbach podkreśla, że koncern dysponuje też ofertą współpracy od rządu Niemiec, która może pozwolić na zamknięcie „luki” w zdolnościach polskiej Marynarki Wojennej związaną ze starzeniem się okrętów podwodnych. Szkolenia w zakresie wykorzystania nowych okrętów podwodnych będą mogły być realizowane nie tylko przez przemysł, ale też przez niemieckie siły morskie, na przykład w zakresie wykorzystania systemów AIP czy nowoczesnych urządzeń sonarowych. Istnieje też opcja wypożyczenia jednego z dwóch wykorzystywanych przez marynarkę Niemiec obecnie okrętów typu 212A, do czasu dostawy okrętów nowego typu. 

Wideo przygotowane podczas Forum "Przyszłość okrętów podwodnych w Polsce" organizowanego przez Defence24.pl.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
Anuluj
K
czwartek, 13 kwietnia 2017, 22:10

Tylko nie z Niemcami

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama