Reklama

Testy MSBS w Wojsku Polskim

23 sierpnia 2017, 15:36
MSBS
Fot. Defence24.pl.
Reklama

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, iż polscy żołnierze rozpoczęli testowanie karabinków modułowych MSBS. – Testy karabinków są związane z planowanym wdrożeniem MSBS na wyposażenie Sił Zbrojnych RP. Wdrożenie nowego karabinka powinno mieć miejsce w czasie, kiedy nowi żołnierze będą budować swoje nawyki związane z obsługą uzbrojenia – stwierdził wiceminister Michał Dworczyk w odpowiedzi na interpelację poselską złożoną przez grupę posłów Kukiz’15.

Grupa posłów ugrupowania Kukiz’15 wystosowała w maju interpelację do Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie testowania w siłach zbrojnych karabinków MSBS produkcji FB Radom. W odpowiedzi sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk poinformował, że karabin modułowy testowany jest m.in. w jednostkach Wojsk Specjalnych oraz w nowym rodzaju sił zbrojnych - Wojskach Obrony Terytorialnej.

W testach MSBS biorą udział JW. GROM, JW. AGAT, JW. KOMANDOSÓW, a także Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej w Warszawie i Oddział Specjalny ŻW w Mińsku Mazowieckim. […] Żołnierze WOT posiadają bardzo różne doświadczenie w posługiwaniu się bronią, co daje gwarancję, że zastosowana próba poznawcza będzie reprezentatywna a uzyskane wyniki obiektywne.

Michał Dworczyk, Sekretarz Stanu w MON

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że do testów w jednostkach Wojsk Specjalnych w maju i czerwcu trafiło 20 karabinków MSBS z lufą z lufą 16” oraz 20 z lufą 10” w kompletach zawierających: składane przyrządy celownicze (mechaniczne), 4 magazynki, bagnet, pas nośny, przybornik do czyszczenia z kluczami, instrukcja obsługi. Ponadto karabinki MSBS z lufą 16” zostały przekazane wraz z odrzutnikami do ślepej amunicji. Podobna liczba (40 sztuk) MSBS została przekazana do Wojsk Obrony Terytorialnej, z tą różnicą, że WOT otrzymały wersję podstawową karabinku 5,56 mm.

Czytaj także: Kontrakt na MSBS podczas MSPO? Prezes Wojnicz o wyposażeniu Wojsk Obrony Terytorialnej [Defence24.pl TV]

Dworczyk zaznaczył przy tym, że próby prowadzone w 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej mają charakter „testów poznawczych” sprzętu i nie mają charakteru „testów sprzętu wojskowego” dokonywanych w celu weryfikacji parametrów taktyczno-technicznych MSBS na etapie ich odbioru. Z kolei prezes PGZ Błażej Wojnicz zapowiedział wcześniej w rozmowie z Defence24.pl TV, że kontrakt na dostawy MSBS może zostać podpisany w trakcie targów MSPO.

Zobacz też: Kontrakt na MSBS podczas MSPO? Prezes Wojnicz o wyposażeniu Wojsk Obrony Terytorialnej [Defence24.pl TV]

Natomiast dowódca Wojsk OT Gen. Wiesław Kukuła w rozmowie z Defence24.pl powiedział, iż testowanie przez żołnierzy terytorialnej służby wojskowej MSBS ma służyć sprawdzeniu efektywności szkolenia na nowej broni niedoświadczonego żołnierza. Chcemy zobaczyć jakie efekty szkoleniowe uzyska pluton, który dalej jest szkolony na Berylach i pluton, który otrzyma MSBSy. Chcemy porównać koszty zużycia amunicji, koszty szkolenia, czasokres i odnieść do siebie te dwie wartości - mówił gen. Kukuła.

Zaletą karabinka jest łatwość obsługi, a w konsekwencji skrócony czas na opanowanie umiejętności posługiwania się nim. WOT szkoli się w innym trybie niż wojska operacyjne, dlatego zmiany w systemach szkoleniowych i budowanie od początku nowych nawyków związanych z obsługą broni są zarówno kosztowne, jak i znacząco wydłużają czas szkolenia. MSBS jest bronią o dobrych parametrach taktyczno-technicznych, a ze względu na jego modułowy charakter zapewnia jednorodność wyposażenia sekcji oraz możliwość konfiguracji uzbrojenia w zależności od potrzeb.

Michał Dworczyk, Sekretarz Stanu w MON

Czytaj więcej: Polski karabin dla armii. Modułowy MSBS


Zobacz też: SKANER Defence24. Gen. Kukuła: „WOT przyczyni się do zwiększenia liczby rezerw osobowych”

 

KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
Anuluj
polak mały
czwartek, 24 sierpnia 2017, 10:59

Obecne kierownictwo MON to żart - fakt niezaprzeczalny. Ale... nie ma się co czepiać trybu wprowadzania MSBS do armii, bo wbrew pozorom broń strzelecka to bardzo poważna sprawa i po II w. św wdrażanie wielu konstrukcji w bogatych krajach (i w ZSRR...) ciągnęło się latami. Problemem największym jest konserwatyzm wyższych dowódców. Przykłady: UK - aż do lat 80tych nie było broni szybkostrzelnej (!!!), ZSRR - wdrażanie AK-47 trwało ok. 4-5 lat. USA - pierwowzór M16 - AR10 był gotowy w 1955r. M16 wszedł na uzbrojenie ok. 7-8 lat później. W tej chwili w Rosji jest problem z następcą AK74 - AK12 (i ew. jeszcze inne konstrukcje). Niby ma być produkowany, ale jakoś nie jest. Przyczyną są wątpliwości wojskowych - w magazynach i w jednostkach są miliony AK47/74. A nowa broń kosztuje, nie daje radykalnego zwiększenia siły bojowej, a co zrobić z tymi milionami szt. starej? itd., itp....

Dźwigatiel
czwartek, 24 sierpnia 2017, 02:38

Serdeczne dzięki dla Pana "kartki z historii". Niezwykle ciekawy wpis. Czapki z głów! Pozdrawiam.

cerg
środa, 23 sierpnia 2017, 22:39

Przypominam, że MSBS przeszedł już pomyślnie profesjonalne testy robione przez WITU. Raport do przeczytania na stronie WITU.

Marek1
środa, 23 sierpnia 2017, 22:22

Czy tylko ja mam wrażenie, że pan Dworczyk uważa wszystkich za kompletnych durni ?? Testy praktyczne MSBS w jednostkach spec. WP zaczęły się już ponad 2 lata temu. Oczywiście pan v-ce nawet słowem nie wspomina ILE czasu maja potrwać te kolejne testy MSBS. Zresztą sam fakt masowych zamówień w Radomiu wielu dziesiątków tys. Beryli mówi osobom zorientowanym w zasadzie wszystko ...

Wojciech
środa, 23 sierpnia 2017, 20:17

Wersję podstawową karabinka a nie karabinku! Uczyć się polskiego, matoły. Nie ma artykułu żeby nie było jakiegoś byka.

MJ
środa, 23 sierpnia 2017, 19:23

O testach MSBS w wojsku czytam już od kilku lat. Podobno nawet zniszczono w ich trakcie kilka sztuk. Więc coż to znowu za testy?? http://www.smartage.pl/karabinek-msbs/

X
środa, 23 sierpnia 2017, 18:31

Trochè mało tej broni do testów

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama