Reklama

Teldat dostarczy komponenty systemu Patriot. Zamówienie Raytheon

15 lutego 2017, 10:27
Teldat Patriot
Fot. Teldat

Polska firma Teldat otrzymała od koncernu Raytheon kolejny kontrakt na dostawę elementów systemów teleinformatycznych przeznaczonych do zestawu obrony powietrznej Patriot. Jej produkty są proponowane użytkownikom systemu tego typu na podstawie umowy podpisanej w 2014 roku. 

Pierwszy kontrakt związany z opracowaniem na potrzeby unowocześnionego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot, wskazanych mobilnych rozwiązań teleinformatycznych w wersji wojskowej, podpisany został we wrześniu 2014 roku. Przed zawarciem umowy firma przechodziła audyt, prowadzony zarówno przez instytucje ze Stanów Zjednoczonych, jak i Polski. W laboratoriach w USA zrealizowano także szereg testów jej produktów (urządzeń systemu Jaśmin), obejmujących między innymi sprawdzenie bezpieczeństwa teleinformatycznego.

Prezes Zarządu Teldatu dr inż. Henryk Kruszyński podkreślił, że zastosowane rozwiązania wywodzą się z "Systemu Systemów Jaśmin". Poszczególne elementy systemu Jaśmin są już obecnie eksploatowane w Siłach Zbrojnych RP. Przykładem jest HMS Jaśmin - system zarządzania walką szczebla brygady, dywizji i korpusu wraz z węzłami teleinformatycznymi. Prezes Kruszyński podkreślił, że komponenty Jaśmina mogą być łatwo integrowane z systemem Patriot.

Opracowanie i produkcja ważnych komponentów teleinformatycznych w wersji wojskowej dla systemu Patriot to dowód uznania (...) dla naszych rozwiązań technologicznych i funkcjonalnych, wywodzących się głównie z Systemu Systemów Jaśmin, którego poszczególne moduły (ich duża ilość jest już eksploatowana w SZ RP, np. HMS JAŚMIN – system zarządzania walką korpusu, dywizji i brygad wraz z jego WTI) mogą być teraz łatwo i szybko zintegrowane oraz użyte w systemach Patriot.

dr inż. Henryk Kruszyński, prezes zarządu Teldat

Czytaj więcej: Teldat zbuduje komponenty dla systemu Patriot

Na podstawie zamówienia z 2014 roku inżynierowie Teldat zaprojektowali i przeprowadzili próby kwalifikacyjne komponentów wchodzących w skład systemu łączności dla najnowszej wersji systemu Patriot. Seryjna produkcja urządzeń rozpoczęła się po zakończeniu fazy projektowo-rozwojowej, co miało miejsce w grudniu 2015 roku. Wytwarzane systemy spełniają odpowiednie normy NATO i USA dla sektora obronnego.

Po dostawie dwóch transz omawianych rozwiązań, koncern Raytheon złożył w Teldat zamówienie na kolejną, trzecią partię urządzeń, które trafią do państw – użytkowników systemu rakietowego Patriot. 

Czytaj więcej: MSPO 2016: Teldat zaprezentował rozwój systemu Jaśmin 

Współpraca Teldat i Raytheon obejmuje rozwiązania sieciowe, programistyczne i urządzenia oparte na protokołach internetowych (IP); sprzęt łącznościowy do celów wojskowych; oprogramowanie do systemów dowodzenia i kontroli; integrację systemów, testy weryfikacyjne i walidacyjne (IV&V).

Czytaj więcej: Raytheon współpracuje z polską firmą Teldat

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 25
zzzz
środa, 15 lutego 2017, 18:43

CZEMU NIE CHCEMY WIERZYĆ, ŻE JESTEŚMY DOBRZY O ILE NIE NAJLEPSI W TEJ DZIEDZINIE? Czemu głos w tej sprawie ma należeć do podmiotów, które nie miały i nie mają osiągnięć w tej dziedzinie?

787
czwartek, 16 lutego 2017, 16:46

my w wielu dziedzinach jesteśmy najlepsi, nie tylko w tej. często aby osiagnąć niebywały sukces po prostu brak wsparcia państwa czy odpowiednich warunków do rozwoju działalności co na szczęscie z każdym rokiem ulega poprawie. Polska to takie Niemcy lat 60-tych, 70-tych i nie piszę tego aby uwidocznić zapóźnienie ale aby podkreślić siłe wzrostu gospodarki.ludzie są cholernie zdolni i pracowici, od Niemców lepsi bo ich działanie wybiega poza sprawdzone ramy. Tak za 10-15 lat nikt nam nie podskoczy, będziemy się ścigać z Japonia i Koreą Pd.

olo
czwartek, 16 lutego 2017, 08:54

Jak bydgoszczaki się za coś wezmą to gwarant że będzie sukces - obserwuję ich od lat i jako użytkownik ich systemów i pasjonat techniki wojskowej

znawca
niedziela, 19 lutego 2017, 13:06

Oni także mają najnowszej generacji BMS w skali świata. Aż trudno uwierzyć ale to rzeczywistość i prawda

inżynier
środa, 15 lutego 2017, 13:18

To rzeczywiście najlepsza firma polska w tej dziedzinie. Dowodami na to są chociażby ich produkty itp.

Oficer
środa, 15 lutego 2017, 13:12

GRATULACJE !!!

naukowiec
środa, 15 lutego 2017, 18:17

Wojskowe rozwiązania teleinformatyczne zagranica kupuje u nas, a my póki co tolerujemy to, że np. w BMS niektóre firmy chcą zastosować składanke komponentów zagranicznych i to zasadniczych dla tego systemu. Czy to rzeczywiście jest możliwe w kontekście najwyższego poziomu polskich kompetencji i osiągnięć w tym zakresie?

E tam
czwartek, 16 lutego 2017, 11:16

Nie pisz "niektore", bo BMS jest skierowany do PGZ, a wiadomym jest, ze nie posiada on swojego pelnego rozwiazania, dlatego zapewne zastosuje zagraniczna skladanke (malo to podpisal listow intencyjnych i o wspolpracy?). I gdzie tu narodowy interes?

Warszawiak
środa, 15 lutego 2017, 18:02

Bydgoszczaki to rzeczywiście najwyższy poziom światowy - gratulacje i powodzenia!

wojak
środa, 15 lutego 2017, 12:46

Teldat to k a l a s a s a m a d l a s i e b i e - prawdziwe, zweryfikowane i licznie nagradzane: innowacyjność, kompetencje, kompleksowość produktowa itp.

Pola
wtorek, 21 marca 2017, 10:59

Szacun, szacun i jeszcze raz szacun. Nadal róbcie swoje i nie dajcie się zawistnikom, przeszkadzaczom, szkodnikom itp.

śledczy
czwartek, 30 marca 2017, 09:20

Róbcie to tak jak nie daliście się np. żelowanym, kulkom, kuleczkom itp. oraz ich mocodawcom

ben
środa, 22 lutego 2017, 15:59

JASM IN -JASSM ER. :)

KAR
środa, 15 lutego 2017, 23:27

MON powinien umiejętnie sprzęgnąć zakupy w państwowych i prywatnych firmach, aby był z tego korzystny MIX przedsiębiorstw z naszego kraju. PGZ to nie wszystko! Są jeszcze indywidualne podmioty prywatne.

Cc
czwartek, 16 lutego 2017, 09:14

Zeby MON sie nie zdziwil, ze tylko pegaz bedzie mogl mu dostarczac sprzet (a wiadomo ze do innowacji i nowoczesnosci mu daleko), bo oferenci prywatni juz sie na niego nie ogladaja - sprawnie dzialaja na rynach zagranicznych

Psi
środa, 15 lutego 2017, 10:54

Brawo Teldat, az przypomina sie haslo "teraz Polska", tak trzymac

rekomendujący
czwartek, 16 lutego 2017, 20:07

Zalecam tym którzy od lat najlepszym utrudniają działalność gospodarczą niech ich firmy biorą przykład z tego typu liderów

Janek
środa, 15 lutego 2017, 16:02

Świetny przykład że USA u nas kupuje! oby tak dalej!!!! no i gratulacje dla Teldatu!

recenzent
czwartek, 16 lutego 2017, 12:15

Aż się prosi aby wykorzystać ten potencjał i te kompetencje itd.

zibi
czwartek, 23 lutego 2017, 09:46

Jak widać kluczem do takich osiągnięć są kompetencje, kompetencje i jeszcze raz kompetencje, b.dobry i twórczy zespół i ciężka praca!!! Innym zalecam nie wytracać czasu i energii na inne rzeczy bo to zwłaszcza w dłuższym odcinku czasu wychodzi bokiem

fala
sobota, 4 marca 2017, 11:45

Szacun dla zespołu z kujawsko-pomorskiego zwłaszcza za to co zrobił: ogromną paletę wartościowych rozwiązań Jaśmina i przez to istotny rozwój zautomatyzowanych systemów wsparcia dowodzenia, łączności itp. również w skali sojuszniczej itd.

mjr
sobota, 4 marca 2017, 11:37

To b.cieszy i sprzyja rozwojowi naszego przemysłu obronnego - gratulacje dla pań i panów z bydgoskiej firmy. Dalej bądźcie sobą, róbcie to co robicie i nie dajcie się szkodnikom zwieść z tej drogi

także użytkownik
czwartek, 16 lutego 2017, 11:58

Zgadzam się z "olo" - bardzo trafna i uczciwa ocena bydgoszczaków

porucznik
piątek, 17 lutego 2017, 10:23

Pełna zgoda z "rekomendujący" - NIECH BIORĄ PRZYKŁAD i koncentrują się na efektywnej działalność gospodarcza a nie szkodliwym przeszkadzaniu dużo lepszym

Bob
piątek, 7 kwietnia 2017, 11:27

Tak działają wiarygodne firmy których orężem są kompetencje i produkty a nie lobbyści, byli pracownicy PUiM, IU itp.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama