Reklama

Polityka obronna

Straż Graniczna wesprze Macedonię także w przyszłym roku

Jeep Cherokee Straży Granicznej fot. D.Sadza/D24
Jeep Cherokee Straży Granicznej fot. D.Sadza/D24

Zgodnie z decyzją ministra Mariusza Błaszczaka polscy strażnicy graniczni również w przyszłym roku udzielą wsparcia macedońskim funkcjonariuszom w ochronie południowych granic Macedonii. W misji wziąć ma udział 30 polskich funkcjonariuszy.

Jak zauważa MSWiA misje zagraniczne są wyrazem polskiej solidarności wobec partnerów z innych państw, które zmagają się z kryzysem migracyjnym. Polscy funkcjonariusze Straży Granicznej uczestniczą w misjach zagranicznych w ramach misji Frontexu, a także w ramach podpisanych umów międzynarodowych. 

W ramach Frontexu na misje, corocznie, wyjeżdża ponad 400 funkcjonariuszy Straży Granicznej. Dotychczas pełnili oni służbę głównie w Grecji, Bułgarii, Hiszpanii, we Włoszech i na Węgrzech ale także w Rumunii, Chorwacji czy na Litwie. Jak podaje MSWiA w misjach realizowanych na podstawie umów międzynarodowych w 2016 roku uczestniczyło 144 funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej.

W tym roku 150 polskich strażników granicznych wzięło udział w pięciu misjach w Macedonii. Szósta zmiana (30 funkcjonariuszy) udała się do tego kraju 2 października. W 2017 roku przewidziana jest jeszcze jedna misja, która potrwa od 1 listopada do 3 grudnia – weźmie w niej udział 30 funkcjonariuszy SG.

W 2018 r. kolejne 30-osobowe kontyngenty z polskimi funkcjonariuszami wspomogą ochronę południowych granic Macedonii.

Podczas misji zagranicznych do zadań polskich strażników granicznych należy głównie wykonywanie czynności związanych z rejestracją wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej, badanie autentyczności dokumentów i zapobieganie nielegalnemu przekraczaniu granicy poza przejściami granicznymi.

Czytaj także: Zmiana polskich pograniczników w Macedonii. 120 zatrzymanych imigrantów.

Reklama

Komentarze (1)

  1. dimitris

    Macedonia to duży region historyczno-geograficzny, a nie państwo. Państwo to Republika Macedonii. Różnice: Region jest kilkakrotnie większy, kilkakrotnie ludniejszy o zamieszkały przez wiele narodów i ludów. Region, per capita, jest też przeważnie kilkakrotnie bogatszy od państwa ze stolicą w Skopiu. Ale także w samej Republice Macedonii, lud upierający się zawłaszczyć określenia "Macedonia /macedoński" na wyłączność, nie stanowi chyba ani 60% całości mieszkańców? Mimo presji o rozmiarach prania mózgów - nagminnego fałszowania danych i o narodowościach i historii.

Reklama