Reklama

Środa z Defence24.pl: Wywiad z gen. Polko; W Szwecji rozpoczęto ćwiczenia Aurora-17; Prawdziwym celem rosyjskich ćwiczeń jest dezinformacja?; RB ONZ nałożyła kolejne sankcje na Koreę Północną

13 września 2017, 10:00
Cv90 Szwecja
Fot. Anders Sjödén - Försvarsmakten
Defence24
Defence24

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Przemysław Harczuk, Super Express, „Inwazji na Polskę raczej nie będzie”: Wywiad z generałem Romanem Polko. „Uspokoję Czytelników, że agresji na Polskę raczej nie będzie. Powinniśmy się jednak uodpornić na wojnę propagandową, która jest w tej chwili przez Putina prowadzona i Putin ma tu w tej chwili inicjatywę. W cyberprzestrzeni NATO wojnę informacyjną z Rosją niestety przegrywa.”


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Największa mobilizacja Szwedów od 20 lat”: Głównym punktem manewrów jest ochrona Gotlandii, która prawdopodobnie jako pierwsza może zostać zaatakowana przez Rosjan. „W obawie przed rosnącym zagrożeniem militarnym ze strony Rosji szwedzkie siły zbrojne rozpoczęły manewry razem z kilkoma krajami NATO pod kryptonimem Aurora-17. Bierze w nich udział ponad 20 tyś. żołnierzy oraz kilkadziesiąt okrętów i myśliwców strategicznych. To największe od 20 lat ćwiczenia wojskowe zorganizowane przez Szwecję.”


Marek Świerczyński, Polityka, „Ćwiczenia z kamuflażu”: Rosyjsko – białoruskie ćwiczenia Zapad-17 nie są w rzeczywistości przygotowaniami do ataku Zachodu, a jedynie działaniami o charakterze dezinformacyjnym. „Rozpoczynające się manewry Zapad-2017 mają mieć skromniejszy charakter, niż spekulowano. Rosjanom nie są dziś potrzebne wielkie ćwiczenia, bo atak na Zachód ostro trenują od dawna. [...] Napompowanie wielkiego balonu z napisem Zapad-2017 miało służyć głównie temu, by balon w końcu pękł. Aby udowodnić Zachodowi, a przede wszystkim Rosjanom, że Moskwa i Mińsk nie mają i nigdy nie miały złych zamiarów. Że to NATO nie tylko zagraża Białorusinom i Rosjanom, ale jeszcze sieje panikę, przekłamując dane o skali ćwiczeń i ich charakterze.”


Dziennik Trybuna, „Korea Północna obłożona nowymi sankcjami”: Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na Koreę Północną kolejne sankcje. Projekt sankcji uległ złagodzeniu, aby mógł zostać poparty przez Chiny i Rosję. „Między innymi całkowity zakaz sprzedaży ropy naftowej zastąpiono wprowadzeniem limitowanych kwot. Inaczej niż w amerykańskim projekcie, nie dotykają osobiście przywódcy KRLD Kim Dzong Una ani jego najbliższych współpracowników. Korea Północna nie dostanie jednak gazu ziemnego ani nie wyeksportuje swoich wyrobów tekstylnych.”

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama