Reklama

"Spóźniona" oferta Autosana. Kownacki: CBA i SKW powiadomione

23 sierpnia 2017, 14:18
Autosan
Fot. Jerzy Reszczyński
Reklama

2 Regionalna Baza Logistyczna zdecydowała o zakupie autobusów firmy MAN Truck&Bus Polska, która jako jedyna złożyła ofertę w zakończonym postępowaniu. Jak informuje RMF FM, dostawą pojazdów zainteresowana była również spółka Autosan, jednak złożyła ofertę kilkadziesiąt minut po wymaganym terminie. Wiceminister obrony Bartosz Kownacki poinformował, że sprawą zajęły się już CBA oraz SKW, a wobec "osoby odpowiedzialnej" wyciągnięto konsekwencje. 

Jak informują polskie media, swoją ofertę w postępowaniu na dostawę autobusów pasażerskich dla wojska zamierzała złożyć również wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka Autosan. Dokumenty złożono jednak, według doniesień RMF FM, 20 minut po wyznaczonym przez 2 Regionalną Bazę Logistyczną czasie, czyli po godz. 8:00, 28 lipca 2017 r. Co więcej, Autosan miał również nie skorzystać z prawa do odwołania się od decyzji o odrzuceniu jego oferty. 

Sprawą zajął się także resort obrony narodowej. Jak poinformował za pośrednictwem oficjalnego konta na Twitterze sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki, "osoba odpowiedzialna za tę sytuację została zwolniona w trybie dyscyplinarnym. CBA i SKW powiadomione". Co więcej, polityk zaznaczył również, że "zarząd będzie dochodził roszczeń finansowych na drodze postępowania cywilnego". 

Informacje przekazywane przez wiceministra Kownackiego potwierdził w oświadczeniu zarząd spółki Autosan, podpisanym przez prezesa Michała Stachurę. Podkreślił również, że wzięcie udziału w postępowaniu uniemożliwiło złożenie oferty po terminie. "W stosunku do osoby odpowiedzialnej za zaistniały fakt Zarząd AUTOSAN sp. z o.o. wyciągnął konsekwencje w postaci zwolnienia dyscyplinarnego, skierował zawiadomienie do odpowiednich organów oraz będzie dochodził roszczeń finansowych na drodze postępowania cywilnego" - czytamy w oświadczeniu.

Zobacz też: Wojnicz: W przetargu na autobusy mogło dojść do działania przestępczego [Defence24.pl TV] 

Nowy zarząd i nowe kontrakty

31 maja br. na stanowisko prezesa zarządu Autosana powołany został Michał Stachura. Polska Grupa Zbrojeniowa podkreślała, że powodem zmian na tym stanowisku była konieczność wprowadzenia modyfikacji w modelu zarządzania przedsiębiorstwem oraz przeprowadzenia jego integracji z innymi spółkami wchodzącymi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a także przygotowania zakładów do realizacji nowych zadań. Według przekazanych przez ministra Kownackiego informacji, nowy zarząd Autosana w ciągu 3 miesięcy zakontraktował "autobusy w liczbie 23 sztuk", co potwierdza oświadczenie zarządu.

Dodatkowo informujemy, że nowy Zarząd Spółki w przeciągu niespełna 3 miesięcy zakontraktował autobusy w ilości 23 szt. oraz czeka na rozstrzygnięcie przetargów, gdzie AUTOSAN sp. z o.o. złożyła najkorzystniejsze oferty na łączną ilość 27 szt. autobusów.

Oświadczenie Zarządu Autosan

Ponadto, nowe kierownictwo pozyskało w tym czasie zamówienia na dostawę dla Wojska Polskiego dwunastu kontenerów i finalizuje negocjacje dotyczące kolejnej partii w takiej samej liczbie. "Dodatkowo prowadzone są remonty nadwozi aut AUM 117 w ilości 27 szt. oraz przyczepek D662 w ilości 48 szt" - czytamy w oświadczeniu firmy Autosan.

Autobusy dla polskiego wojska

Ogłoszone w maju br. przez 2. Regionalną Bazę Logistyczną zamówienie składało się z dwóch część dot. dostawy autobusów pasażerskich dla wojska. Pierwsze zadanie zakładało dostarczenie sześciu 16-miejscowych autobusów pasażerskich (trzy w ramach liczby gwarantowanej oraz trzy w ramach opcji). Wartość tej części zamówienia wojsko oceniło na ponad 1,6 mln złotych. 

Druga część zamówienia zakładała natomiast dostawę 16 autobusów pasażerskich (min. 47 miejsc) - w tym osiem w ramach liczby gwarantowanej oraz kolejnych ośmiu w ramach opcji. W tym przypadku całkowitą wartość zamówienia oszacowano na ponad 15,3 mln złotych. Jeszcze w maju br. wojsko zmieniło jednak liczbę zamawianych w ramach drugiego zadania autobusów pasażerskich na 26 sztuk - 18 gwarantowanych oraz 8 w przypadku skorzystania z prawa opcji. Zwiększyła się również szacunkowa wartość zamówienia, która ostatecznie wyniosła ponad 24,8 mln złotych. 

2 Regionalna Baza Logistyczna 1 sierpnia br. poinformowała, że postępowania na dostawę autobusów pasażerskich w zakresie zadania nr 1 zostało unieważnione, decyzję argumentując brakiem złożenie oferty, która nie podlegałaby odrzuceniu.

Czytaj więcej: Nowy prezes zakładów Autosan

Także na początku sierpnia br. pojawiła się informacja dotycząca realizacji drugiej części zamówienia. Zgodnie z przekazanymi przez 2 Regionalną Bazę Logistyczną wynikami postępowania, najkorzystniejszą ofertę w tym zadaniu złożyła firma MAN Trucks&Bus Polska Sp. z o.o. z Nadarzyna. Wartość brutto złożonej przez firmę oferty wynosiła ponad 29,5 mln złotych. Główne kryterium wyboru stanowiła w tym przypadku cena (60 proc.). Według informacji 2 RBLOG miała to być jedyna złożona w tym postępowaniu oferta "w wyznaczonym przez Zamawiającego terminie".

Zobacz też: Współpraca PGZ, Raytheon i Autosana ws. Wisły. Podpisano list intencyjny [Defence24.pl TV]

Załączniki

KomentarzeLiczba komentarzy: 16
Reklama
Anuluj
Kóma
piątek, 25 sierpnia 2017, 10:58

Największym generatorem fake newsów jest MON z jego ministrami na czele. Ostatnio zrobił to niejaki Kownacki - tak, tak ten oskarżany o niejasne kontakty w Rosji !!!

Lubik
czwartek, 24 sierpnia 2017, 23:16

To jest tandeta,te autosany.Wyrob autobusopodobny.Śmiać mi się chce na myśl że ta firma chciała produkować autobusy dla wojska

Dropik
czwartek, 24 sierpnia 2017, 22:29

Dziś juz wiadomo , że ten zwolniony "derektor" związany z przednim układem był zatrudniony we wrześniu zeszłego roku. Pan minister Kownacki jak zwykle mija się z prawdą. Zapewne przez przypadek :P

Max Mad
czwartek, 24 sierpnia 2017, 15:47

A CBA też poinformował że mimo nawet nie rozpoczęcia postępowania oceniającego ofert minister Kownacki już "wiedział" że ta państwowa jest najlepsza? Czy to oby nie pachnie ustawieniem przetargu pod jednego oferenta?

żart żart
czwartek, 24 sierpnia 2017, 09:46

Czy jeśli okaże się, że nie było żadnego spisku tylko zwykła niekompetencja - p. Kownacki poda się do dymisji? Bo to ni mniej ni więcej tylko oskarżenie firmy MAN o przekupienie urzędnika z Autosanu.

Igor
środa, 23 sierpnia 2017, 18:42

Brawo PIS, kolejny sukces dobrej zmiany

kapralek
środa, 23 sierpnia 2017, 18:27

W takim razie po co MON kupował Autosana? To jest kolejna kompromitacja pousadzanych w państwowych spółkach MON "misiewiczów", pomijając drobiazg że wróbelki z RMF ćwierkają że oferta Autosana była kilka milionów tańsza. Zarząd Autosana, zarząd PGZ i wiceminister do dymisji za brak nadzoru. Gdyby coś takiego trafiło się za poprzedniej władzy to tutaj już by było 50 postów o kopertach pod stołem... Żenada.

rural legend
środa, 23 sierpnia 2017, 18:08

Mądrzy Polacy zostali wymordowani przez Stalina i Hitlera, więc musieli zostać zastąpieni przez populację wiejską...

roker
środa, 23 sierpnia 2017, 17:43

jak to leciało: zdrada czy niekompetencja wciąż? btw. Jelcz ma ISO czy to raczej firma typowo państwowa?

MK
środa, 23 sierpnia 2017, 16:27

I tak właśnie działają firmy państwowe, zarządzane przez "fachowców" wybranych przez obecnie rządzących.

Emeryt
środa, 23 sierpnia 2017, 16:26

Pociąg pancerny, armaty propagandowe, długopisy pancerne, misie, medale, pomniki....Brawo Macierewicz.

KAR
środa, 23 sierpnia 2017, 16:05

To tylko potwierdza bajzel! Przejąć przez MON zakłady Autosan i przez niechlujstwo kupić od MAN-a!

As
środa, 23 sierpnia 2017, 16:04

Brawo dla Starachowic. W PGZ nie może nic działać poprawnie, bo oni są od hodowli prezesów z akurat rządzącej partii, a nie technologii i przetargów.

Witam
środa, 23 sierpnia 2017, 15:59

Czyli mieli ustawiony przetarg? i ktos to zespół i teraz cba musi sie tym zajmowac? Nic nie rozumiem.

jan
środa, 23 sierpnia 2017, 15:44

Czyli koleś z Autosana wziął kasę od Niemców !

Macho
środa, 23 sierpnia 2017, 14:36

Bardzo dobrze PIS. Cwaniactwo trzeba tępić i karać niemiłosiernie do 4 pokolenia wstecz. Majątki przepisane na żony, dzieci i znajomych krolika odbierać siła!!!

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama