Reklama

Geopolityka

Spotkanie Siemoniak- Abijev. Kolejny element szybko rozwijających się relacji polsko- azerskich

  • fot. Marco Verch Professional Photographer and Speaker / Flickr / CC BY 2.0

Współpraca wojskowa jest kolejnym elementem zacieśniania relacji bilateralnych pomiędzy Warszawą i Baku. W zeszłym roku nasz MSZ wpisał bowiem Azerbejdżan na listę priorytetowych państw, z którymi trzeba rozwijać kontakty gospodarcze. 



Oficjalną wizytę w Polsce składa dziś minister obrony Republiki Azerbejdżanu gen. broni Safar Abijev. Głównymi tematami rozmów ministrów obrony Tomasza Siemoniaka i Safara Abijeva będą wzajemne wojskowe relacje dwustronne i wielostronne, a także możliwości wzmocnienia współpracy w dziedzinach bezpieczeństwa i obronności.

Czytaj także: Nowa umowa o współpracy polskich i litewskich wojsk specjalnych

Jest to kolejny -wojskowy- element pogłębiającej się współpracy polsko- azerskiej, do tej pory charakteryzującej się głównie kontaktami na polu energetycznym.

Wśród dużych projektów kształtujących relacje gospodarcze na linii Warszawa- Baku warto wymienić m.in. projekt Sarmatia (w jego ramach ropociąg Odessa- Brody- Płock), czy wzrastający eksport oleju oraz smarów Grupy Lotos do Azerbejdżanu. Z kolei polska firma Tines wyraziła zainteresowanie udziałem w projekcie budowy nowych linii metra w azerskiej stolicy.

Polski MSZ włączył w zeszłym roku Azerbejdżan na listę krajów, z którymi należy priorytetowo rozwijać współpracę gospodarczą. W związku z tym mieszane projekty na terytorium kraju mogą być objęte wsparciem finansowym ze strony rządu RP.

Zobacz również: W stosunku do Azerbejdżanu Rosja stawia na konfrontację

Jak widać nowa dynamika w relacjach polsko- azerskich ma być wielowektorowa i obok relacji gospodarczych jest uzupełniana współpracą wojskową. Czy oba czynniki wpłyną na kontrakty dla polskiego przemysłu obronnego?

Azerbejdżan

(PAM)
Reklama

Komentarze

    Reklama