Reklama

Soloch: duże szanse na dalsze wzmocnienie wschodniej flanki NATO

7 grudnia 2017, 15:07

Środowe rozmowy szefa BBN Pawła Solocha z przebywającym w Polsce doradcą prezydenta Rumunii ds. bezpieczeństwa narodowego Ionem Oprisorem koncentrowały się wokół przyszłorocznego szczytu NATO oraz dalsze wzmacnianie wschodniej flanki NATO.

"To było moje szóste spotkanie z Ionem Oprisorem. Polska i Rumunia należą do jednych z najbliższych sojuszników w Europie. Przypomnę, że deklaracja o polsko-rumuńskim partnerstwie strategicznym została podpisana za prezydentury Lecha Kaczyńskiego w październiku 2009 r. Także obecnie wzajemne relacje pozostają znakomite" – powiedział w środę PAP minister Paweł Soloch.

"Wyrazem tego jest też fakt, że rumuńskie siły zbrojne stacjonują w Polsce w ramach sojuszniczej, wzmocnionej wysuniętej obecności, a Siły Zbrojne RP biorą udział w sojuszniczej, dopasowanej wysuniętej obecności na terytorium Rumunii" – powiedział P. Soloch, nawiązując do sojuszniczych programów zwiększenia obecności wojskowej na wschodniej flance.

Jak powiedział szef BBN, tematem rozmów były także "kwestie szczególnie ważne dla prezydenta Andrzeja Dudy, (takie) jak przyszłoroczny szczyt NATO w Brukseli oraz poprzedzające go spotkanie tzw. formatu bukaresztańskiego, czyli dziewięciu państw wschodniej flanki NATO".

Czytaj także: Szwecja i Rumunia pod ochroną Patriotów. Sukces USA [KOMENTARZ]

Podkreślił, że to prezydenci Polski i Rumunii wspólnie zainicjowali ten projekt w 2015 r. Dodał, że spotkanie "dziewiątki" służyłoby skonsolidowaniu stanowiska państw regionu przed szczytem.

"W naszej wspólnej ocenie, szczyt powinien być kolejnym krokiem ku dostosowaniu NATO do nowej sytuacji bezpieczeństwa wokół Europy. Powinny zapaść na nim decyzje o dalszym wzmacnianiu sojuszniczych zdolności do obrony wschodniej flanki NATO. Szanse, że takie deklaracje zostaną podjęte, oceniam dziś jako duże" – powiedział P. Soloch.

"Co równie istotne, Rumunia będzie w 2018 r. gospodarzem kolejnego szczytu Inicjatywy Trójmorza – czyli kolejnego strategicznego projektu, zainicjowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę" – zaznaczył szef BBN. Jak informuje Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Ion Oprisor przebywał z wizytą w Polsce w dniach 4-6 grudnia na zaproszenie szefa BBN. Odbył również spotkania w MSZ i MON.

PAP/BBN

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama