Reklama

Skytrucki dla estońskich sił powietrznych

12 sierpnia 2017, 14:49
Mielec M28 Bryza Skytruck
Fot. PZL Mielec
Reklama

Rządy Stanów Zjednoczonych i Estonii podpisały porozumienie, na mocy którego Tallinn otrzyma dwa samoloty M28.

Porozumienie mówi o nieodpłatnym przekazaniu dwóch samolotów M28/C-145, które mają trafić do estońskich sił powietrznych w przyszłym roku w ramach programu Excess Defense Articles (EDA). Przekazywane samoloty o wartości ok. 6 mln USD zostaną na koszt Tallinna dostosowane do wymagań związanych z bezpieczeństwem lotu, obowiązujących w Europie. Estonia ureguluje również koszty transportu obu maszyn.

Samoloty M28 przekazywane lotnictwu Estonii wybudowano w Polsce w 2009 r., są w dobrym stanie technicznym. Zastąpią one używane jeszcze przez armię estońską samoloty transportowe An-2.

Czytaj też: Nocny desant Bundeswehry ze Skytrucka

Kilka lat temu strona estońska informowała, że bliskie jest podpisanie podobnej umowy, na mocy której otrzymać miała dwa lekkie transportowce Sherpa C-23B+. Ostatecznie do tego nie doszło, analizy wykazały bowiem, że wysokie będą koszty eksploatacji tych maszyn, co związane jest z zaprzestaniem ich produkcji ponad 25 lat temu.

M28 dysponuje również inną zaletą - wykorzystuje on krótsze pasy do startowania, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku Estonii, gdzie większość lotnisk posiada stosunkowo krótkie lądowiska.

Rzecznik estońskich sił powietrznych poinformował, że samoloty M28 wykorzystywane będą do szkolenia, lotów obserwacyjnych, medycznych i transportu - zarówno w kraju, jak i poza granicami Estonii.

M28 Skytruck to lekki, dwusilnikowy samolot transportowy, produkowany przez PZL Mielec. Łącznie na świecie lata ponad 100 maszyn tego typu. Są używane zarówno przez siły zbrojne, jak i użytkowników cywilnych. W Polsce maszyny rodziny M28 są w różnych wersjach (w tym patrolowo-rozpoznawczej Bryza) użytkowane między innymi przez Siły Powietrzne, Marynarkę Wojenną i Straż Graniczną.

Czytaj też: Samolot z Mielca leci na podbój Ameryki Południowej [Defence24.pl TV]

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
Anuluj
Czesio
sobota, 12 sierpnia 2017, 20:43

Spoko, spoko, wkrótce szalony Antek odkupi je od Estonii za 1$ sztuka i powie, że to zastępstwo śmigłowców, podobne w sumie są, wszak śmigła mają.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama