Reklama

SKANER Defence24: Silne służby to silne państwo

13 lutego 2017, 15:36
Opioła
Fot. Defence24.pl.

Gościem nowego odcinka "SKANER Defence24" był poseł Marek Opioła (PiS), przewodniczący Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. W trakcie rozmowy zaznaczył, że 2017 będzie trudnym rokiem dla polskich służb specjalnych.

W swojej wypowiedzi przewodniczący Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych zaznaczył, że zróżnicowane wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa płyną obecnie z niemal każdego kierunku. Stąd też polskie służby specjalne, zarówno te wewnętrzne jak i zewnętrzne, muszą się dostosować do nowych warunków działań. Jednocześnie, poseł podkreślił, że kwestie finansowe są obecnie jednym z największych problemów trapiących nasze służby specjalne.

 

Zdaniem Marka Opioły dopiero od budżetu z roku 2016 można było zauważyć wzmocnienie pod względem środków finansowych przeznaczanych na działalność polskich służb specjalnych. Dotyczyło to przede wszystkim tych cywilnych, albowiem wojskowe miały osadzenie w innej puli pieniędzy budżetowych.

„Służby powinny się otworzyć do ram, które są we współczesnym świecie. To znaczy publikowanie informacji o tym, czym się zajmują służby specjalne, przedstawianie raportów z działalności rocznej (…). Powinniśmy pokazać opinii publicznej, czym się zajmują służby oraz to, jakie są ich wyzwania”.

Marek Opioła, przewodniczący Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych

Gość Skanera Defence24 zaznaczył także, że należy wzmocnić służby również pod względem kadrowym. Przy czym opierając się w tym przypadku na dobrze skonstruowanym procesie rekrutacyjnym. Jednocześnie, zdaniem posła i przewodniczącego Sejmowej Komisji Służb Specjalnych, należy bardziej otworzyć te struktury, tak aby mogły pokazać opinii publicznej czym się zajmują oraz jakie wyzwania przed nimi stoją. Odnosząc się do podobnych rozwiązań stosowanych w Stanach Zjednoczonych czy też w Republice Federalnej Niemiec.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Olender
poniedziałek, 13 lutego 2017, 21:46

Ujmę to tak, jak to powiedział Clinton w wolnym tłumaczeniu... "Liczy się gospodarka, głupcze"

Zoom
wtorek, 14 lutego 2017, 11:05

Clinton powtórzył to za Leninem, a ten ostatni jak wiadomo nie był jednak wzorem dla ekonomistów...

Damian
czwartek, 16 lutego 2017, 22:37

Silne służby to takie, które są dobrze zadaniowane, szkolne i finansowane a przede wszystkim jasne ścieżki kariery. Sprawa kolejna to rzecz budowy Oddział Drugi moja percepcja pokazuje by w Polsce dobre służby zbudować trzeba min. Dwie dekady. Dużą rolę odgrywają tu szkolenie przez pracowników z doświadczeniem.

say69mat
czwartek, 16 lutego 2017, 11:18

@def24.pl: SKANER Defence24: Silne służby to silne państwo say69mat: Siłą państwa jest demokracja, umożliwiająca aktywne uczestnictwo obywateli w realizacji idei silnego państwa. Służby są jedynie jednym z narzędzi instytucji państwa mające - w swym założeniu - chronić porządek demokratyczny. W odniesieniu do aktu umowy społecznej, czyli Konstytucji. Z kolei ustrój Konstytucji odnosi się do zbioru Praw Objawionych i naturalnych - będących efektem działania ludzkiego intelektu. Gdzie podstawową normą państwowotwórczą jest paradygmat ochrony życia ludzkiego. Od naturalnego poczęcia do naturalnej śmierci.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama