Reklama

Siły zbrojne

Pierwsze szkolenia zintegrowane Wojsk Obrony Terytorialnej

Terytorialsi z Lublina jako pierwsi wyjadą na dwutygodniowe poligonowe szkolenie zintegrowane. Tego typu zajęcia prowadzone w każdym roku są ważnym elementem systemu szkolenia WOT i w istotny sposób rekompensują ograniczenia dwudniowych szkoleń rotacyjnych.

Szkolenia zintegrowane, poza: podstawowymi, wyrównawczymi oraz rotacyjnymi, są jedną z form szkoleń w jakich uczestniczą żołnierze WOT. Każdy żołnierz WOT, raz w roku musi ukończyć tego typu szkolenie. Najczęściej będą one prowadzone na obiektach poligonowych w wymiarze 14 dni.

Taka forma szkolenia w istotny sposób je urealni i bardzo pozytywnie wpłynie na zgranie pododdziału. Umożliwia przeprowadzenie szkoleń w warunkach zwykle niedostępnych w garnizonach np. prowadzenie strzelań na rzeczywiste odległości czy też zespołowych strzelań sytuacyjnych

gen. bryg. Wiesław Kukuła, dowódca WOT

W pierwszym tego typu szkoleniu, które odbędzie się na terenie poligonu Wędrzyn wezmą udział dwie kompanie z 21. batalionu lekkiej piechoty wraz z dowództwem i sztabem 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Szkolenie rozpocznie się 27 stycznia i będzie trwało do 11 lutego br.

W roku 2018 Wojska Obrony Terytorialnej będą kontynuowały szkolenie żołnierzy - ochotników w trzech brygadach sformowanych w pierwszym etapie, tj. podlaskiej, lubelskiej i podkarpackiej. W tych jednostkach zaplanowane jest 17 szkoleń podstawowych, 11 wyrównawczych, 112 rotacyjnych oraz prowadzonych po raz pierwszy 13 szkoleń zintegrowanych.

Zgodnie z planem, w pierwszym kwartale 2018 roku rozpoczną się też szkolenia żołnierzy – ochotników w trzech brygadach sformowanych w drugim etapie, tj. na Warmii i Mazurach oraz Mazowszu. W tych jednostkach na rok 2018 zaplanowano 22 szkolenia podstawowe, 17 wyrównawczych, 72 rotacyjne oraz 8 szkoleń zintegrowanych.

Ważnym punktem na tej „szkoleniowej mapie” 2018 roku będzie maj, kiedy to pierwsze pododdziały brygad z Podlasia, Lubelszczyzny oraz Podkarpacia zakończą roczne szkolenie indywidualne i rozpoczną 12-miesięczny okres szkolenia specjalistycznego.

Istotnym zadaniem stojącym przed WOT w aspekcie szkoleniowym będzie też sformowanie Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Siedlcach. W tym zakresie do końca br. dowództwo WOT planuje utworzyć struktury oraz stworzyć warunki do rozpoczęcia szkolenia.

Rok 2018 ma być szczególnie ważny dla budowy piątego rodzaju sił zbrojnych, ponieważ zapoczątkowuje największy etap ich formowania obejmujący siedem województw w centralnej Polsce: od Małopolski, aż po Pomorze. Równolegle kontynuowane będzie formowanie brygad z pierwszego i drugiego etapu. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej planuje, że do końca 2018 r. w szeregach WOT będzie służyć 20 tys. żołnierzy, z czego 17 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (5)

  1. Ciekawe

    Niezmiennie zastanawia mnie jakiego \"typu\" ludzie służą w tej formacji. Biorąc pod uwagę ilość dni i długość różnego rodzaju szkoleń, musi być to naprawdę ciężkie do pogodzenia z pracodawcą nie wspominając o rodzinie jeśli ktoś takową posiada.

    1. zxcvb

      Ci co mają 12 godzinne zmiany, często też nauczyciele, bo oni często nie mają pełnego etatu. Wielu z żołnierzy OT studenci, więc również mają więcej czasu.

    2. Głupie pytanie- głupia odpowiedź.

      A co ci do tego? To może pytanie zwrotne dla ciebie: jakiego \"typu\" ludzie egoistycznie stawiają swoją pracę i rodzinę ponad służbą dla narodu?

    3. db+

      \"Gdybym miała odpowiedzieć jednym zdaniem, co będzie tym najważniejszym motywem rządu PiS i ZP, to powiedziałabym: rodzina\". Premier Beata Szydło, grudzień 2015.

  2. Marsol

    Brawo tak trzymać !. Krytycy koncepcji OT powinni odszczekać swoje słowa. Oby tak dalej. Wzmocnić jeszcze oddziały Bwp 1 i byłoby git.

    1. rozsadny

      Ha, ha, ha. Ciekawe w jaki sposób wyszkolą kierowców i działonowych do tych BWP.

    2. m p

      A kierowcę TIRa szkolisz przez pół roku przez 10 godzin codziennie, i jeszcze skoszarowany musi być?

    3. zdziwiony

      W tym roku miało być 18 tyś, wyszło 6. Rocznie WOT miało kosztować 300-400 mln, a w 2018 same pensje pochłoną 560 mln, o 30 mln mniej niż WM.

  3. tyle

    Jest na jutubie \"Gen. Wiesław Kukuła o Wojskach Obrony Terytorialnej (16. 01.2017)\"

  4. Olaf

    Jeśli dojdzie do wojny to przystąpimy do niej tkwiąc mentalnie w czasach I-szej WŚ.

  5. Feliks

    Polska jest mistrzem świata w marnowaniu publicznych pieniędzy.

    1. Marek1

      Feliks - NIE Polska, ale nią rządzący, których nieustanie wybieramy pomimo, że są w większości totalnymi dyletantami zajętymi wyłącznie politycznymi walkami miedzy sobą.

    2. Nikt

      Ewidentnie nie doceniasz ameryki południowej i afryki oraz połowy azji :)

    3. Mokotów

      No tak. Podobnie jak Szwedzi, Finowie i wiele innych nacji.

Reklama