Reklama

Siły zbrojne

Nowa Merkawa w służbie. Sztuczna inteligencja, "przezroczysty" pancerz

Czołg podstawowy Merkawa Mk4 Barak
Czołg podstawowy Merkawa Mk4 Barak
Autor. Damian Ratka/Youtube https://www.youtube.com/@IsraelMoDonline

Siły Obronne Izraela (Cawa ha-Hagana le-Jisra’el) rozpoczęły odbiór najnowszego wariantu czołgu Merkawa Mk4. Pojazd otrzymał nazwę Barak (hebr. błyskawica). Jest produkowany w zakładach podległych Korpusowi Technologicznemu i Serwisowemu IDF.

Reklama

Merkawa Mk4 Barak zewnętrznie nie różni się specjalnie od Merkawy Mk4M. Zauważalne zmiany obejmują nowy panoramiczny przyrząd obserwacyjno-celowniczy dowódcy COAPS (ang. Commander Open Architecture Panoramic Sight) oraz brak wyrzutni granatów dymnych i aerozolowych, choć obecnie te mogą być po prostu zdemontowane. Nie wiadomo, czy wprowadzono zmiany w opancerzeniu wieży i kadłuba. Jednak biorąc pod uwagę modułową konstrukcję pojazdu, należy założyć, że zastosowano moduły pancerza specjalnego najnowszej generacji.

Reklama

Zasadnicze modyfikacje wprowadzono w systemach elektronicznych. Poza wymianą panoramicznego przyrządu obserwacyjno-celowniczego dowódcy także działonowy otrzymał nowy celownik główny nazwany Leszem. Najprawdopodobniej wyposażono go nie tylko w nową kamerę termowizyjną, ale również nową kamerę dzienną oraz dalmierz laserowy. Dowódca otrzymał system IronVision, który umożliwia "widzenie przez pancerz". To znacząco zwiększa jego świadomość sytuacyjną, szczególnie w najbliższym otoczeniu czołgu.

Czytaj też

Dowódca i działonowy otrzymali nowy zestaw systemów sterujących systemem wieżowym i przyrządami obserwacyjno-celowniczymi. Na wieży i kadłubie rozmieszczono dodatkowe kamery zwiększające świadomość sytuacyjną załogi. Zainstalowano nową wersję systemu Trophy HV, którą wyposażono zarówno w radary AESA (z aktywnie elektronicznie sterowanym szykiem antenowym), jak i pasywne sensory elektrooptyczne. Zestaw został także wzbogacony o zdolność do szybkiej analizy danych, np. informacji, skąd przeciwnik ostrzeliwuje czołg.

Reklama

Nowy system zarządzania polem walki nazwano Pochodnia 750. System kierowania ogniem, aktywny system obrony oraz system zarządzania polem walki uzupełniono o sztuczną inteligencję, która ma przetwarzać dane i wspomagać załogę w wykrywaniu i identyfikacji celów. SI jest traktowana jako piąty członek załogi. Zwiększone możliwości w zbieraniu i przetwarzaniu danych z pola walki umożliwiają efektywne wskazywanie celów pomiędzy poszczególnymi pojazdami lub innymi rodzajami broni, jak artyleria czy lotnictwo.

Czytaj też

Uwagę zwraca dość szybki czas realizacji programu czołgu Merkawa Mk4 Barak, który trwał 8 lat, tj. od 2015 roku, gdy rozpoczęto fazę koncepcyjną. W bieżącym roku wóz przyjęto do uzbrojenia i rozpoczęto jego produkcję seryjną. Obecnie wszystkie czołgi Merkawa Mk4 Barak powstają jako nowe wozy. Dotychczasowe tempo produkcji czołgów Merkawa Mk4 wynosiło około 30 egzemplarzy rocznie. Nie wiadomo, czy starsze wersje, tj. Mk4A, Mk4B i Mk4M, będą modernizowane do standardu Merkawa Mk4 Barak.

Na bazie czołgu Merkawa Mk4 powstał również ciężki transporter opancerzony Namer. Z kolei z tego ostatniego zrodziły się liczne warianty specjalistyczne, jak transporter dla saperów, wóz ewakuacji medycznej, wóz dowodzenia czy wóz zabezpieczenia technicznego. Ostatnim przedstawicielem tej rodziny, który ma zostać wdrożony do służby, jest bojowy wóz piechoty. Wyposażono go w zdalnie sterowany system wieżowy uzbrojony w armatę automatyczną kalibru 30 mm, sprzężony z nią karabin maszynowy kalibru 7,62 mm, a także przeciwpancerne pociski kierowane Spike LR2.

Reklama

Komentarze (3)

  1. eLSDe

    Merkava była i pozostanie przeciętnym czołgiem. Elektroniczne akcesoria i marketing wprowadzający popularne obecnie terminy jak sztuczna inteligencja tego nie zmieni.

    1. Davien3

      Merkava jest obecnie najlepszym MBT zaraz po Abramsie wiec bez takich fantazji ok.

  2. DRB

    No i to jest rozwój, a nie opowiadanie, że Krab to 8 cud świata, ale jakoś nikt nie chce tego docenić. Powinniśmy jak najszybciej kupić Trophy dla naszych abramsów i k2.

  3. Pablix

    No przecież w PGZ by tego za 200 lat nie wymyślili, nie stresujcie ludzi takimi tekstami. Widzenie przez pancerz, AESA, sztuczna inteligencja sama wykrywa cele, chcecie naszych dyrektorów doprowadzić do zawału?

    1. Thorgal

      Nie dostaną zawału bo mają doświadczenie z zamówieniami od MON których nie da się spełnić, bo co chwila zachcianki są inne ;)

    2. Takijeden

      Również nasze firmy pracują nad radarami AESA czy wykorzystaniem SI na polu walki, powinieneś się doinformowac.

Reklama