Reklama

Rozpoczęto ostateczną fazę odbicia Ar-Rakki

16 października 2017, 10:20
Syria
Fot. Abkhazian Network News Agency/wikipedia.com/CC BY-SA 3.0
Defence24
Defence24

Kilkuset dżihadystów Państwa Islamskiego (IS) opuściło w nocy z soboty na niedzielę miasto Ar-Rakka w północnej Syrii - poinformowały Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), ogłaszając rozpoczęcie ostatecznej fazy operacji odbicia miasta z rąk terrorystów.

Nocą Ar-Rakkę opuściło ok. 275 dżihadystów wraz z rodzinami. Bojownicy wykorzystali cywilów w charakterze żywych tarcz - podaje Reuters.

Nie wiadomo, ilu bojowników pozostaje w Ar-Rakce. Wspierane przez USA siły koalicji oświadczyły, że rozpoczęta w niedzielę operacja będzie trwać "dopóki całe miasto nie zostanie oczyszczone z terrorystów, którzy odmówili złożenia broni".

W sobotę kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), stanowiące trzon SDF, poinformowały, że "Państwo Islamskie jest na granicy klęski". "Dzisiaj lub jutro Ar-Rakka może być wyzwolona" - zapowiedział rzecznik YPG Nouri Mahmoud. 

Ofensywę przeciw IS w Ar-Rakce SDF rozpoczęły w listopadzie ub.r. Do samego miasta oddziałom udało się wejść 6 czerwca, a 4 lipca SDF weszły do starego miasta. Informowano wówczas, że broni się tam ok. 2,5 tys. dżihadystów. 

W walce o wyzwolenie miasta kurdyjscy bojownicy napotykali silny opór ze strony dżihadystów, którzy zastawiają w mieście pułapki, podkładają bomby i atakują cywilów, grożąc śmierciom tym, którzy chcą uciec z miasta. 

IS zajęło Ar-Rakkę w 2014 roku. Właśnie tam dżihadyści dopuszczali się największych okrucieństw, m.in. publicznych egzekucji przez ścięcie. Miasto było samozwańczą stolicą Państwa Islamskiego w Syrii oraz centrum planowania operacji terrorystycznych za granicą.

PAP - mini

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
tak tylko ... na marginesie
poniedziałek, 16 października 2017, 13:55

Kurdowie zdobywają Arabskie miasto, zdobywają arabskie terytoria dokonując czystek ... Ciekawym, kiedy się "udławią". Irak, jego wojska w następstwie referendum jakie miało miejsce w autonomicznym regionie Kurdyjskim, rozpoczęły operacje przeciw Kurdom, to samo Turcja, Iran zamknął przejścia graniczne z Irakiem, autonomią Kurdyjską. Coś mi się wydaje, ze Kurdowie mieli szanse na Autonomie i to szeroką z wyjdą na tym jak "Zabłocki na mydle"

sojer
poniedziałek, 16 października 2017, 23:41

To chyba nasza ulubiona część wojny - po pokonaniu Daesh, z kim teraz walczymy? Czy Syria ruszy na opozycję z dawnego Aleppo, czy na Kurdów. Czy Irakijczycy dogadają się z autonomią, czy spróbują ją odbić. Pewnym można być tylko tego, że Tucja wznowi naloty na Kurdów, gdy wycofają się Amerykanie.

Kaszpirowski
poniedziałek, 16 października 2017, 13:32

W którą stronę wyjechali z Rakki? Obstawiam, ze w stronę Arabii Saudyjskiej.

DSA
poniedziałek, 16 października 2017, 13:02

wycofali się na mocy porozumienia między SDF i lokalnymi plemionami arabskimi. Tak jak robił Assad podstawiono autobusy i wywieziono.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama