Reklama

Geopolityka

Rosyjskie myśliwce wystartują ze spornych wysp

Rząd Rosji pozwolił siłom zbrojnym na korzystanie z lotniska cywilnego na wyspie Iturup w archipelagu Kuryli, który jest przedmiotem sporu terytorialnego Moskwy z Tokio. Ambasada Japonii w Moskwie uznała ten krok za sprzeczny ze stanowiskiem Tokio w tej sprawie.

Rozporządzenie, o którym media rosyjskie powiadomiły w czwartek wieczorem, datowane jest na 30 stycznia. Podpisał je premier Dmitrij Miedwiediew. Głosi ono, że lotnisko Iturup zostaje dołączone do tych portów lotniczych w obwodzie sachalińskim, które mogą być wspólnie wykorzystywane przez samoloty cywilne i wojskowe. Dokument nie wymienia liczby ani konkretnego typu maszyn.

Dziennik "Kommiersant" cytuje w piątek źródło w armii, które zastrzegło, że możliwość przyjmowania maszyn wojskowych nie oznacza, że siły lotnicze będą stacjonować na Iturupie na stałe. Według tego źródła chodzi o zademonstrowanie "samej gotowości lotniska do czasowego bazowania (na nim) myśliwców patrolujących granice".

Ambasada Japonii w Moskwie oświadczyła, że decyzja o korzystaniu z lotniska Iturup "może doprowadzić do wzmocnienia siły militarnej Rosji na czterech wyspach, a to jest sprzeczna ze stanowiskiem Japonii". "Stoimy na stanowisku, że niezbędne jest rozstrzygnięcie problemu terytorialnego w celu uregulowania tego rodzaju kwestii u samych podstaw" - dodała japońska placówka dyplomatyczna.

Na wyspie Ituruo jesienią 2016 roku Rosja rozmieściła wzmocniony dywizjon rakiet Bastion, a dywizjon rakiet Bał został przeniesiony na wyspę Kunaszyr, również w archipelagu Kuryli. Od tego czasu resort obrony Rosji zaczął publicznie poruszać kwestię dodatkowego rozmieszczenia wojsk na Kurylach - zauważa "Kommiersant". W lutym zeszłego roku minister Siergiej Szojgu zapowiadał, że obrona wysp będzie wzmocniona do końca 2017 roku.

Decyzja o udostępnieniu armii lotniska na Iturupie nastąpiła na krótko przed rozmowami rosyjsko-japońskimi na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych. Odbędą się one 6 lutego w Tokio.

ZSRR, przyłączywszy się w 1945 roku do wojny z Japonią, zajął całe Kuryle. W latach 1947-49 japońska ludność czterech południowych wysp tego archipelagu, nazywanych przez Japonię Terytoriami Północnymi, licząca przed wojną 17 tys., została wysiedlona. Z powodu sporu o Kuryle nie doszło po II wojnie światowej do zawarcia traktatu pokojowego między Moskwą a Tokio.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (7)

  1. mefis58

    Straszne. Rosyjskie myśliwce startują z lotniska położonego na terytorium .... Rosji !!! Straszne !!!

  2. Adam S.

    Bardzo dobrze. Rośnie świadomość społeczności międzynarodowej o charakterze rosyjskiej polityki imperialnej. Do żądań wycofania się Rosji z Donbasu, Krymu i terytorium Gruzji, dochodzi zapomniany temat Kuryli. Finlandia i Estonia też mają terytoria do odzyskania.

  3. REN

    Pod koniec XX w. okazało się, że ren to niezbędny pierwiastek do produkcji katalizatorów do produkcji w rafineriach wysokiej jakości benzyny wysokooktanowej. Jest też używany w przemyśle kosmicznym i atomowym, a przede wszystkim w silnikach odrzutowych. To zwiększa znaczenie renu zwłaszcza dziś, gdy specjaliści od transportu przewidują, że na świecie szybko będą rosnąć przewozy lotnicze i trzeba będzie produkować coraz więcej silników odrzutowych. Nic dziwnego, że ów rzadki i poszukiwany pierwiastek jest w cenie. W 2008 r. kilogram renu kosztował około 10 tys. dol. Według rosyjskich geologów na Iturup działa naturalna fabryka renu. To wulkan, który wyrzuca co rok opary zawierające do 20 ton tego pierwiastka. Gdyby udało się go przerobić, Rosja stałaby się potęgą w produkcji tak poszukiwanego metalu. Bo dziś na świecie wydobywa się ok. 40-50 ton renu rocznie.

    1. tak tylko...

      Rosję przed katastrofą może ocalić tylko góra, góra ze złota wielkości MT Everest. Potrzeby oligarchów z KGB są niezmierzone, a do kradzenia coraz mniej...

    2. Wielbiciel Misia Puchatka - misia o wielkim sercu i odwrotnie proporcjonalnym rozumku

      No nie wiem. Przecież Rosja miała upaść natychmiast po wprowadzeniu sankcji (albo nawet jeszcze szybciej) co wieszczyliście na Tym forum masowo. Rezerwy walutowe miały się skończyć, naród rosyjski miał wymierać z głodu wieszając przy tym Putina na latarni obok Kremla itd. itd. a tu takie zaskoczenie: rosyjskie rezerwy rosną i wynoszą ponad 432 mld. USD - w ciągu ostatniego roku wzrosły o \"bagatela\" ponad 30 mld. USD - , w ostatnim tygodniu stycznia 2018 r. agencja Moody\'s podwyższyła perspektywę ratingu Rosji ze stabilnej do pozytywnej argumentując to następująco: \"Rosyjska gospodarka stała się na tyle odporna, że może stawić opór zachodnim sankcjom oceniła w opublikowanej we wtorek (30.01.2018 r.) w rozmowie z agencją Reutera wiceprezes Moody\'s Investor Service Kristin Lindow. Rating Rosji może zostać podniesiony jeszcze w tym roku. – Według naszych szacunków gospodarka i finanse publiczne Rosji są w dobrej kondycji i mogą wytrzymać nowe sankcje - powiedziała Lindow. Rosyjska gospodarka rośnie dzięki ropie i reformom\". A do tego ropa po ok. 70 USD za baryłkę. Szok. I przez to wasze rusofobiczne towarzystwo teraz miota się jak szalone w zaklinaniu rzeczywistości zamiast \"zrozumieć\" sytuację. A zdrowy rozsądek nakazuje aby zaakceptować fakty, zrozumieć je i próbować je wykorzystać z korzyścią dla polskich interesów a nie prezentować Tu systematycznie tan pseudo patriotyczny bełkot.

    3. rak

      fajne bajki, dlaczego jednak fundusz rezerwowy na zero i czerpią teraz z funduszu \"dobrobytu\" który miał zapewniać wypłacalność systemu emerytalnego?

  4. JKK

    Spornych to ewentualnie proszę ubrać w cudzysłow albo wykonać myk ze znakiem zapytania. Inaczej podważamy ustalenia powojenne. A pokojowosc Japonii to obraz dla bajek a i tam kot Filemon byłby nie do poznania

    1. gogo

      agresorem był ZSSR, była pomiedzy tymi panstwami była umowa o nieagresji ważna do 1946 roku Japonczycy nie zatakowali terenów ZSSR

    2. Wanislaw

      Jakie ustalenia? Kuryle ruscy zajęli 3 dni po kapitulacji Japonii. Więc jest jak to z ruskimi - władowali się i nie chcą się wynieść.

    3. zyg

      Powinieneś się troszkę dokształcić? Jakie ustalenia powojenne? Po pierwsze Rosjanie nie podpisali układu pokojowego w San Francisco 1951r a sporne wyspy nigdy nie były terytorium Rosji? W Jałcie i Poczdamie ustalono że Japonia będzie zmuszona zwrócić terytoria nabyte po klęsce Rosji w wojnie 1904-1905.

  5. MarvoloRidl

    Wara komu do tego , co kto robi na własnym- nie cudzym terytorium. Warto też w tym kontekście pamiętać, że Japonia niosąca światu śmierć i zniszczenie w imię poszerzania przestrzeni życiowej i własnych interesów chyba przegrała II wojnę światową ? .... wolnoć Tomku w swoim domku

    1. asd

      Dopóki ruscy nie wyjaśnią razem z Japonią POKOJOWO tych kwestii na arenie międzynarodowej, to te cztery wyspy są Japońskie pod okupacją Rosyjską. Ale to nie pierwsze i nie ostatnie tereny okupowane przez to bandyckie państwo jak widać.

    2. Davien

      To moze wyjasnij czemu Rosja wlazłą na Ukrainę, czemu drze gębe o bazy NATO, jak sam piszesz wolnośc Tomku w swoim domku...

  6. AWU

    Rosjanie podobnie jak ChRL histerycznie reagują na rozbudowę japońskiego Aegis Ashore i zakup THAAD. Zachowanie Rosjan w sprawie okupowanych wysp powoduje iż Japonia która zapotrzebowanie na ropę i gaz pokrywa w 100% importem nie zakupuje tych surowców w Rosji. Sam import LNG na rok fiskalny 2018/2019 to 81mln ton, a Japończycy którzy preferują kontrakty długoterminowe płacą za ten surowiec 30-40% więcej niż Europejczycy.

    1. Mariusz Mizera, Poznań

      Wiedzą za co płacą, trudne?

  7. Z

    Bo WSZYSTKIE wojny na Swiecie sa o surowce i to juz od dosc dawna. I dlatego w Polsce nie ma zadnej wojny - tu nic nie ma. No poza weglem, ale nikt za wegiel nie chce umierac.

Reklama